3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Işte ben de onu diyorum
Karı koca karar vermiş
Imkanlarının uygun olduğunu düşünmüş
Kime ne?
Kime ne kısmına sonuna kadar katılıyorum ama üye siz bir şey sormuş. Siz böyle yaşamayı seviyorsunuz diye doğan her çocuk sevecek diye bir kaide yok, sevmezse ne olacak demiş. Gerçekten nasıl bir B planınız var? Ya da ne yapmalı sizce insanlar? Ben maddi manevi yetecek olan herkesin çocuk yapmasını isterim. Hatta ülkemizdeki sessiz istilayı düşünecek olursak bu desteklenmeli bile. Ama bu tarz sorunlara bir çözüm bulamıyorum kafamda.

3. Çocuk bu zamanda şöyle böyle diye fikirler gelmiş ilk sayfayı okudum gerisini okumadım ama..
Bu herkesin kendi dusuncesi size kimse bişey soyleyemez.
Bu konu tartısilir evet, ama size, neden olmuş, gereksiz olmuş bilmem ne demeye kimsenin hakkı yok
Siz eşinizle istemişsiniz, uygun görmüşsunuz bakabileceginizi düşünüyorsunuz Allah da rahminize koymuş.
Sağlıkla kucağınıza alin

Ben üç çocuk yapan kişiyim
Evet 4+1 evim yok şuan evim 3+1
Herkese ayrı oda saglayamam
Çoğu insan 1+1 de çocuk büyütüyor
Benim ailemin durumu gayet iyiydi tek maaş olmasına rağmen evimiz kucucuktu
Kardeşimle aynı odada kalırdık en güzel zamanları yaşadık
Kusura bakmayın ama 1+1 de çocuk büyütmeyi de güzellemeyin. Çocuklar anne babayla aynı odada kalıp münasebetsiz şeylere tanık oluyor. Siz üreyeceksiniz diye çocuk travma yaşamak zorunda değil.
Öyle istedim yaptım diye de şartı bu kadar uygun olmayan insan da yapmasın bir zahmet. O kadar da değil.
Bunu da korumayın artık

Ay ablam benim çiçeğim aynı şekilde teyzem de annemin çiçeği bizim de ikinci annemiz. Burda kardeşleriyle ilişkisi olmadığını söyleyen birkaç kullanıcı gördüm de hem şaşırdım hem üzüldüm. Kardeş yerine göre bazen en büyük şans bazen en büyük şanssızlık. Annem, babam ve ben bu konuda şanslı kesimdeniz çok şükür elhamdülillah.

Bence kendiniz için yapacağınız en iyi şey kendi istediklerinizi yapmanız olur. Rabbim istediklerinizi hayırlı kılsın. İsterseniz dördüncüyü de yapın ay kime ne ayol eleştirecek başka şey mi kalmadı

Kime ne kısmına sonuna kadar katılıyorum ama üye siz bir şey sormuş. Siz böyle yaşamayı seviyorsunuz diye doğan her çocuk sevecek diye bir kaide yok, sevmezse ne olacak demiş. Gerçekten nasıl bir B planınız var? Ya da ne yapmalı sizce insanlar? Ben maddi manevi yetecek olan herkesin çocuk yapmasını isterim. Hatta ülkemizdeki sessiz istilayı düşünecek olursak bu desteklenmeli bile. Ama bu tarz sorunlara bir çözüm bulamıyorum kafamda.
Uye bunu sormamis aslında
Onun sorduğu bu hadsizlik
Neden böyle oluyor tarzında sormus ama bin pişman olmuştur
Kendince maddi manevi yeteceğini düşünmus ve çocuk yapmış şikayet de etmiyor ne yapacağım yetebilir miyim demiyor.
Hamile bir kadına edilmedik laf kalmadı
Neyse bunun dışında

Diyelim çocuğum sevmedi
Benim oğlum 13 yaşında kocaman bir çocuk şuan oturma odamiz var ayrı
Oğlum da yatarken kardeşi ile aynı odayı paylaşıyor
Şuan küçük 1 e gittiği için derslerini ben yaptırıyorum oturma odasında beraberce yapiyoruz
Büyük oglum LGS ye hazırlandığı için salonda çalışmak istiyor odasında çalışma masası var ama istemiyor
Salonda büyük bir kitapligimiz var orayı çok seviyor kendince buhurdanlik yakıyor içeceğini falan alıyor orayı seviyor orada çalışıyor olmadığından değil yani
Demek istediğim her çocuğun isteği ve beklentileri farkli oda var çalışma masası var çalışmak isteyen yok 😅
Şimdi bebek gelince oturup birlikte karar vericez bebek bizimle kalacak uzun süre tüm cocuklarimda o şekilde yaptım
Sonrasında odalara bakicaz nasıl yapalım diye

Kusura bakmayın ama 1+1 de çocuk büyütmeyi de güzellemeyin. Çocuklar anne babayla aynı odada kalıp münasebetsiz şeylere tanık oluyor. Siz üreyeceksiniz diye çocuk travma yaşamak zorunda değil.
Öyle istedim yaptım diye de şartı bu kadar uygun olmayan insan da yapmasın bir zahmet. O kadar da değil.
Bunu da korumayın artık
Ben güzellemedim
Böyle olan aileler var dedim tespit yaptım
Münasebetsiz şeylere tanık olacak şekilde birlikte olan anne babada sorun var
Üçüncü cocugum olacak buna hep dikkat ettik ne alakası var anlayamadım
1 çocuk da olsa anne baba sorumsuzsa şahit olabilir

Burda konu bağlamından o kadar kopariliyor ki
Kimse üçüncü çocuk yapayım mı diye sormamis
Yaptım ama bakamıyorum dememiş
Nedense kadın sokakta kalmış çocuk yetiştirmek için ne maddi ne manevi imkanı yokmuş gibi yorumlar yapılıyor
Kimse sormadı? Fikir istemedi?
Bu hadsizlik ne zaman son bulacak acaba.

Ben açıkçası illa kardeş diyenlerden değilim.
Eşim üç kardeş telefonla görüşme yok, gittikçe a naber oluyorlar o kadar. Kendi ailesini kurunca insan ayrı bir dünyası oluyor. Bizim bu ara ailece sağlık nedenli kötü şeyler oldu mesela herkes evli çocuklu olunca yine elden bir şey gelmiyor.
Arkadaş seçilmiş kardeş derler, öyle insanlara denk gelsin inşallah. Ne kardeşler var bir tarla için yüz yüze gelmiyor.

Halam babamın cenazesine gelmedi düşünün

Hayat boyunca düşman gibi yaşadılar

Kardeşimin öyle dostları var ki maşallah biz yılda 1-2 kez anca birlikte oluyoruz

Uye bunu sormamis aslında
Onun sorduğu bu hadsizlik
Neden böyle oluyor tarzında sormus ama bin pişman olmuştur
Kendince maddi manevi yeteceğini düşünmus ve çocuk yapmış şikayet de etmiyor ne yapacağım yetebilir miyim demiyor.
Hamile bir kadına edilmedik laf kalmadı
Neyse bunun dışında

Diyelim çocuğum sevmedi
Benim oğlum 13 yaşında kocaman bir çocuk şuan oturma odamiz var ayrı
Oğlum da yatarken kardeşi ile aynı odayı paylaşıyor
Şuan küçük 1 e gittiği için derslerini ben yaptırıyorum oturma odasında beraberce yapiyoruz
Büyük oglum LGS ye hazırlandığı için salonda çalışmak istiyor odasında çalışma masası var ama istemiyor
Salonda büyük bir kitapligimiz var orayı çok seviyor kendince buhurdanlik yakıyor içeceğini falan alıyor orayı seviyor orada çalışıyor olmadığından değil yani
Demek istediğim her çocuğun isteği ve beklentileri farkli oda var çalışma masası var çalışmak isteyen yok 😅
Şimdi bebek gelince oturup birlikte karar vericez bebek bizimle kalacak uzun süre tüm cocuklarimda o şekilde yaptım
Sonrasında odalara bakicaz nasıl yapalım diye
Salondaki kitaplık bölümünü seviyor olabilir, ben de olsam severim öyle bir ortamı. Ama tam ergenlik dönemi, kişisel alanı ihtiyacı olan bir birey artık o da. Bu çocuklar sadece ders çalışmıyor ki. Şartları zorlayıp onlara bu alanı yaratmak lazım. Siz de sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah bebeğinizi.

Benim maddi durumu yeterli olanlara sözüm yok zaten. Bu forumda ve gerçek hayatta durumu iyi olup 3-4 çocuklu tanıdıklarım var. Yakın arkadaşlarımdan biri böyle mesela. İki çocuğu vardı, yine hamile kaldı. Sonuncu ikiz oldu. 5+1 bahçe katı daire aldı bizim eve çok yakın, komşu da olduk. Bu forumda sevdiğim bir üye var, onun da dört çocuğu var. Yetebildiğini gördüğüm için çocuk sayısı hiç gözüme batmadı. Konu sahibi de yetiyorsa hatta eşi de yardımcıysa ki öyleymiş, e daha ne? Bence insanların münasip bir üslupla bunu sorgulaması, şartları hatırlatması doğal.

Salondaki kitaplık bölümünü seviyor olabilir, ben de olsam severim öyle bir ortamı. Ama tam ergenlik dönemi, kişisel alanı ihtiyacı olan bir birey artık o da. Bu çocuklar sadece ders çalışmıyor ki. Şartları zorlayıp onlara bu alanı yaratmak lazım. Siz de sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah bebeğinizi.
Çok teşekkür ederim 😊
Bu bebek hepimizi öyle mutlu etti ki
Çocuklarım da merakla bekliyor
Oğlum da tam bir kitap kurdu
Kütüphaneleri falan çok seviyor
Muhtemelen o yüzden orayı seviyor
Büyük oglum ailecek takılmayı seviyor
Birlikte oturalım film izleyelim
Oyle PC oyunu PlayStation falan zevklri yok
Bazen yalnız kalıp kitap yazıyor kendince
Oralarda da o imkanı sagliyoruz zaten
Benim maddi durumu yeterli olanlara sözüm yok zaten. Bu forumda ve gerçek hayatta durumu iyi olup 3-4 çocuklu tanıdıklarım var. Yakın arkadaşlarımdan biri böyle mesela. İki çocuğu vardı, yine hamile kaldı. Sonuncu ikiz oldu. 5+1 bahçe katı daire aldı bizim eve çok yakın, komşu da olduk. Bu forumda sevdiğim bir üye var, onun da dört çocuğu var. Yetebildiğini gördüğüm için çocuk sayısı hiç gözüme batmadı. Konu sahibi de yetiyorsa hatta eşi de yardımcıysa ki öyleymiş, e daha ne? Bence insanların münasip bir üslupla bunu sorgulaması, şartları hatırlatması doğal.
Işte sıkıntı münasip bir üslubun olmaması 😊
Yoksa bu arkadasin da bir şikayeti ya da sorunu yok
Herkes düşüncesini tabii ki söyleyebilir
Ama cahil muamelesi düşüncesiz muamelesi yapmak et bile yediremeyecekmis gibi aşağılamak
Bunlar üzücü
Isteyen imkanı olduğunu ilgi sevgi vereceğini düşünen çok çocuk yapar
Istemeyen de yapmaz buna da saygı duyuyoruz zaten

Yahu şu yazdığımın nesinden rahatsız oldun? Nesi dokundu sana? Çok hadsiz birisin gerçekten. Kardeşlik iyi bir şey demişim diye linç yiyorum şimdi de. Deli misiniz nesiniz ya. Bi ceza yiyeyim de kurtulayım çok bile dayandım. Şu hadsizliğe bak! Sanki ne yazmışım da kötü öğretmen olmuşum. Gerçi milletin yatak odasına karışan insandan benim öğretmenliğimi beğenmesini beklemem hata olur.
Evet kardeşlik binbir tane spor etkinliğinden çoook daha güzeldir.
Kendin bir çocuk yapıp yalnızlığa mahkum etmişsin diye bana parmak sallayamazsın. Artık haddini bil hanım teyze.
Tek bir yorum değil ki hoca hanım, sabahtan beri her yorumunuz falso, her cevabınız haddince tutarsız, haddince sığ... Kendi adıma esef duydum düşünce yapinizdan, şu yorumunuz da tüy dikti zaten, başka hiçbir şey söylemeye gerek yok...

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
Biz de iki ailede de kaale ye alınmayan laf sokulan karı koca sürekli susturulan tipleriz ve bende bozuluyorum herhalde eşim umursamaz bende pek sesimi çıkarmayan etliye sütlüye karışmayan biri olduğum için.... Bizi herkes böyle davranıyor ikimiz de pasif....

3+1 geniş eviniz var ama odalardan birini oturma odası yapıp biri 13 biri 7 yaşında iki çocugu aynı odada mi yatiriyorsunuz? Yanlis anlamayin ama , siz elinizdeki imkanları bile kısmişsiniz sanki biraz, oturma odası çok mu gerekli , büyük salonu misafir için ayırıp, çocukları mahremiyetten mahrum bırakmak doğru mu sizce? Misafirler çocugunuzdan daha mi kıymetli sahiden, yazık değil mi yavrulara?

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
Eğer 3.çocuk isteyerek yaptıysan dünya alem karşı çıksa umrunda olmasın her konuda bir karar verdiysen arkasında dur bence ellebete ki eleştiri alacaksın ama onlara da ver cevaplarını geç... Beu bizim hayatımız en doğru karar siz verirsiniz....

Bir de herkesin çocuğu bakımla aşırı başarılı olacaksa geri kalan akademik başarı gerektirmeyen işleri kimlerin çocuğu yapacak.insanların kapasite ve ilgi alanı farkları olması gerektiğini kabullenemiyor buradaki üyeler.herkes bilim adamı olursa kim elektrik teknisyeni olacak.neden bu tarz meslekler bizim ülkemizde bu kadar aşağılanır anlamıyorum.çok başarılı olmama şansı neden olmasın ki bir çocuğun.çok başarılı olmayanların yaşama hakki yok mu yani? gerçi bence başarısızlık da değil alan farkı ama genel kanıya göre yazıyorum.
Yorum bana mı bilmiyorum ama fikrimi söyleyeyim. Ben toplumdaki çocukların ortalama belli zeka seviyesinde olmasının toplumu geliştiren temel şey olduğunu düşünüyorum. Örnek veriyorum bir çocuk iyi beslenip 85 yerine 100 iq oluyor, yine bilim insanı olmaz ama bu kişi aptal olmadığı için iyi seçimler yapacaktır, en basitinden ahlakın getirdiği güvenin toplumu geliştirdiğini görecektir. Dünya zeka haritasını, dünya et ve balık yeme haritasını karşılaştırınca zeki toplumların gelişmiş olduğu veya hızla geliştiği görülüyor. Japonlar çok çalışkan olduğu için gelistiler deniliyor, şu an dünyanın en çok çalışma süresi olan toplumlarındanız, biz neden gelişmiyoruz? Zeka konuşmaktan kaçınılan gerçek neden. Balık ve et yiyen toplumlar bir şekilde gelişirken, yemeyenler debelenip duruyor.

Hiç annelik istemedim ya. Hayatım boyunca. Bir de ben empati yeteneği yüksek bir insanım önünü sonunu düşünürüm.
Ben bunu dünyaya getirirsem şayet prensler prensesler gibi yaşatabilir miyim ? Ömrümü ona adar mıyım dedim. Baktım yok adayamam o kadar sabırlı bir insan değilim. Yiyip içile gezmeye devam et sen boşver dedim.
İnsan yetiştirmek bana dünyanın en ciddi işi gibi geliyor o sebeple yüklenmek istemedim hiç o sorumluluğu
Herkes üremek zorunda değil bence...

Burda konu bağlamından o kadar kopariliyor ki
Kimse üçüncü çocuk yapayım mı diye sormamis
Yaptım ama bakamıyorum dememiş
Nedense kadın sokakta kalmış çocuk yetiştirmek için ne maddi ne manevi imkanı yokmuş gibi yorumlar yapılıyor
Kimse sormadı? Fikir istemedi?
Bu hadsizlik ne zaman son bulacak acaba.
Konu sahibinden cok icsellestirdiniz forumcak 3.cocugunuzdan cok mutlu oldugunuza eminiz artik
ekstra olarak cocuklariniz diger ergenler gibi degil hamburger ,sinema talep etmez ,kursa gitmeyi kendi sevmiyor oda bile istemiyor inanin cok saygi duyduk ama konu sahibi artik yazmiyor bile bosverin

3+1 geniş eviniz var ama odalardan birini oturma odası yapıp biri 13 biri 7 yaşında iki çocugu aynı odada mi yatiriyorsunuz? Yanlis anlamayin ama , siz elinizdeki imkanları bile kısmişsiniz sanki biraz, oturma odası çok mu gerekli , büyük salonu misafir için ayırıp, çocukları mahremiyetten mahrum bırakmak doğru mu sizce? Misafirler çocugunuzdan daha mi kıymetli sahiden, yazık değil mi yavrulara?
Yanlış alıntı yapmışım Margaret Hale Margaret Hale , kusura bakmayın lütfen ...Sorum P plankolikanne ye olacaktı aslında.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X