3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama birkaç noktaya takıldınız diye de vizyonuma mı laf etmediniz, öğretmenliğime mi laf etmediniz?
Evet çocuğunu sanat ve spor aktivitelerine yönlendirmek için para vermeyi burjuva işi bulduğun için vizyonunu, “çocuklar en iyi şekilde beslenmek zorunda değil, ailelerin emek ve para harcayarak büyüttükleri çocuklarla bunlar olmadan yetişmiş çocuklar arasında sağlık dışında bir fark olmaz.” dediğin için de öğretmenliğini sorguladım. Umarım sen de biraz kendini sorgularsın. Buradan çok sakil duruyor fikirlerin.

Konuya genel olarak neler yazdınız bilmiyorum ama şu cümle çok ağır olmuş, 3 çocuk yapılmasına karışanlardan farkı yok bu yazdığınızın, kadınların birbirine annelik üzerinden yaptığı psikolojik şiddetten kastım bu’ydu, isteyen tek çocuklu da olabilir hiç doğurmayabilir de, varlığını bilmediğiniz şeyin eksikliğini de duymuyorsunuz, ki kardeşi olup kanlı bıçaklı olanlar da var tek çocuk olup çok mutlu olanlar da, kimse kimseyi anneliği üzerinden vurmamalı.
Maalesef yorumlarda hakarete varan tarza gidiyor
Benim üç çocuğum olacak şuan ilgi ve alakayi gayet gosterebiliyorum üçüncüye de gosterecegime inandığım için yaptım
Konu sahibi de öyle
Bu konu çok dağıldı ama asıl sorun saygı
Maalesef bu ülkede kimsenin fikrine saygı duyulmuyor
Üç çocuk isteyene düşünmüş de yapmış denemiyor
Yok et yediremez yok kursa gönderemez yok ilgi gösteremez vsvs
Aldır diyen anneye tavşan gibi diyen babaya bile hak verilmiş

Sadece maddi değil çünkü sorun.
Belediyenin yüzmesi, piyanosu, jimnastiği var ama üç çocukla hangi birini götürebilirsin?
Üçü de eğitim hayatına başlayınca ikisi sabahçı biri öğlenci olsa, götür getirin olacak. Nasıl götüreceksin kurslara? Nasıl takip edeceksin o kursları o dersleri?
Benim tek çocukla haftasonum ordan oraya taşınmakla geçiyor. Üç tane olsa hangi kursa nasıl denk getirip götüreceğim.
Üç çocukla tam anlamıyla ilgilenebilmek kolay mı?
Üç ayrı çocuğun en büyüğü sınav zamanına geldiğinde sessiz ortam, oda isteyecek. Herkese özel oda, çalışması için düzgün ortam gerekecek. Herkes dört beş odalı villada mı yaşıyor?
siz böyle yazınca alt komşumu hatırladım. 2+1 evde kirada 3 çocuklu yaşıyorlardı. biri bebek diğeri 4 yaşında diğeri de 10 yaşında. hepsi aynı odada. büyük olana ödevini yapmadı diye bağırıyorlardı. çocuk bu curcunada nasıl ödev yapacak masa başına oturacak acaba? geçen yıl ev aldılar o da 2+1. büyük olana çok üzülüyordum, dediğiniz gibi lise sınavı üni sınavı zamanı bu çocuk nasıl çalışacak acaba. ne yazık ki çocuklar ailesini seçemiyor çok acı...

Maalesef yorumlarda hakarete varan tarza gidiyor
Benim üç çocuğum olacak şuan ilgi ve alakayi gayet gosterebiliyorum üçüncüye de gosterecegime inandığım için yaptım
Konu sahibi de öyle
Bu konu çok dağıldı ama asıl sorun saygı
Maalesef bu ülkede kimsenin fikrine saygı duyulmuyor
Üç çocuk isteyene düşünmüş de yapmış denemiyor
Yok et yediremez yok kursa gönderemez yok ilgi gösteremez vsvs
Aldır diyen anneye tavşan gibi diyen babaya bile hak verilmiş

Evet maddi manevi çok çocuklu olmak hele de bu zamanda çok zor ama bana göre kimse kimsenin ne kadar çocuk istediğine karışamaz, kaldı ki farklı ve geçerli sebepler yoksa aldır da diyemez, kadın isteyerek hamile kalmış neden aldırsın?

Anneliği her ne kadar kutsal görmesem de anne olma/olmama isteğine saygı duyulması gerekiyor.

siz böyle yazınca alt komşumu hatırladım. 2+1 evde kirada 3 çocuklu yaşıyorlardı. biri bebek diğeri 4 yaşında diğeri de 10 yaşında. hepsi aynı odada. büyük olana ödevini yapmadı diye bağırıyorlardı. çocuk bu curcunada nasıl ödev yapacak masa başına oturacak acaba? geçen yıl ev aldılar o da 2+1. büyük olana çok üzülüyordum, dediğiniz gibi lise sınavı üni sınavı zamanı bu çocuk nasıl çalışacak acaba. ne yazık ki çocuklar ailesini seçemiyor çok acı...
Bence başarıyı etkileyenlerden biri de ayrı oda. Çocuklara kişisel alan tanımak bile lüks.
Ben zaten ne desem lüks görülüyor da.

Konu bilerek piyano eksenine çekiliyor inanılmaz bir şey. Bin tane başka şey de söylüyorum onlara bir şey denmiyor piyano da piyano.
Sağlıklı yumurta et balık gibi gıdalara ulaşma, eğitim hayatı için ödenecek tutarlara, çocukların ödevleri ve okulla ilgili şeylerine yeteri kadar da ilgi gösterilemeyeceğini de defalarca yazdım.
Yada üç çocuğu şehir dışında okutmaktan bahsediyorum.
Bunlara cevap yok. Herkes taktı bir piyanoya. Arkadaşlar bizde de kocaman kuyruklu piyano yok. Basit bir orgu var. Ben de burjuva değilim. Olsam düşünmem yaparım başka çocuk 😀
Ben bunları lüks olarak görmüyorum. Kuzenim Berlin’de yaşıyor, devlet okulunda ve ilkokulda seçmeli derslerinde drama ve müzik dersleri var. Bizdekinden farklı olarak çocuklar orada ilgisine göre enstrüman çalıyor mesela. Bakın lüks olarak görülmüyor ve çocuklar ulaşıyor. Biz ülke olarak bunları burjuva işi lüks görüyoruz.
Dolayısıyla ben her çocuğun bu tip etkinliklere ulaşmasını isterim. Bu ülkede fazla sayıda çocuk demek devlet okullarında mevcutların artması demek. Önünü arkasını düşünmeden çok çocuk yapılması toplum olarak hepimizi etkiliyor. Bana ne olarak bakamıyorum kusura bakmayın.
Biz ülke olarak bakarsak çoğumuz 3 ve üzeri çocuk yapacak şartlarda değiliz.
Önünü arkasını düşünmeden yaptığını nereden biliyorsunuz
Neden saygı duyamiyorsunuz farklı bir dusunceye
Ben de üçüncüye hamileyim gayet her türlü etkinliğe ulaşıyoruz
Müzik drama dersimiz de var küçük oğlum özelde
Büyüğü devletteydi orada da vardı
Bunlar benim için zaten kriter değil
Benim çocuk yapma kararımdaki önceliğim
Ona anne baba olarak gereken ilgi sevgiyi verebilecek miyiz?
Bunun dışında zaten doyuramayacagi çocuğu en azından buradaki konuda kimse dogurmuyor
Herkes özele gidecek diye bir kanun yok nice zengin insan tercih etmiyor
Kurslarla destekliyor çoğunluk belediyeler de bir çok hizmeti gayet güzel sağlıyor

Bence başarıyı etkileyenlerden biri de ayrı oda. Çocuklara kişisel alan tanımak bile lüks.
Ben zaten ne desem lüks görülüyor da.
lüks görenler neyin eksik olduğunun bile farkında değil. her şeye burjuva yapıştırıyorlar hemen.
sessizlik, maddi imkan, ayrı oda başarıyı büyük oranda etkiliyor. çocuk kütüphaneye gitsin denir ama ona da para gerekiyor. nasıl gidecek ne yiyip içecek? evde ders çalışmaya hakkı yok resmen. gelişigüzel büyütmek çocuk yetiştirmek zannediliyor.

Ya 3 çocuk yapan herkesin en az 4+1 evi var mı mesela? Bu çocukların bir yaştan sonra hiç kişisel alanı olamayacak mi?
Ben çocukların ayrı odaları olması gerektiğini, mahremiyetin önemli olduğunu düşünüyorum. Ergenliğe girmiş erkek çocukla, küçük kardeşler aynı odada kalmamalı. Kişisel alanı için, bedenini keşfetmesi, sağlıklı ders çalışabilmesi için özel odası olması şart. Bakıyorum 50 m2 ev 3 çocukla yaşıyorlar. Ebeveynlerine sorsan aç değil, açıkta değiller; ama bakıyorsun çocuklar ne yeterli besleniyor ne özel alanları var, ne kardeşlerinden dolayı ders çalışabiliyorlar; alt alta üst üste yaşamaya çalışıyorlar. Çocuklara şöyle bir hayatı reva görüyorsanız, evet doğurmamalısınız.

Yazının sonlarına doğru moralim iyice bozuldu, enerjim düştü. 🥹
Maalesef son yıllarda çocuk yoksulluğu iyice artmaya başladı, bunu neden kadınlar çok çocuk yapıyor demek için yazmıyorum zira sosyal yaşamda da insanların kendisini alakadar eden konulara karışmayan biriyim ama ülkemiz çocuklarının sahip olması gereken her şeye sahip olamaması da beni üzüyor, bu sadece sosyal faaliyetler etkinler değil, en önemli şeylerden birisi olan beslenme ve barınma, çocuk abla/abisinin küçülenleriyle de büyür ne olacak ki? Giyim konusunda biraz daha esneğim, ki sosyal medyada internet sayfalarında yanlış okumadıysam Avrupa da bile 2. el kıyafet trend haline gelmiş lakin beslenme öyle değil bir çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için her gıdaya erişebiliyor olması lazım, hamileler veya alım gücü olmayıp canı çekenlerden özür dilerim ama bugün bir elma bile lüks meyve sınıfına girmek üzere, muz ananas avokado gibi meyveleri, et, süt ürünlerini saymıyorum bile, ek gıda alacak bir bebeğin masrafı az buz değil, bebek bezleri almış başını gitmiş, okula gitse kıyafeti kırtasiyesi, servisi, hakikaten Allah anne babalara yardım etsin.

Geçen gün bir siyaset topiğinde yazdım, ben evlendiğimde asgari ücretin biraz üzeri bir maaşla ki tek maaşla ev kirası, eşya, mutfak ve fatura giderleri yanısıra bebek için birikim de yapılabiliyordu şimdi aynı maaşla ev kirasını zor ödüyorsunuz, kiralara bakıyorum 12 bin en köhne yerlere istenen fiyat, onu da artık yıllık istiyorlar kiralık ilan notlarına bakıyorum emekli ve memura notu düşülmüş, emekli zaten 12 bin kirayı ödeyemez de, memur ve emekli olmayan ne yapsın sokakta mı kalsın?

Bunların hepsi konuyla alakasız gibi görünse de çocuk sahibi olmakla doğrudan ilişkili bence, hiçbir çocuk ev sahibi tarafından yaka paça evden atılmayı hak etmez, tvde izliyorum ve bir barakaya sığınmak zorunda kalan çocuklu aileleri görünce içim üşüyor.

Evet maddi manevi çok çocuklu olmak hele de bu zamanda çok zor ama bana göre kimse kimsenin ne kadar çocuk istediğine karışamaz, kaldı ki farklı ve geçerli sebepler yoksa aldır da diyemez, kadın isteyerek hamile kalmış neden aldırsın?

Anneliği her ne kadar kutsal görmesem de anne olma/olmama isteğine saygı duyulması gerekiyor.
Orda zaten sorun yok ki cocuksuzluga saygı duyuluyor ama burada bu kadar saygısızca cevaplar hiç beklemiyordum
Belli bir gelir altı insanları kisirlastiracaklar neredeyse çünkü bir çocuğu bile haketmiyorlar

Ya 3 çocuk yapan herkesin en az 4+1 evi var mı mesela? Bu çocukların bir yaştan sonra hiç kişisel alanı olamayacak mi?
Ben üç çocuk yapan kişiyim
Evet 4+1 evim yok şuan evim 3+1
Herkese ayrı oda saglayamam
Çoğu insan 1+1 de çocuk büyütüyor
Benim ailemin durumu gayet iyiydi tek maaş olmasına rağmen evimiz kucucuktu
Kardeşimle aynı odada kalırdık en güzel zamanları yaşadık

Bu arada babamın durumu iyiydi sonradan battı ama bize bunu hiç hissettirmedi
Küçücük evimizde hep mutluyduk almadigimiz ya da alamadigimiz hiçbirseyin eksikliğini hissetmedik
Her zaman çalışma masamız oldu küçücük evimizde
Gayet başarılı okul hayatımız oldu iyi bir üniversitede okudum şuanda da yöneticilik yapıyorum
Şimdi aynı seyleri çocuklarıma vermeye çalışıyorum
Büyük bir evimiz var 3+1 ama çocuklarımın çalışma ortamını sağlıyorum
Üçüncü çocuğu da bunları düşünerek yaptım yüzmeye de gonderiyorum farklı kurslara da
Bizim onceliklerimiz çok farkli maddi olarak çocuğu kurslara bogmaya, istediği herşeyi önüne yigmaya odaklanmiyorum
Önceliğim düzgün bir çocuk yetiştirmek
Bunu da 3 çocuğa sağlayabileceğimi düşündüğüm için yaptım
Eminim konu sahibi de düşünmüştür bunları

Ben üç çocuk yapan kişiyim
Evet 4+1 evim yok şuan evim 3+1
Herkese ayrı oda saglayamam
Çoğu insan 1+1 de çocuk büyütüyor
Benim ailemin durumu gayet iyiydi tek maaş olmasına rağmen evimiz kucucuktu
Kardeşimle aynı odada kalırdık en güzel zamanları yaşadık
Ben kardeşimle aynı odada kalmak zorunda olsam asla mutlu olmazdım. İnsanın mahremi var, vücudunu tanıma çağları var, biri oyun oynarken diğerinin sessizlikte ders çalışmasına ihtiyacı var.

Vasatı övme de bu ara moda oldu zaten, eskinin fakir, soba üstünde çay demlemeli facebook postlari gibi bir de çoluk combalak tek odada çocuk yetistirmeyi övelim. 1+1 dediğiniz ebeveyn odası ve salon zaten, o çocuk eğer bebek değilse ne işi var essek kadar insanların yatak odasında? Ya da salonda mi yatıyor misafir gibi🙄 lütfen yani neyi ornek veriyorsunuz.

Ben kardeşimle aynı odada kalmak zorunda olsam asla mutlu olmazdım. İnsanın mahremi var, vücudunu tanıma çağları var, biri oyun oynarken diğerinin sessizlikte ders çalışmasına ihtiyacı var.

Vasatı övme de bu ara moda oldu zaten, eskinin fakir, soba üstünde çay demlemeli facebook postlari gibi bir de çoluk combalak tek odada çocuk yetistirmeyi övelim. 1+1 dediğiniz ebeveyn odası ve salon zaten, o çocuk eğer bebek değilse ne işi var essek kadar insanların yatak odasında? Ya da salonda mi yatıyor misafir gibi🙄 lütfen yani neyi ornek veriyorsunuz.
Bakın farklılıkları kabul edemiyorsunuz
Herkesin mutlu olduğu şeyler farklı
Kimi yalnız kalmayı sever kimi bu şekilde sever
Bu vasat değil biz böyle mutlu oluyorduk

Gerçekten insana, fikirlere saygı duymak üzerine daha fazla şey vermem gerekiyor çocuklarıma burayı okuyunca bunu anladım
Gördüm ki toplumdaki en büyük eksiklik saygısızlık ve hadsizlik
Hayır sen bunu sevemezsin doğrusu bu
Ben bunu seviyorsam doğrusu budur
Gerçekten inanılmaz

Şu zamanda 3 çocuk büyük cesaret. Mutluysanız kimseye diyecek laf düşmez ama bir tane çocuğa bakmak bile aşırı zorken nasıl bu kadar çok çocuğa yetişebilir ki insan? Daha birkaç saat önce eşime dedim. 2-3 çocuğu olanlar ne yapıyo, akıl sağlıklarını nasıl koruyabiliyolar diye. Bebeğimiz için ayakkabı baktık ve 1 spor ayakkabı 1200 tl den başlıyor. Sadece ayakkabı yaa. Yeme içmesi, giyeceği, kreşi, okulu, tatili, vitamini, ilacı… Daha neler neler var alınması, yapılması gereken. Eee anne babanın da ihtiyaçları var tabi. Biz de insanız. Maddi kaygının sıfır olması gerekiyor bence çok çocuk için. Yoksa insan sıkıntı çekerken neden başka masum bebekleri de bu sıkıntıya sürükler ki?

Son düzenleme:
Bakın farklılıkları kabul edemiyorsunuz
Herkesin mutlu olduğu şeyler farklı
Kimi yalnız kalmayı sever kimi bu şekilde sever
Bu vasat değil biz böyle mutlu oluyorduk

Gerçekten insana, fikirlere saygı duymak üzerine daha fazla şey vermem gerekiyor çocuklarıma burayı okuyunca bunu anladım
Gördüm ki toplumdaki en büyük eksiklik saygısızlık ve hadsizlik
Hayır sen bunu sevemezsin doğrusu bu
Ben bunu seviyorsam doğrusu budur
Gerçekten inanılmaz
Siz böyle yaşamayı seviyorsunuz diye doğan cocuklar sevmek zorunda değil. Ben sevmem mesela. Çocuğunuz sevmeyince ne olacak? Beni çoluk çombalak üst üste yaşatan bir ailede doğmak istemezdim, sorsanız istemeyen milyonlarca başka insan da vardır, bu riske girip illa doğuracam diyenden bana ne tabi. Ben bunun romantize edilmesini sevmiyorum. O çocuğun bir seçme şansı olmamasını sevmiyorum.

Siz böyle yaşamayı seviyorsunuz diye doğan cocuklar sevmek zorunda değil. Ben sevmem mesela. Çocuğunuz sevmeyince ne olacak? Beni çoluk çombalak üst üste yaşatan bir ailede doğmak istemezdim, sorsanız istemeyen milyonlarca başka insan da vardır, bu riske girip illa doğuracam diyenden bana ne tabi. Ben bunun romantize edilmesini sevmiyorum. O çocuğun bir seçme şansı olmamasını sevmiyorum.
Işte ben de onu diyorum
Karı koca karar vermiş
Imkanlarının uygun olduğunu düşünmüş
Kime ne?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X