2. Mezuna kalmak

Veremiyorum işte. Yani ne yapayım olmuyor iş bulamam yıllarca boşa okurum diye korkuyorum
Yeteneğiniz ve ilgi alanınıza göre meslek seçerseniz işsiz kalmayı geçtim işinize de severek gidersiniz. Eskiden Kültür Dersanesi meslek seçimiyle ilgili bir test yapardı. Halen var sanırım. Teste göre puan ve grafikler oluşturuyor. İlgi alanınıza ve yeteneğinize göre şu meslekler size uygun diyor. Onu çözseniz fikir edinebilirsiniz.

Sorular şu tipti;
Şekilleri gözümde canlandırabilirim,
İnsanlara yardım etmeyi severim...

Mezuna kalacağınızı düşünüyorsanız da TYT kısmına yüklenin. Seneye kullanırsınız. En azından onu cepten çıkarmış olursunuz.

Bence hala geç değil. Bol bol deneme çözün. Çözemediğiniz soruların konu anlatımına bakın. Elalem için değil, kendiniz için çalışın. Derece yapınca ne olacak? Birkaç gün mutlu olursunuz. Birkaç kişi över. Sonra bitti.

Gastronomide otellerde çalışmak zorunda değilsiniz. Eğitimci de olabilirsiniz, evden de çalışabilirsiniz, kitap yazabilirsiniz, kendi yerinizi açabilirsiniz... Yeteneğiniz yoksa bulaşmayın.

19 yaşındayım. Mezuna kaldim bu sene ama tembelliğim yüzünden doğru düzgün çalışmadım. Çok kızgınım kendime. Ve çok üzgünüm. O kadar derece yapacağım dedim elaleme. Şimdi arkamdan konuşacaklar. Arkadaşlarım üniversiteye gitti . Benim hakkımda konuşurlar diye çok üzülüyorum. Ha hepsi gitmedi Cook yakın arkadaşımla kaldik mezuna. Ailem çok bir sorun çıkarmaz ama annemden emin değilim. Sen de gideceksin bu sene okumaya diyip duruyor . O böyle diyince daha çok sinirleniyorum kendime. Sanki dünyanın en büyük derdine sahipmişim gibi geliyor bana. Ne yapacağımı bilmiyorum. 19 yaşıma geldim hala yapacağım mesleği bile seçemedim.. Ea bölümündeyim. Acaba seneye sayısaldan mi hazirlansam diyorum bir yandan da gözüm korkuyor .Gastronomi istiyordum babam ne yapacaksın bulaşık mi yikayacaksin, akşama kadar sürünürsün otellerde dedi.Cevremdeki insanlar bana sürekli filancının kızı doktor olmuş araba almış sende ol , şunun oğlu öğretmen olmuş sende ol diye baski yapıyorlar. Sanki atanmak, tip okumak çok kolaymış gibi. Ne yapacağım bilmiyorum. İyi veya kötü bütün yorumlara açığım.
Şimdi sevgili genç üye yolun taaa başındasın :) yeri gelecek stres olacak yeri gelecek sinir olacaksın yeri gelecek pişman olacaksın kimi zaman da iyi ki yapmışım diyeceksin...
Mezuna kalma sorununa, liseden sonra bilgiler taze iken ilk sene kazanmak her zaman avantaj az çok kendini bilirsin bir sonraki seneye kendi iç disiplinini arttırıp yükseltir misin yükseltemez misin bir ona karar ver...
Elalemin dediği mesleğe bakmaya gerek olmamak ile birlikte bilinçli insanların söylediğini dinlemekte fayda var... Biz de fakülte yollarına giderken şu anki aklım olsa okuduğum bölüm yerine başka bölüm seçer lisede daha çok çalışırdım ama ergenlik idi bilmem neydi ileriyi çık görememe derken kendi tercihlerimiz sonucu daha değişik bir hayatımız var :)
Hayatımdan memmunum yanlış anlama ama daha iyi şartlarda olabilecek kapasiteyi kullanmamak benim hatam
Mezuna kalmak sağlam psikoloji gerektirir fen lisesi mezunu da olsam meslek lisesi mezunu da olsan.. Adam sana aldığın puanı sormaz aaa kazamamadın mı der?
Şimdi eşit ağırlık soruna geleyim, eşit ağırlıkta mat 2 yi sağlam halletmen lazım. Mat 1 i tüm herkes yapıyor zaten. Sözel kısımı demiyorum onu mecbur yapacaksın. Gelelim sayısal mı sorusuna hadi ortak mat1-mat2 ora halloldu peki fen kısımları ne olacak? Orada dağlar kadar konu var. İyi olduğun yerden savaşa hazırlanmak her zaman iyidir. Diğer türlü çok sıkı çalışman lazım yok ben yapamam diyorsan hiç sayısala bulaşma, başvurunu yap onun soruları da çöz iyi puan gelirse tercih yaparsın.
Devlet memurluğuna atanmak zor iş , tıp TUS zor iş kpss zor iş, lise sınavından beter üniversiteyi bitirince iş bitmiyor...
Severek yapacağın para kazanacağın bir iş olsun. Hayallerini yap diyemiyorum bizim ülkede hayallerinin bölümünü okursan parasız kalabilirsin.
Şu an biraz dar bir pencereden bakıyorsun sakinleş. Sağlık ocağındaki psikolog ile görüşmeni öneririm iyi gelir. Stresini yönetmeyi öğrenirsin hem de bu durumu daha kolay atlatırsın motive eder seni..

Hayat uzun bir maç, kolaylıklar dilerim, pes etme havlu atma hemen🌸

Şimdi sevgili genç üye yolun taaa başındasın :) yeri gelecek stres olacak yeri gelecek sinir olacaksın yeri gelecek pişman olacaksın kimi zaman da iyi ki yapmışım diyeceksin...
Mezuna kalma sorununa, liseden sonra bilgiler taze iken ilk sene kazanmak her zaman avantaj az çok kendini bilirsin bir sonraki seneye kendi iç disiplinini arttırıp yükseltir misin yükseltemez misin bir ona karar ver...
Elalemin dediği mesleğe bakmaya gerek olmamak ile birlikte bilinçli insanların söylediğini dinlemekte fayda var... Biz de fakülte yollarına giderken şu anki aklım olsa okuduğum bölüm yerine başka bölüm seçer lisede daha çok çalışırdım ama ergenlik idi bilmem neydi ileriyi çık görememe derken kendi tercihlerimiz sonucu daha değişik bir hayatımız var :)
Hayatımdan memmunum yanlış anlama ama daha iyi şartlarda olabilecek kapasiteyi kullanmamak benim hatam
Mezuna kalmak sağlam psikoloji gerektirir fen lisesi mezunu da olsam meslek lisesi mezunu da olsan.. Adam sana aldığın puanı sormaz aaa kazamamadın mı der?
Şimdi eşit ağırlık soruna geleyim, eşit ağırlıkta mat 2 yi sağlam halletmen lazım. Mat 1 i tüm herkes yapıyor zaten. Sözel kısımı demiyorum onu mecbur yapacaksın. Gelelim sayısal mı sorusuna hadi ortak mat1-mat2 ora halloldu peki fen kısımları ne olacak? Orada dağlar kadar konu var. İyi olduğun yerden savaşa hazırlanmak her zaman iyidir. Diğer türlü çok sıkı çalışman lazım yok ben yapamam diyorsan hiç sayısala bulaşma, başvurunu yap onun soruları da çöz iyi puan gelirse tercih yaparsın.
Devlet memurluğuna atanmak zor iş , tıp TUS zor iş kpss zor iş, lise sınavından beter üniversiteyi bitirince iş bitmiyor...
Severek yapacağın para kazanacağın bir iş olsun. Hayallerini yap diyemiyorum bizim ülkede hayallerinin bölümünü okursan parasız kalabilirsin.
Şu an biraz dar bir pencereden bakıyorsun sakinleş. Sağlık ocağındaki psikolog ile görüşmeni öneririm iyi gelir. Stresini yönetmeyi öğrenirsin hem de bu durumu daha kolay atlatırsın motive eder seni..

Hayat uzun bir maç, kolaylıklar dilerim, pes etme havlu atma hemen🌸
Bende buna çok kızıyorum hayallerin yok mu peşinden git diyenler o kadar pespembe bakıyorlar ki hayata. Her şey sadece hayal ile olmuyor keşke olsa. Her yer üniversite dolu . Öyle sıradan bir üniversiteye gitmek istemiyorum. Derece ile iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum insanlar bunu anlamıyor. Ne yapacağım bende bilmiyorum . Yazınız çok iyi geldi teşekkür ederim 😃😃😃😃🥰🥰🥰🥰

19 yaşındayım. Mezuna kaldim bu sene ama tembelliğim yüzünden doğru düzgün çalışmadım. Çok kızgınım kendime. Ve çok üzgünüm. O kadar derece yapacağım dedim elaleme. Şimdi arkamdan konuşacaklar. Arkadaşlarım üniversiteye gitti . Benim hakkımda konuşurlar diye çok üzülüyorum. Ha hepsi gitmedi Cook yakın arkadaşımla kaldik mezuna. Ailem çok bir sorun çıkarmaz ama annemden emin değilim. Sen de gideceksin bu sene okumaya diyip duruyor . O böyle diyince daha çok sinirleniyorum kendime. Sanki dünyanın en büyük derdine sahipmişim gibi geliyor bana. Ne yapacağımı bilmiyorum. 19 yaşıma geldim hala yapacağım mesleği bile seçemedim.. Ea bölümündeyim. Acaba seneye sayısaldan mi hazirlansam diyorum bir yandan da gözüm korkuyor .Gastronomi istiyordum babam ne yapacaksın bulaşık mi yikayacaksin, akşama kadar sürünürsün otellerde dedi.Cevremdeki insanlar bana sürekli filancının kızı doktor olmuş araba almış sende ol , şunun oğlu öğretmen olmuş sende ol diye baski yapıyorlar. Sanki atanmak, tip okumak çok kolaymış gibi. Ne yapacağım bilmiyorum. İyi veya kötü bütün yorumlara açığım.
Aylardır benzer konular açıp duruyorsun farkında mısın?

Çevreni bırak, önce bunu bir sorgula. Ben neden güzel bir programla her gün iyi çalışmak yerine vaktimi burada konu açıp yorumları okuyorum? Benim hedefim yok mu? Hedefim olmadığı için mi vaktimi boşa harcayıp umutsuz umutsuz takılıyorum? Tembelliğim yüzünden çalışmıyorum, o zaman ben ömrümü tembellikle mi geçireceğim? Ömrüm başkalarının başarılarını dinlemekle mi geçecek?

Öncelikle kendine bir hedef belirle ve elalemi bosver. Sayisalda derece yapmak çok zor o yüzden eşit agirliktan hazırlanmanı tavsiye ederim. Hayalin hedefin neyse onu yap. Elalem konuşur durur. Gastronomi bildiğim kadarıyla iyi bir bölüm bu arada. Tekrar mezuna kalınca çok calisacaksan kal ama tam tersini yapacaksan kalma. Henüz sınava var şimdilik mezunlugu düşünme. Benim en büyük hayalim üniversite okumakti çok şükür kazandım okudum. Pislik akrabalarım beni hiçbir üniversiteyi kazanamayacak kadar aptal görüyorlardi. Ben de onlara inat başardım. Sonra virüs çıktı ve deprem oldu. Deprem olunca üniversiteye gidemiyorum diye sevindiler düşün. Böyle pislik insanlar hep olacak hayatımızda. Tek çare var o da okuyup kurtulmak.

Yahu ne gerek var..
Millete derece yapacağım dersen,ortalığa bunu yayarsan,beklentiyi yukseltirsen onlar da seni konuşur haliyle.
Sınavı kazanamadim demek yerine neden mezuna kaldım deniyor ; onu da anlayabilmiş değilim.
Okulların çeşitli kariyer günleri oluyor,onları takip edebilirsin fikir vermesi adına..
Tabi calismak da lazım,sadece "derece yaparim' diyerek olmaz.
Ayrıca tıp kazanirsan ataman kesin yapılır,onların kpss derdi yok. 😀
Tus var ama isteğe bağlı, pratisyen de gayet güzel kazanıyor şu an
Z kuşağı "kazanamadim" sözünü negatif olduğu için kullanmıyor sanırım 😀 mezuna kaldım demek bana da ilginç geliyor, ben 90 larda girdim sınava, bizler kazanamadim derdik o yıllarda 🙂

Gerçekten çalışacaksın bekle. İlla olsun diye istemediğin bir yere gitme. Ben sırf Boğaziçi olsun diye istemediğim bir bölümde okudum, istemediğimin farkında bile değildim, farkına vardığımda çok geç oldu, hep ayaklarım geri geri gittim işe. Yıllar sonra tekrar sınava girdim Mimar Sinan Sanat Tarihi kazandım, ona da çalıştığım için gidemedim. Keşke en baştan içimden ne geldiyse onu dinleseymişim. şimdi evde bebeğime bakıyorum ama bebeğim biraz büyüyünce çalışmaya geri dönmek istiyorum. Bu yaştan sonra nasıl yeni bir yol çizilir bilmiyorum. Küçük şehirde büyüdüm ben, üniversite demek doktorluk, avukatlık, öğretmenlik, mühendislik vb. Belli başlı meslekleri edinmek için diye öğretildi bize. Halbuki ruhunu doyurmak, zihnini doyurmak, okuduğun öğrendiğin şeyden keyif almakmış önemli olan. Tekrar o günlere dönsem ya bir daha sınava hazırlanırken ya da istediğim bir bölümü para getirir getirmez diye düşünmeden yazardın. Demem o ki içinden geleni yap. Ben çalışabilirim, daha iyisini yapabilirim diyorsan bekle. Bir de neyin seni mutlu edeceğine karar ver mutlaka.

Yani üzüntünüzün üstüne üzüntü katmak istemem ama gastronomi mezuna kalınacak bölüm değil , sınavda geçerli puan alamayan da mezuna kaldım demesin ya + kimse arkanızdan konuşmaz üni farklı bir dünya konuşacak o kadar şey varken sizle kimse dalga geçmez ama madem mezuna kaldım diyorsunuz hakkını verecek bir okul meslek seçin

Ya 19 falan cidden cok genx yaslar ne yapacagini secmek icin. Ben de 28 yasindayim asiri bocalamistim. Endustri muh okudum ben. Yine onu okurdum ama unim baya iyiydi. Sana tavsiyem derslerin iyiyse ( hani mezuna kalmisin ama ben de 1 kere kalmistim emin ol 2-3 seneler hayatta hocbise) ya bilgisayar oku ya endustri oku ama IT sektorunde calis. Oralar gelmez dersen de onu yurtdisina acik biseler oku. Saglik teknisyenligi, goruntuleme uzmani, hemsre falan. Ne yapmak istediginden ziyade gunun gerekliligi onemli. Ben avrupada is bulamadim cok istiyodum tasinmak yazilim masteri yaptim business analyst olarak calisiyorum. Bunun yolu da bilgisyar muhendisliginden geciyor en kolay. Yada saglik oku. Cok seviyorum gastronomi falan kolay isler degil bu dunya duzeninde. Ablan olarak tavsiye. Ve ingilizce oku mumkunse. Gastronomi ilerde calisip bile okuyabilirsin. Ama dunya ve ulke kosullarini gozetip oku derim. Ben de cok direttim moda falan alabinda calismak ama zor. Simdi istedigim ulkedeyim ama cok fazla bolum degistirdim. Keske bastan dunyada gecerliligi olan seye yonelseymisim. Bu arada turkiye icin de gecerli bu dediklerim. Puan iyiyse endustri veya bilgisayar, daha dusukse saglik alanlari ve dil ogrenilsin. Bana soran genclere tavsiyem bu oluyor:) Hayaller hayatlar olmak cok olasi gastronomi gibi bi bolumde maalesef.

Z kuşağı "kazanamadim" sözünü negatif olduğu için kullanmıyor sanırım 😀 mezuna kaldım demek bana da ilginç geliyor, ben 90 larda girdim sınava, bizler kazanamadim derdik o yıllarda 🙂
Aslında mezuna kalmak vardı 2000 lerde ama şu var kazanamamak geçerli bir meslek bölüm kazanamamak boşa okumamak için bir daha hazırlanmak , mezuna kalmak da şu puan yeterli ama sıradan ünilere daha prestijli ünilere hedefindeki mesleği için dereceyle girmek ya da atıyorum tıp okuyacak ama herhangi bir şehir tutuyor ama istemiyor illa Hacettepe diyor mezuna kalıp bunun için çalışıyor şimdi kavramlar karıştı barajı geçemeyen-sadece 2 yıllıklara girebilen mezuna kaldım diyor ondan sonra da yapamadım millet arkamdan konuşur mu konuşmaz da zaten mezuna kalmadın bunu az çok eğitimli insan anlar bir dahakine artık der geçer

Mesleğinizi seçmeden neyin derecesi ki? Bi hedefiniz olmalı o hedef için çalışmalısınız, sonra dereceyi düşünürsünüz. Derece hayaliyle yola çıkanı da ilk defa gördüm :)) üniversitelerin kariyer etkinlikleri oluyor bence bi gidin ben bu mesleği yaparım dediğiniz alana yönelin, çok ortada kalmışsınız

niye öyle dedin yav benim oğlanda bu sene girecek sınava derece yapmaya çalışıyor ve hala hangi bölüm istediğini bilmiyor. ne istemediğini biliyor sadece🤦‍♀️

konu sahibesi ea daha kolay değil mi?
hiç mi çalışmadın 1 ayda toparlayabilirsin istersen.

niye öyle dedin yav benim oğlanda bu sene girecek sınava derece yapmaya çalışıyor ve hala hangi bölüm istediğini bilmiyor. ne istemediğini biliyor sadece🤦‍♀️

konu sahibesi ea daha kolay değil mi?
hiç mi çalışmadın 1 ayda toparlayabilirsin istersen.
Bizim zamanımızda biz okulun fotoğraflarını asardık çalışma masamıza ya, bölümle ilgili şeyler yapardık. Zamanın manifesti oydu. Ondan garip geliyor 🥹 ama ne istemediğini bilmesi de iyi bi şey tabii bol şans 🧡

AYYY bayılcam şimdi. Tamam abla kazanamadım. Ne dert olmuş içinize ya . Onca şey anlattım takıldığınız şeye bak
Boş yere alınganlık etmişsin bana ne dert olacak 🤣🤣🤣🤣 bana ne yani 🤣 üstelik ilk yorumumda sana gayet naif bir mesaj yazdım da anlamamışsın yavrum 🤣🤣 kazanamamış olmanın psikolojisi ile alınganlık yapıyorsun sanırım neyse, ders çalışırken beni yanlış anladığın gibi anlama konuları...

Meslek hakkında kararsızım dediğin için öneriyorum, ergoterapiye bir bakmanı araştırmanı içine sinerse ilerlemeni tavsiye edebilirim. Onun dışında çalışmamayı seçtiysen sonuçlarına mecburen katlanacaksın....

X