Ailem ve Çaresizliğim

canım yazın staj gibi başlarsın kendini sevdirirsen devamı da gelir.Çalışmaya istekli gençlere herkes kapı açar.Burs olayınıda düşün alacağın burs da maddi açıdan rahatlatır maddi bağımlılığını azaltır.

Yazdıklarınıza inanmak istemedim ne kadar yanlış baştan sonra hata dolu neresinden tutsan elinde kalıyor gerçekten bunları yaşıyorsanız Allah size sabır versin. Annenizin kafa yapısı çalışıp para kazanmanıza izin verecek yapıda değil gibi duruyor ve küfür hakaret boyutu ileriye taşınırsa şiddet de görebilme ihtimaliniz var gibi duruyor. Üniversiteden burs alıyor musunuz okul ve kişisel harcamalarınızds babanız harçlık veriyor mu? Yani evden ayrılmanız derslerinize odaklanıp okulu bitirip iş sahibi olmanız kendi ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekiyor gibi geldi bana. Okul arkadaşlarınızdan eve çıkmış olan falan varsa onlara dahil olabilirsiniz mesela bi de masraflarınız için çalışmanız da gerekir çok zor olacak sizin için belki ama durmadan küfreden bir baba durmadan kâfir olmakla suçlayan bir anne ile yaşamaktan daha iyidir sanki bilemedim.

Yazdıklarınıza inanmak istemedim ne kadar yanlış baştan sonra hata dolu neresinden tutsan elinde kalıyor gerçekten bunları yaşıyorsanız Allah size sabır versin. Annenizin kafa yapısı çalışıp para kazanmanıza izin verecek yapıda değil gibi duruyor ve küfür hakaret boyutu ileriye taşınırsa şiddet de görebilme ihtimaliniz var gibi duruyor. Üniversiteden burs alıyor musunuz okul ve kişisel harcamalarınızds babanız harçlık veriyor mu? Yani evden ayrılmanız derslerinize odaklanıp okulu bitirip iş sahibi olmanız kendi ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekiyor gibi geldi bana. Okul arkadaşlarınızdan eve çıkmış olan falan varsa onlara dahil olabilirsiniz mesela bi de masraflarınız için çalışmanız da gerekir çok zor olacak sizin için belki ama durmadan küfreden bir baba durmadan kâfir olmakla suçlayan bir anne ile yaşamaktan daha iyidir sanki bilemedim.
Kyk kredisi alıyorum 550 tl şu an. Üniversiteye başlayana kadar babam para vermezdi, lise hayatım kötü geçti çok. Geçen ağustos ayında tercihimi onlar yapıp burda olmamı istediği için para vermelerini istedim. Ilk başlarda her zamanki gibi vermiyorlardı sonradan çok ağladım kendimi yırttım resmen üniversiteye başlıyorum kendime biraz yeni kıyafet alayım giyecek şeyim olsun insan içinde diye. Babam bana bi kart çıkardı limitli. Ondan birkaç bir şey alıyordum ama aldığım her şey anında babama sms gidiyormuş öyle ayarlamış, bu yüzden onu harcamaya korkuyorum. Annemse çalışmama karşı çıkmaz çünkü parayı çok seviyorlar hepsi. Annemin benim ilerde kazanacağım paramla hayalleri var şimdiden. Bu ay evde olduğumuz için kyk kredimi hiç harcamadım sadece telefon faturamı yeniledim, annem kendine altın yapmak için benden para istedi. Vermedim. Paramı biriktirmek istiyorum. Ayrı eve çıkmama da asla izin vermezler ki :KK43: Bunu teklif etsem bile bana söyleyeceği şeyler hemen belli. Kötü yola mi düşmek istiyorsun hemen der. :KK43:

Kyk kredisi alıyorum 550 tl şu an. Üniversiteye başlayana kadar babam para vermezdi, lise hayatım kötü geçti çok. Geçen ağustos ayında tercihimi onlar yapıp burda olmamı istediği için para vermelerini istedim. Ilk başlarda her zamanki gibi vermiyorlardı sonradan çok ağladım kendimi yırttım resmen üniversiteye başlıyorum kendime biraz yeni kıyafet alayım giyecek şeyim olsun insan içinde diye. Babam bana bi kart çıkardı limitli. Ondan birkaç bir şey alıyordum ama aldığım her şey anında babama sms gidiyormuş öyle ayarlamış, bu yüzden onu harcamaya korkuyorum. Annemse çalışmama karşı çıkmaz çünkü parayı çok seviyorlar hepsi. Annemin benim ilerde kazanacağım paramla hayalleri var şimdiden. Bu ay evde olduğumuz için kyk kredimi hiç harcamadım sadece telefon faturamı yeniledim, annem kendine altın yapmak için benden para istedi. Vermedim. Paramı biriktirmek istiyorum. Ayrı eve çıkmama da asla izin vermezler ki :KK43: Bunu teklif etsem bile bana söyleyeceği şeyler hemen belli. Kötü yola mi düşmek istiyorsun hemen der. :KK43:
Paranı asla verme.Çalişabilirim bünyem kaldırır dersen caliş.Ama egitimini etkilemeyecekse.Paran oldugu zaman kimseden izin almak zorunda değilsin.5 tlye ininal kart var onun içine at paranı.Harcadığın zaman babana gitmesin.

Paranı asla verme.Çalişabilirim bünyem kaldırır dersen caliş.Ama egitimini etkilemeyecekse.Paran oldugu zaman kimseden izin almak zorunda değilsin.5 tlye ininal kart var onun içine at paranı.Harcadığın zaman babana gitmesin.
Ek kart gibi bir şey bana parayı teslim etmiyor yani aylık yenileniyor harcama yaptıkça, ondan para çekemiyorum maalesef öyle ayarlamış :KK43: bu yüzden kredimi harcıyorum pek bir şey birikmiyor ondan da. Kitaplar ve notlar zaten çok pahalı oluyor, not olmadan da dersleri geçmek çok zor. Parayı da vermiyorum evet. Babam 1 ay önce süt sipariş etti eve nakit parası yokmuş benden aldılar 20 tl onu bile vermedi. Biriktiricem artık

Ek kart gibi bir şey bana parayı teslim etmiyor yani aylık yenileniyor harcama yaptıkça, ondan para çekemiyorum maalesef öyle ayarlamış :KK43: bu yüzden kredimi harcıyorum pek bir şey birikmiyor ondan da. Kitaplar ve notlar zaten çok pahalı oluyor, not olmadan da dersleri geçmek çok zor. Parayı da vermiyorum evet. Babam 1 ay önce süt sipariş etti eve nakit parası yokmuş benden aldılar 20 tl onu bile vermedi. Biriktiricem artık
Anladım.Kesinlikle verme paranı.Hayat zaten yeterince pahalı çok ihtiyacın olacak çünkü.Çalişman mümkün değil mi?

Orucunu açarken bana beddua etti diyorsun. Şimdi o annenin tuttuğu oruç kabul olacak mı yani? Annen ve baban oruç tutmayı bütün gün aç susuz durmak sananlardan herhalde. Annen çok dindarmış ama dininin kadınlara ne kadar değer verdiğinden zerre haberi yok. Sen merak etme onların hiçbir bedduası kabul olmaz.

Senden 4 yaş büyüğüm, ben de anne babamla yaşıyorum. Bana iyileri denk geldi Allah'tan.
Sakın muhattap olma. Bırak birbirlerine sayıp sövsünler. Biliyorum öyle bir evde psikolojin iyi olamaz ama aç kitap oku, müzik dinle, video izle. Ne bileyim bir sürü ücretsiz online eğitim sitesi var şimdi, kaydol hukukla ilgili kendini geliştir ya da farklı konularda kurs al. Dil öğren. Yeter ki uzak ol onlardan.
Salgın süreci bitince de en kısa yoldan işe gir, çalışmaya başla. Ama sakın ha, ne derlerse desinler sakın aldığın parayı onlara kaptırma. Kenara koyup biriktir, sonra da kendi yolunu çiz.

Arkadaşınızla konuşmanız güzel bir şey ama şu an çok üzgün bir durumdayım ve her gelen bildirimde kendime bir çare arıyorum, rica etsem buna burda devam etmeseniz olur mu?
Teşekkür ederim

Su mesajın bile ne kadar akilli bir kiz oldugunu gösteriyor senin
Annenle baban o kadar sansli ki sana sahip olduklari icin , keske degerini bilseler
Benim de bir kizim var , insallah senin gibi akilli bir kiz olur buyudugunde

Tatlim annenin buyuk bir ihtimalle ruhsal bir hastaligi var , anlattiklarin bunun kaniti , onu hasta olarak kabul et ve uc sene sık disini , mezun olunca da guzelce ise girer gidersin evden , sadece birazcik daha dayan
Bu arada baba tarafi nasil ? Hic yok mu duzgun birileri hala amca vs?

Su mesajın bile ne kadar akilli bir kiz oldugunu gösteriyor senin
Annenle baban o kadar sansli ki sana sahip olduklari icin , keske degerini bilseler
Benim de bir kizim var , insallah senin gibi akilli bir kiz olur buyudugunde

Tatlim annenin buyuk bir ihtimalle ruhsal bir hastaligi var , anlattiklarin bunun kaniti , onu hasta olarak kabul et ve uc sene sık disini , mezun olunca da guzelce ise girer gidersin evden , sadece birazcik daha dayan
Bu arada baba tarafi nasil ? Hic yok mu duzgun birileri hala amca vs?
Baba tarafiyla bir iletisimimiz yok pek. Aslinda hicbir akrabayla iletişim yok. Annem teyzelerimle kavgalı konuşmuyorlar, dayım başka şehirde, amcam yok, halalarımla da çok uzağız konuşmuyoruz genelde hiç

Bilmiyorum hiç calismadim şu zamana kadar, sokağa çıkma yasakladrı kalksın corona düzelsin bakacağım sonra
Part time işlerde çalışabilirsin.Para biriktirirsin.Ama ailen paranı almaya çalışır mı acaba? En önemlisi eğitimini aksatmaman.O geleceğini kurtaracak çünkü.Tabi korona bitmeli önce...

Öncelikle söylemeliyim ki çok uzun konu ama en kısa bu şekilde ifade edebildim, akıl istiyorum.
Merhaba, buraya yazmaktan başka çıkış yolu bulamıyorum, lütfen bana akıl verin çünkü ben bunlarla kendi başıma savaşamıyorum artık. 19 yaşındayım. Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Ailemle yaşıyorum. Onların yaşadığı şehirde üniversite okumaya mecbur edildim. Annemle babam daima kavga halindeler. Ev küfürden, hakaretten geçilmiyor. 4 kardeşiz. En büyükleri benim, bir kardeşim lisede, diğerleri ise daha ilkokul çağındalar. Babam çok ağzı bozuk bir insan, akla hayale sığmayan her türlü küfrü evin içinde bağırarak konuşuyor. Kendini bir tek küfürle ifade edebiliyor sanki. Her şeye çabuk sinirleniyor, onun istediği bir şey olmadı mı hemen küfür ediyor.

Annem muhafazakar ve kendini dindar görüyor. Şehir dışına üniversiteye okumaya giden kızlar kötü yola düşüyor, tecavüze uğruyorlarmış diyor. Ataerkil toplum kurallarını kabul etmiş birisi. Onun için her zaman erkek öndedir, kendi çocuklarını da buna göre yetiştirmeye çalışıyor, çocuklarının kafasına bunu empoze ediyor. Evlat ayrımcılığı çok yapıyor bu yüzden. Annem, kendi düşüncesi dışında söylenen hiçbir şeyi kabul etmiyor. Onunla hiçbir konuda tartışmaya giremezsiniz, girerseniz size dinsiz, kâfir köpek gibi şeyler diyip hakaret etmeye başlıyor. Kadın, erkek kadar akıllı olsa Allah ondan peygamber yaparmış diyor. Bu arada annem çalışmıyor evde geçimi sağlayan tek kişi babam.

Babam da annemle evlendiği sırada aynı düşüncelere sahipmiş. Sonradan babam 360 derece değişiyor. Artık saçı açık, çalışan kadın istediğini söylüyor. Annemle hep hakaret ve küfür ederek anlaşıyorlar. Beraber uyumuyorlar. Annem küçük kardeşlerimle uyuyor. Evimiz 80 m2 çok küçük 2 oda 1 salon. Bir odada liseye giden erkek kardeşimle ben yatıyoruz. ( Annemde babamda bu çok yanlış bir şey biliyor, aynı odada uyumamalıyız ama dinini sadece işine geldiği sıralarda yaşıyor annem). Yatak odasında annem ve iki küçük kardeşim yatıyor. Babam salonda tek yatıyor. Babam daima her şeye param yok diyor. Ondan bir şey isteyemezsiniz, giyeceğiniz kıyafeti bile o kendi isterse alır. Her şey onun istediği gibi olmalı. 7 bin civarı para kazanıyor aylık. Ama her şeye karşı dediği tek şey param yok. Liseye giden erkek kardeşim kavgayla zorla para istiyor çocuğa hep küfür ediyor. Ben istemiyorum. Kişiliğim sessiz ve sönük, kavgadan küfürden hakaretten nefret ediyorum dayanamıyorum artık. Bir şey yapıp bunu zıkkım edecekse hiç yapmasın yeter ki bana bulaşmasın istiyorum.

Ösym şifrem bile babamdaydı tek tercih yaparak yaşadığımız şehri seçti, okuduğum bölümü bir çok şehirde kazanıyordum. Babam bana benim şehir dışında çocuk okutacak kadar param yok diyerek kestirip attı. Ama tüm bunlara rağmen beni evde aşağılıyor. Okuduğum şeye hiç bi b*k değil diyor. Onu bu yüzden hiç sevmiyorum. Bana bir gün iyi bir şey söylemedi, bir gün sevmedi, bir ihtiyacın var mı demedi. Sadece çok iğrenç küfürler ediyor. Annem bu aralar tamamen delirmiş durumda. Babam ona hakaret ediyor o da bana etmeye başladı. Evde saracak bir şeyi yoksa bana sarıyor. Bugün iftar öncesi bana bir sürü beddua etti bağırarak. Sebebini anlatıyorum. Annem ramazanda hatim yapmak için cüz almış. Ben şu anda reglim o yüzden bana oku diye söyleyemiyor lisedeki erkek kardeşimi darlıyor, o da okumayacağım diyor ve tartışıyorlar. Annem bundan sonra ikinizde kuran okumazsanız bu evde yemek yapmıcam kendiniz yapıp yiyin diyor. Kardeşim odaya gelip ödev yapıyor.

Annem bu sefer bana kızmaya başladı. Bi anda ben seni rüyamda gördüm senin sonun belli falan dedi. Ne kast ettiğini anlamıyorum. Ben çok küçükken (6. veya 7.sınıftayım) Antalya'ya tatile gitmiştik. O sırada annem otelde başını açmış, bunu ben ve babam istemişiz öyle diyor. Mutfağa gidip bana beddua etmeye başladı, babama söyleyerek, senin kâfir kızın yüzünden bunlar oldu vs dedi bir sürü bağırdı. Beni çok üzdü. Sonra iftar için salata yapılacak dedi, gel yap bana. Ben normalde annemin ya da babamın dediği hiçbir kötü şeye cevap vermiyorum. Çünkü bir cevapta üstünüze saldırıyorlar resmen. Dedikleri şeyler çok korkunç oluyor. Bu akşam bana o kadar hakaret ettikten sonra salata yapmayacağımı, iftara oturmayacağımı, bu evde herkes kendinden ezik bulduğunu ezmeye çalışıp egosunu tatmin etmek için bağırıp hakaret ettiğini söyledim. Bi anda bağırarak, seni dertler bulsun, Allah sana dertler versin, kendi dertlerinle uğraş, Allah senin belanı versin bana cevap verme köpek kâfir demeye başladı.

Çok uzattım biliyorum ama psikolojim bunları artık kaldırmıyor. Bana böyle hakaret, beddua, küfür ettikleri an ben ağlamaya başlıyorum, kendimi başka şekilde ifade edemiyorum bunu kimseye anlatamıyorum. Ben ağladıkça annem bana deli, ruh hastası falan diyor, dalga geçiyor resmen. Şu an yine ağlıyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. Babamla zaten küfür etmesin diye evin içinde konuşmuyorum hiç ama annem :KK43: annemi aslında çok seviyorum ama neden böyle davranıyor bilmiyorum, kendime çıkış yolu bulamıyorum. Çok hassas kalpliyim, dayanamıyorum bunlara, hepiniz benden yaşça büyüksünüz lütfen bana akıl verin.
Yaa zorla okudum gözlerim rahatsız olduğu için ama okuyunca çok üzüldüm haline. 🙁 benim babam da ağzı biraz bozuk kimseyle anlaşamayan hep param yok diyen biri. Genelde bankadan kredi çeker sonra tüm maaşı kredilere gider. Ama annem onu idare etmeyi biliyor. Keşke annen biraz kendine gelse. 🙁 yani özür dilerim ama annen hatim indiriyor diye bir başkası da indirmek zorunda değil ki. Bende çok daralıyordum. Ama çok şükür ki üni oturduğum şehre 15 saatlik uzaklığa yazdım. Babam üni okumamı çok isterdi annem dediğin gibi kızlar okumaz gönderme derdi babama. Babam beni gönderdi üni ama parası olmadığı için öğrenci kredisi kullandım. Kendi yurdumu kendim buldum okuldan yemek bursu aldım. Zor zekat bitirdim. Eşime de babası 1 saat uzağı yazdırmış üni olarak. Para da gönderirken ne yaptın paranı yok para filan demişler hep. O da çok ağlıyordu üni de. Benden ağlayarak çaresizce para istiyordu yardımcı olmaya çalışıyordum. Okul biter bitmez gerek çeyiz almak için gerekse evdeki çeneden kaçmak için bende iş buldum evlenene kadar çalıştım. Senin de bu durumda yapacağın tek şey sabır çekip dua etmek. Okul biter bitmez evde durma git çalış. Çok üzüldüm haline. Bizim evde de genelde tartışma eksik olmaz. Bende biraz gürültülü şekilde büyüdüm diyebilirim. Bazen kavga etmeyince geriliyorum. Böyle aile de büyüyen çocukların psikolojileri çok fazla etkileniyor maalesef 🙁🙁

Baba tarafiyla bir iletisimimiz yok pek. Aslinda hicbir akrabayla iletişim yok. Annem teyzelerimle kavgalı konuşmuyorlar, dayım başka şehirde, amcam yok, halalarımla da çok uzağız konuşmuyoruz genelde hiç
Anladim kuzum , aileden yana bayagi sanssizsin , o zaman yapacak birsey yok okuyacaksin , okulunu bitireceksin ya da burs veren buyuk holdinglerle goruseceksin , saglam bir burs alabilirsen istanbul ankara gibi bir sehire yatay gecis yapacaksin ( puanlarinin yuksek oldugunu vardayarak soyluyorum)
Tek basina hayat kurup okuyacaksin
Yani senin yerinde ben olsam boyle yapardim , ama ben deliyimdir , fazlasiyla gucluyumdur acikcasi herkese de boyle tavsiye vermek istemiyorum cunku genc yasta arkada aile destegi olmadan istanbulda ayakta kalabilmek zor birsey , sadece fazlasiyla olgun durdugun icin yazmak istedim bunu

Part time işlerde çalışabilirsin.Para biriktirirsin.Ama ailen paranı almaya çalışır mı acaba? En önemlisi eğitimini aksatmaman.O geleceğini kurtaracak çünkü.Tabi korona bitmeli önce...
Babam almaya çalışmaz ama annem o kadar hakaret ediyor bağırıyor fakat kendisine bir şey isteyeceği zaman yanıma gelip tatlı tatlı kendime şunu alicam paran varsa verir misin diyor. Beni kullanıyor gibi hissediyorum. Bunun dışında hiç iyi davranmıyor çünkü

X