babam ve yaşadıklarımız..

teşekkür ederim söyledikleriniz o kadar doğru ki. ben de aynı sizin gibi düşünüyorum. okurken çalışmayı ben de düşünüyorum, annnemi de elimden geldiğince cesaretlendiriyorum ama sanırım babamdan kurtulmamız için benim ve kardeşimin kendisini kurtarması gerek. tek çare okuyup kendi ayaklarımız üzerinde durmak.. annem ile o şekilde çok rahat yaşayabiliriz
Başarırsınız Allahın izniyle eski günleri de arkanızda bırakırsınız. Şimdiden Allah kolaylık versin.

evet tutuyor. ama bana devlet yurdu çıkmaz diye düşünüyorum. özel yurtta kalmam gerekir. ve eğer özel yurtta kalmak istersem de onun parasına mecbur kalırım :KK43: ve bunu hiç istemiyorum

Konu sahibesi, özel ünvlerin kendi yurtları oluyor, verdiklleri burs içinde yurt de öneriyorlar. Öyle bir şey baksan dedim:eek:Özel yurt işini geç tabi hem pahalı hem yer bulunmuyor

Konu sahibesi, özel ünvlerin kendi yurtları oluyor, verdiklleri burs içinde yurt de öneriyorlar. Öyle bir şey baksan dedim:eek:Özel yurt işini geç tabi hem pahalı hem yer bulunmuyor
evet evet anladım şimdi demek istediğinizi :) iyice araştıracağım ama şehir dışı gidince okulun kendi yurdunda kalsam dahi maddi olanakları düşünmem gerekiyor. çünkü uzakta yaşadığımda ek gelir kazanmak isterim. ben de istiyorum ve tercih edeceğim ama onun parasına muhtaç kalma fikri benim için kötü anlarsınız ki :KK43:

Hukuk yazmayin o kadar mezun fazlaligi varki issiz herkes. Guzel puanız var belli. Dil de ogrenebileceginiz farkli bir bolum seçin
tavsiyeniz icin cok tesekkur ederim. :anneadayı::KK200:soylediklerinizde haklisiniz. ben de hukuk agirlikli tercih yapmayacagim, uluslararasi iliskiler ya da siyaset bilimi de dusunuyorum. ingilizce haric diller ogrenmek de o kadar onemli ki.

Merhaba herkese. Ben 19 yaşındayım. Üniversite sınavında geçen sene daha iyi bir sıralama yapacağımı düşünerek mezuna bırakmıştım, bu sene tekrar girdim ve çok şükür yaşadığım şehirde (büyükşehir) devlet üniversitelerinde ya da özel üniversitelerde tam burslu okuyabiliyorum. Bundan neden bahsettiğimi sonraki satırlarımda anlayacaksınız.

Küçüklüğümden beri hep babam bize kötü davranır. Annemi, kardeşimi beni hiçbir suçumuz olmamasına rağmen sinirlenir döver. O zamandan bu yana ağıza alınmayacak çok kötü küfürler eder bize. Bunları yazmaya bile utanıyorum günlük hayatta sokakta duyacağınız küfürler değil. Hele ki bir insanın kızına, eşine diyeceği şeyler hiç değil.. Belki babanın alkol, kumar, iş, para sorunu var dersiniz ama bunlardan hiçbiri değil arkadaşlar böyle sorunları yok işi gücü de var. Benim annem de çalışmasına rağmen anneme 1 gram saygısı yoktur hep çalıştığı paraya el koyar. Annem hem çalışır hem evin bütün işlerini, temizliğini, yemeğini yapar... babamın tüm zulümlerine rağmen hep onu alttan alıyoruz hepimiz, çünkü en ufak şeyde psikopat gibi sinirlenip bize vurmaya kalkışıyor ettiği küfürleri saymıyorum bile. Kendisinin sinir hastalığı ya da psikolojik sorunları olduğunu da kabul etmiyor. Öldürmekle tehdit eder, hep annemi korkutup sindirdi. O yüzden annem elalem ne der korkusuyla boşanamadı. Ben onun gibi olmak istemiyorum, kaç defa polise gitmek istedim yaptıklarını herkese anlatacaktım ama annem rezil oluruz, baban bizi öldürür diye beni durdurdu. Biz neden rezil olalım o kendisi rezil olacak dedim, annem de bunu biliyor. Ama işte sırf elalem yüzünden ve yıllardır annemi nasıl korkuttuysa bunu yapamıyorum..

Sadece annanemler ne yaşadığımızı biliyor. Babamın akrabaları da az çok onun nasıl bir insan olduğunu biliyor ama bu kadarını bilmiyor. Çünkü biz hariç dışarıdakilere çok iyiymiş gibi davranıp kendini iyi gösteriyor. Ama eve gelince bize zulümleri başlıyor. Her istediğini eksiksiz yapmamıza rağmen hiçbir değerimiz yok. Babamla annem severek evlenmişler ve ilk zamanlarda böyle değilmiş. Ama gitgide değişti, ilkokuldan beri defalarca onun telefonunda kadınlarla mesajlarını yakalamıştım. Bunlari da anneme hep söyledim, ama ne çare.. Hep kabulleniş oldu.

Hiç unutmuyorum ilkokul 1'e giderken bile babamın ölmesini istiyordum. Arkadaşlar sizce küçük bir çocuk babasının ölmesini niye istesin. Hep babası iyi olan arkadaşlarıma özenirdim. Evimizde bir gün bile huzurlu günümüz olmadı. İnanın düşündüğümde babamla tek bir güzel anımız yok; iyi hatırlamaya çalışsam bile mutlu şekilde anacağım hiçbir anımız olmadı. Yaşadığım çok şey var ama uzun olmasın diye kısa kesmek istedim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Kimseye anlatamadığım için beni tanımayan sizlere içimi dökmek istedim. Tek yapabileceğim şey okuyup kendimi kurtarmak. Ama ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Babamın yüzünden majör depresyon, kaygı bozukluğum oluştu. Kardeşim de öyle. İçimize kapandık kimseyle yaşadıklarımızı paylaşamadık. Ama her ne kadar bunları yaşasak da hep dışarıda hiçbir şey olmamış gibi davranmak zorundayız. Allaha her gün dua ediyorum ama gerçekten çok zorlanıyorum. Maalesef derler ya, bu da bizim sınavımız diye. Sanırım biz de böyle sınanıyoruz. Ama bazı arkadaşlarımı görüyorum ne dertleri var ne bir problemleri, onlar niye sınanmıyor; Allah'a yalvarıyorum daha da çok ağlıyorum. Bu günler nasıl geçecek bilmiyorum...
Okuyup calisin. Ayni seyleri yasamisiz. Sizin yasadiklarinizi birebir yasadim daha fazlasi vardir belki ama emin olun eksigi yok. Farkli sehirde universite kazandim, hem calistim hem okudum. 28 yasindayim. Su an ablamla beeraber farkli bir sehirdeyiz calisiyoruz paramizi kazaniyoruz. Icimdekiler asla gecmiyor ama konforumm yerinde, aksamlari eve gidince korkucagim biri yok, kendi parami kazaniyorum. Su an tek amacim kardeslerimi de yanima alabilmek. Okiyip calismaktan baska sansiniz yok malesef cok calisinp kurtarin kendinizi lutfen

Merhaba herkese. Ben 19 yaşındayım. Üniversite sınavında geçen sene daha iyi bir sıralama yapacağımı düşünerek mezuna bırakmıştım, bu sene tekrar girdim ve çok şükür yaşadığım şehirde (büyükşehir) devlet üniversitelerinde ya da özel üniversitelerde tam burslu okuyabiliyorum. Bundan neden bahsettiğimi sonraki satırlarımda anlayacaksınız.

Küçüklüğümden beri hep babam bize kötü davranır. Annemi, kardeşimi beni hiçbir suçumuz olmamasına rağmen sinirlenir döver. O zamandan bu yana ağıza alınmayacak çok kötü küfürler eder bize. Bunları yazmaya bile utanıyorum günlük hayatta sokakta duyacağınız küfürler değil. Hele ki bir insanın kızına, eşine diyeceği şeyler hiç değil.. Belki babanın alkol, kumar, iş, para sorunu var dersiniz ama bunlardan hiçbiri değil arkadaşlar böyle sorunları yok işi gücü de var. Benim annem de çalışmasına rağmen anneme 1 gram saygısı yoktur hep çalıştığı paraya el koyar. Annem hem çalışır hem evin bütün işlerini, temizliğini, yemeğini yapar... babamın tüm zulümlerine rağmen hep onu alttan alıyoruz hepimiz, çünkü en ufak şeyde psikopat gibi sinirlenip bize vurmaya kalkışıyor ettiği küfürleri saymıyorum bile. Kendisinin sinir hastalığı ya da psikolojik sorunları olduğunu da kabul etmiyor. Öldürmekle tehdit eder, hep annemi korkutup sindirdi. O yüzden annem elalem ne der korkusuyla boşanamadı. Ben onun gibi olmak istemiyorum, kaç defa polise gitmek istedim yaptıklarını herkese anlatacaktım ama annem rezil oluruz, baban bizi öldürür diye beni durdurdu. Biz neden rezil olalım o kendisi rezil olacak dedim, annem de bunu biliyor. Ama işte sırf elalem yüzünden ve yıllardır annemi nasıl korkuttuysa bunu yapamıyorum..

Sadece annanemler ne yaşadığımızı biliyor. Babamın akrabaları da az çok onun nasıl bir insan olduğunu biliyor ama bu kadarını bilmiyor. Çünkü biz hariç dışarıdakilere çok iyiymiş gibi davranıp kendini iyi gösteriyor. Ama eve gelince bize zulümleri başlıyor. Her istediğini eksiksiz yapmamıza rağmen hiçbir değerimiz yok. Babamla annem severek evlenmişler ve ilk zamanlarda böyle değilmiş. Ama gitgide değişti, ilkokuldan beri defalarca onun telefonunda kadınlarla mesajlarını yakalamıştım. Bunlari da anneme hep söyledim, ama ne çare.. Hep kabulleniş oldu.

Hiç unutmuyorum ilkokul 1'e giderken bile babamın ölmesini istiyordum. Arkadaşlar sizce küçük bir çocuk babasının ölmesini niye istesin. Hep babası iyi olan arkadaşlarıma özenirdim. Evimizde bir gün bile huzurlu günümüz olmadı. İnanın düşündüğümde babamla tek bir güzel anımız yok; iyi hatırlamaya çalışsam bile mutlu şekilde anacağım hiçbir anımız olmadı. Yaşadığım çok şey var ama uzun olmasın diye kısa kesmek istedim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Kimseye anlatamadığım için beni tanımayan sizlere içimi dökmek istedim. Tek yapabileceğim şey okuyup kendimi kurtarmak. Ama ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Babamın yüzünden majör depresyon, kaygı bozukluğum oluştu. Kardeşim de öyle. İçimize kapandık kimseyle yaşadıklarımızı paylaşamadık. Ama her ne kadar bunları yaşasak da hep dışarıda hiçbir şey olmamış gibi davranmak zorundayız. Allaha her gün dua ediyorum ama gerçekten çok zorlanıyorum. Maalesef derler ya, bu da bizim sınavımız diye. Sanırım biz de böyle sınanıyoruz. Ama bazı arkadaşlarımı görüyorum ne dertleri var ne bir problemleri, onlar niye sınanmıyor; Allah'a yalvarıyorum daha da çok ağlıyorum. Bu günler nasıl geçecek bilmiyorum..
Allah yardımcınız olsun.

Okuyup calisin. Ayni seyleri yasamisiz. Sizin yasadiklarinizi birebir yasadim daha fazlasi vardir belki ama emin olun eksigi yok. Farkli sehirde universite kazandim, hem calistim hem okudum. 28 yasindayim. Su an ablamla beeraber farkli bir sehirdeyiz calisiyoruz paramizi kazaniyoruz. Icimdekiler asla gecmiyor ama konforumm yerinde, aksamlari eve gidince korkucagim biri yok, kendi parami kazaniyorum. Su an tek amacim kardeslerimi de yanima alabilmek. Okiyip calismaktan baska sansiniz yok malesef cok calisinp kurtarin kendinizi lutfen
oncelikle cok tesekkur ederim soyledikleriniz benim icin o kadar degerli ki, icime su serpildi diyebilirim. benzer seyler yasadigimiz icin su an rahatta olmaniza kendim olmus gibi sevindim.. tek istedigim de sizlerin soyledigi gibi okuyup calismak, kendimi kurtarmak.. insallah ailenizle cok mutlu bir yasantiniz olur

oncelikle cok tesekkur ederim soyledikleriniz benim icin o kadar degerli ki, icime su serpildi diyebilirim. benzer seyler yasadigimiz icin su an rahatta olmaniza kendim olmus gibi sevindim.. tek istedigim de sizlerin soyledigi gibi okuyup calismak, kendimi kurtarmak.. insallah ailenizle cok mutlu bir yasantiniz olur
Tesekkur ederim insallah sizde cok guzel yerlere gelirsiniz

Neden devlet yurdu çıkmasın?
Yani ile göre değişiyor o durum. Bazı illerin kyk yurtları çok var açıkta kalan pek olmuyor.
Onun dışında sıralaman nasıl bilmiyorum ama hukuk okuyan arkadaşım sanırım 20 bin civarıydı, güzel burslar aldı kyk bursu yanında. Bilgin olsun bunlarda seçenek. Başarılı öğrencilere vakıflar burs verebiliyor
Burs almak sıkıntılı maalesef. Eğer ailenin durumu kötü değilse burs almaya çok güvenme. Ben memur çocuğu olarak iyi bir sıralamayla sadece kyk alabildim.

anne-baba maddi durumundan dolayı demiştim. çünkü benim tercihlerim genelde istanbul-ankara yönünde. devlet yurdu çıkması için maddi sınır ne tam bilmiyorum. bu arada ben de hukuk okumak istiyorum :)
Kendi yurdu olan okullar daha avantajlı bir tercih olabilir. Hacettepe de mesela açıkta kalma oranı istanbul üniden daha az. Senin yerinde olsam barınmayı da karşılayan vakıf üniversitelerinin arastırırdım.

Şehir dışına gidersen ilk dönem biraz zorluk çekersin ancak vakıf bursları, kyk vs... Gelmeye başlayınca bir de belli bir çevren olunca hemen bi işe başlarsın misler gibi geçinirsin kendin.

evet tutuyor. ama bana devlet yurdu çıkmaz diye düşünüyorum. özel yurtta kalmam gerekir. ve eğer özel yurtta kalmak istersem de onun parasına mecbur kalırım :KK43: ve bunu hiç istemiyorum
Kimsenin parasına mecbur kalmazsın
Ben kendim calisip okudum okulum uzayınca kyk cıkarmıstı haklı olarak
Bir yıl calıstım, okulun beraberınde

Benzer bir yaşam şekli, ben de 21 yaşındayım. Bilmelisiniz ki yalnız değilsiniz. Çoğu aile böyle fakat dışarıdan insanlar normal bir aile olduğunu zannediyor. Bizde fiziksel şiddet duruldu. Yine de şiddet kimlik değiştirip var olmaya devam ediyor çünkü şiddeti uygulayan tedavi görüp değişmiyor, şiddet mağduru da korkudan harekete geçemiyor. Babanız, annenizin ve kardeşinizin sizinle gelmesine müsaade ederse onlarla beraber başka bir ile taşınmanızı ve orada eğitim almanızı tavsiye ederim. Böyle bir imkanınız yoksa da yaşadıklarınızı gözardı edip derslerinize sarılmanızı ve okulunuzu bitirip gücünüzü elinize almanızı tavsiye ederim çünkü maddi güç olduktan sonra diğer etkenler zamanla iyileştirilebiliyor. Allah yardımcınız olsun inşallah tez vakitte bu sıkıntılı süreci atlatırsınız. :)

Yani dediğim gibi İstanbulda çok yurt yok mesela ama benim okuduğum şehirde yurt çok fazlaydı ve o şehirde uzakta oturanlar bile kampüs çevresi yurtlara yerleşebildiler. Ankara'da kyk yurtları ne durumdadır bilemem ama sanırım sıralaman iyi. Şimdiden bursları araştırmaya başla. Vakıf burslarına bak, hepsine ama ardından da bakarsın kafana uyuyor ankaraya gidersin. Başaralı öğrencilere sahip çıkılıyor :)
Günaydın, benim kızımda seneye Ankarada okumak istiyor bilgi almak için yazdım vakıf burslarina nasıl bakılıyor acaba?(Şimdilik çok sıkı ve disiplinli çalışıyor hocaları çok ümitli kazanır diyorlar ankarayı)

Hiç unutmuyorum ilkokul 1'e giderken bile babamın ölmesini istiyordum. Arkadaşlar sizce küçük bir çocuk babasının ölmesini niye istesin. Hep babası iyi olan arkadaşlarıma özenirdim. Evimizde bir gün bile huzurlu günümüz olmadı. İnanın düşündüğümde babamla tek bir güzel anımız yok; iyi hatırlamaya çalışsam bile mutlu şekilde anacağım hiçbir anımız olmadı. Yaşadığım çok şey var ama uzun olmasın diye kısa kesmek istedim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Kimseye anlatamadığım için beni tanımayan sizlere içimi dökmek istedim. Tek yapabileceğim şey okuyup kendimi kurtarmak. Ama ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Babamın yüzünden majör depresyon, kaygı bozukluğum oluştu. Kardeşim de öyle. İçimize kapandık kimseyle yaşadıklarımızı paylaşamadık. Ama her ne kadar bunları yaşasak da hep dışarıda hiçbir şey olmamış gibi davranmak zorundayız. Allaha her gün dua ediyorum ama gerçekten çok zorlanıyorum. Maalesef derler ya, bu da bizim sınavımız diye. Sanırım biz de böyle sınanıyoruz. Ama bazı arkadaşlarımı görüyorum ne dertleri var ne bir problemleri, onlar niye sınanmıyor; Allah'a yalvarıyorum daha da çok ağlıyorum. Bu günler nasıl geçecek bilmiyorum...
Güzel bir üniversiteye girmenize çok sevindim. Okul çevresinden part time bir işe girersiniz. Günleriniz dolu dolu oldukça yavaş yavaş o evden kopmaya başlarsınız zaten. Yine annenize kardeşinize desteğinizi bırakmazsınız. Anneniz keşke bu kadar afedersiniz ama aciz olmasaydı. Ama yapacak bir şey de yok.
Kendinizi ancak okul ve iş yoluyla oradan kopartabilirsiniz. Bu yüzden sizin sıkı çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Zaten işinizi de elinize aldıktan sonra hayatınızı kurmaya başlarsınız. Ne kötü ailelerden sıyrılan insanlar var gördüğüm. Onlar yapabilmisse siz de yaparsiniz eminim.

X