Dolmalar Sarmalar Zeytinyağlı Yaprak Sarması-Resimli

cocostar

azimli,sabırlı,kararlı
Kayıtlı Üye
10 Mart 2008
3.081
83
Mis Gibi Afiyet Olsun Herkese

Yaprakları Haşlayın...

6 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1,5 bardak pirinç
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tarcın
1 yemek kaşığı dolma fıstığı
1 yemek kaşığı kuş üzümü
1 limon suyu
3 bardak su
1 tatlı kaşığı tuz
İstediğiniz baharatlar
Yaprak

Pirinçleri yıkayın ve 15 dk ılık suda bekletin. Diğer yandan soğanları ince ince doğrayıp dolamlık fıstıkla birlikte kavurun. Pirinçleri süzün ve soğanların içine koyup birlikte kavurmaya devam edin. 5 dk kadar sonra içine bir bardak su koyup ocaktan alın. Karışımın içine tuz, şeker, üzüm ve baharatları ilave edin. Daha sonra haşlamış olduğunuz yapraklara sarın ve tencereye yaprakları dizin. Unutmamanız gereken şey tencerenin dibine haşlanmış yapraklardan birkaç tane koymak. Böylece sardığınız yapraklar zarar görmezler. Üzerine limon suyu ve kesilmiş limonlardan koyun ve kalan suyu da içine döküp üzerlerine porselen bir tabak kapatın. Suyu çekene kadar pişirin. Afiyet olsun.

ellerıne saglık canım.bende hep yapmak ıstıyor fakat cesaret edemıyordum gecenlerde ılk kez denedım.bayagı bır maceralı oldu ama tadı guzeldı

Merhabalar canım ,

Tarif güzel görünüyor , bende denemek istiyorum fakat 6 tane soğan fazla değil mi :uhm:

Biz bundan daha ince sarıyoruz sarmayı şutarafagitti üzümlü fıstıklı vede tarçınlı hiç yemedim :sm_confused: bide et koyuyolar onuda hiç sevmem,çok ağır oluyor..

Biz bundan daha ince sarıyoruz sarmayı şutarafagitti üzümlü fıstıklı vede tarçınlı hiç yemedim :sm_confused: bide et koyuyolar onuda hiç sevmem,çok ağır oluyor..

canım etli sarmayı biz de minicik sararız da zeytinyağlıyı biraz büyük yaparız

Konyalılar etliye de bayılırlar bu aradasengözlerimebaksanab

Cocostar ellerine sağlık.Biz de zeytinyağlıyı biraz iri,etli dolmayı ufak ufak yaparız.Çok incecik sarılan zeytinyağlılarda içten çok yaprak yiyorsun,hiç hoş olmuyor.ıçini bol koyar böyle biraz iri sararız.ıçine dolmalık fıstık,bol soğan,kuş üzümü,kuru üzüm,maydanoz,bol tarçın,yenibahar,az karabiber,az kimyon,nane,şeker ve tuz koyarız...Bir de ufak tüyo vereyim:tencerenin dibine yağlı kağıt sererseniz de dibinin tutmasını engellemiş olursunuz..

sağolasın canı myağlı kağıdı deniycem :)

allaaaaaaaaaah o resim ne öyle. zaten ne zamandır sarma yemiyorum.offffff of offff.ne güzel şey o öyle. eline sağlık

ya kızlar benım yaprak sarmalarım nıye yavan oluyor.ıcını guzel hazırlıyorum ama pısırmede mı cok su koyuyorum bılmıyorum ama boyle yavan bır tad oluyor .ne onerırısınız bana.

ramazan sofralarınızda yaprak sarması olsun hanımlar. siparişler sorunsuz şekilde ulaştırılmaya devam ediyor.kilosu 10tl buyrun hadi tadına bakın...

g193.imageshack.us/i/0707091809.jpg/]
[/URL]

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…