Lekeler, Çiller Yüzde 15 TCA (triklosetik asit) Peeling Deneyimim

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
Ben de TCA uygulaması konusunu araştırırken Sevgili Lady'ye rastladım. Onun sayesinde DOA ile de tanıştım. Her şey için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Ben %15 TCA'yı önce bir kaç küçük izde uyguladım. Cildim olumsuz tepki vermeyince çene bölgemde uyguladım. Soyulmalar bitmek üzere iyice soyulsun önce-sonra resmi ekleyeceğim. Ben memnun kaldım bu TCA'dan.

Dermatolog ne dedi? Umarım geçicidir ve kısa sürede iyileşir.

Sevgili Lady Subaru ,

Sanıyorum tahminin doğru çıktı , hayretle gördüm ki bu sabah cildim dünkünden farklı.. ekstra bir kabarıklık kızartı olmadığı gibi olanlar da sönmüş vaziyette :) buna rağmen Miracle 2 'den Rosacea ihtimalini duyunca evet! ödüm patladı :) panikle hemen aynaya koştum , şimdilik bir şey söylemek için erken ama dışarıdan herhangi birinin fark edeceği bir kızarıklık ve tahriş durumu olmadığı için sanmıyorum... ( ancak uyarı için teşekkür ederim @Miracle 2 , herhangi bir nedenle geçmeyen böyle semptomlar olursa doktora başvurmayı ihmal etmem artık en azından. )

Uzatmadan ufak bir geri bildirim yapmak istiyorum , bana göre işin en enteresan tarafı dediklerine tamamen uymam daha doğrusu uyduğumu zannetmemdi! sevgili Lady Subaru :) toniği cildime asla siler gibi değil sadece pansuman yapar gibi, ıslattığım pamukla pat pat sürdüm... veeee sorunda bu pat pat pat daymış anlaşılan Hafifce sürdüğümü sanıyordum oysa ki .. burada sert hareket yaptığım sanılmasın , sanki cildimi pudralar gibi hafifçe pansuman yapıyordum elbette ama uyarından sonra dün akşam özellikle dikkat ettim ve pamuğu çok fazla ıslatarak neredeyse cildime sadece ve sadece temas ettirerek yaptım .

Olmasi gereken pamuktaki ıslaklıgın bizim çabamıza gerek kalmadan kendiliğinden yuze değmesi galiba,yani şakır şakır aşağılara akmasın tabi :) ama yüze kendiliğinden, değer değmez geçsin , pamuğu yuze pıt pıt , pat pat her nasılsa vurmaya , bastırmaya filan gerek yok!! Bu kadar uzatmamın sebebi , bu ve benzeri işlemlerde arkadaşların yaşadığı sorunların bir etkeninin de bu olabileceğinin aklıma gelmesi. Ben de gerçekten yavaş yavaş pansuman yaptığımı sanıyordum ama kültürel olarak , keseleme , ovalamaya çok alışkın olduğumuzdan , hareketlerimizin sert olduğunu fark edemiyoruz belki de, bastırmadığımızı zannedip bastırıyoruz, vuruyoruz , sürtünme yaratıp cildi tahriş ediyoruz , bir dokunuş farkıyla !!!! olumlu şekilde ilerleme kaydetmem beni gerçekten çok şaşırttı!!! ...

Belki benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar varsa-olursa diye paylaşmak istedim , hangi asit , oran kadar yüze nasıl uyguladığınız da çok önemli (imiş :)

Ladysubaru benim şu anda e vitaminim yok, ben dün gece yatmadan önce çeneme bolca fesleğenli krem sürdüm, bugün de iki kere contractubex sürdüm (contractubex yara, yanık ve izlerin tedavisinde kullanıldığı için elimde de varken süreyim dedim, inşallah olumsuz bir sonucu olmaz). Benim çenem hala kıpkırmızı ve çok yanıyor. İster yıkayayım ister krem süreyim herşey yakıyor çenemi. Sence çenem yandı mı yoksa derisi çok erken kalktığı için mi böyle oldu? Çok korkuyorum inşallah en kısa zamanda iz kalmadan bugünler geçer .

Bir de şunu sormak istiyorum; fesleğenli kremde yağ var mı? Biliyorsun daha önceki tca deneyimimden sonra sivilce sorunu yaşamıştım. Sivilce sorunundan çok çektim, zaten cildim de akneye meyilli olduğu için normalde de cildimi yağsız birşekilde nemlendirmem gerekiyor. Bu yüzden artık kesinlikle az bile olsa yağ içeren krem kullanmak istemiyorum. Bana tavsiye edebileceğin tamamen yağsız bir nemlendirici krem var mı? Markasını özel mesaj olarak söyleyebilir misin? Son birşey daha sorucam; e vitamini yağlanma yapıyor mu? e vitaminim gelene kadar eczaneden evigen alıp kullansam hiç yoktan iyidir mi?

1 hafta oldu ve ben yine soyulmadım arkadaşlar, cildim kurudu gerildi ama hiçbir soyulma ibaresi yok ve hafif koyulaştı gibi ten rengim. Makyajda yapamıyorum cilt çok kuru oldugu için. Nolucak benim sonum bilemiyorum. Birdaha yüzüme tca yapmayabilirim, vücudumda çok güzel sonuçlar alırken ciltte bana bu soyulmama sıkıntısı yaşatması kötü oldu baya.

Vücudunda çatlaklar için mi kullanıyorsun?

3. uygulamı geçen hafta çarşamba akşamı yaptım,2 dk. bekletip bol suyla yıkadım.Bir haftada tüm soyulma gerçekleşti,lady subaru sana sorularım olucak:44:;
ben bb krem kullanıyorum,soyulmam tamamen geçti,bb kremi yüzüme sürebilirmiyim yoksa 1-2 hafta beklemem mi gerekiyor?
Sebamedin 45 koruma faktörlü olan güneş kremini almıştım,bu yeterlimi yoksa mutlaka 50+ olan güneş kremimi kullanmalıyım?
son olarak güneş kremin miktar olarak yüzümüze ne kadar sürmeliyiz?
Sorularım bu kadar şimdiden cevabın için teşekkürler ladysubaru

Merhaba arkadaşlar..
Ladyim konuyla alakasız ama tcadan sonra yazın laktik asitli toniğime devam edebilir miyim? Bir sakıncası olur mu?
:26:

Merhaba merim
Bence glikolik asite devam etmelisin tatlım ben glikolik asite devam edeceğim

Dene bakalım tatlım bende başka bir arkadaşımıza bir öneride bulundum, bakalım hanginizin sonucu daha etkin olacak kim net sonuç alırsa onu paylaşalım

Merhaba hoşgeldin tatlım
Şifa olsun çok sevindim

Ha şöyle bir güzel tespit ve haber daha çok öpüyorum

Tatlım soyulma erken olduğu için o hissi yaşıyorsun ama geçici telaş yapma
O kısımla lütfen oynama.

Yağdan kasıt aslında şu olmalı: vazelin veya wax içeriyor mu?
Hayır. Ne melisa kremi ne de fesleğen kremi vazelin yada türevlerini içermiyor.
Evigen alıp içine kırma direkt cildine sür tatlım, çünkü o ampulün sadece %6 sı e vitamini yani tokoferol oranı %6
Az sabret saf e vitaminin gelsin kremine onu ekle. E vitamini adı üstünde vitamindir, hücre yapılanmasında çok önemlidir yağlanma falan yapmaz.

Tatlım ya hayretle izliyorum senin deneyimlerini. Neden bu kadar geç soyulduğunu çok merak ediyorum:44:
Acaba oran mı az geliyor...

BB krem sürebilirsin tatlım ama pek fondoten gibi ürünlere yaklaşma ki cildinin gözenekleri açık ve cilt taze tıkamasın.
Şu an elindeki 45 faktör yeterli bunu bitirince 50+ faktörü alırsın
Alına, yanaklara, buruna, çeneye olma üzere birer bezelye tanesi kadarı yeterli olur
Az olduğunu hissedersen biraz daha eklersin
Ama yaz aylarına girdiğimizde gün içinde güneş koruyucularımızı mutlaka tazelememiz gerekecek bunu lütfen unutmayın

Merhaba merim
Bence glikolik asite devam etmelisin tatlım ben glikolik asite devam edeceğim

Ladyim elimdeki laktik asiti ne yapayım? Atayım çöpe mi gitsin? Ya ben biraz kıyamıyorum da,yani sürülürse bir sıkıntı olmazsa süreyim. Yoksa sıkıntı yaratırsa sürmeyeyim.Ama glikolik asitle laktik asit eş değerdeyse süreyim Bitince glikolik asite devam edeyim.. Bir sürü seçenek sundum amaa Bence nickim cimri meri olsun

Tatlım ya hayretle izliyorum senin deneyimlerini. Neden bu kadar geç soyulduğunu çok merak ediyorum:44:
Acaba oran mı az geliyor...
Daha yüksek bir oran kullanmak istemiyorum, çünkü cildim beyaz olmasa da baya hassas, çoğu şey kızartıp leke bırakabiliyor yüzümde.
%15 bence güzel bir oran ama nedense ben deriyi atamıyorum, üstteki derimin şuan ölü oldugunu da farkedebiliyorum ama ölü deri gitmiyor bir türlü. Kese gibi şeyler kullanmakda istemiyorum cilt deriyi kendi kendine atsın diye.
Buhar banyosu gibi birşey yapıcam bugün belki o işe yarar diye düşünmekteyim.

Tatlım çok doğru düşünüyorsun elindeki laktik asiti bitir elbette sonra glikolik asite geç
Glikolik asit laktikten daha farklı hem kızartma yada pek laktik asit gibi tahriş yapmıyor ve daha derine işliyor molekül yapısı çok daha küçük glikolik asitin.

Hoş buldum Lady'cim. Glikolik asit yazın kullanılabiliyor mu yani? Yanlış mı anladım yoksa.

Evet evet doğru okudun tatlım. Yazın glikolik asit kullanmaya devam edeceğim çünkü tatile çıksam bile güneşlenme planım yok, geniş kenarlı şapkalarla güneş ışınlarının çok dik gelmediği saatlerde yüzmeyi her zaman tercih ederim. . 50+ faktör koruyucuyu yaz kış kullanıyorum, yaz aylarında gün içinde 2-3 defa yeniliyorum.

Blog sayfamda yazdım nasıl kullanacağınızı

Tatlım bence buhar banyosu yapma bu gözenekleri gereksiz yere genişletir. Sen tca yı uygularken bekleme süresi içinde kat kat sürüyorsun değil mi? Bence en az 4-5 defa sürülmeli çünkü etkin soyulma için

ben madecassol kremi tca sonrası çıkan sivilcelerimin izleri için yaklaşık bir aydır kullanıyorum henüz bir fark göremedim ama ısrarla devam edeceğim kullanmaya umarım işe yarar
laydim size bişi sormuştum cvp vermediniz glikolikli peelingi sivilce izleri için yapsam sizce bi faydası olurmu glikolik asit aldım gülsuyu ile tonikmi yoksa pelingmi yapsam karar veremedim

Sürüyorum tatlım, ama sanırım tca bende işe yaramıyor.

sevgili lady'im:) bloğunu inceledim... %10 glikolik asiti sürdük - 15 dk bekledik - krem sürdük ........... yani yüzü tca daki gibi yıkamıyoruz... değil mi ???? birde 50 yaşındaki anacığım için bu uygulamayı yapabilir miyiz ... kırışıklıklar için özellikle .... sipariş verdim ... bende uygulayıp paylaşacağım...

Sevgili Lady Subaru,

Ben daha önce herhangi bir asit uygulaması yapmadım , lavanta - glikolik asitli toniği uygulamayı nihayet becerebildiğimden :) %10 glikolik asid uygulamayı düşünüyorum şimdi , blogununun ilgili bölümünü de biiir bir okudum :) bu uygulamadan sonraki soyulma, kararma kızarıklık (gerçi bu asit için bunlar olmuyor demiştin galiba) günlük hayatımı etkileyecek boyutta mıdır? Normal bir kuruluk şeklindeyse yıllar evvel roaccutane kullanmıştım o çok sorun değil, nemlendirici sürerek idare ediliyor ancak daha ileri , dikkat çekici düzeydeyse ben resmi bir yerde çalıştığımdan bu şekilde dolaşmam imkansız , yıllık izinde filan yapmayı tercih edeceğim. Bir de yine uygulama sırasında geçici yanma, batma , kaşıntı , kızarıklık koyuluk vb. olması olağan değil mi ? bu etkiler tüm gece devam edebilir mi ? yoksa 1-2 saate geçiyor mu ?? Yok, canım o kadar tatlı değil de korkak olduğumdan soruyorum :)) bunları anormal etkiler sanıp paniğe kapılıp bilgisayara sarılmayayım yine diye :) bitmek bilmez yardımların için şimdiden teşekkürler..

(Ah! , şimdi aklıma geldi bu uygulamayı tek sefer mi yapayım yoksa şişe bitinceye kadar 2 günde ya da 4-5 günde 1 mi?)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…