Sebze Yemekleri Yumurtalı taze fasülye

zuzuuum

ZUZUMUNNN MINIK KELEBEGII
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2009
2.594
0
Merhaba arkadaşlar, taze fasülyeyi cok severim, tabi yumurtayı da... Her ikisini bir arada kavurduğunuzda süper bir tat oluyor. Denemenizi tavsiye ederim üstelik inanın cok kolayyy...

Hazırlık aşamasında yapılacak tek sey fasülyeleri yıkayıp, kırmak. Öncelikle kenarlarını kesip, yıkayıp sonra bölerseniz böylece fasülye taneleri daha az dağılır.

1 kilo taze fasülye
1 adet soğan
1 bardak su
1 adet domates
Yarım kaşık domates salçası
Yarım kaşık tatlı biber salçası
Yarım kaşık tereyağı
1 tahta kaşığı yemeklik zeytinyağı
1 yada 2 yumurta

Öncelikle tereyağı ve zeytinyağını orta büyüklükte bir tencereye koyup, soğanımızı pembeleşene dek kavuruyoruz. Ardından kabuğunu soyup cok cok küçük parçalara ayırdıgımız domatesimizi ve salçalarımızı koyup hepsini karıstırıyoruz. Bu aşamada bir miktar tuz eklemekte fayda var. Ardından yıkayıp böldüğümüz fasülyeleri de tencereye koyup kavuruyoruz. Kavurmaktan kasıt tüm malzemeler karışana dek karıştırmak... Sonra 1 bardak su ekleyip tenceremizin kapagını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Fasülyelerin suyunu çekip dibinin tutmaması için sık sık kontrol ediyoruz. Suyu biter ise ara ara su ekliyoruz. Yaklaşık 1 saat sonra fasülyelerimiz pişmiş olacaktır, ayşekadın kolay pişiyor ama çalı fasülyesi biraz zor dogrusu... Fasülyeler piştikten sonra ayrı bir kapa kırıp çırptığımız yumurtaları (zevke göre 1 adet yada 2 adet) fasülyenin üstüne döküp, yumurtalar pişene dek kaşıkla karıştırıyoruz. Ardından üzerine az miktarda karabiberle servis ediyoruz.... Afiyet olsun:)))

canım sen de de ne kadar değişik tarifler var.
elleirne sağlık.
bunu belki bir gün denerim.a
amaaaaaa portakallı kurabiye inşallah cuma günü yapacağım.
yiğenimin doğum günü var ,orada denemiş oalcağım.
ama inşallah tutar:))

hııımmm ben beğenmemiştim yaa.kurutulmuş taze fasülyeden yapmıştım.suda haşlamıştım fasülyeleri küçük bir soğanla kavurup,domates falan sonrada yumurta kırmıştım.ama çok aç olmama rağmen hiç yiyememiştim.eşimde sevmemişti.tabiki herkezin damak zevki farklı.paylaşımın için teşekkürler.

çok güzel oluyor ben sürekli yaparım..hatta çok küçük küçük doğruyorum daha kolay pişiyor fasülyeler...aynı tarifi bakla ile yapıyorum çok küçük doğruyorum baklalarıda biber gibi..onun tadı da nefis..eşim bakladan nefret eder ama yumurtalıısnı önünden alamıyorum..:)))

bunu bende çok yaparım ama ben içine domates koymam.
çok güzel olur ayyy canım çekti valla.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…