Yumurta Dondurma Hakkında Bildiklerinizi Paylaşır Mısınız?

inthehll

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2014
160
76
34
Merhabalar,
22 yaşındayım ve bekarım. Adet düzensizliği nedeniyle gittiğim hastanede fsh 19 çıkması üzerine doktorum amh baktı ve tahlil sonucum 0.02den de küçük çıktı malesef ki. Erken menopoz görünüyor dendi. Doktorum yumurtalıklarımın 40 yaş üzerindekileri gibi çalıştığını rezervimin neredeyse hiç kalmadığını, mümkünse hemen evlenmemi(üni okuyorum şu an evlenmem mümkün değil malesef) olmuyorsa da elimde kalanların da istersem dondurulabileceğini söyledi, Ankara Tıpta bir prof. önerdi. Öncesinde genetik araştırma yaptırmalısın falan dedi. Aileme başta söyleyemedim. Sonrasında mecbur vakit geçti anlattım zor oldu.. Hemen hocaya gittik o da aynı şeyleri dedi genetik araştırma için hemen kan verdim onun sonucu da 15 güne falan çıkacak. Neyse bu doktor dondurma işlemi yapılmalı dedi tabi ki hemen. Benim de kafama yattı ancak soru işaretleri var arkadaşlar. Sizden ricam benim gibi olan ya da tanıdığı olan varsa bağlantı kurup konuşabilir miyiz? Nasıl bi süreç bekar bir kişi için özellikle? :/ Toplama ve dondurma işlemi nasıl gerçekleşti?
Ne şekilde bu dondurma işlemi başarılı oluyor? Yumurta çözdürüldüğünde başarılı sonuç alan var mı?

Yaşayan varsa paylaşsa, dertlerimiz paylaştıkça azalsa..

Allah ilerde evlat sahibi olmak isteyene herkese hayırlısıyla sağlıklı sıhhatli evlatlar nasip etsin inşallah, en içten dileklerimi sunuyorum.

hatırladığım kadarıyla sağlıklı yumurtalar toplanıp dondurulduğu takdirde 3 sene muhafaza edilebiliyor ve çözüldüğünde de sağlıklı sperm hücreleriyle birleştirilerek anne adayına döllenmiş yumurta transferi gerçekleştiriliyor sonrasında yumurtanın tutunabilmesi ardından gelişen bir süreç..

hatırladığım kadarıyla sağlıklı yumurtalar toplanıp dondurulduğu takdirde 3 sene muhafaza edilebiliyor ve çözüldüğünde de sağlıklı sperm hücreleriyle birleştirilerek anne adayına döllenmiş yumurta transferi gerçekleştiriliyor sonrasında yumurtanın tutunabilmesi ardından gelişen bir süreç..
Cevabınız ilginiz için teşekkürler öncelikle. Bekar olduğumdan dolayı yumurta toplama olayının nasıl olduğuyla ilgili bilgiye yoruma da ihtiyacım vardı ayrı olarak. Malesef etrafta donduran da görünmüyor başarılı sonuçlar elde edilmiş mi edilmemiş mi neler yapmış o kişi

Yumurta toplama sanırım vajinal yoldan yapılıyor ....
Hatta yumurtalar toplanırken bir miktar anestezi olabiliyor ..

Tüp bebek yaptıran arkadaşlar daha iyi bilir ama vajinal yoldan başka bir yol olacağını sanmıyorum ..

Sanırım bunun cevabını almak istedin cnm

Tüp bebek bölümüne açabilirsin konuyu

Yukarıda efervesan adlı arkadaşın da yazdığı gibi toplama yapılıyor ve tüp bebek merkezlerine gidip daha detaylı bilgi alabilirsin bu yöntemi kullanan birçok insan var tüp bebk tedavisinde sağlıklı yumurtalar toplanıp donduruluyor sonraki gebelikler için ya da yumurta döllenerek embriyo dondurma işlemi daha sık yapılıyor. bakire olduğun için buna pek yanaşmak istemeyebilirsin ama ilerde çocuk sahibi olamama ihtimalini düşünmek bile istemiyorum kıyaslanamaz bile.. hem ailen de biliyor sağlık durumunu, şu an ya da ilerde hayatını paylaşacağın insan bunu sorun edecekse, seni bununla yargılayacaksa hiç olmasın daha iyi. kötü bir şey yapmıyorsun, sen kendini bildiğin sürece kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin. vicdanın rahat mı, gerisi umrunda olmasın. I inthehll

Yukarıda efervesan adlı arkadaşın da yazdığı gibi toplama yapılıyor ve tüp bebek merkezlerine gidip daha detaylı bilgi alabilirsin bu yöntemi kullanan birçok insan var tüp bebk tedavisinde sağlıklı yumurtalar toplanıp donduruluyor sonraki gebelikler için ya da yumurta döllenerek embriyo dondurma işlemi daha sık yapılıyor. bakire olduğun için buna pek yanaşmak istemeyebilirsin ama ilerde çocuk sahibi olamama ihtimalini düşünmek bile istemiyorum kıyaslanamaz bile.. hem ailen de biliyor sağlık durumunu, şu an ya da ilerde hayatını paylaşacağın insan bunu sorun edecekse, seni bununla yargılayacaksa hiç olmasın daha iyi. kötü bir şey yapmıyorsun, sen kendini bildiğin sürece kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin. vicdanın rahat mı, gerisi umrunda olmasın. I inthehll
Ben de aynı şekilde düşünüyorum aslında bunu sorun edecek kimse olacaksa o kişi, olmasın daha iyi. Toplatacağım büyük ihtimalle, biraz daha dengeli sağlıklı beslenip kalan yumurtaları geliştirmek lazım. Genetik araştırma yaptırdım sonucunu bekliyorum 8-9 güne çıkacak. İnşallah olumsuz bi durum yoktur da rahatlıkla sağlıklı yumurtalarım olur. :)
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim iyi ki yazıyorsunuz insanın ihtiyacı oluyor sağolun :)

Senin çocuk sahibi olacak olman; insanların değer yargılarından daha önemli kesinlikle. kim ne düşünürse düşünsün bırak umrunda olmasın. seni seven insan bunları gözetmez, açık aramaz, hem de bu suç değil herkes kendi bedeninden sorumludur hiçkimsenin hatta bu eşin bile olsa seni böyle yargılamaya hakkı olamaz. umarım sağlıklı yumurtaların çoğalır, beslenme düzenine dikkat ederken psikolojini olumsuz etkileyecek her türlü etmenden uzak dur, duyma, görme gerekirse kötü olan ne varsa soyutlan ve kendini düşün, sev.. hakkında her şey güzel olsun inşallah I inthehll

Senin çocuk sahibi olacak olman; insanların değer yargılarından daha önemli kesinlikle. kim ne düşünürse düşünsün bırak umrunda olmasın. seni seven insan bunları gözetmez, açık aramaz, hem de bu suç değil herkes kendi bedeninden sorumludur hiçkimsenin hatta bu eşin bile olsa seni böyle yargılamaya hakkı olamaz. umarım sağlıklı yumurtaların çoğalır, beslenme düzenine dikkat ederken psikolojini olumsuz etkileyecek her türlü etmenden uzak dur, duyma, görme gerekirse kötü olan ne varsa soyutlan ve kendini düşün, sev.. hakkında her şey güzel olsun inşallah I inthehll
Doğru söylüyorsunuz, önümüzdeki durumları fırsata çevirmek bizim elimizde. Belki öğrenmeyecektim aynı şekilde devam edecektim ve hiç yumurta kalmayacaktı. Şimdi biliyorum ve yapabileceğim bir şey var, Allah'a çok şükrediyorum her şey onun elinde. Ol derse olur, olma derse de olmaz. Hayırlısı nasılsa öyle olsun hepimizin hakkında. Ama tabi temennimiz hepimizin sağlıklı hayırlı evlat sahibi olabilmesi yönünde. Allah herkese güç ve sabır versin.
Her şey için çok teşekkür ederim size, sağolun, hep mutlu olun :) morcileklisut morcileklisut

sevgili inthehll çok geçmiş olsun.ben çok merak ettim acaba yaptırdın mı yumurta dondurma işlemini? ben de endometriozis hastayım 1 ay önce kist ameliyatı oldum ve bugün dr um yumurtalıklarımı dondurmamı önerdi bekarım ve nasıl yapıldığını merak ediyorum.internette araştırırken sen çıktın karşıma bilgi verirsen çok sevinirim.teşekkürler

Cevabınız ilginiz için teşekkürler öncelikle. Bekar olduğumdan dolayı yumurta toplama olayının nasıl olduğuyla ilgili bilgiye yoruma da ihtiyacım vardı ayrı olarak. Malesef etrafta donduran da görünmüyor başarılı sonuçlar elde edilmiş mi edilmemiş mi neler yapmış o kişi

sevgili inthehll çok geçmiş olsun.ben çok merak ettim acaba yaptırdın mı yumurta dondurma işlemini? ben de endometriozis hastayım 1 ay önce kist ameliyatı oldum ve bugün dr um yumurtalıklarımı dondurmamı önerdi bekarım ve nasıl yapıldığını merak ediyorum.internette araştırırken sen çıktın karşıma bilgi verirsen çok sevinirim.teşekkürler

Bekar bayanlarda karından ultrason eşliğinde toplanıyormuş. Fiyatlar nasıl, merkezlerin başarı oranları nasıl bilginiz var mı?

Merhaba, yeni gördüm yazdğını kusra bakma :)
Öncelikle şunu belirteyim benim yumurtalık değil yumurtaların dondurulması önerildi, ikisi baya farklı şeyler olması gerek. Yanlış olmasın :) sonuca gelecek olursak, bir süre olayı çok çok duygusal yaşadığım için, umutsuz baktığım için dondurmayı ciddi şekilde düşünmüştüm. Ancak sonradan acele etmemeye karar verdim, henüz dondurmadım, inşallah bu kararımdan da pişman olmam. Sizi yanlış yönlendirmek istemem ama yumurta dondurma işlemi bekarlar için karından toplanıyo dense de benim doktorum onun başarı oranının düşük olduğunu, genelde vajinal yoldan toplandığını söyledi. Ancak dediğim gibi, yumurtalık değil yumurta dondurma işlemi için. Ama yumurtalık da ondan farklı değildir zannımca.
Allah yardımcımız olsun, inşallah sağlıklı şekilde zamanı geldiğinde bebeklerimize kavuşuruz :)

Teşekkür ederim cevabın için inthehll :) yumurta dondurma işlemiymiş ben yanlış yazdım.ha bide yumurtalık dokusunu dondurma işlemi varmış bunda direkt ameliyat oluyomuş zaten.yumurta dondurma işleminde sadece anestezi uygulandığını söyledi doktor.ilk başta bende panik oldum biraz ama beklemeye karar verdim.
taylor fazla bi bilgiye ulaşamadım ben ankaradayım dr um ankara ünv.prof ama dediğim gibi şu an beklemedeyim inthehll in dediği gibi zamanı geldiğinde inşallah bebeklerimize kavuşuruz Allah yardımcımız olsun :)

Teşekkür ederim cevabın için inthehll :) yumurta dondurma işlemiymiş ben yanlış yazdım.ha bide yumurtalık dokusunu dondurma işlemi varmış bunda direkt ameliyat oluyomuş zaten.yumurta dondurma işleminde sadece anestezi uygulandığını söyledi doktor.ilk başta bende panik oldum biraz ama beklemeye karar verdim.
taylor fazla bi bilgiye ulaşamadım ben ankaradayım dr um ankara ünv.prof ama dediğim gibi şu an beklemedeyim inthehll in dediği gibi zamanı geldiğinde inşallah bebeklerimize kavuşuruz Allah yardımcımız olsun :)

Teşekkürler wazupha. Amin, cümlemize :)

Ben de ankaradayım. Benim de doktor ankara üni'den murat sönmezer'di. Bi kere gitttim işte sonra kararımı verdim acele etmemek için. Senin doktor kim memnun musun? :)

Ben de ankaradayım. Benim de doktor ankara üni'den murat sönmezer'di. Bi kere gitttim işte sonra kararımı verdim acele etmemek için. Senin doktor kim memnun musun? :)
Benim doktorum da Batuhan Özmen ameliyatımı da o yaptı.tavsiye üzerine gitmiştim ilk olarak ama çok memnun kaldım :) senin doktorun nasıl peki memnun musun?

Benim doktorum da Batuhan Özmen ameliyatımı da o yaptı.tavsiye üzerine gitmiştim ilk olarak ama çok memnun kaldım :) senin doktorun nasıl peki memnun musun?
Memnundum ama bir kere görüştüm işte, o yüzden tedavi zamanında nasıldır bilemiyorum. Ben de ankarada devlet hastanesinde durumumu öğrendiğimde ordaki doktor, yumurta dondurma hakkında alanında iyi diye onu önermişti. Güler yüzlü, ilgili olduğuna inandığım bir doktor oldu. İnşallah gerek kalmaz ama bi durum olduğunda da ona gitmeyi düşünüyorum ilerde :)

Merhaba arkadaşlar, siz yumurta dondurma yaptırdınız mı ?
Benim de AMH değerimde düşüş var, Acıbadem de Şahin Bey e gittim o da yumurta dondurmalısın dedi Uludağ Üniversitesine yönlendirdi randevu aldım oraya gideceğim, umarım devlet karşışıyordur ben 32 yaşındayım ve dondurmayı düşünüyorum. Bu konuları çok araştırdım ama bugüne kadar yaptıran kimseye rastlamadım forumlarda ...
Allah hepimize şifa versin, kolaylık versin...

Merhaba arkadaşlar, siz yumurta dondurma yaptırdınız mı ?
Benim de AMH değerimde düşüş var, Acıbadem de Şahin Bey e gittim o da yumurta dondurmalısın dedi Uludağ Üniversitesine yönlendirdi randevu aldım oraya gideceğim, umarım devlet karşışıyordur ben 32 yaşındayım ve dondurmayı düşünüyorum. Bu konuları çok araştırdım ama bugüne kadar yaptıran kimseye rastlamadım forumlarda ...
Allah hepimize şifa versin, kolaylık versin...

Merhaba, ben henüz dondurmadım. Bekar olup dondurana da hala rastlamadım.. Testlerimi güncelleyeceğim bu ay, ona göre de tekrar düşünmeye başlayacağım. Düşünmek bile beni üzüyor. Belki de yine beklerim evlenene kadar. Allah yardımcın olsun, şifa versin, sağlıklı bebeklerin olsun inşallah :) Moralin yüksek olsuun, çok etkiliyor diyorlar ona göre :KK66: :)

Teşekkür ederim.. Böyle bişey öğrendikten sonra dondurmazsam ilerde pişman olmaktan korkuyorum bakalım üniversite hastanesinde ne diyecekler , 20.09 da randevum haber veririm .. Bence sen de ihmal etme testlerini yaptır ve bikaç doktora danış gereken neyse yaptır , evet çok üzücü bir durum ama ne yapalım başımıza geldiyse kabullenip çaresine bakacağız .. Şimdi doğal ürünleri de araştıracağım çay, polen ne önerirlerse almak gerekli .. Acil şifalar diliyorum sana da sakın ihmal etme , uzman doktorlara danış mutlaka ve üzme kendini bir çaresi var diye düşün ..

X