Yoksulluk sınırı 4 bin 478 lira

Ben ara sıra uğruyorum bime de a101 e de. Evime en yakın marketler onlar, acil bişey olunca giriyorum. Bildiğimiz markalar da var, adı sanı duyulmamış olanlar da. Ama ciddi fiyat farkı olduğu doğru.
Bir fark da sosyal hayat sanırım. Tüm sosyallikleri evde arkadaşlar ve akrabalarla toplanmaktan ibaret, komşu gezmeleri falan filan. Yanlış anlaşılmasın küçümsemiyorum. Başka bişey yapacak imkanları yok malesef. Tatil de aynı şekilde. Sanırım bizim en büyük harcama kalemlerimiz bunlar.

Ya bana da hep söylüyorlar ben bi indirim zamanına denk gelemedim demek ki, konservelere baktım özellikle.. Migros 5 TL ise, Bim de 4,25 hem de uyduruk herhangi bir marka... Belirli bir indirim zamanları mı oluyor bu marketlerin?

sanırım haberin fotosundaki gibi, bulgur pilavı domates, yanlış anlaşılmasın bulgur pilavı domates gayet güzel cazip bir yemek ama nerde bunun eti, balığı, tereyağı, proteini zeytinyağ olmuş litresi 30 lira... artık biliyosun eskilerin besin pramiti şeması değişti, tepetaklak geldi, yeni pramide göre beslenmemiz zaten imkansız
daha beslenme kısmını atlatamadığımız için eğitim eğlence vs gibi lüks(!) konulara gelemedim:KK53:

kredi kartları bu yüzden şişiyor işte, olması gerektiği gibi yaşamaya çalıştığımız için
Minnoşum bulgur pilavı tamamda domates lüküs lüküs, İstanbul'da marketlere bakayım dedim 3 liradan domates, 12 liradan barbunya gördüm:deli:
Kasap emmiye etin kilosu kaç lira dedim 42 lira, dedim sucuk ne kadar? 45 lira dedi:ruh:

Bak ben sana menü vereyim tarhana çorbası yiyeceksin sabah akşam, asgari ücret anca bu menüyü kaldırır.

Ya bana da hep söylüyorlar ben bi indirim zamanına denk gelemedim demek ki, konservelere baktım özellikle.. Migros 5 TL ise, Bim de 4,25 hem de uyduruk herhangi bir marka... Belirli bir indirim zamanları mı oluyor bu marketlerin?

Bimden aldığım belli başlı şeyler var. Mesela közlenmiş patlıcan ve biber. Bilinmedik bir marka ama diğer markalara göre çok lezzetli. Bir konserve 2 lira. A101'in yoğurdu güzel. Genelde evde yapmayı tercih ederim ama bazen gerekince ordan alıyorum. Bi kg 1.25 lira. Bir de şehre ve semte göre değişiyor sanırım bazı fiyatlar.
İndirim günleri yok diye biliyorum. Ama çok hakim değilim konuya. Ben alışverişimi sanal marketten aylık yapar çok çok nadir bişeyler bitince normal marketlere uğrarım.

Minnoşum bulgur pilavı tamamda domates lüküs lüküs, İstanbul'da marketlere bakayım dedim 3 liradan domates, 12 liradan barbunya gördüm:deli:
Kasap emmiye etin kilosu kaç lira dedim 42 lira, dedim sucuk ne kadar? 45 lira dedi:ruh:

Bak ben sana menü vereyim tarhana çorbası yiyeceksin sabah akşam, asgari ücret anca bu menüyü kaldırır.

tarhana yapmak için gerekli malzemeyi bir araya getirebilecek kaç kişi var ki.
Köyde yaşayıp kendin ekip biçersen belki.
bence un çorbası neyimize yetmiyor.

tarhana yapmak için gerekli malzemeyi bir araya getirebilecek kaç kişi var ki.
Köyde yaşayıp kendin ekip biçersen belki.
bence un çorbası neyimize yetmiyor.
Valla doğru dedin, tarhana bile lüks kaçıyor:cry:

Asgari ücret cıvarı yada az üzeri(1500 cıvarı)geçinen çok çevremde.Bizim eve babamın emekli maaşı var.Birde kardeşim çalışıyor.Öler rahat gözüküyoruz çevremizdekilere

Yok canim bence bu forum adina soylersen iki bin falan :KK53: su forumda 2 binle yurtdisi tatiline cikan var la :KK53:
Ben bir yerde yanlis yapiyorum ama nerede? Gecen yaz gide gide Marmara adasina gidebildik:KK53: benim çocukların aylık masrafı o kadar neredeyse. Nasil yapiyorlar aklim almiyor

Asgari ücret cıvarı yada az üzeri(1500 cıvarı)geçinen çok çevremde.Bizim eve babamın emekli maaşı var.Birde kardeşim çalışıyor.Öler rahat gözüküyoruz çevremizdekilere

aslında geçinebilirsin.
karnın doyar,kira ödersin tek eğlencen TV.
ama sende insansın tatili hak ediyorsun, iyi bir telefon ,iyi bir ev hak ediyorsun.
Neden senin adına karar verenler lüks kelimesinin bile fakir kaldığı bir hayatı yaşarken sana bunu reva görüyorlar ?
senin çocuğun bir şey istediği zaman alamamak hatta istemesin diye karşı kaldırımda gitmek hak mı ?
İşte sıkıntı bu .

aslında geçinebilirsin.
ama sende insansın tatili hak ediyorsun, iyi bir telefon ,iyi bir ev hak ediyorsun.
Neden senin adına karar verenler lüks kelimesinin bile fakir kaldığı bir hayatı yaşarken sana bunu reva görüyorlar ?
senin çocuğun bir şey istediği zaman alamamak hatta istemesin diye karşı kaldırımda gitmek hak mı ?
İşte sıkıntı bu .

her konuda eğitim şart deniyor mesela değil mi

ben her ay çocuğuma 100 lira civarı kitap alıyorum öyle kendimce bi bütçe belirledim eğer o kitapları okumuş olmasaydı şimdiki insan olmayacaktı, çok daha farklı bir çocuk olacaktı, yani basit bir örnek. Şimdiki şartlarda çoğunluğun çocuğuna kitap alma algısı bile yok düşünmüyor bile, çünkü karnını doyurabilmek barınabilmek gibi temel ihtiyaçlarını zor karşılıyor, sonra bu halktan beklentimiz çok oluyor... Devletinde eğitim kalitesini git gide düşürdüğü düşünülürse, sadece itaat etme, sorgulamama üzerine... halktan ne bekleyebiliriz ki, deminki fetih başlığına yazdıklarını görünce bunu düşündüm bu başlıkta şuan:KK53:

her konuda eğitim şart deniyor mesela değil mi

ben her ay çocuğuma 100 lira civarı kitap alıyorum öyle kendimce bi bütçe belirledim eğer o kitapları okumuş olmasaydı şimdiki insan olmayacaktı, çok daha farklı bir çocuk olacaktı, yani basit bir örnek. Şimdiki şartlarda çoğunluğun çocuğuna kitap alma algısı bile yok düşünmüyor bile, çünkü karnını doyurabilmek barınabilmek gibi temel ihtiyaçlarını zor karşılıyor, sonra bu halktan beklentimiz çok oluyor... Devletinde eğitim kalitesini git gide düşürdüğü düşünülürse, sadece itaat etme, sorgulamama üzerine... halktan ne bekleyebiliriz ki, deminki fetih başlığına yazdıklarını görünce bunu düşündüm bu başlıkta şuan:KK53:

Hiç unutmayacağım iki cümle var.Bir milli eğitim bakanı çıkıp:
"Çocuklar okuyacak ama anlamayacak" derse ve "Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa" derse
Eğitimden ne beklersinki...

aslında geçinebilirsin.
İşte sıkıntı bu .
Evelki seneydi sanırım,1000 liraya çalışan biriyle konuştum.250 liraa kira(muhtemel gecekonduydu) 350 lira faturalar,markete kalıyor 400 lira.Nerede giyim gezme vs.1500 lira alsam kooperatife girerim dedi

Bimden aldığım belli başlı şeyler var. Mesela közlenmiş patlıcan ve biber. Bilinmedik bir marka ama diğer markalara göre çok lezzetli. Bir konserve 2 lira. A101'in yoğurdu güzel. Genelde evde yapmayı tercih ederim ama bazen gerekince ordan alıyorum. Bi kg 1.25 lira. Bir de şehre ve semte göre değişiyor sanırım bazı fiyatlar.
İndirim günleri yok diye biliyorum. Ama çok hakim değilim konuya. Ben alışverişimi sanal marketten aylık yapar çok çok nadir bişeyler bitince normal marketlere uğrarım.

Aaa ben de patlıcan ve kırmızı biber konservelerini kastetmiştim, demek ki farklılık gösteriyor gerçekten, ben de diyorum nasıl ucuz? Misafir gelince kurtarımcımdır, konserve hemen bir patlıcan salatası yaparım miss :) Bi daha bakacağım, belki de yanlış yere mi bakıyorum acaba?

Aaa ben de patlıcan ve kırmızı biber konservelerini kastetmiştim, demek ki farklılık gösteriyor gerçekten, ben de diyorum nasıl ucuz? Misafir gelince kurtarımcımdır, konserve hemen bir patlıcan salatası yaparım miss :) Bi daha bakacağım, belki de yanlış yere mi bakıyorum acaba?

Bak bakalım, ben o fiyata alıyorum valla. Hatta gidince üçer dörder alıp evde tutuyorum.

Evelki seneydi sanırım,1000 liraya çalışan biriyle konuştum.250 liraa kira(muhtemel gecekonduydu) 350 lira faturalar,markete kalıyor 400 lira.Nerede giyim gezme vs.1500 lira alsam kooperatife girerim dedi

ben üzülüyorum bu insanlara.
yazık değil mi benim babama senelerce çalıştı.Bizi okuttu.Tatil ne demek yeterki siz iyi bir yere gelin dedi.
Ne oldu , öldü gitti bir şey görmedi.
Ekmek parası için ölüyor insanlar.Bunlar altın sırmalı tabaklarda kg bilmem kaç bin TLlik çay içiyor fakir edebiyatı yapıyorlar.Millette alkışlıyor,yol,köprü,vs diye .Cebindeki delik büyüyor diyoruz anlamıyor.
Birde dernek otobüsü olmazsa köye bile gidemeyenlerin ABye vizesi girme sevinci var değme gitsin.
Son 20 senedir her yıl bir defa vizesiz giriş haberi yapılır o da ayrı tabii.

ben de diyordum kendimi niye yoksul görüyorum. sebebi buymuş. töbe ya insanımız cahillikten bi silkinse düzelecek herşey

Asgari ücretle çalışanlar ne yapacak bu durumda peki ?

Açlık sınırının üstünde yoksulluk sınırının altındayım. Fakat piyasa ücretlerine bakınca maaşım fena değil. Nasıl bir çelişki bu :deli:

X