Yıllardır Bitmeyen Cinnet.. Annem

Bezdumda

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2024
863
652
Annem çok küçük yaşlarımdan beri bana psikolojik şiddet, fiziksel şiddet uyguladı.. Evlendim ve hala psikolojik şiddete devam ediyor.

Benim bi kız kardeşim daha var. Aramızda 4 yaş var. Bana yapılanların (olumsuz yönde) hiçbiri ona yapılmadı.. Onun her istediğine tamam olur dedi. Bir kere sesini bile yükseltmemiştir hatta kardeşime karşı..
Ben evden işe işten eve gidip gelirdim. Sosyal hayatımı çok kısıtlardı. Hatta eşimle sevgiliylen bile çok zor şartlar altında buluşup görüşürdüm (nişanlılık dönemi dahil). Fakat kardeşime karşı öyle değil. Babama yeri geldiğinde kardeşim için yalan bile söylüyor, kardeşim gece geç saatlere kadar arkadaşlarıyla mekan mekan takılıyor.
Ama beni rahatsız eden konu bu değil. Kardeşimin benden daha özgür olması, benim gibi kısıtlanmaması beni çok mutlu ediyor. Benim gibi içinde kalan birşeyler yok en azından. Ona her konuda destek de oluyorum zaten ama olay aslında şu…

Bir haftasonu gece saat 2 gibi kardeşim yine dışarıdaydı. Annem ve babamda bana oturmaya gelmişti. Ben anneme şakayla karışık ‘oh kızın ne güzel geziyo helal olsun’ dedim.
Bunu gidip kardeşime şu şekilde söylemiş..

Ablan seni kıskanıyor.
Ablana dışarı çıktığını söyleme.
Dışarı çıktığın günün dönüşü ablana gitme..
Ablan sürekli beni ve babanı seninle ilgili dolduruyor..
Ablan sürekli seni şikayet ediyor..

Sürekli böyle kafalarda.. Kardeşimle benim aramı bozma çabasında..
Bu akşam da eşimle oturmaya gittik annemlere. Yüzüme bakmadı. Eşim bile fark etti durumu. Tek kelime konuşmadı. Sürekli balkondan aşağıyı izliyip durdu.

Annemin bana uyguladığı bu tavrı bende ona uygulamalıyım?
Senelerdir herşeye susmamın acısı çıkıyor gibi hissediyorum..

Annem çok küçük yaşlarımdan beri bana psikolojik şiddet, fiziksel şiddet uyguladı.. Evlendim ve hala psikolojik şiddete devam ediyor.

Benim bi kız kardeşim daha var. Aramızda 4 yaş var. Bana yapılanların (olumsuz yönde) hiçbiri ona yapılmadı.. Onun her istediğine tamam olur dedi. Bir kere sesini bile yükseltmemiştir hatta kardeşime karşı..
Ben evden işe işten eve gidip gelirdim. Sosyal hayatımı çok kısıtlardı. Hatta eşimle sevgiliylen bile çok zor şartlar altında buluşup görüşürdüm (nişanlılık dönemi dahil). Fakat kardeşime karşı öyle değil. Babama yeri geldiğinde kardeşim için yalan bile söylüyor, kardeşim gece geç saatlere kadar arkadaşlarıyla mekan mekan takılıyor.
Ama beni rahatsız eden konu bu değil. Kardeşimin benden daha özgür olması, benim gibi kısıtlanmaması beni çok mutlu ediyor. Benim gibi içinde kalan birşeyler yok en azından. Ona her konuda destek de oluyorum zaten ama olay aslında şu…

Bir haftasonu gece saat 2 gibi kardeşim yine dışarıdaydı. Annem ve babamda bana oturmaya gelmişti. Ben anneme şakayla karışık ‘oh kızın ne güzel geziyo helal olsun’ dedim.

Ablan seni kıskanıyor.

Bu akşam da eşimle oturmaya gittik annemlere. Yüzüme bakmadı. Eşim bile fark etti durumu. Tek kelime konuşmadı. Sürekli balkondan aşağıyı izliyip durdu.

Neden tavrınızı belli etmiyorsunuz Belli edin ki bir yanlışlık olduğunu anlasın

Ablan seni kıskanıyor.

Anneler benim için her zaman kutsaldır ama sizin yerinizde olsam kesinlikle lafımı söylerdim. Gerekirse ona göre tavır alır daha az görüşürüm. Ama sanırım siz bu konuyu bile onunla tartismayip susmayi tercih ediyorsunuz. Susanı ezerler bacım. Malesef bütün çocuklarına eşit davranmayan aileler var hayatta. Annenizin kız kardeşine sizin hakkınızda öyle şeyler demesi gerçekten çok üzücü

Neden tavrınızı belli etmiyorsunuz Belli edin ki bir yanlışlık olduğunu anlasın
Yani annemin bende yarattığı travmalardan dolayı olsa gerek, her tartışmada veya ufak bi ses yükselmesinde kitlenip kalıyorum. Kendimi savunamıyorum o anda.

Anneme karşı tavrımı belli ettiğimde de bana yaptığı gibi babama yapıyor.
Eşimin beni doldurduğunu söylüyor, eşimi babamın gözünde kötü yapmaya çalışıyor..

Anneler benim için her zaman kutsaldır ama sizin yerinizde olsam kesinlikle lafımı söylerdim. Gerekirse ona göre tavır alır daha az görüşürüm. Ama sanırım siz bu konuyu bile onunla tartismayip susmayi tercih ediyorsunuz. Susanı ezerler bacım. Malesef bütün çocuklarına eşit davranmayan aileler var hayatta. Annenizin kız kardeşine sizin hakkınızda öyle şeyler demesi gerçekten çok üzücü
Daha az görüşmeye çalışıyorum kendi ruh sağlığım için.. Hergün beni arıyor. Görüntülü arıyor bir de yani normal değil. Günümü mahfediyor.
Açmamayı deniyorum fakat üst üste 5-6 kere arıyor. Ben açmazsam eşimi arıyor ona acil ulaşmam gerektiğini söylüyor falan..

Daha az görüşmeye çalışıyorum kendi ruh sağlığım için.. Hergün beni arıyor. Görüntülü arıyor bir de yani normal değil. Günümü mahfediyor.
Açmamayı deniyorum fakat üst üste 5-6 kere arıyor. Ben açmazsam eşimi arıyor ona acil ulaşmam gerektiğini söylüyor falan..
Kardeşime böyle demişsin, soyle demişsin, şunu yapıyorsun bunu yapıyorsun diyip.yuzune vurmadın mi peki? Hazır o size tavirliyken gidip.ustelemeyin bence

Israrla görüşmeye devam ederseniz böyle olur tabii bazen anneyle bile mesafeli olmak gerekiyor diğer insanlara çizilen çizgi anneye de çizilmeli.
Görüşmek istemediğimi ve bana iyi gelmediğini söyledim birkaç kere.
Hatta babama da bu durumu izah ettim. Babamda çok çaresiz. Hiçbir arkadaş ortamına annemi sokmuyor, konuşcağı şeyi bilmiyor çünkü. Yerli yersiz aklına ne gelirse söylüyor.
Her hafta mutlaka geliyor evime oturmaya. Habersiz bir şekilde. Rahatsız oluyorum gelme böyle diyorum ağlamaya başlıyo.

Kardeşime böyle demişsin, soyle demişsin, şunu yapıyorsun bunu yapıyorsun diyip.yuzune vurmadın mi peki? Hazır o size tavirliyken gidip.ustelemeyin bence
Kardeşimi zor durumda bırakmamak için söylemedim birşey.
Bende kırgın olduğumu belirtecek tavır sergiledim ama yüzüme bakmadığı için anladığını zannetmiyorum 🤷🏻‍♀️

En nefret ettiğim evlat ayıran anneler
Sizin ki birde cahil kusura bakmayın

Eşiniz de bunun bilincinde ve iyi bir adam değilse,
ilk kavgada bunu yüzünüze tokat gibi çarpar

Hayır zaman değişti belki ona daha esnek davranıyor diyeceğim ama
Sizin söylediğinizi tutup kardeşinize söylemesi akıl alır gibi değil

Gerekirse açmayın telinizi, eşinizi ararsada işim var ben sonra ararım dersiniz

Yanlış anlamazsanız annecinizin durumuyla alakalı davranışlarınızda kendi psikolojik sağlığınız için bir uzman görüşü mü alsanız bilemedim

Ablan seni kıskanıyor.

Kardeşinle annenin de olduğu bir ortamda yüzleş. Beni tanıyor, bunları söylemeyeceğimi biliyor olman lazımdı. Bu tavrından dolayı çok kırıldım de ve mesafeni koru. Anne baba da olsa bu tavırlar hoş değil ve sinir cizilmeli.

En nefret ettiğim evlat ayıran anneler
Sizin ki birde cahil kusura bakmayın

Eşiniz de bunun bilincinde ve iyi bir adam değilse,
ilk kavgada bunu yüzünüze tokat gibi çarpar

Hayır zaman değişti belki ona daha esnek davranıyor diyeceğim ama
Sizin söylediğinizi tutup kardeşinize söylemesi akıl alır gibi değil

Gerekirse açmayın telinizi, eşinizi ararsada işim var ben sonra ararım dersiniz
Kusura bakmıyorum, biliyorum zır cahil..
Zaman değiştikçe annem daha da değişiyor, yani nasıl davranmam gerektiğini veya nasıl cevap vereceğimi şaşırıyorum gün geçtikçe daha da kötü bi hal alıyor.
Eşimi arasa da eşim bana söylemiyor zaten canım sıkılmasın diye.

Yanlış anlamazsanız annecinizin durumuyla alakalı davranışlarınızda kendi psikolojik sağlığınız için bir uzman görüşü mü alsanız bilemedim
Ben zamanında destek aldım. Bana delisin dedi 😂 Gel beraber gidelim seninde ihtiyacın var birşeyleri beraber aşabiliriz dedim, ben deli değilim sen devam et dedi..

Kardeşinle annenin de olduğu bir ortamda yüzleş. Beni tanıyor, bunları söylemeyeceğimi biliyor olman lazımdı. Bu tavrından dolayı çok kırıldım de ve mesafeni koru. Anne baba da olsa bu tavırlar hoş değil ve sinir cizilmeli.
Bana kardeşim gelip anlattığında ‘ben senin böyle birşey söylemiceğini zaten biliyorum ablacım, annemi biliyorsun ve çoğu şeyi sen üzülme diye sana anlatmıyorum bile, uzak durmaya çalış’ dedi.
Kardeşimde herşeyin farkında.
Ben yüzleşirsem bunun bi yararı olmayacak yani annem hatasını asla kabul etmez. Kardeşimi yalancı çıkarır hatta ‘ben sana öyle bişey söylemedim’ der 🤷🏻‍♀️

Bana kardeşim gelip anlattığında ‘ben senin böyle birşey söylemiceğini zaten biliyorum ablacım, annemi biliyorsun ve çoğu şeyi sen üzülme diye sana anlatmıyorum bile, uzak durmaya çalış’ dedi.
Kardeşimde herşeyin farkında.
Ben yüzleşirsem bunun bi yararı olmayacak yani annem hatasını asla kabul etmez. Kardeşimi yalancı çıkarır hatta ‘ben sana öyle bişey söylemedim’ der 🤷🏻‍♀️
Kardeşin yüzüne bakmadı zannettim. Olayı yanlış anlamışım.

Siz kızın ne güzel geziyor dediğinizde babanızın kızkardeşinizin gezdiğinden haberi var mıydı? Haberi olsa bile bunu bir ima olarak görmüş olabilir. Bak bana izin vermiyordun o geziyor gibi.

Kim olursa olsun toksik uzaklaşın, görüşmeyin. En iyisi içinizdekileri bir bir döküp küsün.

Küçük kardeşler hep daha toleranslı oluyor, bu çoğu ailede oluyor. Bunu kafaya takmayın ama kız kardeşiniz ile aranızı açmaya çalışması korkunç.

X