Yetim maasi

Benim kuzenim hem anneden hem babadan yüzde elli alıyor biri emekli sandığı biri ssk ama. İkisi aynı olunca alınıyor mu emin değilim

Slm anne babam vefat etti ikisidesskemeklisi burda hem anne hem babadan maas alan var mi varsa oranlari nedlr ceveplayan herkese tesekkurler
Anne-babanın ölümünün 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde;

✔ Her ikisi de SSK'lı ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın da yarısı bağlanır.

✔ Her ikisi Bağkurlu ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı ödenir.

✔ Her ikisi Emekli Sandığı'na tabi ise yüksek olan maaş bağlanır.

✔ Her ikisi de 1 Ekim 2008'den önce memur olan eski memursa yüksek olan maaş,

✔ Her ikisi de 1 Ekim 2008'den sonra memur olmuşsa yükseğin tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır.

✔ Anne, babadan biri Bağkur ya da SSK'lı, diğeri Emekli Sandığı'na tabi ise yetim iki maaşı tam alır.

Ölümlerden biri 1 Ekim 2008 öncesi ise;

✔ İkisi SSK'lı ise yüksek olan tam, düşük olan yarım ödenir.

✔ İkisi de Bağkurlu ise yüksek olan maaş bağlanır.

✔ İkisi de memur ise tercih edilen aylık bağlanır.

✔ Sigorta statüleri farklı ise tam maaş bağlanır.

(Nuray Yeşilyırt Usta'nın (SMMM) internet sitesinden kopyaladım)

Slm anne babam vefat etti ikisidesskemeklisi burda hem anne hem babadan maas alan var mi varsa oranlari nedlr ceveplayan herkese tesekkurler
İkisinden de maaş alabiliyorsun. Kuruma başvuru için gittiğinde hangisinin maaşı daha yüksekse onun maaşından daha fazla oran talep edebiliyorsun. Örneğin fazla olan maaştan %60 az olan maaştan %40 gibi. Kuruma gittiğinizde belli oluyor kısaca burada öğreneceğimiz bilgiler kişilere göre değişiyor.

Hem anne hem babadan alamazsiniz birini tercih etmeniz gerekiyo, size baglanan oran %50 diye biliyorum.
Eğer çalışıyorsaniz yetim aylığı alamazsiniz

İkisinden de maaş alabiliyorsun. Kuruma başvuru için gittiğinde hangisinin maaşı daha yüksekse onun maaşından daha fazla oran talep edebiliyorsun. Örneğin fazla olan maaştan %60 az olan maaştan %40 gibi. Kuruma gittiğinizde belli oluyor kısaca burada öğreneceğimiz bilgiler kişilere göre değişiyor.
Benim bildiğim aynı kurum ise sadece biri bağlaniyordu, değiştimi bu durum.
Hem anneden hem babadan aynı anda farklı oranda emekli aylığı alınabiliyor mu?

Ben de bir soru sormak istiyorm kişi ssk lıysa ve evli olmayıp babası da vefat etmişse sadece yüksek olan maaşı mı alıyor örneğin kendi maaşı yüksekse sadece kendi maaşını mı alıyor?

Anne-babanın ölümünün 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde;

✔ Her ikisi de SSK'lı ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın da yarısı bağlanır.

✔ Her ikisi Bağkurlu ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı ödenir.

✔ Her ikisi Emekli Sandığı'na tabi ise yüksek olan maaş bağlanır.

✔ Her ikisi de 1 Ekim 2008'den önce memur olan eski memursa yüksek olan maaş,

✔ Her ikisi de 1 Ekim 2008'den sonra memur olmuşsa yükseğin tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır.

✔ Anne, babadan biri Bağkur ya da SSK'lı, diğeri Emekli Sandığı'na tabi ise yetim iki maaşı tam alır.

Ölümlerden biri 1 Ekim 2008 öncesi ise;

✔ İkisi SSK'lı ise yüksek olan tam, düşük olan yarım ödenir.

✔ İkisi de Bağkurlu ise yüksek olan maaş bağlanır.

✔ İkisi de memur ise tercih edilen aylık bağlanır.

✔ Sigorta statüleri farklı ise tam maaş bağlanır.

(Nuray Yeşilyırt Usta'nın (SMMM) internet sitesinden kopyaladım)

Harika, detayıyla paylaşmışsıniz 👏👏 ..ama tam maaştan kasıt hakedilen oran..maaşın tamamını veriyorlar sanan var..konu sahibi tek hak sahibi ise hakettiği oran %50..

Benim bildiğim aynı kurum ise sadece biri bağlaniyordu, değiştimi bu durum.
Hem anneden hem babadan aynı anda farklı oranda emekli aylığı alınabiliyor mu?
Kişi çalışmıyorsa iki kurumdan da alır.
Hatta çalışıyorken de çalışmadığı kurumunkini alıyor.
Yani baba emekli sandığı çalışan kızı SSK ise yine alıyor. Sadece ssklı ssknınkini alamaz

Kişi çalışmıyorsa iki kurumdan da alır.
Hatta çalışıyorken de çalışmadığı kurumunkini alıyor.
Yani baba emekli sandığı çalışan kızı SSK ise yine alıyor. Sadece ssklı ssknınkini alamaz
tam olarak ssk li ssklidan aliyormu demek istemistim aslında.
Annem alamiyor çunkü

X