Yenidoğan sarılığı

Bilgiliyz12

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2019
67
23
30
Merhaba anneler. 37+6yla doğum yaptım.
Bebeğim 5. Gün doktor kontrolüne götürdüm sarılık 23dü hemen yatış verdiler. Fototerapi aldı. Bugün 8 gündür bebeğim yatıyor. Bilirubin değeri 2 gün önce 8.9 a düşmüştü haftasonu araya girince vermemişler ve az önce 10.9 a yükselmiş. Neden böyle sürekli yükseliyor ? Kanında bir sorun yok. Meme tutmuyor sütümü sağıp veriyorum ve bazen de silikon uçla tutuyor bazen de tutmuyor kaşık biberon ve şırıngayla besleniyor. . Ne yapacağım. Taburcu olduktan sonra nasıl emzirme yapmalıyım ? Beslenme nasıl yapacağımı bilmiyorum

Çok geçmiş olsun canım. Eds deneyebilirsin. Eds ile memeye alışan bebekler var. Diğerlerine nazaran daha zor. Ama enazından emmeye başlayabilir. Bir denemeni öneririm… onun haricinde fincan yöntemi, kaşık biberon, çay kaşığı ve biberon var. Malesef zor bir süreç. Benim de sütüm yetmiyordu mama vermem gerekiyordu ama bebek meme dısında almıyordu. Bütün bu yöntemleri mama vermek için kullandım. Hiçbiri kolay değil. Anne için hiç kolay bir süreç değil. Ama geçecek. Sadece bol bol kendine geçici bir süreç olduğunu hatırlat kendine. Hep böyle gitmeyecek. Bir şekilde siz de beslenmenizi rayına oturtacaksınız. Öyle ya da böyle. Zamanla çok daha kolay olacak her şey. Kendine güven. Bebeğine güven

Peki mama kullanımı ishal yapıyor muydu ? Ben günde 3 4 kez veriyorum. Yarım saatte bir uyandırıyorum. Sarılıktan dolayı 10 gün hastanede yoğun bakımda yattı henüz bitmemiş hem anne sütü hem mama veriyorum. Fakat mamayı 2 kez üst üste verince ishal oluyor.

Hayır. Mama anne sütüne nazaran sindirilmesi daha zordur. Kabız olur genellikle o yüzden ishal duymadım da yaşamadım da şahsen. Sen ishal olduğuna emin misin peki ? Anne sütü alan bebekler de sulu kaka yapar. İshal gibi olur. Normaldir yani. Bebek mamayla doyup, daha öncesinde içtiği anne sütünü kakayla atıyor olabilir mi ?

biz de ayni surecleri gecirmistik. 7 gunlukken 22 ile yatis yapildi ayni gece 24’u gordu. Ama benim bebegime sadece 1 gece fototerapi verildi 15’e dusuruldu sonra kendi kendine dusecek dendi. Sadece 2-3 gunde bir kontrole gidip cikmis mi dusmus mu diye baktirmaya gittik. Benim bebegim surekli uyku halinde oldugu icin asla ememiyordu. Gunduz emebiliyordu sadece. Ben hipp organik combiotik mamasini kullandim o surecte. kabizlik yapmiyor. Onun disinda geceleri kalkip sutumu sagdim hep biberonla verdim cunku benimki baska turlu uyanip agzini acmiyordu. Tikiyordum desem daha dogru acikcasi o surecte mememden mi almis biberondan mi almis hic dusunmedim sadece o donemin gecmesini istedim. Sonuc olarak geciyor hic takmayin kafaniza ama mama destegi sart. Hem daha cabuk toparlar hem de degeri yukselmeye devam etmez. Her sabah ustunu soyup gunese koyun. Gececek

Öncelikle sağlıcakla büyüt inşallah Allah in izniyle taburcu olunca sık sık besle ve gece boyunca beyaz ışık altında uyut. Memeni vermeye çalış pes etme ilk başlarda tutmakta zorlanır ama sen yılma her fırsatta ver memeni. Özellikle geceleri sık besle Allah in izniyle geçecek.
Allah analı babalı büyütsün inşallah.

Bu arada bizde aynı süreci geçirdik yaptıklarımı söyledim besiginin üst kısmına gelecek şekilde beyaz ışık takıp sabaha kadar açık bıraktık.ve gece sık sık besledim anne sütü mama ile. Benimde bebeğim memeyi ilk başlarda tutmuyordu çok zor durum çok zorlandım Allah yardımcın olsun gececk ama Allah in izniyle iyii düşün hep sürekli ver memeni tutacak emin ol. İnan buna

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…