yenidoğan çetesi.. özel hastane / devlet hastanesi

Lady Guinevere

“Size Nasıl Geliyorsa”
Kayıtlı Üye
6 Mart 2024
8.625
7.316
28
Kızlar malum bu ara tüm sosyal medyada “yenidoğan çetesi” diye gecen, bebekleri gerekli gereksiz yoğun bakıma alıp, gerekli bakımı yapmayıp, gerelsiz ilaç vs kullanıp bebekleri öldüren bir çeteden bahsediliyor. kişiler yargılanmış bu sabah okuduğum habere göre ama benim aklıma takıldı.

Benim doğumum su an özel hastanede planlanmış çünkü oradaki kadın doğumcumu seviyorum. uzaktayken bile her aradığımda, yazdığımda dönüş yaptı ilgilendi. kaldı ki kendisi gebe kalmaya çalıştığım süreçte de çok büyük destek gösterdi ve hep sabırlı davrandı. ama sonucta doktorum doğum gercekleştikten sonra süreçte olmuyor. artık çocuk/yenidoğan doltoru ilgileniyor bebekle. bu da beni tedirgin ediyor. doğum planlanan hastanede yenidoğan yoğunbakımı var. aynı doktora ve hastanede doğum yapan 2 kişi var tanıdığım. biri sezaryen oldu ve normal zamanında bebek de kendisi de çıktı, bebek yoğun bakıma falan alınmadı.. diğeri ise bebek doğum gercekleştiği an ebe “bebeğin ciğerlerinde sorun var” demiş ve hemen yoğun bakıma alınmış. bebek bu arada zamanından 1 ay önce doğmuştu. yenidoğan doktoru defalarca sormalarına rağmen sorunu asla söylemedi. ciğerde sorun var, antibiyotik ve solunum desteği veriyoruz dedi sadece. hatta hastanede kavga vs olmus en son. sonradan kadın doğum doktoru arkadasıma “sen gebeyken 2 kez enfeksiyon gecirdin, bebeğin ciğerlerine bulaşmış büyük ihtimalle” dedi. ama cocuk doktoru asla böyle bir açıklama da yapmadı. bebek 1 hafta yoğun bakımda kalıp çıktı. annenin emzirmesine izin verilmedi sadece süt sağıp getirdi hastaneye sürekli. su an bebek gayet sağlıklı 5 yasinda zaten.

diğer yandan eğitim ve araştırma hastanesinde bir uzman doktor var düsündüğüm. annem, ablam ve bir arkadasimin doktoru. annem ve ablam doğum yapmadı normal jinekolojik muayenelere gittiler ve orta halliler doktora karşı. çok ilgili değil ama gereken açıklamayı yapıyor ve gerekli ölçüde alaka gösteriyor dediler. bir arkadasımın da 2 doğumunu yaptırdı ama ikisi de zorunlu sezaryendi. arkadasim hem gebelik sürecinde hem de doğum sürecinde kendinden çok memnun. ve bulunduğu hastane eğitim ve araştırma hastanesi.. sehirdeki tüm hastaneler kendileri çözemeyecekleri bir durum olduğunda direkt bu hastaneye sevk ediyor (arkadasimin doğumda böyle bir durum basına gelmisti malesef) ve o anda eğer hastanede müsait oda, servis yoksa kabul edilmiyor veya bekliyorsunuz. bu da beni korkutuyor. ama en basından eğer o hastaneye gidersem her duruma hazırlıklı olacaktır hastane ve sorumluluk alacaktır.

ikisi arasında kaldım su an. maddi olarak özel hastane bizi yormuyor su an ama sonucta iyi bir para ödeniyor. sokağa atılacak bir para da değil. kadın doğumcumu çok çok çok seviyorum ve onunla çok rahatım. sürekli beni rahatlatıyor, sürekli neşeli vs. eğitim araştırmadaki kadınla bir tecrübem yok ama önyargılıyım galiba mesela o ablama direkt doğum kontrol hapı başlamıştı pcos yüzünden ama benim doktoruma gittiğinde önermedi benim doktor. gerek yok sağlıklı beslen, spor yap düzene gireceğine inanıyorum, olmazsa 6 ay sonra tekrar görüselim demisti. su an ablam 1 yıldır düzenli regl oluyor çok sükür. öff çok kararsızım esimle konustuk ve gidip eğitim araştırmadaki doktorla bir görüselim eğer içimize sinerse onla devam ederiz diye düsündük. ama özel hastanenin de konforu var açıkcası.

çok uzun anlattım ama olayın sonunda merak ettiğim (tabii ki her devlet/özel hastane birbirinin aynı değil ama) sizde özel ve devlet hastane tecrübeleri nasıl oldu? şu ana kadar devlet hastanesinde doğurup pişman olanı da duymadım acıkcası etrafımda ama 2-3 kişi zaten o yüzden de genelleme yapamıyorum. bu arada devlet diyip duruyorum ama hastane yarı özel, üniversite hastanesi. benim bahsettiğim doktor hoca olduğu için yine ücretli hasta olucam. özel oda müsaitlik durumuna göre mümkünmüş hastanede. tecrübelernizi anlatırsanız çok memnun kalırım.

Ben iki çocugumuda özelde yaptırdım. Şimdi olursa devlette yaptırırım arkadaşım yaptırdı gayet memnun İstanbul'da bende senin gibi korkuyordum hatta eşime dedim çocugun hemen suratına bak değiştirmesinler ozeldede memnundum bu arada ama devlette iyi konfor sağlıyor ondan bende şimdi gördüm artık insan herşeye korkuyor ya

ya hahah bak yeni korkum oldu su an.. ya bebeği değiştirirlersee kötü haberlere odaklanmamaya calisiyorum ama ne biliyim kimseye de güvenilmiyor bu zamanda. yorumlarda vs özelde yapacaksanız yenidoğan doktorlarını ve yoğun bakım doktorlarını araştırın, tanısın falan diyorlar da mümkün değil yani ülkenin geldiği hale bak doktorlara bile güvemiyoruz

Anne vajınal enfeksıyon gecırınce bebege zararı oluyo r mu oyle ya
oluyormus benim doktorum da söyledi bana. erken doğum, bebekte ciğer rahatsızlıkları vs oluyormus.. ki bebek hasta doğabilir buna okayim ben. her sey olabilir ama işte yenidoğan doktorunun bilgi vermemesi “acaba para için mi tuttular çocuğu orda” düsüncesini getiriyor akla.

Özel de olsa devlet de olsa bir anne körü körüne hiç kimseye güvenmemeli. Tedavi sürecinde aktif rol oynamalı. Yenidoğan alışveriş listesi araştırdığı kadar açıp konuyla ilgili tıbbi makaleleri okumalı. Elimizin altında internet gibi bir nimet var. Benim kesem delindiğinde doktor gelip kesenin kendini onarmasının tıbben mümkün olmadığını ve gebeliği sonlandırmak gerektiğini söyledi. Ama ben kelime kelime çevirerek okuduğum makalelerde kesenin kendini onarabileceğini okudum. Israrcı oldum, bu sayede bugün bebeğim benimle. Onlara teslim olsam 2 ay önce gömmüştüm oğlumu.

Korkma korkmao an hamilelik psikolojisinden olan bir şey dediğin gibi araştırman imkansız mesala ani birşey olur drun gelemeyebilir normalse zaten ebe zaten dogurtuyor benim ikisi sezaryandi baya herkes girdi doğuma anlıcan.

Doğru diyorsunuz bende hep araştırdım doğum zamanında hep hemşirelere sordum ettim sezaryan olurkenke hiç peşini bırakmadım şükür 5 yaşında şimdi

orası öyle zaten. ama su an en azından bu süreçte daha güvendiğim bir hastanede ve doktorla ilerlemek istiyorum. yoksa herkes hata yapar, dünyanın en iyi doktoru, ekipmanı da olsa hata yapılabilir. sadece sürecte biraz daha güvende hissetmek adına sordum. yoksa zaten iki doktorla da konusup içime sineni secicem en sonunda ve süreçte ben ilgilenemesem bile ailem, esim vs sürekli takipte olacaktır doğumdan sonra

iki doktor da doğuma girme sözü veriyormus. sorduğum herkes bunu söyledi ama yani yine de dünya hali ne olacağı da belli olmaz

Yani bu konuda açıkçası ben ekstra bir kazançları olmadığı için devlet hastanelerine daha çok güveniyorum. Çünkü fazladan para kazanma hırsı insanı bozabilir. Gereksiz tedaviler uygulanabilir. Ama tabi devlet hastanesi seçerken de yoğunluk, hastane imkanları ve uzmanlık düzeylerine göre araştırmak gerekiyor. Belki tek kişilik odamız olmayacak, özel ilgilenilmeyecek ama daha güvende oluruz.

Size tavsiyem iyi bir fakülte hastanesini tercih edin orada öyle kafalarına göre küvöze koymuyorlar bebekleri acil durum olmadıkça, ben acil doğum yaptım preklamsi den normalde özel hastahanede doğum yapacakken fakülte hastahanesine sevkedildim, doktorum çok iyiydi , özel hastaneye vereceğim parayı prof olan doktoruma verdim , devlet hastahanesiydi ama özel hasta muamelesi gördüm, doktordan özel muayene ve tedavi alabiliyorsunuz tabi parasını ödeyerek diğer türlü asistanlar girer ameliyata vs. , ayrıca bu bebek çetesi yeni değil ki bebekleri doğar doğmaz sırf devlet yenidoğan primi veriyor diye küvöze koyuyorlar bebekleri , bu sadece haberlere yansıyanlar bir de ya yansımayanlar var , bebeğiniz doğduğunda çok dikkatli olun gözünüzü dört açın, herşeyi sorgulayın, ne tedavi görmüş vs. Herseyi takip edin ...

benim de bahsettiğim hastane fakülte hastanesi ve doktor prof. yani ücretle bakıyor hasta ve doğuma girme sözü veriyormus. yani asistanını vs sokmuyormus. ama vajinal doğumda nasıl, süreçte destekleyici mi bilmiyorum. bir de arkadasimin son doğumunda sezayen sırasında bebeğin basını kestiler ve babası fark edip söyleyene kadar müdahale edilmedi. babası söyleyince dikiş atıldı. sükür bebek iyi ama ne bileyim en ufak kötü bir sey insanı geriyor. kadın bu arada bir çok farklı hastanede çalışmış ama en uzun 2 yıl çalışmış. su an fakültede 2016dan beri çalışıyormus.

Evet sezaryen dogumda bebegın herhangi Bi uzvunu kesebılıyorlar bebiş o an hareket ettıgı ıcın

Adi gecen hastanelerden birinin saglik bakanina ait olduguna dair bir iddia okudum az once.
Yani su sartlar altinda bu ulkede kimseye guvenilmez sansa ne cikarsa.

Profsa iyidir zannımca, maşallah benim doktor öyle güzel dikiş atmış ki belli bile değil ( lazer dikiş) lazer dikişli diğer bayanlara kıyasla bile farkı var , işini düzgün yaptı, doğum sonrası hiçbir komplikasyon yaşamadım ama başka hastalar vardı ücretsiz şekilde asistanların girdiği kişiler, bir çoğu aşırı ağrılı ve de dikislerinde açılmalar vardı, 3 gün yoğun bakımda kaldım tıpkı vip oda gibiydi, başımda hep bir hemşire bekledi , sürekli yardım ettiler , en ufak ağrıda hemen ağrı kesici takiyordu seruma, bir doktor sürekli gelip gidip değerlerime, nabzıma ve idrar miktarıma bakıyordu, yemekleri çok temiz ve güzeldi lakin diğer servisler berbattı, yemekleri de kötüydü, doktorun iyiyse her türlü rahat etmeni sağlıyor, ben çok memnun kaldım, bir daha doğursam yine aynı doktora giderim...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…