Yeni evden cok eski eve tasinmak-cok agliyorum 😔

Cekimyasasi

Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2022
91
76
36
Şöyle ki 11 yillik evliyim,kiraciyiz ve bu zamana kadar hep sifir evlerde oturdum.Malum ekonomiden dolayi evi satan ev sahibimizden oturu bu zor zamanda tasinmak zorunda birakildik.Oturdugumuz sehirde kiralar birden 3-4 katina ciktigi icin anca 30-40 senelik bir daire bulabildik.Bina eski,girisi ve merdivenleri dogal olarak cok eski ve giris malumunuz biraz rutubet kokuyor.Daire nispeten daha iyi yani giris kadar eski degil,badana yapilinca birde ufak tefek tadilatlarla temiz ve duzenli olacak.Fakat bugun evi tuttuktan sonra binaya tekrar girdim(bu hafta tasiniyoruz)Kendimi o kadar kotu hissettim ki aglamaya basladim.Hem kendime cok kiziyorum yani insan oglu ne durumlarda kaliyor,buna da sukur basimizi sokacak bi yer bulduk diyorum hemde uzulup aglamaktan kendimi alamiyorum.Yani bildiginiz saat basi gozyasi dokuyorum.Semte gelirsek semt cok cok iyi oturdugum sehrin en luks ve nezih semti zaten rahat bir semtte oturmak icin bu evi tuttuk ama bilmiyorum allak bullak oldum.Asansorlu binadan birden 40 senelik binanin o eski merdivenlerini o koku icinde 5 kat cikinca ruhen cok coktum.Kizan da olacak biliyorum,bende kendime cok kiziyorum ama bu uzuntume engel olamiyorum.

Eşyalarınızı yerleştirip içinde yaşamaya başlayınca alışırsınız diye düşünüyorum. İnsanı bir eve ısındıran içindeki yaşanmışlık, o “ev” sıcaklığı oluyor zaten. Semtiniz güzelmiş bence önemli olan da bu.

Insan iyiye daha cabuk alisir bu normal..ama seninde dedigin gibi.. suanda durum buysa eksisi ve artisiyla guzellestirmeye bak derim ben.. diger turlusu sana zarar verecek.. birde her girdiginde kotu seyleri dusunme.. gelsede aklina gormemeye calis bi sure sonra alisirsin. Oturacagin ev iyimis orda mutlu olmaya bak..negatiflik kotu sey..bir gun insallah tekrar eskisi gibi bir yerde oturursun

Size niye kizalim herkes her şeyin en güzelini yaşamak ister bu çok doğal.
Umarım daha iyi bı yere çıkarsınız.
Off bunu okuyunca da simdi cok agladim ama oldugum duruma degil sizin size niye kizalim deyisinize,cunku uzulup agladigim icin de sucluluk hissediyor daha cok agliyorum da cok iyi kalplisiniz,tesekkur ederim

Cok tesekkur ederim,dediginiz gibi tasininca,esyalar gidince psikolojim daha rahatlayacak sanirim.Suan daha temizlenmedi,badanasi bitecek,hersey bitince bende iyi olacagim insallah

Semt > ev bana göre. Biz de ailemle senelerdir yaşadığımız şehrin en iyi semtlerinden birinde oturuyoruz. Hiç öyle sıfır bir evde oturmadık, zaten yaşadığımız semtte yeni ev de pek yoktu. Son yıllarda kentsel dönüşüm sebebiyle tek tük de olsa var. Evimin yeri güzelse, ev de dökülmüyorsa hiç problem etmezdim ben sizin yerinizde olsam. Şu anki evimiz de en az 40-50 yıllıktır ama o kadar merkezi ki. Evden çıkıp biraz yürüyorum kafeler, mağazalar, az ötede sahil. Merkeze uzak villa verseler bırakıp da gitmem.

Ah ah, biz de babamlarım 30 sene önce aldıkları evde oturuyoruz. İyi bir muhit dediğiniz gibi. Biraz birikim yapıp sarıp yeni daireye geçmeyi hayal ederdik. Artık bu ev kentsel dönüşüme girene kadar çıkamayacağız. Ben de buna çok üzülüyorum. Normal durumlar. Hayat standartlarımızı koruyamıyoruz. Bunun stresini yaşamak çok insani bir duygu. Yaşatanlar utansın ne denir başka

Bosverin merdiveni,iste bu iki cumle bile bana yetti,cok tesekkur ederim Semt guzel 24 saat disari rahat cikilabilir,istediginiz gibi giyinebileceginiz,kimsein rahatsiz etmeyecegi bir semt

Genç kiz olduğuna yıllarca yaşadığımız evden taşınmıştık. Bende binanın girişini gördükçe ağlamıştım m beni üzen neydi bilmiyorum. Ama şu an o kapı girişini çok özlüyorum. Çünkü o evde çok güzel günlerim oldu. İnşallah sizinde öyle guzeel günleriniz olsun ki anılarınizda hep guzellikle hatirlayin

Evet daha cok yeni oldugu icin cok etkileniyorum dediginiz gibi zamanla belki de hic rahatsiz olmayacagim.Moral verdiniz cok vok tesekkur ederim

Ağlıyormusunuz? Lolipop alında ağlamaya başlayınca yalarsınız iyi gelir belki

Supersiniz yaa,bunlari okudukca goz yaslarim durmaya basladi,cunku bu konuyu acarkende cok agladim,ama yazdiklarinizi okudukca duzeliyorum,cok ama cok tesekkur ederim

Benim evim de 25 yıllık. Ben ilkokula başladığım sene yeni yapılmıştı,inşaatı biter bitmez taşındık
Yani yarın kendi evinizi alınca,yeni on yıllık bina olsa bile zaman geçtikçe o ev de eskiyecek. Eski bina olacak.
Arabasını satıp satıp sıfır araç alan insanlar gibi yeni ev almadıkça insan İster istemez eski evlerde oturacak...
Bizim bu evden önce oturduğumuz bina da dedemlerin, o da bir otuz-kirk yıllık var. Ama daha yeni başka bir kiracı geçti bu sene. Onların 'yeni evi oldu .
Köyde genelde biri evlenince avluya ev yaparlar, amcamlarin oturduğu evlerin kimi kırk yıllık,kimi elli ... Babamın doğduğu ev bile hala sağlam, içinde yufka yapıyor kadınlar:)
Yani evlerin ömrü uzundur. Deprem yönetmenliğine uyduguna eminseniz güvenle,mutlulukla oturun (99 öncesi evler o bakımdan biraz şüpheli, ama belki bir rapor almışlardır eve. Bence bir öğrenmeye çalışın).
Asansorsuz eve gelince, hiç asansörlü evde oturmadim:)) asansörsüz evi seviyorum ben ya. Merdiven çıkmak sağlık demektir, sırf merdiven çıkarak bile popolar kivrimlasir
Evin bakımını yaptırıp boyatinca ev güzelleşecektir. Mutlu anılar yaşadıkça daha da güzelleşip yuva olacaktir:) bir süre sonra alisacaginiza eminim.
Hayırlı olsun yeni eviniz. Zaten güvenilir muhitlerde çok yeni bina olmaz, oranın yıllar süren insanı olur
Mesela Kadıköy,İstanbul'un en yaşanası yerlerinden,medeniyetin güneşi:)) Kadıköy'de yaşayan çok tanidigim var, kırk yıllık evlerin olduğu bölgede oturan kişi tam gerçek Kadıköy hayatı yaşıyor. Komşuları sonradan görme değil,yılların kadikoylusu...bir de yeni yapılan bölgelerinde kalan arkadaşlarım var, onların yaşadığı gerçek Kadıköy değil bence:) o ruh yok, parası olan almış evi. Mahalleler o "Kadıköy ruhu"ndan uzak. Bir gün parayı bulup Kadıköy'e tasinsam ben de asansörlü daire yerine gerçek Kadıköy'de, oralı teyzelerin komşusu olarak kırk yıllık evlerde yaşamak isterdim:)

Kesinlikle,zaten ucu ucuna gecinirken artik daha da geriye gidiyoruz.Yasatanlar utansin dediginiz gibi.insallah bu korkunc donemi tum ulke en kisa surede atlatiriz

Evet o girise girince cöken hüzün cok guzel seyler yazmissiniz.Insallah bende ileride bu halimi hatirlayip gulumserim

Ben bunu yaşamıştım evim sıfır degildi 8. Kattaydi ama çalıştığım okula uzaktı mecburen yakın bir eve tasindim kapılar fayanslar her şey eski bir de giriş kat bodrum gibi degil ama giriş gelince ağladım ev bana karanlık geldi eski geldi inanın daha 1 yıl ev baktim buralarda içime sinmedi ama sonra alıştım hala eski buluyorum ama cok rahat benim için

Oncelikle uzun uzun yazdiginiz bu moral ve guzellik dolu yaziniz icin cok tesekkur ederim Ben de bu kadar etkilenecegimi bilmiyordum ama is ciddiye binince ve evi tutunca birden ruhen coktum.Ama sizlerin gorusleri yani diger tum insanlarin benim icin cok onemli cunku sizlerin sayesinde suan farkli bakis acilari edindim.Harikasiniz,tekrar cok tesekkur ederim

Hemen hemen aynı hisleri paylaşıyoruz. Kira vermemek için esimin ailesine ait olan bir eve geçtik. Bir önceki kira verdiğimiz eve göre daha büyük bina eski de değil 6 yıllık ama benim de üzüntüm giris kat olması bir balkonunun olmamasi, ve semt olarak alışamadım. Iyi mi kötü mü onu bile bilemiyorum acikcasi. Eski mahalle kültürü hala devam ediyor bu iyi bir şey de olabilir bilemiyorum.. bence ikimiz de evde yasanmisliklar artınca insallah güzel günler geçirmeye başlayınca alışırız. Umarım o kadar mutlu günler gecirirsiniz ki evin hic bir kötü yanı gözünüze çarpmaz :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…