Yemeklerim güzel olmuyoooo :(

minnick

rütbesizim benn...
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2007
322
2
Slm arkadaşlar. Ben evleneli 2,5 sene oldu. Evlenmeden önce annemlerde çok güzel yemekler yapardım ama şimdi yaptığım yemekler hiçbir şeye benzemiyo. Okadar uğraşıp yapıyorum sofrayı kuruyorum bi oturuyoruz sofraya yemekler yine fiyasko. Eşim yemiyo yada zorla yiyo bu seferde benim moralim iyice bozuluyo bende yemiyorum bidaha da yemek yapmak içimden gelmiyor. Yemek yapmayı mutfakta uğraşmayı çok seviyorum ama beceremiyorum işte. Mesela pilav ya lapa oluyo ya çok kuru oluyo yada diri kalıyor. Kurufasülye saatlerce pişiriyom artık eriyo bazıları eşim hala diri diyo yada suyu duru olmuş diyo.Fırında patates kupkuru oluyo ya nebiliimm çok moralim bozuluyo hiçbir yemek olmuyo. Herkesten tarif alıyom ölçüsüne varana kadar aynı yapıyom ama yine olmuyo. Galiba benim elimin lezzeti yok. Kiminin elinden çok lezzetli oluyo yemekler. Ne olur ablalarım bana birkaç tavsiye verin çok canım sıkılıyor mutfaktan iyice soğuyorum artık senağlamasenağlamasenağlama

canım benim..
fasülye nohutu pişirene kadar biraz pratiğe geç
mesela haşlanmış fasülye nohutlar var tat ın..onlardan al..
pilav en kolayı aslında..mesela ben haşlanmış nohut atarım pilava ve mutlaka et suyu yada tavuk suyuyla yaparım..
sen sor ben anlatim sana.
üzüldüm vallahi:teselli:

Canim ilk öncw bunu dert etmeyeceksin kendine ki eşinin biraz anlayişli olm asi lazim.
Istediğin yemekleri sole tarifini vereyim ama internettweki ölçüler çoğu zaman olmuyo yani ben ole yapamiyorum. Mesela fasulye tarifi vermiş bi bardak suyla pişsin diyo ben bi bardakla yapsam yemek çatir çatir yanar ben yemekleri sicak suyla yapiyom ketilimda hep su oluyo yani az az koy suyunu pişene kadar suyu kalmazsa koy ona göre ayarlarsin. Pilavi ölçü ile yap olmamasi imkansiz ki mucize değil yani. Pattes yaparken ara sira sosundan üzerinde gezdir kurumasin yada folyo ile sar buharinda yumuşak olsun bide patates fasulye patlican ve buna benzer yemekleri varsa ki vardir teflon tenceren suyunu koymadan once yağinda salçali yağinda yani iyice kavur çook daha lezzetli oluyo ama teflon olduğu için yumşayana dibi artik kizaracakmiş gibi olana kadar kavur
sormak istediklerini sor bildiğim kadariyla cevaplarim hiiç üzülme. Ben hap ayni yöntemle yaptiğim halde bazen olmuyor. Mesela nohutu çok güzel yaparim ama dün pişirdim olmadi yaklaşik 2 30 saat kaynattim tik demedi benden değil nohur iyi değilmiş o yüzden kafana takma canim.

annem bana yemek kısık ateşte pişer der...hakikaten kısık ateşte pişen yemek güzel oluyor...
öğrenme aşamasında olduğunuzu düşünüp böcükün de dediği gibi kolay alternetiflerden başlayın...
pilavı ölçüyle yapın inanın tane tane olacak...haşlayın bir bardak pirinci kaynar suyla...tencerenin içine şehriye tereyağı koyun şehriye pembeleşsin...ilave edin süzdürdüğünüz pirinci, ekleyin bir bardak suyu kapatın kapağını en kısıkta çeksin suyunu...kaşığı batırdığında su olmayacak dibini tutar gibi (annem bana aynen böyle tarif etti telefonda)isterseniz üzerine biraz daha tereyağı eritebilirsiniz...eğer olmazsa ben de betiş değelim...
yemek yapmak kolay bişey...
hee bir de güzel olacağına siz inanın önce...yine kötü olacak derseniz aynen öyle oluyor...

canım bunu kendine dert edersen olmaz... herşeyden önce kendini kasma ..
bende akşamları harıl gürül yemek yetişdirecem diye yaptığımda yada çok özendiğimde olmuyor malesef...
mesela geçen hafta misafirim gelecekti özendim kağıt kebabı yaptım son anda unutup suyunu çektdirdim birşeye benzemedi...
ramazanın ilk haftası nohut yapayım dedim 3 gün boyunca nohutu pişirdim olmadı... sonunda çöpe gitti...
evine mutfağına alışman çok önemli.. şu an oturduğum eve ilk taşındığımda evi ve mutfağını hiç sevmediğim için isteksiz, sadece karın doyurmak için yemek yapıyordum ve rezil tatları oluyordu...
ama alıştıım artık her istediğim elimin altında gibi tıkır tıkır çalışıyorum mutfağımda, buda çok önemli...
eşim misafir geldiğinde özellikle çok güzel yemek yaptığımı söylüyor...
kayınpderim pirinç pilavıma bayılıyor... bak sana dün akşamki pilavımı tarif edeyim...
etli kuru fasulye yapıcaktım...
fasulyenin etlerini kuşbaşı olarak pilav tencereme koydum biraz sıvı yağla kapağını kapatarak kavurdum
etlerin yağı eriyince yarım kırmızı kuru soğanla , yarım beyaz kuru soğanı ince ince kıyıp etlere dahil etim..
Etlerim suyunu salıp çekinciye kadar pilav tenceremde kavruldu ( pilav tencerem cem teflon platınıum çok memnunum)
sonra kavrulan etleri düdüklüme boşattım ...
ben hiç ölçü kullanamam o zaman tutmuyor hep göz kararı yaparım..
princimi sıcak su ve bol tuzla ıslattım .. yarım saat ıslatılmış pirincimin suyunu süzüp ılık suyla yıkadım ve süzülemye bıraktım..
pilav tenceremi yıkamadan o soğan ve et kokusunun üzerine biraz sıvıyağ ve margarin ilave ettim ..
iki yemek kaşığı kadar da arpa şehriye ile kavurdum..
şehriyelerim kızarınca süzülen pirinci ekledim ve karıştırarak kavurmaya devam ettim... pirinçler çıtırdamaya başlarınca (gözkararı) yarım çaybardağı kadar su ekledim tabi karıştırmaya devam ederek..
bu suyu çekince tekrar bir o kadar su ilave ettim ve tuzuyla birlkte kavurdum..
bu suyda çekince pirinçlerin üstünü örtecek kadar suyu ilave ettim ve suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirdim...
piştikten sonra 10-15 dk. dinlendirdikten sonrada servise hazır.... afiyet olsun...cokacimcoook

pilav mesela koydugunuz pirincin 2 parmak üstü su koyun soguk deil sıcak su koyun güzel olur. pilava yagı biraz fazla koyun. fasülye 1gün önce ıslayın sıcak suyla. içine kıyma sogan yeşilbiber yag salça koyun. suyunu fazla koymayın bakın çok kyu olduysa üstüne sıcak su ekleyin. deneme yanılma yoluyla iyi bir sonuca ulaşırsınız isterseniz. birde yemeklerinizin iyi olmadıgını düşünüyosanız pilavlar haricinde herşeyi düdüklüde yapın böylede ögrenmiş olursunuz. çünkü düdüklü her türlü yemegi en azından kıvamlı yapıyor.

Yemek yapmayı evlendikten sonra öğrendim. Yeminle bir pilav bile yapmış değildim bekarken. Hep internetten veya kitaplardan tariflerle geldim bugüne.

Daha çoooook yolum var, hala tam öğrenebilmiş değilim.

oktay ustanın bi lafı vardır mutfak cesareti sever kasmıcaksın olmucak die baslarsan olmaz zaten maharet ve el çabukluguda önemli mutfakta bi temiz çalışmak allah kolaylık versin

İlginize teşekkür ederim kızlar. Pilavı bide sizin dediğiniz gibi deniycem. Pirincin üstüne kaynar su ve tuzmu döküyorsunuz. Öle yarım saat bekletip süzüp yıkayıp kavurup üstüne 1 su bardağı sıcak su döküyorsunuz. Doğru mu anlamışım?

sevgili minic senin bu sıkıntın benim genclik günlerimi hatırlattı cok tatlısın
kurufasulye cok pisirdigim halde bazıları sert diyorsun bu senin sucun degil satıcını eski ve yeni fasulyeyi karıstırıyor yani farklı ürünler dogal olarak birlikte pismiyor bazı fasulyelerde cok gec piser kendini suclama nogut ve krufasulyeleri aksamdan kaynak suyun icinde kapagı kapalı halde sabaha kadar beklet öyle pisir ama malzemen pisek degilse ne yapsan nafile
pirince gelince her pirinc birbirinden farklı özelliklerdedir kimisi az su kimisi cok su ister ilk pisirim risklidir pirinci tanıdıktan sonra suyunu ona göre ayarlamalısın birde tavsiyem hangi yemegi yaparsan yap gözlem yap sana kolay gelsin bu kadar takma kafana senin cok iyi yemek yapacagından eminim bu kadar istekli olduguna göre sevgiler

aslında yemek yapamamak daha iyi :CüvCüv:
çünkü yemeklerin güzel oldumu hadi sen güzel yapıosun bi yemek yapta yiyelim diyen çok oluyo mirmirmirmir
benim küçüklüğümden beri yemek yapmaya çok ilgin olmuştur hatırlıorum da 12 yaşlarında falan bi yemek programı yapan kadın vardı emel die onu izlerdim ve aynısını denerdim ama çoğuda bişeye benzemezdi annem görmesin die yaptığım herşeyi siyah poşete koyar çöp kutusunun en dibine yerleştirirdim :roflol:
şimdi yirmi yaşındayım bilmediğim yemek yok gibi
ve her yemeğimde beğenilir,içine dediğin her malzemeyi kattım ama bi türlü senin yemeğin tadı olmadı diyen çok olur cokacimcoook
ama sonra noluo işte hadi sen yap sen yap die sürekli yemek yapar durumda oluncada çok sıkıcı oluo :çok üzgünüm:
yani ben 11-12 yaşlarımdan bu yana yaprak sarmasını,mantı açmasını bile öğrendim
ama sekiz senede şimdi daha iyi durumdayım sengözlerimebaksanab
yani böle şeyler için acele etmiceksin ve yemek yaparken ben yemeğe bunu katınca şu tadı verecek diye düşüneceksin ölçüsünü kendi zevkine göre ayarla eğer sen beğeniyorsan yaptığını herkes beğenir merak etme :teselli:
benim yeni evlenen ablamda pek iyi yemek yapamazdı onun ilgi alanına girmiodu :roflol:
ama şimdi evlenince yavaş yavaş öğrendi ve benden güzel yaptığıda oluo gamyoncuiremsu
hadi ama dert etme bu kadar,ilerde kendi yaptığın nefis yemeklerini gururlanarak misafirlere ve kocana sunarken bu günleri hatırlayıp gülmen dileğiyle :1hug:

evet canım.. pirinci kaynamış 5 dk. dinlenmiş su ve tuz ile ıslatıyoruz en az yarım saat bu suda bekliyor ...
tuzlu suyunu süzüp ılık su ile hafif ovarak yıkıyorumve iyice süzdükten sonra yağda kavuruyorum hafif çıtırdamaya başlayınca yarım çaybardağı kadar sıcak su ilave edip karıştırmaya devam ediyorum
bu suyu çekince bir o kadar daha koyup ve tuzunuda dahil edip yine karıştırıyorum .. bu suyuda çekince
prinçlerin üzerini 1 parmak kadar kapatıcak şekilde sıcak su ekleyip bir kez karıştırıp kapağını kapatıyorum ve
kısık ateşte pişiriyorum... ocağı kapattıktan sonra takra karıştırıp dinlenmeye bırakıyorum..
tavuklu pilav yapılacaksa tavuk etlerini küçük küçük doğrayıp pilavı pişireceğim tencerede kavurup üzerine pirinci koyuyorum ve diğer işlemler aynı...
nohutlu pilavıda; haşlanmış nohutu pirinç ile birlikte kavurarak yapıyorum...

Geçen mercimek çorbasıda yaptım aslında bunu ben beğendim ama eşim beğenmedi.Az salça koydum yağla kavurdum içine patates havuç iri iri soğan doğradım (eşim içinde küçük soğan görünce yemiyo çünkü büyükleri ayırmak kolay oluyo) doğradım onlarıda biraz kavurdum.İçine mercimekleri koydum azda öle kavurdum suyunu tuzunu koydum piştikten sonra blendırdan geçirdim bi taşım daha kaynattım.Bence güzeldi ama bizimki yine beğenmedi.ffffffff yemek konusunda çok sorunlu eşim yaa senağlama

patates ve havuç fazla gelmiş olabilir.. ben geçen gün garnitürlü bir yemek yapıcaktım.. havuç ve patetesi iyice yıkayıp küp küp doğradım va haşladım. haşlama suyunu dökmeyip mercimek çorbası yaptım çok hoş olmuştu...
mercimekleri yıkayıp ayırdığım patetes + havuç suyu ve sarımsak ile dağılana kadar haşlıyorum içine tuzunuda ekliyorum...
haşlanan mercimekleri blendrıdan geçiriyorum .. tencerede yağ ve salçayı kavuruyorum sonra üzerine blendırdan çekilmiş çorbamı döküyorum .. biraz kaynadıktan sonra ocağı kapatıp üzerine; nane , kırmızı toz biber , pul biber , karabiber ve kekik koyup karıştırıyorum.. hepsinden azar azar koyuyorum ki acı tadı çorbanın önüne geçmesin ...

minic sanırım esin annesinin yemeklerini arıyor bence kayınvalıdenden tarif al ben öyle yapmıstım
hem kayınvalidemin hosuna gitti hemde esimin yani bir tas la iki kus

minic sanırım esin annesinin yemeklerini arıyor bence kayınvalıdenden tarif al ben öyle yapmıstım
hem kayınvalidemin hosuna gitti hemde esimin yani bir tas la iki kus

Evet cnm bencede ii fikir birkaç kere bende denedim ama benim kayınvalidem okadar soğuk bir insanki değil tarif almak nasılsın iyimisin diye bile zor konuşuyoruz.Ben ona mercimek çorbasını sordum daha önce suda haşla blendırdan geçir okadar dedi.İyide öle çorba olurmu denedim yinede ama hiçbir şeye benzemedi. Ama tekrar tarif isteyeceğim bakalım.Yada mutfağına gizli kamera koyayım böylelikle öğrenirim.CADIARZU İlginize teşekkürler kızlar.

Benim ablamda güzel yemek yapar ama enişteme bir türlü beğendiremez, herkesin alıştığı bir damak tadı vardır. Arkadaşların dediği gibi annesinin yemeklerini arıyordur, eniştemde annesinin yemeğini yerdi ama ablamınkini beğenmezdi, sonunda ablam kaynanasından tarif aldı yaptı severek yedi eniştem.
Mesela ben kaynanamın yaptığı yemekleri beğenmem, bu tamamen damak tadıyla alakalı, eşin haricinde beğenen varmı? Birde erkekler genelde lokontada yedikleri için oranın yemeklerini istiyorlar, evde yapabilseydik gidip orda yemezdik öyle değil mi? Sadece eşin beğenmiyorsa aldırma bence ama sende beğenmiyorlar deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsin.

evlenmeden önce,mutfağa yemek yapmak için hiç girmedim...
annem olmadığı zamanlar, Babamın yaptığı yemekleri yedik...
evlendikten sonra fazla zorlanmadım,çünkü
eşim en büyük yardımcımdı,daha doğrusu ben onun yardımcısı...
yemeği yapa yapa öğreneceksiniz,zaman tutun yaptığınız yemeklerde,kuru bakliyatlar
düdüklü tencerede pişiyor genelde,onunda belli süresi var...
pilav ölçüyle yaparsanız,güzel olur,ben hala ölçüyle yaparım...
ama şuna inanıyorum ki,sizin ruh haliniz yemeğeyansıyor....
eziyet haline getirmeyin yemek yapmayı...
severek yapın,bir olmaz,ikincisi olur mutlaka...
ama eşinizde her yemeğe olumsuz konuşmasın...
birgün de eşinizi mutfağa sokun ve o yapsın,siz değerlendirin...
öğrenirsiniz.....hiiiç merak etmeyin...
benim şimdi yaptığım yemekleri herkes beğeniyor,14 yıl olmuş yemek yapalı...
eh baya birşey öğrenmişimdir...(hamurişleri dışında)
öğrenmenin yaşı yok,ama dediğim gibi yapa öğreneceksiniz...
sevgiler...

arkadaşım benim yemek konusun da tavsiyem tüm yemeklere bol baharat kullan çok lezzet verdiği için herkes çok beğeniyo ben kuru fasülyeye nohuta falan kimyon atıyorum hem gazını alıyo hemde süper oluyo işin sırrı baharat yani ben evlendiğimde bi tek makarna yapabiliyordum o da midesiz olsan anca yenecek cinsten ama sağolsun kayınpederim öğretti bana son 1 senedir yemek yapmayı babam yani kayınbabam süper yemek yapar püf noktaları o verir banacokacimcoook

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…