Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

perdono pero no olvido

forgive but don't forget
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2022
3.728
6.460
Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.

Son düzenleme:
Ne yemek yapacağınıza karar verdikten sonra,yemek.com/nefis yemek tarifleri vb sitelerden bakın tariflere. Alttaki yorumlara da göz gezdirin,genelde olumsuzluk olursa onu da yazıyor kullanıcılar. Sonra tarife uyarak yapabilirsiniz bence. Zamanla da pratikleşirsiniz. Zaten misafir gelecekse meze ,zeytinyagli tarzı şeyleri önceden hazirlayip dolaba atabilirsiniz. Ana yemek fırın yemegi yapabilirsiniz,elinizi oyalamaz,çok vaktinizi almaz hemde.

Cozum her ay 40 kisilik misafir agirlamamak.😁 Yemek yapabiliyor bile olsaniz bikarsiniz. 🤷
Ben de misafir agirlamiyorum, agirlayinca illa yemeğe almiyorum. Yemege aldigim zaman da disardan yaptiriyorum bazi şeyleri.

Ben mutfakta olmayi cok sevmiyorum. Pratik kazanmak oyle pratik bilgi okuyarak 2 gunde yuklenecek bir şey değil. Seviyorsaniz sık sık mutfaga gireceksiniz, yemek yapmayi deneyeceksiniz. 🤷

30 40 kişiye pide aşçı olsanız da daha mantıklı bence 😅 yemek konusuna gelince nefis yemek tarifleri uygulamasını indirin. (Özellikle editör olan Elif Atalar ve Yasemin Atalar tariflerini tercih edin
birebir tutuyor) Kendi kendinize tarif deneyin,en temelden başlayın. En basit yemeklerden başlamak hem korkunuzu yenmenizi sağlar hem de elinizin pratikleştiğini görürsünüz.

Mesela yeşil fasülye ve pilavdan başlayın yarın ezogelin çorbası yapın gibi minik minik ilerleyin.

Pasta börek içinde aynı bir anda elinize oklava almaya kalkmayın derim. Kakaolu kek deneyin mesela. Pasta börek hamur işlerinin püf noktaları vardır onlara dediğim tarif sitesinden dikkat edin.

Örneğin çırpma süresi,kek pişiriyorsanız ilk yarım saat fırını açmamak vs.

Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Sen ben misin kız 😂 ben her yemeği yaparım ama neden yapayım 30 kisiye iftar çadırı miyim diye düşündüğüm için yapmam. 7 8 kisi ideal akşam yemeği icin falan. İkramı da 3 cesit yap gec tatli tuzlu bi de salata. 10 tane ikram yapmak nedir hiç anlamıyorum bu olayı

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Kekim kabarmıyor, kahvem köpürmüyor, tostum bile ince olmuyor. 🤦‍♀️

Yemek yapmak bu kadar zor bir şey mi ya? Sevmemeyi anlarım ama basit bir matematikle yemeklerin çoğunu yapmak mümkün.

Ben üniversitede zor bir bölümde okudum, öğrencilikte hiç yemek yapmadım. Mezun olur olmaz çalışmaya başladım. Ama yemek yapmaya başlayınca zerre zorlanmadım.

İnternet istemediğiniz kadar tarif dolu. Çoğu yemeğin mantığı aynı. Çaya davet etseniz kek, salata türleri inanılmaz kolay. Fırın yemeği yapacak olsanız tüm malzemeleri fırın kabına atıyorsunuz oluyor neredeyse.

Ayrıca 40 kişiyi birden ağırlamanıza da gerek yok. Nereye sığdırıyorsunuz o kadar adamı?

Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
30-40 kişiye de benm diyen insan zor hazırlar, düğün yemeği gibi bana da çok geliyoe ayar tutturmak zor 10 ar alsan bari ya da 15 en fazla. Yemek ben de yapamıyorum pek de son ara merak sardım yemeğe misafir alanlara soruyorum, saha bugün zümreme sordum yemeğe misafir gelcekmiş. Ne yapıyorsun böyle zamanlar anlatsana bana da gikir olsun dedim. Ana yemeği güveç gmndercem fırına dedi tavuklu, çorba işi kısmen kolay geliyoe bana. Yanına pilav, turlu, hoşaf, salata… falan dedi işte. Tatlıyı o da hazır alıyormuş 😁 en iyisi ben de cvpları okuyum ama internet öyle azbuz bi nimet değil ablam hep ordan öğrendi, teyzem der ki: bu da kv ye danışmıcam, yardım istimiem diye kadın oldu baya 😁 gurbette o da ordan baka baka yapıyor, misafir de ağırlar ama en büyük avantajı sakindir

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Davet beklesinler arkandan da konuşsunlar niye takıyorsun ki. 50 kisi bir insana gidilir mi cemaat mi bunlar 😂 bizim eve 50 kisi girse ben evden çıkarım

Şu an internette her şey var. eşim hayatında mutfağa girmemiş doğru düzgün, geçen canı isteyince fırın sütlaç yapmış kendi. çok da güzel olmuş. artık her şey var. birazcık el beceriniz varsa halledersiniz. sigara böreği ile başlayın. bir de sade kek. ikisi de kolay ve kurtarıcı. risksiz olarak patates salatası ve makarna salatasını önerebilirim. bunlar çok pratik ve kötü olma ihtimalleri çok düşük ikramlıklar.

Ben kk da takıla takıla iyice kaanat getirdim ki;
Evlilik herkesin yürüteceği kaldıracağı bi kurum değil…

Madem yemek konusu bu kadar dert olacak o zaman misafirin yük olmayacağı hayat seçeceksiniz.

Simdi beni elestirenler olacak fakat görüldüğü gibi hayat sartlari hic olmayacak durumlara geliyor.
1000 tl ne demek ya, pratik pasta tarifleri yufkadan pratik börekler, patates salatası kısırdamı yapmıyorsunuz…

Valla 5 aylık bebek kolik bebek olmadığı sürece insan yemegini de yapıyor evini de temizliyor.
Bizde evlenene kadar temizlik, yemek yapmadık.
İki çocukla hersey yapılıyor.

Siz sızlanmayı bırakıp bir an önce youtubeden pratik tarifler yaparak işe başlayın…

Benim el lezzetim çok iyidir hem hamur işleri hem yemek anlamında dört dörtlük yaparım ama buna rağmen 5 aylık bir bebekle 50 kisiyi ağırlayacak kadar yemek yapamam yazık size o kadar kisi ağırlanır mi hem bosverin alıştırmayın kimseyi ben iyi yapiyorumda noluyo canı sıkılan güzel ikramlar görmek isteyen ya bi dipsiz kuyuya gidelim de kendimizi agirlatalim derdindeler bu aralar bende bu durumdan şikayetçiyim gidelim yiyelim içelim çeşit çeşit her yediklerinde de binbir övgü işte sen işi bırak yemek işine gir falan diye ikide gaz veriyorlar bi kere de biz çağıralım bu insanları diyen yok bosverin öğrenseniz bile kendi ailenize yapın dışarıdaki akraba varsın bilmesin yemek yapabildiginizi

50 kişiye yemeği geçtim, o insanları oturtacak 50 sandalye, 50 servis tabağı çatal bıçak kase vb şey var mı yahu evde?
Ordu mu bu?
Maksimum 10 12, yakın aile ise çoluk çocuk 16 ya kadar yeri var misafirin.
Yapmayın lütfen bunu kendinize, grup grup çağırın.
Yazık günahtır restoran tutun daha iyi.

Benim el lezzetim çok iyidir hem hamur işleri hem yemek anlamında dört dörtlük yaparım ama buna rağmen 5 aylık bir bebekle 50 kisiyi ağırlayacak kadar yemek yapamam yazık size o kadar kisi ağırlanır mi hem bosverin alıştırmayın kimseyi ben iyi yapiyorumda noluyo canı sıkılan güzel ikramlar görmek isteyen ya bi dipsiz kuyuya gidelim de kendimizi agirlatalim derdindeler bu aralar bende bu durumdan şikayetçiyim gidelim yiyelim içelim çeşit çeşit her yediklerinde de binbir övgü işte sen işi bırak yemek işine gir falan diye ikide gaz veriyorlar bi kere de biz çağıralım bu insanları diyen yok bosverin öğrenseniz bile kendi ailenize yapın dışarıdaki akraba varsın bilmesin yemek yapabildiginizi
Aha aynı durum, veriyorlar gazı ama çağıran çağırdığında da dışarıdan hazır dışında ikram eden yok.
Kuru kek yahu, bir zahmet yapın yemeyi gelmeyi biliyorsanız…

Toplasam benim 50 tane akrabam çıkmaz. 50 tane akrabam çıktı diyelim, evime sığmazlar.

50 kişiye yemeği geçtim, o insanları oturtacak 50 sandalye, 50 servis tabağı çatal bıçak kase vb şey var mı yahu evde?
Ordu mu bu?
Maksimum 10 12, yakın aile ise çoluk çocuk 16 ya kadar yeri var misafirin.
Yapmayın lütfen bunu kendinize, grup grup çağırın.
Yazık günahtır restoran tutun daha iyi.

Salonun ortasında kuzu çevirip kazanda pilav yapmak filan lazım. Damacanaya da ayran dolduracaksın. Kağıt tabak, plastik çatal, karton bardak...Afiyet olsun.

X