Yemek Malzemesi Tedarik Etmek

Spunky

You can't make a rainbow without a little rain.
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2012
154
378
Merhaba,

Bir kaç ay önce iş bulup yurtdışına taşındım, yemeklerin tatlarına hala alışamadım. İyi yemek yapan bir insan değilim, ilgimi de çok çekmiyor açıkçası yemek yapmak. Ama ne bileyim damak tadıma uygun birşeyler yapmak istiyorum mesela, kıymalarını beğenemedim, salça aldım salça gibi değil domates suyu gibi, kuru nane aldım tadı yok tuzu yok kokusu bile yok. Zaten yoğurt, peynir hak getire. Meyve sebzeleri de tatsız. Çok yemeye düşkün biri olsam çok çıldırırdım, şimdi az çıldırıyorum. :confused: Ne yalan söyleyeyim yemeklerimizi çok özlüyorum. :KK61:

Yurtdışındaki arkadaşlar nasıl tedarik ediyorsunuz bu malzemeleri? Kendiniz mi hazırlıyorsunuz yoksa Türkiye'den mi getiriyorsunuz? Kargoyla, bavula koyup falan? Birde neler getiriyorsunuz mesela? Ya da neler getirebilirim sizce bozulmadan uçak yolculuğunda?

EKLEME: Türkiye'ye birkaç ayda bir geliyorum, kendim getirebilirim. Neleri bozulmadan getirebilirim?

Son düzenleme:
Merhaba,

Bir kaç ay önce iş bulup yurtdışına taşındım, yemeklerin tatlarına hala alışamadım. İyi yemek yapan bir insan değilim, ilgimi de çok çekmiyor açıkçası yemek yapmak. Ama ne bileyim damak tadıma uygun birşeyler yapmak istiyorum mesela, kıymalarını beğenemedim, salça aldım salça gibi değil domates suyu gibi, kuru nane aldım tadı yok tuzu yok kokusu bile yok. Zaten yoğurt, peynir hak getire. Meyve sebzeleri de tatsız. Çok yemeye düşkün biri olsam çok çıldırırdım, şimdi az çıldırıyorum. :confused: Ne yalan söyleyeyim yemeklerimizi çok özlüyorum. :KK61:

Yurtdışındaki arkadaşlar nasıl tedarik ediyorsunuz bu malzemeleri? Kendiniz mi hazırlıyorsunuz yoksa Türkiye'den mi getiriyorsunuz? Kargoyla, bavula koyup falan? Birde neler getiriyorsunuz mesela? Ya da neler getirebilirim sizce bozulmadan uçak yolculuğunda?

hangi ülkedesin? avrupada ben çok sıkıntı çeken görmedim zira her yer Türk dolayısıyla Türk ürünleri çok rahatlıkla bulunabiliyor.
amerikada da durum aynı.
ama benim bildiğim biraz internette araştırma yaparsan buradan ürün yurtdışına ürün gönderen bazı siteler var onlardan alabilirsin.
veya oraya gelenlerden talep edebilirsin ücreti mukabilinde.

Türk marketlerinden türk markası olan şeylerden alablrsnz. İzlediğim vloggerlar öyle yapıyor:)

hangi ülkedesin? avrupada ben çok sıkıntı çeken görmedim zira her yer Türk dolayısıyla Türk ürünleri çok rahatlıkla bulunabiliyor.
amerikada da durum aynı.
ama benim bildiğim biraz internette araştırma yaparsan buradan ürün yurtdışına ürün gönderen bazı siteler var onlardan alabilirsin.
veya oraya gelenlerden talep edebilirsin ücreti mukabilinde.

Avrupadayım ama yaşadığım şehirde çok Türk yok :110:

Eşim yurt dışına çıktığında türk marketlerden alışveriş yaptığını söylüyordu .
Çok yüksek fiyatları olduğunu söylüyordu .
Sevdiği atıştırma kollardan koyuyordu bavulada.
Kıbrısta,hollandada zorlanmadı ama
Irakta 4 gün dayanabilmişti yemeğe çok düşkün hemen dönmüştü.

Merhaba,

Türk marketi ya da lokantası bulamıyorsan yahudilerinkine git. Koşer ürünler hem damak tadimiza uygun hem de muslumansaniz eğer yemek kuralları çok benzer.

Burada hiç Türk marketi görmedim, Türk restorantlarına sorayım dedim. Niye anlamadığım şekilde restorant adlarında Türk kelimesi geçiyor ama hepsi Pakistanlı dolayısıyla tatlar hiç uyuşmuyor.

Türk marketlerinden türk markası olan şeylerden alablrsnz. İzlediğim vloggerlar öyle yapıyor:)

Cok emin degilim bozulur mu bozulmaz mi ama kuru erzak dediğimiz her şeyi getirebilirsiniz. Ama maalesef et-süt ürünleri sokmanız yasak . Yakalanırsanız , diğer şeyler için de sorun çıkarabiliyorlar bazen . Sorun olmasa da didik didik arıyorlar, insan geriliyor . Sizin oturduğunuz muhitte türk bakkalı yoksa günü birlik seyahat edebilir,hem gezer hem de biraz ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hangi ülkedesiniz, söylerseniz belki yardımcı olabilirim.:KK66:

Arap marketi gibi bir yer bulabilirseniz yani genel olarak middle eastern ürünleri satan, oradan size tanıdık gelecek baharatları ve salça alabilirsiniz. Benzer oluyor genelde. Yoğurt bulmak yurtdışında kolay değil. Onu maya alıp kendiniz mayalamayı deneyin. Türkiye'de maya paketleri satılıyor marketlerde. Orada da vardır belki. Kıymalı yemeklerde zaten asıl tadı baharatlar veriyor büyük ihtimalle onun eksikliğinden tadını alamamışsınızdır. Türkiye'ye geldiğinizde bol bol baharat alıp götürebilirsiniz. Diğer bütün yiyeceklere de tat verir. Soğuk ülkelerde bizim alıştığımız meyvelerin tadı olmuyor. Bulunduğunuz ülkede doğal olarak yetişen meyveleri araştırın, yanlış bilmiyorsam blueberry filan kuzey ülkelerinde yetişiyor. O meyveleri taze olarak tüketirsiniz. Diğer meyveleri de tariflerin içinde kullanıp biraz baharat biraz şeker ilavesiyle aradığınız tadı bulabilirsiniz. Bir de aynı tadı yakalamaya çalışmak yerine farklı tatlar denemenizi öneririm. Tamamen aynı yemeği götürüp orda yeseniz bile ortam farklı olduğu için size değişik gelebilir. Tat ve koku duyusu hislerle çok bağlantılı. O yüzden annemizin evinde yediğimiz her şey çok güzel geliyor :)

Hangi ğlkedeyseniz youtubedan orada yaşayan türklerin çektiklerine bakın çoğu türk marketlerine yada türk ürünlerinin satıldığı yerşerde alışveriş yapıp çekiyolar nereden ne alacağınızı öğrenirsiniz

Etrafiniza bir bakinin belki Turk marketleri vardir, ya da Halal market denilen yerler oluyor onlar da Turk urunlerini getiriyorlar. Ulke ulke degisiklik gosterebilir belki ama genel olarak et-sut urunleri, cekirdekli urunler, taze sebze meyve, tohum sayilabilecek seyler yasak. Bizim genelde getirdiklerimiz baharat, Turk abur cuburlari, baklava, lokum, kahve, salca, tarhana, eriste, kuruyemis, tahin, pekmez, cay, vb. Bazi arkadaslar vakumlu olunca peynire de bir sey demiyorlar demisti. Bu arada yurtdisinda yeni yasamaya baslayanlarin genelinde o tadlarin farkli gelmesi olayi olur, hatta her sey kokuyormus gibi gelir, ben de yasadim, arkadaslardan da cok duydum. Simdi o kadar alistim ki, sanirim artik Turkiye`deki tatlar farkli gelir.

Yoğurt kendin mayalayabilirsin pastorize süt ile
Peynir konusu sıkıntı
Salça da kaynama salça yap evde :KK66: bi kilo çıksa sana uzun zaman yeter

Biz peynirleri,sucukları ve zeytinleri bavulla kendimiz getiriyoruz. Geri kalan herşeyi kendimiZ yaşadığımız ülkede buluyoruz. Her ülkenin ürününü bulabiliyorsunuz ve ayrıca bazı ürünlerde artık Türk ürünlerini almak istemiyorum.Hersey zamanla otırur merak etmeyin. Bende geldiğinden beri 50 değişik salça türü denedim en sonunda kendi damak tadıma uygun olanı buldum. Deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Kıymayı beğenmiyorsanız eti alıp kendiniz çekebilirsiniz. Ben hiç denemedim çok uğraştırıcı diye ama yapan arkadaşlar var. Yoğurdumu mutlaka kendim yapıyorum. Zamanla alışırsınız.yıllar içinde öğrendiğim şey damak tadının değişebildiğidir. Yavaş yavaş deneyerek değişik tatlara uyum sağlayabilirsiniz. Beni şuan hangi ülkede bırakırsanız asla aç kalmam. Hiç korkmadan denerim ve zevk alarak da yerim :)

Biz peynirleri,sucukları ve zeytinleri bavulla kendimiz getiriyoruz. Geri kalan herşeyi kendimiZ yaşadığımız ülkede buluyoruz. Her ülkenin ürününü bulabiliyorsunuz ve ayrıca bazı ürünlerde artık Türk ürünlerini almak istemiyorum.Hersey zamanla otırur merak etmeyin. Bende geldiğinden beri 50 değişik salça türü denedim en sonunda kendi damak tadıma uygun olanı buldum. Deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Kıymayı beğenmiyorsanız eti alıp kendiniz çekebilirsiniz. Ben hiç denemedim çok uğraştırıcı diye ama yapan arkadaşlar var. Yoğurdumu mutlaka kendim yapıyorum. Zamanla alışırsınız.yıllar içinde öğrendiğim şey damak tadının değişebildiğidir. Yavaş yavaş deneyerek değişik tatlara uyum sağlayabilirsiniz. Beni şuan hangi ülkede bırakırsanız asla aç kalmam. Hiç korkmadan denerim ve zevk alarak da yerim :)

Peynir kötü olmuyor mu? Tam yağlı peyniri alıp götürmeye güvenemedim, :KK53: siz kaşar vs. mi götürüyorsunuz?

Peynir kötü olmuyor mu? Tam yağlı peyniri alıp götürmeye güvenemedim, :KK53: siz kaşar vs. mi götürüyorsunuz?
Yıllık peynir alıp götürüyoruz.20-30 kalıp beyaz peynir,taze kaşar,eski kaşar vs. Hepsini ayrı ayrı vakumlattırıyoruz. Vakumu açılana kadar tazeliğini koruyor. Aynı şekilde zeytinleri,sucukları,salam falan da mutlaka vakumlattırıyoruz. Açıldığı zaman sanki Türkiye’de bakkaldan yeni alınmış gibi hissediyoruz :) taptaze oluyor.

Yıllık peynir alıp götürüyoruz.20-30 kalıp beyaz peynir,taze kaşar,eski kaşar vs. Hepsini ayrı ayrı vakumlattırıyoruz. Vakumu açılana kadar tazeliğini koruyor. Aynı şekilde zeytinleri,sucukları,salam falan da mutlaka vakumlattırıyoruz. Açıldığı zaman sanki Türkiye’de bakkaldan yeni alınmış gibi hissediyoruz :) taptaze oluyor.

Süpeeerr. Çook teşekkür ederim. :KK200: Kesinlikle deneyeceğim. :KK73:

X