Yaz Geldi,kenelere Dikkat..

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
719
6
Yaz veya mera Kenesi dedigimiz kenelerin yavrulari otlara tutunarak kirmizi kan tasiyan bir canlinin (insan, hayvanlar ,kuslar) yanlarindan geçmesini beklerler,bu sirada 3 çift bacaklari vardir. Kan emecek canliyi bulduklarinda hemen ona tutunur ve deriden açmis bulunduklari yerden agizlarinda salgi birakarak kan emmeye baslarlar. Biraktiklari salgi nedeni ile genellikle agri duyulmaz.
KirimKongo Hemorajik Ates(KKHA) hastaligi insanlarda Ates,deri alti ve diger organlarda kanama ile seyreden ölüm orani oldukça yüksek ve kesin tedavisi henüz bulunamamis bir hastaliktir. Ilk defa Kirimda daha sonra da Kongo da görüldügü için Kirim Kongo Atesli Hastaligi adi verilmistir
çiftçiler,veterinerler, kesiciler, kasaplar arazide gezen ve çalisan askerler,avcilar,kamp ve piknik yapanlar öncelikle tehlike altindadirlar.

Yapisan keneler kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden/patlatilmadan ve kenenin agiz kismi koparilmadan, bir pensle dogrudan alinmalidir. Isirilan yer bol sabunlu suyla yikanip, alkolle temizlenmelidir.Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, klonya, gazyagi v.b) dökülmemelidir çünkü bu maddeler kenenin kusmasina sebebiyet vereceginden hastalik bulastirma riskini artirmaktadir

Kenenin ısırması ile hastalık gelişmesi arasındaki süre 3-7 gün arasında değişiyor. Kuluçka döneminden sonra, 41 dereceye kadar yükselen ani ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, baş dönmesi hastalığın ilk belirtileri arasında. Ateş ortalama 4-5 gün sürüyor ve bu belirtilere ek olarak ishal, bulantı ve kusma görülüyor. Yüz boyun ve göğüste kızarıklık, göz iltihapları da diğer belirtiler arasında sayılıyor. Genellikle 1-7 gün süren bu dönemden sonra kanamalı dönem başlıyor. Kanama büyük çoğunlukla hastalığın başlamasından sonraki 5-7 gün içersinde gelişiyor. Kanamanın şiddetine göre ciltte küçük nokta tarzındaki kızarıklıklar veya büyük morluklar görülüyor. Ağız içerisi, dişeti ve dudak kanamanın görüldüğü diğer yerler.

bir an önce Türkiye de kene asisi baslatilmali ...su an var mi bilmiyorum duymadim ama bir an once kene asisi baslatilmali ..daha kac kisi ölunce asiya baslanicak ..avusturyadayim ve burda bildim bileli kene olayi var ama tedbir aliniyor herkesin asisi var ve devamli parklar ilaclaniyor ..ben gazetelerden ölümleri okudukca uzuluyorum ..insallah bir an once bu kene olayini hallederler ..

insallah en kisa zamanda keneye karsi yani hastaligina karsi ilac yapilir asi falan
insallah en kisa ama en kisa zamanda bulurlar
cunku yazik gercekten
duydukca cok uzuluyorum haberlerde

bende çok korkuyorum bu kene tehlikesinden
sanki her an vucudumun her hangi bi yerinde olacakmış gibi hissediyorum (

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…