Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Düzenli olarak kullanırsan kesinlikle korur %99 zaten koruyuculuğu,bende tam 2 yıl kullandım,hiç aksatmadım
çok güzel korudu,ilişkide sakın tedirgin olma rahat ol canım...Düzgün kullandıktan sonra hiç bir sıkıntın olmasın..

Sağolun kızlar ya :) Ben ilk kutumu hiç aksatmadım. ama saatlerini geciktirdim bazen :) bu 2. kutumda unutmam umarım. Önümüzdeki ay ramazan ya onu uysun diye 20.30 olarak ayarlamıştım. ama bu ay geciktirdim bazen :)

bende 9 ay kullandım yasmini.bu ay bıraktım bazı arkadaşlar saati ile ilgili bişeyler yazmışlar ben akşamdan akşama kullanırdım saat 10 ve gece 2 arası hergün değişik saatte içiyodum.doktor da zaten arada en fazla 4 saat olacak dedi.yani 1-2 saat oynatmanın bi sakıncası yokmuş.o saat kurup tam saatinde alma planı alışkanlık olsun ve unutulmasın diye öneriliyomuş.

Selamlar,

Bu başlıktaki ilk iletimde hapı kullanmaya başladıktan sonra kendimde gözlemlediğim etkilerini paylaşacağımı belirtmiştim.

İlk etkisi cildimde inanılmaz bir düzelme sağlamasıydı. Akne, siyah nokta yok edici gibi resmen. Yağlı bir cildim var, düzenli temizlesem de gene de sorun çıkarıyor. Hapa başladıktan bir hafta sonra fark ettim ki kullandığım tüm o losyonları veya ek temizleme ürünlerini gereksiz kıldı. Tek yapmam gereken özel yüz yıkama köpüğü ile düzenli yıkamak ve arada da kil maskesi yapmak. Bütün o günlük limon suyu ile yüz silimi, yatmadan önce maskesi, gün içi alkolle silme kabusu bitti.

İkinci etkisi (çok mutluyum ki) iştah tıkaması oldu. Kilo alacağım korkusundaydım ama aksine iştahım tıkandı. Beş kilo veresim vardı en az, isabet oldu. Yalnız ilk hafta çok zorlandım çünkü vücut günlük belirli bir miktar kalori almaya alışkın, birden azaltınca afalladı. Sıcakların da etkisiyle göz kararmaları yaşadım ama dengelendi neyse ki. Spor yapmam ve çok su içmem gerekiyor çünkü selülitleri teşvik eden bir yanı da var. Bu da üçüncü ve malesef olumsuz bir yan.

Dördüncü etkisi sinir yapması. Zaten sakin bir tip sayılmam, birkaç hafta sinirim tepemde gezdim. Kontrolü zor değil ama insanı mutsuz ediyor. Nihayet gitti de hem ben hem de çevremdekiler rahat bir nefes aldı.

Beşinci etkisi; regl döneminin ağrısız sızısız geçmesi. Hayatımda bir ilk. O kadar senelik sancıdan, ağrıdan sonra inanılmaz bir rahatlık.

Yan etkilerinden biri ara kanama yapması. Tam kanama da değil; lekelenme. İkinci kutuyu kullanırken de devam edecek mi bilmiyorum ama ederse doktora danışacağım.

İddia edildiği gibi tüylenme yapmadı. Ne bir artış ne de azalma var.

Şimdilik gözlemlerim bu kadar. Bu hafta sonu ikinci kutuya başlayacağım. Genel tabloya bakarsak Yasmin'den inanılmaz memnunum. Umarım etkileri bu çizgide ilerler.

Yasmin'de 4. kutuyu kullanıyorum şu an. Evlenmeden 2 ay önce kullanmaya başlamıştım. 1 sene kadar çocuk düşünmüyoruz ve 6-7 ay daha kullanacağım.
Tecrübelerim şu şekilde.

İlk ay ufak lekelenmeler oldu. 2. aydan itibaren bu sorun bitti. Ben hapı akşamları kullanıyorum. Saat 11-12 civarında alıyorum. Almayı unuttuğum zamanlarda sabah unuttuğum hapı alıyorum, akşam yine normal dozaja devam ediyorum. Unutma ayda 1 ya da 2 kez oluyor.
İlaç bende biraz göğüs büyümesi yaptı. Hani periyod yaklaştığında göğüsler büyür ya, periyod sonrası küçülür. Ben de her dönem periyodun yaklaştığı dönemdeki gibi. Göğüslerim büyük olmadığından bu büyüme iyi bir özellik :)
Kötü etkisi ise selülit maalesef. Selülitlerim vardı biraz ama ilacı kullanmaya başladıktan sonra çok fazla oldu. Rahatsız oluyorum şu an. Selülit kremi aldım kullanıyorum. Bol su tüketimine de dikkat ediyorum. Yürüyüş de yapıyorum. Bakalım iyi gelecek mi.
Cildimde olumlu etkileri oldu. Arada akne problemim olurdu. Şimdiyse hiç yok. Periyodum yaklaşırken 1 tane falan çıkıyor.
Aslında hap kullanmayı hiç istemiyorum ama farklı yöntemler kullanıphamile kalma riskine de girmek istemiyorum. Şu an en güvenli yöntem bu.

bende bugün başladım hayırlısıyla
ben 4. gün basladım ama zararı olmaz sanırım mecburyettn öyle gerekti
allah sonumu hayretsn bebek olmasın yeterkiii

bir-şey-sorcam-
bende-iki-aydır-kullanıyorm
3.kutuya-başlıcam-ama-gecen-ay-sondan-2ci-hapı-almadım-sonuncuyu-aldım-arada-yine-7gün-bıraktım-dün-başladım-ama-tedirgin-oldum-acaba-ek-bi-tedbir-almalı-mıyım

benim de ilk kutum bitmek üzere.başladığım günden bu yana sürekli kahverengi lekelenmem var.inşallah 2.kutuda olmaz.

selülit artışını ben de gözlemledim.bir de başladığımdan bu yana 2 kilo almışım.önceki hapta hiç sorun yaşamamıştım bu konuda.şimdi yediklerime dikkat ediyorum.ramazanda da diyet planlıyorum.

selam güzel bayanlar;
bende bu haptan uzunca bir zamandır kullanıyorum tek sorun yaşadığım konu aşırı derecede mide bulantısı yapması ve ara ara gelen ruhani bunalımlar hee birde ara lekelenmeler onun dışında hiçbir şikayetim yok tavsiye ederim adetimi düzenli oluyorum nerdeyse %100 koruma sağlıyor ve ağrısız adet görüyorum.ancak kullanmak isteyenler doktor tavsiyesi ile başlayın kulaktan dolma bilgilerle başlamayın d.k haplarına
saygılar !

ilk kullandıgımız ayda koruma nasıl acaba %90 varmıdır

merhaba bi sorum olucaktı ben haziranın 20 sinde hasta oldum ondan önce 2 ay adet olamamıstm bu ayda anca dün oldum ve bugun yasmin kullnmaya başlıycam 23 eylüldede düğünüm var düğünüme denk gelmez deme kızlar yardım edermisinz doktora gidicem ama vakit yok bide lazer yaptırıyorum tüylenmem tekrar olmaz deme yardımcı olurmusunuzz doktora gidemiyorumm iş yerinden izin almam cok zor offf..

bugün başlarsanız 21 adet 17 ağustos'ta biter. sonra 7 gün ara veriyosunuz 25'inde yeni kutuya başlıyosunuz. 14'ünde 2. kutu bitiyo 22 sinde yeni kutuya başlıyosunuz. ucu ucuna denk geliyo yani. ama bugün kesin başlamalısınız.

20 gündr hapı kullanıorum son hapı kaybettim 7 gün sonra diğer kutuya baslıcam .. göğüslerim de hasasiyet oluştu fakat hala adet belirtilerim yok bu kutuya baslamadan bi gün öncesinde gine 8 günlük aradaydım ve eşimle birlikte oldum sizce hamilemiyim.?? ltfn yrdım ednn

bugün doktora gittim adet sancım okadar fazla ki 3 gün sürdü ağrı kesiciler banamısın demedi ultrasona girdim Allahtan bişey çıkmadı yasmini önerdi sancılarımı en aza indiriceğini ve korunmam için kullanmam gerektiğini söyledi 30 ekimde evleniyorum da bugün adetimin 3.günü hemen başlamamı söyledi az önce içtim sorum şu kızlar benim adetimin nikah günüme denk gelme ihtimali çok yüksek onu nasıl ayarlıyacağımı bilmiyorum yardım edermisiniz?

Arkadaşlar bu hapın etkisi ilk alındığı günden ne kadar süre sonra kesin etki etmekte yani koruyuculuğu kesin sağlamakta,bi bilgi sahibi olan var mı acaba ?

bayanlar bir ay sonra düğünüm var
doğum kontrol konusunda aşırı derecede kararsızlık yaşıyorum
doktora gideceğim büyük ihtimalle bu ilacı verecek
geç kalmış olabilir miyim sizce?
adetime henüz 2 buçuk hafta var

yasmin benim göğüslerimde büyüme yaptı,birde aşırı cinsel isteksizlik yapıyor galiba başka benim gibi bu yan etkileri yaşayan var mı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…