Mutfak Püf Noktaları Yardm

munzur

sabırsız melek
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2008
187
0
slm arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. dolmalık patlıcan kurutmaya çalışıyorum. ama beceremedim galiba......? yanlışmı yapıyorum bileniniz varsa bana anlatsın lütfen.
benim yapış şeklim: patlıcanları alacalı soyup içlerini boşalttım ve ipe dizim kuruttum. kuruyan patlıcan öyle küçüldüki onları nasıl dolmalık yapacam bilmiyorum. lütfen yardım sevgiler.......:1no2:

slm arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. dolmalık patlıcan kurutmaya çalışıyorum. ama beceremedim galiba......? yanlışmı yapıyorum bileniniz varsa bana anlatsın lütfen.
benim yapış şeklim: patlıcanları alacalı soyup içlerini boşalttım ve ipe dizim kuruttum. kuruyan patlıcan öyle küçüldüki onları nasıl dolmalık yapacam bilmiyorum. lütfen yardım sevgiler.......:1no2:

Canım kolay gelsin .Ben patlıcan kuruturken alacalı soymuyorum.daha doğrusu hiç soymuyorum kabuğu olduğu gibi kalıyor.Kuruyunca tabii bir miktar küçülüyor.pişireceğin zanam haşlıyorsun sonra içlerini dolduruyorsun.Kışın afiyetle yemen dileğimle...

Aklıma gelmişken bunuda ekliyim,annem içini çıkardığı patlıcanların,iç kısmınıda kurutur.onları kışın önce haşlayıp sonra una bulayarak kızartır,üstünede yoğurt döker.pek leziz bişey oluyor tavsiye ederim

Aaaa çok hoşuma gitti deneyecem ben çıkan patlıcan içlerini derin dondurucuya koyuyordum börek yaparken kullanıyordum patlıcanlı börek için..Soğanla kavurup kullanıyordum... çok güzel oluyor tavsiye ederim...

Dolmalik mi kurutacaksin. Annem içini oyuyor sonra ipe geçirip balkona asiyor. Kurduktan sonra kişin dolma yapmak için kullaniyor.

arkadaşlar sağolun şimdi ben doğru yaptım galiba ama bidahaki sefere kabuklarını soymicam anladığım kadarıyla. yani o patlıcanların bukadar küçük olması normal dimi.

Kabuklarını soymadan içlerini oy ipediz ve kurut.Onu kışın haşladıgın zaman büyüyor. güzel bol soğan sarımsak kimyon ve narekşili bi iç yapıp doldurursun Afiyetle yersin.

canım patlıcanların küçülmesi tabiki normal.Zaten onu pişireceğin zaman önce suda haşlıyorsun.Haşlandığında içerisi açılıyor patlıcanın ve rahat rahat doldurup pişiriyorsun.Ayrıca biz de alacalı soyar öyle kuruturuz.

Peki bir şey de ben sorayım.
Bu patlıcanları illaki güneşte mi kurutmak gerekiyor?
Benim evimde öyle güneş gören bir yer yok, ayrıca balkon bile yok :KK43:
Nasıl kurutabilirim ki?

Peki bir şey de ben sorayım.
Bu patlıcanları illaki güneşte mi kurutmak gerekiyor?
Benim evimde öyle güneş gören bir yer yok, ayrıca balkon bile yok :KK43:
Nasıl kurutabilirim ki?

Canım patlıcan zaten zor kuruyor.Güneşe çıkarmadan kurutmak zor olur herhalde.Güneş görecek ki iyice içini çeksin.Evin içinde günlerce uğraşırsın kuruması için.Bide uzun süre açıkta durduğu için iyice kararır ve çürümeye başlıyabilir.

Canım patlıcan zaten zor kuruyor.Güneşe çıkarmadan kurutmak zor olur herhalde.Güneş görecek ki iyice içini çeksin.Evin içinde günlerce uğraşırsın kuruması için.Bide uzun süre açıkta durduğu için iyice kararır ve çürümeye başlıyabilir.

Poffff...hiç şansım yok desene.
Peki evde şu anda bir sürü patlıcan var, ben bunları tüketemem kolayca.
Nasıl değerlendireyim bilemedim ki bu durumda, bozulup gidecekler, yazık ya.

Poffff...hiç şansım yok desene.
Peki evde şu anda bir sürü patlıcan var, ben bunları tüketemem kolayca.
Nasıl değerlendireyim bilemedim ki bu durumda, bozulup gidecekler, yazık ya.

ŞÖYLE YAP OZAMAN PATLICANLARI FIRINDA KÖZLE SONRA KABUKLARINI SOYUP BİRAZ ÜZERİNE LİMON SIKIP BUZLUKTA SAKLAYABİLİRSİN KIŞIN COK GÜZEL SALATA OLABİLİR İÇİNE SARIMSAK RENDELEYİP BİRAZ SİRKE VE LİMON DOMATAES HARİKA OLUYOR DENE İSTERSEN yerimsenibenyerimseniben

ŞÖYLE YAP OZAMAN PATLICANLARI FIRINDA KÖZLE SONRA KABUKLARINI SOYUP BİRAZ ÜZERİNE LİMON SIKIP BUZLUKTA SAKLAYABİLİRSİN KIŞIN COK GÜZEL SALATA OLABİLİR İÇİNE SARIMSAK RENDELEYİP BİRAZ SİRKE VE LİMON DOMATAES HARİKA OLUYOR DENE İSTERSEN yerimsenibenyerimseniben

Evet, bak bu güzel fikirmiş. Çok da severim patlıcan salatası.
Akşam gidince yapayım, teşekkürler öneri için a.s.

X