Virüste kira alamama

Ne desem bilemedim. Biz de kira alıp ödüyoruz.kiracı işten çıktım dedi, tamam dedik ne yapalım. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Abim iş insanı, sıfırdan kurup büyüttüğü şu an sağlam geliri olan bir firması var. Birkaç sene önce ev almaya niyetlendik (babamın evinde oturuyoruz kira vermiyoruz). Abime danıştık doğal olarak. Elinizde hem ev giderlerinizi hem kredilerinizi 6 ay idare edecek para kalmayacaksa ev işine şimdi girmeyin dedi. Biz de oturduk totomuzun üstüne, erteledik ev mevzusunu. Ha kira örüyor olsaydık belki gözü karartıp düşünmeden dalardık. Ama ucu ucuna geçinirken bir de gelirin yarısı kadar kredi ödemek akıl işi değil.
Abiniz mantıklı olanı söylemiş. Ama bu ülkede 6 ay sonrasının gideri cebinde bekleyen çok az insan olduğunu düşünüyorum. Herkes ister öyle yapabilmeyi ama sadece öyle yapanlar ev bark sahibi olabilse kimse ev alamaz bu ülkede emin olun. Göründüğü üzere yarının bile garantisi olmayan bir milletiz

Ay herkes hakli ne diyeyim bilemedim
Bu gelirlerle ev sahibi olunmaz iste de esiniz durmamis sanirim. Allah yardimciniz olsun ama ben olsam satarim evi.

Abiniz mantıklı olanı söylemiş. Ama bu ülkede 6 ay sonrasının gideri cebinde bekleyen çok az insan olduğunu düşünüyorum. Herkes ister öyle yapabilmeyi ama sadece öyle yapanlar ev bark sahibi olabilse kimse ev alamaz bu ülkede emin olun. Göründüğü üzere yarının bile garantisi olmayan bir milletiz

Yarının garantisi olmadığı için abim 20 yıldır bu şekilde hareket ediyor. İşini böyle böyle büyüttü. Ev bark her zaman olur, cebinde seni garantiye alacak paran olsun der.

biz de Mart ortasında kapattık. Zorunlu kapattık yani bulunduğumuz bölge. Sokak mağazası değiliz.
Şimdi 15 günlük kira ödeyeceğim 12bin. Elemanların maaşı sigorta muhasebe vs 20 bin.
kredilerim toplamı aylık neredeyse 15 bin.
elemanı işten çıkaramıyoruz, vicdan da el vermiyor zaten ama ne yapacak bu millet?

Kiramı ödeyeceğim ayın 15 inde. SGK vs zaten ertelenmiyor. Çalışanlara tam maaş veremeyeceğiz zaten herkes evde sağolsunlar bizi zorlamadılar.
dükkan kiracısı aradı abi biliyorsun iş yok falan dedi. Tamam dedik.

elemanlar için zorunlu kapanma ödeneğine başvurduk çıkar mı belli değil.
kredileri ertemiyorlar ama biz de canımızı mı alacaklar diyoruz onlara mecbur. Onlardan önce çalışanlara maaş ödemeyi tercih ederim.

Ee ne olacak böyle. Herkesin hali meçhul. Ama bu durumda biri bana kalkıp ödeyemiyorum canımı mı alacaksın dese çok sinirlenirim. Düzgün konuşmak mahcubiyetini iletmek dururken ters yapmanın kimseye faydası yok. Ne kadar vicdani bilmiyorum ama benim kiracım bana Da canımı mı alacaksın diye yükselse ben de çık o zaman derdim yani
Aynen öyle burada sinirlenilrn konu bu zaten canimdan mi alican deyip borç ödemeyenler bunların boğazını sıkasim grliyo bu durumu kullanan insan çok,insan gibi işten ciktiysan şöyle adam gibi müsade işte bı miktarını bari ver insanlar birileri beleşe otursun diye ev almıyorlar dişinden tirnagindsn artırıp mal mülk alıyor çoğunluğu bende kiradayim evimdende kira aliyorum,benimde kiradaki evimden bu ayin 11inde kiracı çıkacak çıkma vaktine daha vardı işten çıktım memlekete dönecem dedi tamam dedik bide kiraciya kapora ödeyeceğim yani her türlü sıkıntı insanın başına grliyo üst üste.

Yarının garantisi olmadığı için abim 20 yıldır bu şekilde hareket ediyor. İşini böyle böyle büyüttü. Ev bark her zaman olur, cebinde seni garantiye alacak paran olsun der.
Buna katılmıyorum kusura bakmayın. Borç yiğidin kamçısıdır demeyeceğim elbette ama mecbur kalınca kredi de ödeniyor ev araba alınıyor. Kendi adıma kredi ile olmasa ne evim ne arabam vardı. Bir ev parasını borç olmadan biriktirebileceğimi hiç sanmıyorum. Etrafımda kimse de yapabilecek güce sahip değil. Ayda 2000 TL kenara koyup hiç dokunmasam 200 ay biriktirmem gerekir ki ucuzundan bir evim olsun.

Ev araba her zaman alınır bir efsane bence. Zora girmeden alınmıyor. Haa çok güçlüsündür zaten aileden varlıklısındır falan anca o zaman olur. Hem kira ödeyip hem kenara atabilen pek görmedim

ha bunları konu sahibi için demiyorum elbette. 2800 maaş alırken bir kredi ödeme fikri hiç mantıklı değil zaten mutfağını nasıl yetiştiriyor bilemedim ama gücüm yetmedi kocama dedi napalım var böyle erkekler

Aynen öyle burada sinirlenilrn konu bu zaten canimdan mi alican deyip borç ödemeyenler bunların boğazını sıkasim grliyo bu durumu kullanan insan çok,insan gibi işten ciktiysan şöyle adam gibi müsade işte bı miktarını bari ver insanlar birileri beleşe otursun diye ev almıyorlar dişinden tirnagindsn artırıp mal mülk alıyor çoğunluğu bende kiradayim evimdende kira aliyorum,benimde kiradaki evimden bu ayin 11inde kiracı çıkacak çıkma vaktine daha vardı işten çıktım memlekete dönecem dedi tamam dedik bide kiraciya kapora ödeyeceğim yani her türlü sıkıntı insanın başına grliyo üst üste.
Benim ev sahibi çok garip biri gerçekten. Çok çok zengin. Lüks bir yerde de oturuyorum çok şükür. Ama her ayın 15 i sabahın 7 sinde arardı. Bugün kira var unutma diye. Biz de kiracılardan bi hafta geçerse ancak bir mesaj atabiliyoruz unutmuştur diye. Bu ay nolur bilmiyorum. Sanırım aramayız o aramayana kadar ama bizimki arayabilir her an :KK70: aramasın diye uğraşmamak için önce onu ödeyeceğim korku böyle bir şey :KK70:

Buna katılmıyorum kusura bakmayın. Borç yiğidin kamçısıdır demeyeceğim elbette ama mecbur kalınca kredi de ödeniyor ev araba alınıyor. Kendi adıma kredi ile olmasa ne evim ne arabam vardı. Bir ev parasını borç olmadan biriktirebileceğimi hiç sanmıyorum. Etrafımda kimse de yapabilecek güce sahip değil. Ayda 2000 TL kenara koyup hiç dokunmasam 200 ay biriktirmem gerekir ki ucuzundan bir evim olsun.

Ev araba her zaman alınır bir efsane bence. Zora girmeden alınmıyor. Haa çok güçlüsündür zaten aileden varlıklısındır falan anca o zaman olur. Hem kira ödeyip hem kenara atabilen pek görmedim

ha bunları konu sahibi için demiyorum elbette. 2800 maaş alırken bir kredi ödeme fikri hiç mantıklı değil zaten mutfağını nasıl yetiştiriyor bilemedim ama gücüm yetmedi kocama dedi napalım var böyle erkekler

Siz katılın ya da katılmayın ben ticari zekasına güvendiğim bir insanın uyarısını dikkate aldım. Burda konumuz hiç krediye girmemek değil zaten. Kenarda krediyi ve giderleri 6 ay idare edebilecek bir miktarın tutulması. Çarpıtmayalım mevzuyu.

Ki iyi ki dinlemişiz abimi. Biz bu kararı aldıktan yaklaşık bir yıl sonra eşim işten çıkartıldı. 4 ay işsiz kaldı. Tazminat ve farklı ödemeler aldı ama yine de içerden yedik bir süre. Üstelik ailede hastalıkların ekstra giderlerin olduğu çok zor bir dönemdi. Dinlemeseydik bir de kredi yükü altında olacaktık o dönem. Öngörülü adamdır abim.

Siz katılın ya da katılmayın ben ticari zekasına güvendiğim bir insanın uyarısını dikkate aldım. Burda konumuz hiç krediye girmemek değil zaten. Kenarda krediyi ve giderleri 6 ay idare edebilecek bir miktarın tutulması. Çarpıtmayalım mevzuyu.

Ki iyi ki dinlemişiz abimi. Biz bu kararı aldıktan yaklaşık bir yıl sonra eşim işten çıkartıldı. 4 ay işsiz kaldı. Tazminat ve farklı ödemeler aldı ama yine de içerden yedik bir süre. Üstelik ailede hastalıkların ekstra giderlerin olduğu çok zor bir dönemdi. Dinlemeseydik bir de kredi yükü altında olacaktık o dönem. Öngörülü adamdır abim.
Konuyu çarpıtmıyorum hanımefendi ben de siz öyle yaptınız diye herkes öyle yapacakmış gibi 6 aylık krediyi kenarda tutmalı tavrınıza şaşırdım da yazdım. Niye dinlediniz demedim :KK70:

evet siz iyiki yapmışsınız. Bundan sonra kredi çekecek olanlar size sorar. Hoşçakalın.

ben geçenlerde bir konu açtım, 2750 maaşım var tek başıma eve çıksam geçinebilir miyim dedim. 10 kişiden 8'i geçinemezsin dedi. siz nasıl o maaşla bu krediyi ödüyorsunuz onu anlamadım. yasal olarak her iki taraf için de hakların ne olduğuna bakıp ona göre hareket edilmeli.

Biz de sizin durumunuzdayiz. Kiracinin verdigini ustunu tamamlayip krediye veriyoruz. Aradik konustuk durumunuz ne diye. Kiracimiz yeni evli bi cift, kiz bankaci-primle calisiyor. Cocuk kafede barista. Esas geliri tiplerden olusuyor. Acikca bu ay maasinin geciktigini ve gelirlerinin dustugunu soyledi. Biz de esimle konustuk ve bu ay yari kira almaya karar verdik. Evet zorlandik ama zorlandi. Bu donemde ara yolu bulmaya calismakta fayda var. Gercekten para olmayinca olmuyor, canini almayacaksini, ya..

Tabi burda niyet onemli. Bizim kiracilarimiz da bizim gibi iyi niyetli yaklastilar sagolsunlar. Siz art niyet seziyorsaniz, bisey diyemeyecegim.

Konuyu çarpıtmıyorum hanımefendi ben de siz öyle yaptınız diye herkes öyle yapacakmış gibi 6 aylık krediyi kenarda tutmalı tavrınıza şaşırdım da yazdım. Niye dinlediniz demedim :KK70:

evet siz iyiki yapmışsınız. Bundan sonra kredi çekecek olanlar size sorar. Hoşçakalın.
Hahah afedersiniz ama bayagi bayagi yanlis anlamissiniz konuyu ve carpitmissiniz

Kiracılar aniden ucretsiz izne çıktı ve haklılar zorlanmakta ama kimsenin evinde de bedavadan oturamazlar. Şuan böyle hakları var sanıyorlar. Twitterda da okuyorum. Ee ev sahibi belki kiraya güvenip borca girdi o da zor durumda? Kimse önemsemiyor. Herkes ev sahiplerine küfürler ediyor. Eğer hali vakti yerinde ve cidden gelecek o kiraya ihtiyacı olmayan biriyse anlayış gösterip kirayı erteleyebilir ya da hiç almayabilir ama ihtiyacı varsa kimse bedavaya evinde oturtmak istemez. Yasal haklarınıza bakin. Dava v.s açarsanız zaten bu günler gecince vermek zorunda kalacak.

Krediyi ertelesek bu sefer birikcek ben bu sefer nasıl öderim,ne zaman nr kadar vercegi bli degil.kirada olmasam vallahi 3 ay vermesin en azindan sevap kazanmış olurum ama bendede yokki.hayir en azindan cabalasa yada bi magdurum dese neyse, takmıyorlar bizi,biz stresten kavga edip duruyoruz eşimle
Kredinizi erteleyin arkadaşım biz öyle yaptık. Varsın 3 ay geç bitsin

İki tarafta haklı zor bir süreç🤷🏼‍♀️ Ama arkadaşım 2800 e krediyle ev almak pek akıl karı değildir. Tabi şöyle bir gerçek de var 5 6 bin maaş alan biri bile senelerce çalışsa şu an evi zor alıyor. Mecbur kredı çekiliyor. Bence bu süreci atlattıktan sonra siz de çalışın geçinmek bu devir de gerçekten zor

İki tarafta haklı demek istiyorum ama diyemiyorum kiracınız kira yardımına başvurmalı yoksa çıkarın. Ama sizde kara gün hesabı yapmadan krediye giriyorsunuz üstüne çocuk yapıp doğuracaksınız yani ne diyim bi atasözü var boşuna dememişler ayağını yorganına göre uzat diye...

Tüm haklar ondan yana değil kira ödenmeyecek diye resmi bir açıklama yokmuş şu anda siz onlardan daha mağdur durumda olduğunuz için fırsatçılık yaptıkları için korona yı atlatınca mahkemeye vereceğinizi söyleyin

Onlar çalışıyordu da işini kaybettiler miv? Yani siz de haklısınız ama baştan kira ile ev kredisini ödeme planı yapmayacaktıniz. Garantisi olmayan para ile yatırım yapılmaz. Buradaki hata en başta evi almak olmuş.

X