Virüste kira alamama

Burayada konu açmıştı ev almakla ilgili. Herkes ev alma fikrinin o şartlarda mantıklı olmadiginı yazmıştı. Tahminimce kredi 10 yıllık falandır. Konu sahibinin 1000 liraya yakın kazandığını bile sanmıyorum.

Kiracı evden çıkabilir, uzun süre tutulmaya bilir, evde ki kiracıya göre ev alınmaz diye kimse uyarmamıs sanırım konu sahibi ve eşini.

Krediyi ertelesek bu sefer birikcek ben bu sefer nasıl öderim,ne zaman nr kadar vercegi bli degil.kirada olmasam vallahi 3 ay vermesin en azindan sevap kazanmış olurum ama bendede yokki.hayir en azindan cabalasa yada bi magdurum dese neyse, takmıyorlar bizi,biz stresten kavga edip duruyoruz eşimle

yaa ben de arkadaşı gücendirmek istemiyorum ama belirttiği gelirle türkiye'de ev kredisi çekmek zaten başlı başına hata bana göre.
Hata da bir tarafa bankalar belgelenebilir gelir 2800 lirayken 1900 ödemesi olan krediyi nasıl verdi benim asıl kafamı kurcalayan o kısım. Gelirin 1/4’ünü geçmemeli bildiğim kadarıyla ödeme miktarı. İpotekli kredi de olsa gelire bakmıyorlar mı? Ya da nasıl olsa ödeyemeyecekler banka el koyacak diye uyanıklık yapıp riske mi giriyor bankalar?

Hayir uyardilar ki sonuna kadar haklısınız ve haklıydılar.bende çok çabaladım.almaktan yana değildim ama malesef ortak karara varamadık dinlenmedim.simdi bu durumdayız elimden bişey gelmiyo,tabiki mantiksizdi bu şartlarda ev almak ama şuan keşke demek gereksiz.

Mal mülk sevdasına yaşayacakları en güzel yılları borç harç altında kıt kanaat geçinerek geçiriyorlar. Üzülüyorum gençlere.

10 yıl bile olsa gelire göre ödenen rakam çok çok yüksek. Hiç akıl işi değil. Bana temizliğe yardıma gelen abla yaptı benzer bişey, en son banka sattı evi ödeyemedikleri için. Şimdi yine kiraya çıktılar.

valla hiç bilmiyorum ki. benim bildiğim evin de belli bir değerini teminat olarak yatırmak gerekiyor zaten bankaya. hadi takı vs. ile teminat çözülmüş olsa da dediğin gibi bu gelire bu ödeme çok.
bankaların o çakallığı yapabileceğini çok sanmıyorum. en nihayetinde bddk var, şikayet etsen denetlenmesi vs, o iş zor.
belki de gelirleri daha fazla ?

Sorun o halde sadece kira ve hipotek bile degil. Sorun çok daha büyük, esini bile dinlemeyen bir adam var. Nasil geçinilcek diye umursamayan bir adam var karsinda.

O evi ya banka satacak, ya siz satacaksiniz gibime geliyor. Bu sekilde idare edilmez. Bebek geldigindede birsürü masrafi olacak. O kiraci kirayi ödemez ise, yada o evden çikarsa yine kiraci bul felan derken.. Oluru yok.

Ben olsam böyle bir adamdan bosanirdim. O evde bosanma davasinda mecburen satilcak. Evet zarar ama en azindan sadece 1 defa zarara ograrsin. Bu adam ile evli kaldikça böyle çok "projeleriniz" olur. O çoçuk sefalet içinde büyür.

devlet kira yardımımı yapıyo nerdeymis o iş heralde a haber izliyosun biraz fox izle bence

o anca hicbir geliri olmayan insanlar icin ondada bi sürü yere basvuru yapmıs olman lazım mı daha önceden eee sen zaten kira aldıgıhın icin bunlar karı koca calısıyolardı yani kira yardımı alıcak pozisynda degil

2800 lira maasla 1900 krediye girip cocuk yapmak buyuk cesaret.

Kira alamama, evin kiracisiz kalmasi durumlarini hesaplamaliydiniz.

Insanlar zor durumda. Siz de zordasiniz. Ama onlar temel yasam sartlarini karsilayamiyor. Siz kendinizi garantiye almadan girdiginiz yatirim sebebiyle zordasiniz. Kimseye hakli haksiz diyemem ama sanki siz biraz bu ise hesapsiz girmissiniz.

5 kiracim var 5 evin de kredisi var. Normalde aldığım kiralarin toplami krediden yuksek. Ama yine de her ihtimale karsi kimse odemese de 3 aylik kredimi odeyecek kenarda para tutuyorum.

Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla başka eviniz olmadığı için o eve taşınacağınızı belirterek kiracıyı çıkartabiliyorsunuz 1 ay içinde.
Eğer öyle bir durum varsa yazık değil mi insanlar bu salgında 1 ay içinde nasıl ev bulup taşınacaklar ?

Simdi genc olsalar anlayabilirdim. Ama 50 yaşında kiracılarsa bi hayat düzeninin iyi kötü kendini gecindirebilecek bir mesleklerinin olması lazımdı. Allah rızkımı verir diye kiraya cıkılmaz. Ki mağdur olan bircok kisi gene kira ödemesini yapıyor ama eksik ama az deniyor. Sizinkiler virüsü bahane etmis gibi geldi bana.

Bir de bunun yeni evli versiyonu var. Kredi cekilip düğün yapılıyor. Gelen takıları teminat gösterip en lüks esyalardan aliniyor. Para artarsa araba alınıyor,sonra yeni evliler 5 yil borç ödüyor

Merak ettiğim bir şey var belki o konuda da bilginiz vardır. :)
Şimdi bu durumda kredi ile ev alındı bir müddet ödeme yapıldı ama bir yerden sonra yapamadıkları için banka evi sattı.
Yapılan ödeme ne oluyor?
Yani hem ödediklerinden hem de evden olmuyorsunuzdur sanırım değil mi?

Hayır ödedikleriniz gitmez ama faiziyle alınır.
Diyelim 200 bin kredi çekildi. 300 bin geri ödemesi. Aylık taksitlerle 50bin ödendi. Sonra ödenmedi. Banka satınca geri kalan 250 bin üstünden işlem yapar. Ama bide cezası ıvır zıvır faiz falan çıkar duruma göre.

Yok ödemeyi geri alıyorlar. Ama en mantıklısı iş bu aşamaya gelmeden bankadan önce evi satmak.

Alacağınız konusunda haklısınız ama keşke daha planlı hareket etseydiniz.

Kiracıya güvenilerek kredi çekilip ev alınmaz. Şu an kiracınız evden çıksa bile yeni bir kiracı bulmanız zor olabilir. Malum virüs döneminde kimse taşınmak istemez. Maalesef çok iyi planlama yapmadan bir işe girişmişsiniz.

Yasal yollara başvurun diyeceğim ama şu an takip başlatılamıyor. 30 Nisana kadar işlemler durdu. Hoş başlatsanız da adamın malvarlığı, işi yoksa tahsilat da zor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…