Uyku sorununuz varsa daha çok su için!

dids

f & d
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
6.481
23
44
Saatlerin ileri alındığı bugünlerde, birçok insan uyku sorunu yaşıyor. Dr. Abdullah Özkardeş, yatmadan önce duş almanın ve bol sıvı tüketmenin uyku sorununu çözeceğini dile getiriyor..

* Saat farkı nedeniyle uykusuz kalanların, ne yapmalarını önerirsiniz?
Özellikle bahar aylarında saatlerin ileri alınmasıyla beraber, insanların yorgunluk ve uykusuzluk şikayetleri artıyor. Her saat farkı için adaptasyon süresi bir gün olarak belirlenmiştir. O süre sonunda beyin düzene adapte olur. Adaptasyonu çabuklaştırmak için yeni saat sistemine göre yatıp, kalkmak lazım. İnsanlar kendilerini yeni düzene göre ayarlamalı. Ayrıca akşamları yatmadan önce melatonin hapları alınabilir.

KAHVE VE ÇAYA DİKKAT!

* Akşamları yeteri kadar uyuyamayanlar neler yapmalı?
Uykusuzluk sorunu olanlar öncelikle yatmadan önce her gece ılık duş almalı. Bol bol sıvı gıdalar tüketmeli. Sabah ne kadar zamanında kalkarsanız, o kadar rahat olursunuz. Sabah iş durumuna göre kendinizi ayarlayın. Gerekirse yeni uyku düzenine alışana kadar, akşam ziyaretlerini ve yemek davetlerini azaltın. Ağır yemek de uykusuzluğa yol açar.

* Deliksiz uyudukları halde, sabahları yorgun kalkan insanlara ne yapmalarını önerirsiniz?
Egzersiz yapmak önemlidir. Vitamin desteği de alınabilir. Her sabah kalkınca alınan ılık duş, daha rahat ayılmanızı sağlar. Gün içinde yapılan egzersizler başta zorlayıcı gibi görünse de, rahatlamanızı sağlar. Yürüyüş de iyi gelir. Kahve ve çay gibi uyarıcı maddeler ise, uyku düzenini bozar.

* Uykusuzluk baharda artar mı?
Eskiden uykusuzluk hastalık olarak görülmezdi. Şimdi bunu hastalık olarak görüp, çare arayanlar arttı. Uykuya dalma ve uykuyu sürdürme bozukluğu, bir hastalığın habercisi ya da uyku bozukluğunun göstergesidir.

* Bölük pörçük uyuyanlar, bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilir?
Uykuyu derinleştiren ilaçlar kullanılabilir. Uykusuzluğun altında yatan nedenler; solunum yolları problemi ya da huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklarsa bunlar tespit edilmelidir. Bir hastalık söz konusu değilse, ilaç tedavisine gidilmelidir. Aşırı stres ve gerginlik de, uykuyu engeller.

ORTALAMA SÜRE 6-8 SAAT

* Gece uykusunu almadan işe giden ve işteki performansları düşük olan çalışanlara ne öneriyorsunuz?
Uyku laboratuvarlarına başvursunlar. Sabah soğuk su ile yüzü yıkamak, ilk iş saatlerinde bilgisayar ekranına fazla bakmamak, taze sıkılmış meyve suyu içmek ve işyerinde merdiven inip çıkmak da işe yarayabilir.

* Kaliteli bir uyku kaç saattir?
Yaşa ve insanın bünyesine göre uykunun süresi de değişir. Kaliteli ve sağlıklı bir uykunun ortalama süresi; 6-8 saat arasında değişmektedir.

* Bebeğinizle aynı zamanda uyuyun
Yeni doğan bebeğinizin bakımı sizi zorlayabilir. Uyku ve yeme-içme düzeniniz değişir. Uyku sorunu yaşıyorsanız, ortamı rahat uyuyabileceğiniz bir hale getirin. İşte birkaç öneri:

* Bebeğinizle aynı saatlerde uyuyun:
Telefonunuzun zil sesini kısın. Çamaşır, bulaşık gibi işler için uyku saatinizi değiştirmeyin. Bebeğinizle aynı zamanda uyumaya çalışın.

* Sosyal ilişkilerinizi ikinci plana atın:
Her ziyarete gelmek isteyeni kabul etmeyin. Özel bir dönem yaşıyorsunuz. Sevdiğiniz insanlar size misafirliğe geldiklerinde, onları ağırlamaya çalışmayın. Çünkü bu dönemde cidden desteğe ihtiyacınız var. Bir yandan anneliğe geçiş yapıp bir yandan misafirperver olmanız zor. Ziyaretinize gelen dostlarınızla durumunuzu paylaşın. Onlar bebeğinizle ilgilenirken, siz dinlenebilmek için kendinize vakit ayırın.

* Yatak odanızı yeniden düzenleyin:
İlk zamanlarda yatak odanızı bebeğinizle paylaşmanız size kolaylık sağlayabilir. Ancak bebeğinizin nefes alması, ses çıkarması gibi etkenler uyumanızı engelleyebilir. Bebeğinizle ayrı odalarda uyumanız size daha rahat bir uyku sağlar. Bebeğinizi en geç bir yaşına gelinceye kadar, kendi odasında yatmaya alıştırın. Yatak odanızı ve yatağınızı yeniden dekore edin. Televizyonu yatak odasından çıkarın.

* Bebeğinizle gereğinden fazla ilgilenmeyin:
Bebeğinizin her nefes alışını takip etmek sizi yorar. Her ağladığında, bebeğinizin yanına koşmayın.

(alıntıdır)

Çok teşekkürler bizim uzun zamandır uyku problemimiz vardı faydalı olacak bilgiler

ben yeterince su iciyorum 3 litre falan.ama bu aralar bu uyku hali beni sinir edioyr.gecen haftadan beri dahada uyku istegim artti,sürekli uyusam,is yapmasam, disari cikmasam yani hicbirsey yapmasam.aksamlari cay bile icmiyorumki uykum kacmasin diye ama nafile,gece oluyor halen uyku yok dolayisiylada sabah uyanamiyorum.

bende bu kadınlar kulübü sayesinde uykusuzum.gündüz iş güçden dolayı giremiyorum. cocuklar uyuyunca bütün gece benim oluyo. ertesi gün ayılamıyorum. bu kulüpten şikatetçiyim arkadaşlar. müthiş alışkanlık yaptı bende. hep aklım son gelen mesajlarda .......yazmayın kardeşim artık uykusuz kalıyorum.........

valal eşim uyku sorunu çekiyordu artık sayende buna son ellerine saglık

off uyku çok severiim.....ama bende maalesef sabaha kadar yatakta dönüp duruyorum..haliyle gündüzde uyanmam zor oluyor.....

Uykusuzluk benim icin yeni birsey degil Yillardir uyuyamiyorum..ne yaptiysam fayda vermedi.Tabiki gencken cok guzel uyurdum sonralari evlenip cocuk ve is sahibi olunca hersey altust oldu.Simdide geceleri guguman kusu gibi oturuyorum..bende kk da cok vakit geciriyorum.Göz kapaklarim kapanana kadar oturuyor sanrada yatiyorum amaa sabahin nasil oldugunu söylememe gerek yok.Paylasimin icin tesekkurler canim.

Ben kendimi bildim bileli gece kuşuyum:) Ne ilkokul öncesi öğle uykusunu uyuyanlardan oldum ne de ilkokulda bile akşam 8-9 oldu mu yatağa girenlerden ...:)

bilgiler için sağol canım :)
evet gerçekten az su tüketimi uyku problemi yaratıyor...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…