Uyku eğitimine rağmen neden 2 3 saatte bir uyanıyor??

arastiranne

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mart 2024
73
23
34
Merhaba hanımlar, 1 yaşındaki oğlum uyku eğitimi olmasına rağmen geceleri 2 3 saatte bir uyanıyor, odası klimalı yani bu, sıcaktan uyanma ihtimalini eliyor. Uyuduktan 3 4 saat sonra uyanıyor su içip geri uyuyor ondan 2 3 saat sonra tekrar uyanıyor..derken sabaha kadar 2 3 kez uyanmış oluyor ve her seferinde gece saat 3 4 civarı olan uyanmasinda önceki uyanmaları gibi su içer içmez hemen uyumuyor, yaklaşık 1 dk falan ağlıyor geri uyuması zamn alıyor. Kendi uyumayı bilmesine rağmen neden bu kadar sık uyanıyor ve geri uyuyamiyor acaba? Böyle bir şey yaşayan ve çözen var mı? Acaba bir müddet gece ağladığında odasına gitmesem çözülür mü veya kötü mü etkilenir? Tecrübeli anneler yardım lütfen🙏🏻

Diş çıkarıyor olabilir mi? Benim ki 5 aylıktan beri öyle. Uyku gerilemesi yaşanır dedikleri 4. ayı deliksiz 7-8 saatlik uykularla geçiriyorduk sonra nolduysa 2-3 saatte bir uyanmalar başladı bizde de. O zamandan beri bende dişe bagliyorum ama 9.5 aylık oldu gelen giden yok😟

Diş çıkarıyor olabilir mi? Benim ki 5 aylıktan beri öyle. Uyku gerilemesi yaşanır dedikleri 4. ayı deliksiz 7-8 saatlik uykularla geçiriyorduk sonra nolduysa 2-3 saatte bir uyanmalar başladı bizde de. O zamandan beri bende dişe bagliyorum ama 9.5 aylık oldu gelen giden yok😟
6 Dişi var 7. De yeni çıktı evet ama uzun süredir böyle. Dişten önceki geceler bir anda acı ile bağırarak ağlıyor sanki, onlar farklı oluyor gibi geliyor bana. Bu ağlamalar normal uyku ağlaması 😑

6 Dişi var 7. De yeni çıktı evet ama uzun süredir böyle. Dişten önceki geceler bir anda acı ile bağırarak ağlıyor sanki, onlar farklı oluyor gibi geliyor bana. Bu ağlamalar normal uyku ağlaması 😑
Eğitim aldığınız kişiye danışma şansınız yok mu?

Benim bildiğim kadarıyla uyku eğitimi tamamen kesintisiz uyku demek değil.

Bizler bile kesintisiz uyumuyoruz ki.

Her gece uyanabilir önemli olan desteksiz bir şekilde uykuya dönebilmek diye bir makale okumuştum.

• Beğen
Reactions: Gao
Nasıl yaptınız?
Saatlerini ayarladım, rutin oluşturdum, emerek uyuyordu doktoruna da danışarak gece emzirmeyi kestim. İlk önce gündüz uykusuyla başladım, uyumadan önce yatağının içinde kitaplara baktık biraz, sonra ben yataktan çıktım, karartma perdeyi kapattım ve yatağın önüne oturup gözlerimi kapattım. Ağladı tabii çünkü eskisi gibi emerek uyumak istiyordu. Bir müddet gözlerimi açmadım ama ağlama çok siddetlendiginde açıp 'aaa daha uyumadın mı? Hadi oğlum uyuyalım, ben buradayım, yanındayım..' gibi şeyler söyleyip tekrar kapattım gözlerimi. Biraz daha ağlayıp yattı ve uyudu. Aynı şeyi 3 gün üst üste yaptım ve ağlama süresi ve şiddeti giderek azaldı (ilk günler dayanması çok zor ama ondan önce de geceleri emmek için ağlayarak kalkıyordu, bir kere aglayacak ve bitecek diye düşünerek kendimi teskin ettim 😑) Şimdi de hala ağlıyor ben yataktan çıkarken, kitap okumaya devam etmek istiyor ve uyumak istemiyor. Ama sadece ben çıkana kadar ağlıyor yani 30 40 sn sürüyor. Sonra gidip yastığa kafasını koyuyor ve uyuyor. Uyumakta çok zorlandığı günler olursa (gündüz uyku süreleri, diş vs gibi durumlarda) ninni acıyorum o şekilde daha kolay uyuyor.

Benim bildiğim kadarıyla uyku eğitimi tamamen kesintisiz uyku demek değil.

Bizler bile kesintisiz uyumuyoruz ki.

Her gece uyanabilir önemli olan desteksiz bir şekilde uykuya dönebilmek diye bir makale okumuştum.
İşte uyandığında su içmeden veya ben odasına gitmeden geri uyumuyor desteksiz, kendi uyuyor olmasına rağmen. Elbette uyku dongulerinde uyanacak ama uykuya daldığı zaman olduğu gibi kendi kendine tekrar uykuya geçebilmesi lazım fakat yapmıyor 🙄

İşte uyandığında su içmeden veya ben odasına gitmeden geri uyumuyor desteksiz, kendi uyuyor olmasına rağmen. Elbette uyku dongulerinde uyanacak ama uykuya daldığı zaman olduğu gibi kendi kendine tekrar uykuya geçebilmesi lazım fakat yapmıyor 🙄
Bilmiyorum da bana normal geldi.

Benim kızım da öyle.

Rüya görüp korkmuş olabilir,gün içinde yeni bir şey öğrenmiş olabilir,susamış olabilir,karnı/başı ağrıyabilir,yedikleri ağır gelmiş olabilir vs…

Ben kızımla ilgili daha milyon tane sebep sayabilirim…

Bilmiyorum da bana normal geldi.

Benim kızım da öyle.

Rüya görüp korkmuş olabilir,gün içinde yeni bir şey öğrenmiş olabilir,susamış olabilir,karnı/başı ağrıyabilir,yedikleri ağır gelmiş olabilir vs…

Ben kızımla ilgili daha milyon tane sebep sayabilirim…
Her gece mi? Ben de kendimi hep böyle sebeplerle avutmaya çalışıyorum 'disi mi çıkacak acaba, sıcak/soğuk mu geldi acaba, aç/susuz mu acaba, şu mu bu mu acaba..' ama bir gece değil ki, her gece aynı şey olunca sorun sabit ve tek gibi geliyor fakat ne olduğunu bulamıyorum 🙄

Bebekler daha çok küçük. Desteksiz uyumalarını beklemek gerçekçi değil. Memeyle uyumayan bebek de ya müzikle, ya pışpışla falan uyuyor. Yine bir destek var. Bu süreç böyle maalesef. Memeyi bırakana kadar böyleydi bizim de. Memeyi bırakınca artık kesintisiz ve desteksiz uyuyor çok şükür. 2 yaş altı için bu zor bence

12-15 ay dönemi hatırlamak istemediğim bir dönem uyku açısından. Yürüme, konuşma, hayal gücünün gelişmesi... iç dünyasında o kadar çok şey oluyor ki uyanmaması mümkün değil. Tek çare sabır ve sizi daha az yoracak çözümler. Ben bu dönemde oğlumun yatağının yanına 3'lü koltuk koyup sık uyandığı zamanlarda orada yatmaya başlamıştım. en azından bedenen yorulmuyordum veya uykum açılmıyordu. Kolay gelsin.
Not: benimki de kendi kendine uyurdu 18 aylık olana kadar. sonra benim odada kalmamı isteye, 24 aylıkken de temas etmemi istemeye başladı. 3 yaşında büyük yatağa geçirip yanında yatmaya başladım :) uykusu bunlardan etkilenmedi.

Her gece mi? Ben de kendimi hep böyle sebeplerle avutmaya çalışıyorum 'disi mi çıkacak acaba, sıcak/soğuk mu geldi acaba, aç/susuz mu acaba, şu mu bu mu acaba..' ama bir gece değil ki, her gece aynı şey olunca sorun sabit ve tek gibi geliyor fakat ne olduğunu bulamıyorum 🙄
Bebeğinizi siz tanırsınız.

Benim kızım beni çok özlediği için uyanıyor bence.

Evet her gece uyanıyor.

Bebekler daha çok küçük. Desteksiz uyumalarını beklemek gerçekçi değil. Memeyle uyumayan bebek de ya müzikle, ya pışpışla falan uyuyor. Yine bir destek var. Bu süreç böyle maalesef. Memeyi bırakana kadar böyleydi bizim de. Memeyi bırakınca artık kesintisiz ve desteksiz uyuyor çok şükür. 2 yaş altı için bu zor bence
Desteksiz uyuyor oğlum. Ben yatağının kenarında oturup bekliyorum uyumasını, kendi yatağın içinde döne döne uyuyor. Memeyi tamamen kesince mi düzeldi? Yoksa gece de emziriyor muydunuz? Ben sadece gündüz 3 4 kez emziriyorum. Gece emzirmiyorum. Ama ona rağmen uyanıyor😓

12-15 ay dönemi hatırlamak istemediğim bir dönem uyku açısından. Yürüme, konuşma, hayal gücünün gelişmesi... iç dünyasında o kadar çok şey oluyor ki uyanmaması mümkün değil. Tek çare sabır ve sizi daha az yoracak çözümler. Ben bu dönemde oğlumun yatağının yanına 3'lü koltuk koyup sık uyandığı zamanlarda orada yatmaya başlamıştım. en azından bedenen yorulmuyordum veya uykum açılmıyordu. Kolay gelsin.
Not: benimki de kendi kendine uyurdu 18 aylık olana kadar. sonra benim odada kalmamı isteye, 24 aylıkken de temas etmemi istemeye başladı. 3 yaşında büyük yatağa geçirip yanında yatmaya başladım :) uykusu bunlardan etkilenmedi.
12 ay öncesinde nasıl uyuyordu peki? Kendi kendine ve kesintisiz miydi?

Bebeğinizi siz tanırsınız.

Benim kızım beni çok özlediği için uyanıyor bence.

Evet her gece uyanıyor.
Uyanınca ne yaparak uykuya döndürüyorsunuz peki? Ben sebebini bulamıyorum, bence şundan diyemiyorum çünkü şundan deyip çözmeye çalıştığım sorunları ortadan kaldırdığımda da devam ediyor uyanmalar

Desteksiz uyuyor oğlum. Ben yatağının kenarında oturup bekliyorum uyumasını, kendi yatağın içinde döne döne uyuyor. Memeyi tamamen kesince mi düzeldi? Yoksa gece de emziriyor muydunuz? Ben sadece gündüz 3 4 kez emziriyorum. Gece emzirmiyorum. Ama ona rağmen uyanıyor😓
Ben gece her uyandığında emzirdim. Memeyi bırakalı uyanmıyor. Sizin bebiş gece uyanınca geriye nasıl uyuyor tekrar. Kendi uyuyorsa sorun yok. Bi destek bekliyor mu sizden

Uyanınca ne yaparak uykuya döndürüyorsunuz peki? Ben sebebini bulamıyorum, bence şundan diyemiyorum çünkü şundan deyip çözmeye çalıştığım sorunları ortadan kaldırdığımda da devam ediyor uyanmalar
Günaydın arkadaşım.

Bebeğin taleplerini yerine getiriyoruz tabii ki.

Eğer su,tuvalet bir isteği yoksa genel olarak sarılmak ve öpücük istiyor. Kocaman sarılıp öpüyorum defalarca…

Dedim ya inanıyorum ki beni özlediği için uyanıyor,ben de çok özlüyorum galiba. Şu anda bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor…

X