üçlü tarama testi ve 35 44 yaş arası gebeler

sevgi yumagxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2008
43
0
:emir_bebek: kızlar bebişim 15 haftalık oldu herşey yolunda gidiyo,haziranda kucagıma alırım inşallah darısı isteyenlerin başına.hihoyyyt üçlü test yaptıran varmı 35 ve 44 yaş arası olanlar doktorum sonuçların yaşımdan dolayı degerlerimin yüksek çıkacagını söylüyo 35 yaş üstü degerler yüksek çıkar ve yanıltıcı olur dedi bu yüzden amniyosentez önerdi korkuyorum:enbuyukkk:

canım inşallah hepimiz sağlıkla alırız kucağımıza bebeklerimizi ben bu yaş aralığında değilim ama korkma bildiğim kadarıyla bebeğe ve sana zarar verecek bişey değil amniyosentez %1 gibi düşük bi ihtimal zararlı olması dr ni önerisini dinle derim ben kib

:emir_bebek: kızlar bebişim 15 haftalık oldu herşey yolunda gidiyo,haziranda kucagıma alırım inşallah darısı isteyenlerin başına.hihoyyyt üçlü test yaptıran varmı 35 ve 44 yaş arası olanlar doktorum sonuçların yaşımdan dolayı degerlerimin yüksek çıkacagını söylüyo 35 yaş üstü degerler yüksek çıkar ve yanıltıcı olur dedi bu yüzden amniyosentez önerdi korkuyorum:enbuyukkk:

Merhaba,

35 yaş üstü amniyosentezde değerlerin yanlış çıkması, yanlış pozitiflikle alakalı bir şey. Daha açmak gerekirse, bebeğinde hiç bir şey olmadığı halde testin "problem var" deme ihtimali artıyor ki, bu zaten seni amniyosenteze yöneltecektir. Onun haricinde eğer gerçekten bir problem varsa bunu yakalama-yakalayamama oranı değişmiyor benim bildiğim. Dolayısıyla eğer ikili testin iyi çıktıysa (yaptırdıysan), üçlüyü yaptırıp o da iyi çıkarsa, bir başka doktorla da görüşüp amniyosentez olma ya da olmama kararını verebilirsin.

Üçlü testten daha güvenilir ve yalancı pozitiflik oranları da düşük bir test daha var, dörtlü test. Eğer istersen ondan yaptır.

X