tutumlu

güzel bir konu
buradan öğrenebileceğim çok şey olur inşallah
malesef hiç tasarruf yapamiyorum pek tutumlu sayılmam
para harcamayi seviyorum napım

Ya bu konuda inanılmaz beceriksizim...
Heray ay sonunda para biriktirecek duruma gelmeye çalışıyorum,
ama bir bakıyorum ne gördüysem almışım...senağlama
Ve biriktirecek para kalmamış...

Gerçi genellikle maaşıma dokunmuyorum ama eşimin aldığından da
artırabilmeliyiz. Çünkü maaşı iyi....

Ben akşama kadar evde olmadığım halde, komşuların su faturası, elektrik ft,
doğlagaz faturası benden az geliyor...
Anlamadım gitti bu işi....:1no2:

vallah bende anlamiyorum
helede doğal gaz faturası
kombimizde saat takılı sadece sabah 5-8 arası ve akşamları 17-23 arası yaniyor yani evde olduğumuz saatlerde buna rağmen tüm gün yakanlar kadar fatura geliyor nerdeyse. Haksızlık bu yaaa
ama ben tüm odaları yakıyorum ondanda kaynaklaniyor galiba. Tek bi odayı yakmak mantıksız geliyor napim ozaman soba yakım daha iyi, heryeri ısıtmadıktan sonra doğalgaz anlamsız geliyor bana

tutumlu olmak benim bilmediğim bi konu
yapamam,beceremem
2 kuruş atsam kenara
beni harca beni harca diye bağırır sanki
ben de harcarım

kızlar benimde bu konu beynimi bu aralar baya bir meşgul etti.Şuan k.kartıma 4000,00 ytl borcum var.Ödüyorum .Ama heray bankaya parada da atıyorum 500,00 ytl,her ay 100 ytl den hesap etsek 10 ayda 1000,00 ytl birikmişiniz olur.Kim veriyor arkadaşlar.Birinden istesek Allah muhafaza bir daha istemeyelim diye bizden çok ağlar.
1-Bir markete gidip asla herşeyinizi ordan almayın muhakkak aldığınız ürünlerde kazıklanırsınız.(Benim gibi)
2-Ben sebzemi ayrı ,etimi ayrı,baharat ve kurukumanyalarımı ayrı yerlerden alıyrum.
3-Kazıklanmaktan yorulduğum için bir gün market market gezdim .Fiyat araştırması yaptım.
4-üstünüze başınıza çok fazla harcamayın.Güzel ve temiz giyinin fakat daha çok evdekileri değerlendirmeye eskitmeye çalışın
5-Makyaj malzemeleri alırken.1 far 1 llık şeklinde değil.Allık seti ,Far seti şeklinde alırsanız,Hep çok farklı renklere bir anda sahip olursunuz.Özellikle yılbaşlarında mükemmel markaların mükemmel setleri bir arada satılıyor bunları takip edin.
6-Bir büskivi bile alacaksanız fiyatını araştırın.İnanın yaptığım fiyat araştırmasından 2 -5 ytl ye arası fiyat oynamaları ile karşılaştım.
7-çıktığınız odanın ışığını söndürün.
8-boşuna su akıtmayın.
bu ve benzeri şeyleri kendinizce uygularsanız ve geliştirirseniz.Para biriktirirsiniz.Arkadaşlar özellikle çalışan bayanlar.Ev hanımları kendimizi garanti altına almalıyız değil mi?Sevgilerr

arkadaşım güzel diyorsunda mesela onu şu marketen şunu bu marketen aliyorum diyorsun
tek tek market gezmek çok vaktini almiyormu? bi marketen öbür markete gidene kadar insan zaten bisürü benzin yakiyor o zaman o marketlerde etiğin karı benzine harçamiş oluyorsun ozamanda bi mantığı kalmiyor. Hemde bisürü vakit kayipediyorsun. Benim alişveriş yapıtğım iki market vardır ikisde büyük içinde herşeyi bulabileceğim yerler ne lazımsa oralardan alıyorum çıkıyorum. Zaten market alışverişini sevmiyorum fazla

ben alışverişlerde gerekli gereksiz herşeyi almam.eşimin
kazandığı bütün para elimdedir zaten.
tutumlu olduğum söylenemez ama
israfta etmem.para biriktirebilirim.
eşim benden daha savruktur..

Katılıyorum arkadaşım, evet herşeyi tek bir marketten alırsak cidden pahalı ama diğer türlü benzinden çıkıyor o para.
Bize elk su çok gelmez ama marketten çok alışveriş yaparız, tereyağı kaşarı sucuğu, yoğurdu çok fazla oluyor. Düşünün 2 kişiyiz ve sadece günde bir öğün yiyoruz 400 ytl market masrafı var. Benzinde cabası....

Benimde tutumlu olduğum pek söylenemez.
Savurgan değilim aslında ama para biriktiremiyorum bayadır.
Heleki oğlum dünyaya geldikten sonra.
Haliyle masraflar arttı.
Buraya yazılanlardan bişeyler kapayım bari.

Evli degilim,dogal olarak elektrik,su ,ev alisverisi gibi masraflarim yok ailem sagolsun..
Annemden babamdan harclik almam,calistigimin karsiligini alirim..
Tüm özel masraflarimi kendim karsilarim,kiyafet,gezme,okul masraflari v.s...
Zaman zaman asiriya kactigim da olur fakat kiyida kösede az da olsa belirli bir miktar birikmis param olmazsa rahat uyuyamam.
Bir ay fazla harcamissam,gelecek ay mutlaka dikkat ediyorum..
Hep dar zamanlari düsünürüm,benim ihtiyacim olmasa da ailemden biri ve ya yakin bir dostumun paraya sIKI$TIGI zaman ona kolaylikla imkanlarim elverdikce yardim edebilmeyliyim diye düsünürüm.

Iddia ediyorum,akillica para harciyorum :smiley-cool:
Umarim evlenince de böyle olur tatlicadiarzu

gerekli olmadığı sürece alış yapmam her ay bi köşemde param olur örneğin yüz ytl varsa elimde atıyorum 20 sini harcadığımı düşünürüm ve ona hiç dokunmam kalan paraya göre giderlerimi ayarlarım çok işe yarıyor deneyin derim

Doğru söylüyorsun ama ben alışverişe arabamla gittiğimi söylemedim ki, oturduğum yerde 5 market var büyük.Aralarında mesafe var yürüyorum,yürüyüş yapmış oluyorum.Buralardan alışveriş yapıyorum.Tasarruf yapan biri önce yaktığı benzini düşünmeli tabi bunu ben yıllar öncesinden düşündüğüm için a dan z ye kadar alternatiflerim var.Ha ayrıca buda zor gelirse,zor gelen kişi, zaten tasarruf falan yapamaz.yürüyecem de gidecem de zaman daa diye düşünen de tasarruf yapamaz.Kendini herkonuda müsrifliğe alıştırmaya meğil hazırlar.Çünkü üşengeçtir.

canım bi yanıp bi yanmayınca daha fazla geliyormuş.ben hiç kapatmıyorum daha ekonomik heryer yanıyor 100 m2 evim ama yinede fatura herkezi geçik geliyor banada maalesef.

bende tutumluyumdur.giyim alışverişlerimi sezon sonu yapıyorum. hemen bir yerde görüp almam, dolaşırım uygun olan yerden alırım. çünkü o kadar çok fark oluyorki arada. kendi elimdende gelir, dikiş, örgü vs. fazla para harcamıyorum giyime oyüzden. market alışverişindede belirli şeyleri daha ucuz olduğu için ayrı marketten alıyorum. kalanını tek marketten toplu alıyorum. çok ıvır zıvır şey almamaya çalışıyorum. onlar daha çok tutuyor çünkü. her ay dengeliyorum harcamalarımı. alacağım şeyler çoksa birazını bu ay diğer alacaklarımıda bu ay fazla açıldım diyip diğer aya bırakıyorum. kışın mevsimine göre giyiniyorum, incecik giyinip doğalgazı fazla açmak saçma geliyor. Allahtan eşimde tutumludur, savruk değildir. yoksa sinir olurdum, har vurup harman savursaydı eğer..

cep tel ile konuşurken lafı gereksiz yere uzatmam(başkası aramış olsa bile).
giyim alışverişlerimi genelde sezon sonu alırım(çok çok beğenmişsem sezonda alırım)
gıda alışverişinde,temizlik ürünlerinde kaliteli ürünleri alırım(ucuz olanlar daha pahalıya geliyor.daha çok kullanmak zorunda kalıyorum). devamlı kullandığım ürünler indirimde ise, o an lazım olmasa bile alırım.
kredi kartlarımı faiz işlemesin diye vaktinde ödemeye çalışırım.harcamalarımı planlı yaparım. yasakkelime
elime geçen paradan birazını kenara atmaya çalışırım.
aklıma gelenler bunlar.:sm_confused:

bende tutumlu olan insanlara özeniyorum.keşke bende olabilsem diye ama hiç tutumlu değilimdir annem her zaman der kızım biraz tutumlu ol diye.3 kişilik bir aileyiz aylık mutfak masrafımız 500-600 ytl bende para biriktirmeyi çok istiyorum.birde giyime çok para yatırıyorum ama kararım kesin 2 küçük altın alıp kenarıya atmakla başladım işe umarım devamını getiririm.

benim kocamın ihtisas alanı..
tasarruf ediyorum diyen kadını cebinden 5 kere çıkarır..şakkıdı
benim hiç alakem yoktur paramı ona veririm gerisine karışmam.
ikimizinde maaşlarını hesabımıza yatırır.elektrik,telefonlar,elektrik,internet,k.kartı ordan yatar.(bir su elden yatıyor)
herşeyi kartla alır ki;puan olarak geri dönsün diye.
her ayın kampanya broşurleri bırakılır kapıya.oda evin hanımı gibi bakar.
temizlik malzemelerini nerdeyse %75 kar ederek o dönemde ve büyük boyundan alır.
kahvaltılığı da aldığımız bir şarküteri var ordan alır mutlaka ya peynir,ya zeytin bedavaya gelir..sürekli alıyoruz diye indirim isterde.
alışverişi genelde sezon sonları yaparız ki;ordan da yarı yarıya kar ederiz.
doğalgazı hiç kapatmıyoruz soğuk havalarda.ısınmak için harcadığı metreküp daha fazla oluyor açılıp kapandığında çünkü.
elde bulaşık yıkamıyorum,makineyi kullanıyorum ve dolmasını bekliyorum.
yanımızda çok para taşımıyoruz ki fazla para demek fazla harcama demek olurmuş.
ay sonunda hesabımızdaki kalan para da birikim için ana hesabımıza yatıyor..

ben de bu konuda çok beceriksizim malesef:1no2:hiç birikimin b sini yapamam.
bir köşeye atarım biraz hadi başlayayım diye ama mutlaka beğendiğim birşey için harcarım kalmaz yanisırnaşık şey
en çok dikkat ettiğim şey yiyeceklerin israf olmamasıdır.hem paramıza acırım hem de dünyada hergün kaç çocuk açlıktan ölürkensenağlamasenağlamasenağlama bize verilen nimetlere saygısızlık etmenin bize olumsuz olarak geri döneceğini düşünürüm.kalan yemekleri ya dondurucuya atarım, ya da başka bir yemeğe çeviririmyerimseniben
bulaşıkları elde yıkamam
deterjanları indirimle ve en büyük boylarından alırım
yani başka da aklıma gelen birşey yok:sm_confused: bu sayfadan çok şey öğrenirim heralde:enbuyukkk:
bir de bizim mutfak masrafımız çok olur iki kişiyiz ama eşim de ben de damak zevkimize düşkünüz, e bir de misafir ikramlarını düşününce market alışverişimiz epey bi tutuyofisfisfis

Kızlar malesef bende,eşimde çok müsrifiz.Her ay bu ay kenara kesin bir çeyrek altın atıcam diye başlarım ama bırakın kenara para atmayı birde borçla kapatırım.Çevremdeki arkadaşlarım "senin aldığın paranın yarısını alıp evini geçindiren,kira ve fatura ödeyen insanlar var"der.Ama ben ne yapıyorumda bu kadar çok harcıyorum bir türlü bulamıyorum.:sm_confused:bende artık para biriktirmek istiyorum senağlamaEşim benden beterdir bana müsrifsin der ama kendi cep faturalarına bakmaz 2 tane faturalı hattı var maaşının yarısını onlara yatırır.Diyelim bir arkadaşı eşimden borç para isteyecek eşime ödemeli arama yapar :1shok: çokmu saffız ne bir saatte konuşur.Yani alın birimizi vurun ötekine :içelim:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…