tutumlu

kızlar çok şükürki bende eşimde çok tutumluyuz çevremizdeki herkes bize ibretle bakar fuzli yere para harcamam bazı insanlar gereksiz bişey için 20 ytleyi bozar ben ufak bişey için para bozmam bana geliyoki o parayı bozunca geri kalan hemen harcanır napıyım bende böyleyim

aşkım ve ben çok musrfizi ya ilerde oluruz bilinmez
kendisi çok iyi kazanıyor ama devamlı böyle gitmeyebilir sonuçta kimin gelecegı bellidir ki..
haftasonu bi dışarı çıkarız ben evedönerim bi akarım ne kadar gereksiz ıvır zıvır abuk subuk kıyafet varsa almışım o da aynı şekilde ...
ben onun bana çok şey almasını istemem hatta alma derim am bi bakarım neye gzl desem tutusturulmuş elime
ama şunu da sölym 4*5 aydır kendı çapımızda tasarrufa başlasık
eskiden haftada bir mutlaka arabayla gelirdi izmite artık en fazla ayda bir geliyor hatta gelme diyorum sonuçta benzin parası
haftasonu dışarda yemek yrken çook daha uygun yerleri seçiyoruz
ıvır zıvırda da sınır koyuyoruz en fazla bir ıvır zıvır hakkı gibi
şimdilik iyi gidiyora.s:nazar:

Sanırım ben tutumlu olurdum, eğer kendime ait bir evim, eşim ve çocuğum olsaydı :çok üzgünüm: Ailemin tutumluluğuna küçüklüğümden beri hayranımdır. 8-9 yaşlarından beri de aktif olarak market vs alışverişlerine katıldığım için şunları söyleyebilirim (Bazıları daha önceden de söylenmiş)
*Yumuşatıcı, bulaşık tozu, tuzu, zeytinyağı vb nin mutlaka bir dönem ya büyük boyu çıkar ya da bir alana bir bedavası
*Semt pazarlarına gidilir, iyi ürün getiren pazarcı tavsiyelerine göre hemen hemen aynı kişilerden ürün alınır. Böylece çürük çarık torbadan pek çıkmaz. Verilen para zayi olmaz.
*Düzgün besleniriz. Ekstradan bisküvi pasta tatlı vs girmez eve. Zaten gerek de yoktur. Bu
sağlık için de daha iyi.
*Kredi kartının aylık borcu tam olarak ödenir, minimumdan ödenecek hale getirtmeyiz (Allah ihtiyaç da duyurmasın. Amin)
*Bazı keyifler vardır onlarda paraya kıyılır (misal: bizimkiler belli bir marka çayı sever. hep o alınır. fiyatı en ucuz olan değil) Sonuçta para biriktirmek için de yaşamıyoruz hayatta.

Kıyafet alışverişi konusunda tavsiyem belli bir stil oluşturun kendinize. Moda dergilerinden, internetten faydalanabilirsiniz. Mesela stiliniz romantik, kadınsıdır. Çiçekli, bol desenli, krep vb ince dökümlü kumaşlı giysiler seçersiniz. Veya spor, rahat tipte giyinirsiniz; o zaman da rahat pantolonlar, temizliği dertsiz kumaşlı giysiler seçersiniz. Bu örnekler çoğalabilir. Belli bir stil kafanızdayken alışverişe çıkarsanız, alakasız kıyafetler de almazsınız.

1 yıldır pek para biriktirme şansımız olmuyor yeni ev yaptırdık onu masrafları hiç bitmiyor hala borçlarını ödüyoruz 1 sene oldu üst baş olayına hi girmdik market alışverişlerinden kıstık gezmeden sinemaya 2 sene oldu gitmiyoruz:KK43: market alışverişlerini aylık olarak büyük yerlerden yapıyoruz büyük boy almaya çalışıyoruz herşeyi mümkün olduğunda sebze ağırlıklı beslenmeye çalışıyoruz ekmek yapma makinasında yapıyoruz ekmekleri doğalgaz kullandığımız için tek odayı açıyoruz mecburen odaların lambalarını tasarruflu olanlala değiştirdik masraflarımız baya azaldı

X