Türkiye’de modern, çağdaş, ilerici, barışsever ve aydın olmanın yolları

xpreiaZ

(Eski nick: Xpreia Z )
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2014
12.535
23.229
Türkiye’de çağdaş olmanın yolları isimli bir video çeken genç, bir günde sosyal medyanın gündemine oturdu.

Salih Necdet Ataseven isimli genç, “Türkiye’de modern, çağdaş, ilerici, barışsever ve aydın olmanın yolları” isimli ironik bir video çekti. Yazıp yönettiği videoyu internette paylaşan Ataseven, kısa sürede binlerce izleyiciye ulaştı. Birçok kesimden insanın dikkatini çeken Ataseven’in görüntüsü telif hakkı nedeniyle engellenince izleyici sayısı daha da arttı. İşte Türkiye’de öağdaş ve barışsever olmanın 10 kuralını özetleyen Ataseven’in o videosu.

Kaynak:
http://www.iha.com.tr/haber-turkiye...i-barissever-ve-aydin-olmanin-yollari-508148/

Son düzenleyen: Moderatör:
Aydın Doğan haini de, video içinde bir kaç saniyelik bölümde cnn türk programından bir kısım var ve buna telif hakkı ödenmedi diye videoyu youtube san kaldırmış...
Telif hakkı...Yersen :):)

Çok iyidiydibu video.
Kişilerden bağımsız, amatörce ama profesyonel bir çekim ve montaj emeği var
Evet ben de bayıldım anlatım bu kadar berrak olabilirdi ancak!
Kocaman bir nefret var ortada ve yapılan herşeye ama herşeye salt eleştiri!
Ben akp her zaman haklıdır her uygulaması doğrudur demiyorum fakat bu adamların 10 küsür senedir yaptığı tek bir doğru dahi olmadı mı?
Muhalefet inandırıcılığını işte böyle kaybetti!

Cnnturkten alınan kısım da şu:
Malum Doğan'ın riyakar prensi Cüneyt Özdemir işine gelen kişi ve konukları mis gibi parlatır, işine gelmeyen gömer, yerin dibine batırır.
Neyse bir kırmızı fularlı kız muhabbeti vardı.
Bu kırmızı fularlı kız terörist diye gözaltına alınıp sonra tutuklanmış, yanılmıyorsam 4 ay sonra da tahliye olmuştu.
Tahliye ölünce bizim Cüneyt haini buna bağlandı.
Röportaj, yağlama, ballama, yalama gırla gitti.
Aman da ne demokratik ne akıllı ne dirençli ne karizmatik ne takdire şayan kızmış falan.
Resmen önce mağdur sonra kahraman ve idol yarattılar.
Ağzını yaya yaya gollük sorular sormalar, karşılıklı kikirdeşmeler, oynaşmalar, tam bir mastürbasyon hali.
Efenim az zaman uz zaman sonra bu kırmızı fularlı, demokratik, akıllı, modern, güzel, karizmatik, idol, Atatürkçü, Cumhuriyetin ellerinde yükseleceği iddia edilen, populer aktivist kızımızın Pkk kampında görüntüleri çıkmış.
Kız pkk ya katılmış, daha doğrusu zaten üyesi imiş.
Öyle gönül bağı, destek, özgürlük falan gibi değil.
Basbaya silahlı üyesi, kampta, eğîtim alıyor halde görüntüler.
Tabi A.Doğan haini ve avanelerinde pişmanlık, yüz kızarma, özür dileme, yanılma, geri adım atma gibi hasretler olmadığı için; başka bir haber yapılmadı, düzeltme ve özür dileme zaten hak getire.

İşte bu videoda söz konusu cnnturkteki Cüneyt Özdemir röportajı ve kızın pkk kampı görüntülerinden bir kaç sn.lik görüntü var.
Soğan grubu da telif hakkı iddiası ile youtube başvurup bu görüntüleri kaldırdı.

Ama yasak hep cezbeder, herşeyin çaresi hukuk içinde ve meşru sınırlarda özgürlüktür.
Haliyle Aydın Doğan'ın bu aculluğu, videonun daha fazla izlenmesine sebep oldu.

video çok iyi ama bu bi haber değil. konu kapanır
Siyasi bir paylaşım olmasından dolayı uygun başlık seçemedim. Uygun yer neresi ise taşınabilir
xenforo-smilies-kk52.gif

Yoğun bir Erdoğan seviciliği ve cbk üzerine oturtulmuş diyaloglar olduğu için, kişiler üzerinden sürecek tartışmalar da sığ ve gereksiz olacağı için, evet; biraz itici.
Pohpohlama videosu gibi.

Ama kisi/cb argümanını çıkarırsanız ya da yerine başka bir terim koyarsanız; Türkiye'nin son 40 yıldaki durumunu, aydın olmanın, Türkçe tanımını ve solun/ sözde solun/ popülist solun içine düştüğü durumu çok iyi anlattığını görebiliriz.

Keza,
Kişiler gelip geçicidir, fanidir, yarına çıkacağının garantisi yoktur.
Aslolan akımlardır hatta fikirlerdir.
Bunu yapamasak bile, kişilerden uzaklaşıp en azından olaylar üzerinden tartışmak daha modern ve akıllıca bir yöntemdir.

Aksi halde, sebepli sebepsiz bir kişiye beğeniden öte bağlılık ve aşırı hayranlık; mallıktır, koyunluktur, cahilcedir.
Aynı şekilde bir kişiye, sebepli sebepsiz eleştiriden ve kınamadan daha öte nefret beslemek, irrite olmak, kötülüğünü ve ölümünü istemek de mallıktır, koyunluktur, cehalettir.
Aydınlık cehalet :) :) :)

diğer 10 maddelik konuda tartışma çıkıp kapanmıştı, bu konunda akibeti aynı olmasıno_O
10 maddeye 10 madde... Çok arkadaşım ünide sevdiceği solcu diye gözümün önünde bu değişimi geçirdi.
Malum parti hep tü kaka gerici yobaz bağnaz algılandı, fikirlerimizin bir kelimesi dinlenmeyip linç girişiminde bulunuldu..
Siyaset ne alaka ise hep dine bağlandı sözde laik düşünenler tarafından!
Saydığım, değer verdiğim dini görüş ve emarelere dil uzatıldı sırf onlarla aynı siyasi görüşte olmadığım için..
Fikirlerim henüz oturmamıştı o dönem ama bu çağdaş modern arkadaşların özünde ne kadar siyah kalplerinin olduğunu gördüm..
Hiç samimi değiller ve amaçları da hiçbir zaman üzüm yemek olmadı. Bunu o dönemde gözlemleyebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum...

"efemine" sosyal demokrat göndermesi şahane olmuş. ayakta alkışlıyorum kendisini. bu arada bu videoyaya alkış tutanlar, nicklerinizi yazdım bir kenara, olur da bir gün AKP seçmenine "koyun" diyen birine tepki verirseniz, sizi etiketleyip bu videoyu paylaşacağım, genellemenin hasını görün diye.
sosyal demokrat ölü de ölüm de ayırt etmez.
kendisinden olmayan ölmüş çocuğun anasını yuhalayanlara anlatın derdinizi.
zihniyetinizi seveyim!
hayatımdan kopup giden tiksinç bir 10 dakika.

"efemine" sosyal demokrat göndermesi şahane olmuş. ayakta alkışlıyorum kendisini. bu arada bu videoyaya alkış tutanlar, nicklerinizi yazdım bir kenara, olur da bir gün AKP seçmenine "koyun" diyen birine tepki verirseniz, sizi etiketleyip bu videoyu paylaşacağım, genellemenin hasını görün diye.
zihniyetinizi seveyim!
Pardon ama video da hakaret içeren bir bölüm vardı da ben mi kaçırdım acaba? Hiçbir sebep göstermeksizin koyun demek de ne haddinize?
Salt eleştiri salt saldırganlık... Tebrik ediyorum doğru yoldasınız
xenforo-smilies-kk66.gif

Ama kisi/cb argümanını çıkarırsanız ya da yerine başka bir terim koyarsanız; Türkiye'nin son 40 yıldaki durumunu, aydın olmanın, Türkçe tanımını ve solun/ sözde solun/ popülist solun içine düştüğü durumu çok iyi anlattığını görebiliriz.
Aydınlık cehalet :) :) :)
videodan kişi/c.b argümanını çıkaramayız, zira videonun kendisi bizzat bu amaçla hazırlanmış bir yıkama yağlama videosu.
o yüzden argümanlarının hiçbir ama hiçbir önemi yok.
bırakın da arada bir doğru şeyler söylesin, bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor.

zihniyetinizi seveyim!

Kişiselleştirmeseniz ayağınızda 6.parmak çıkardı mazallah :)

Fişleme (nickleri not alma) de malumun ilanı olmuş, şaşırtıcı bir durum değil.

Diliniz sivri diyemeyeceğim, sivri ve akıllı dille fikir atışması yapmak zevkli olurdu, sizinki sadece kışkırtıcı.
Kışkırılmak istemiyorum.
Ama dur düşüneyim, pek emin de değilim. :)
...
Lesson 1) Okuduğunuzu anlama, hariçten gazel okumama:
Genellemeyi olumlayan yok.

Lesson 2)Koyun mevzusu yukarıda izah edildi:
Birine sebepli sebepsiz beğeniye aşan ağzı sulanan hayranlık da; kınama ve eleştiriyi aşan ağzı köpüren nefret de koyunluktur, mallıktır, cehalettir, net ve nokta.

Başlangıç için iki lesson yeter...!

Öğretmenin kişisel notu: Boşa geçmeyen, evvelce binlerce defa yaşandığı gibi akıllı geçinen sosyal demokratlara ayar vermenin büyük hazzını tekrar hissettiren hayatımdaki en güzel 4 dakikalardan biri....
:)

Kişiselleştirmeseniz ayağınızda 6.parmak çıkardı mazallah :)

Fişleme (nickleri not alma) de malumun ilanı olmuş, şaşırtıcı bir durum değil.

Diliniz sivri diyemeyeceğim, sivri ve akıllı dille fikir atışması yapmak zevkli olurdu, sizinki sadece kışkırtıcı.
Kışkırılmak istemiyorum.
Ama dur düşüneyim, pek emin de değilim. :)
...
Lesson 1) Okuduğunuzu anlama, hariçten gazel okumama:
Genellemeyi olumlayan yok.

Lesson 2)Koyun mevzusu yukarıda izah edildi:
Birine sebepli sebepsiz beğeniye aşan ağzı sulanan hayranlık da; kınama ve eleştiriyi aşan ağzı köpüren nefret de koyunluktur, mallıktır, cehalettir, net ve nokta.

Başlangıç için iki lesson yeter...!

Öğretmenin kişisel notu: Boşa geçmeyen, evvelce binlerce defa yaşandığı gibi akıllı geçinen sosyal demokratlara ayar vermenin büyük hazzını tekrar hissettiren hayatımdaki en güzel 4 dakikalardan biri....
:)
hayatımda en nefret ettiğim liberal demokratlık arkasına saklanmış kendini bilmezliktir. sizden ders alacağım gibi bir fikre nereden kapıldınız bilmiyorum ama o fikri acilen aldığınız yere iade edin
insanları öldürülmüş çocukları kendilerinden ya da değil diye ayrıştırıyorlar şeklinde yaftalayan, tayyip başkan olmasın g....mü bile veririm diye onlar adına seksist tanımlamalar yapan, kendi görüşüne karşı olan herkesi oradan buradan bilgi öğrenip internette satıyorlar şeklinde yaftalayan, sosyal demokratlar suriyeli göçmenleri lgbt'den daha az önemsiyor gibi akıllara zarar bir tespit yapan birini ve o tespite alkış tutan birilerini önemsemek, dikkate almak zorunda değilim
ve benzer bir çok bilmişlik yapıldığında (bkz: akp seçmeni koyundur) buna tepki verirlerse kendi çok bilmişliklerini de önlerine koyarım.
ders bitti, teneffüse çıkabilirsiniz.

Ah ah ah. İroni yaptığını sanan 'zeki' bir gencimiz.
Birincisi burada hiçbir chp li Berkin Elvan'a üzülüyorum Yasin Börü'ye üzülmüyorum ayrımına girmez. Ama bu videoyu yapan 'zeki' de dahil bir cok akp li, Yasin'e üzülür, Berkin'e sevinir. Kim daha siyah kalpli? Barışsever olmak ikisine de üzülebilmektir sevgili Salih.
İkincisi Lgbt ye, feministlere, eylemci gençlere kucak açmak için de insan olmak yeterli. İnsan olmakla siyasi ideolojileri birbirine karıştırmış. Ne acizliktir ki Suriyeli mültecilerle lgbt aktivistlerini bile bir tutacak kadar saçmalamış. Hem suriyelilere hem lgbt aktivistlerine aynı anda sahip çıktınız da biz mi engel olduk?
Üçüncüsü her zavallı gibi kendisi de geziyi diline dolamış. Ah keşke anlayabilseydiniz gezinin ne olduğunu. Bununla ilgili daha fazla bir şey yazmama bile gerek yok.
Dördüncüsü hdp'ye zamanında akp destek verirken, onları meclise sokarken, çözüm süreci diye davul zurnayla pkk lıları karsılarken ne düşünüyordu acaba bu Salih?
Beş. Bana bir tane gösterin teröriste barışçı gerilla diyen chp li? Ama ben size pkk terör örgütü değildir diyen akp vekilinin ses kaydını koyarım buraya. Şehitlere bile bulaştırmış pis salyalarını hadsiz.

Of daha cok yazacağım da vaktime yazık. Zaten 10dk mı bu boşbeleş videoya ayırdım çok bile.

X