Tükenme noktası

Erkek çocuklarının geneli sanırım böyle. Benim büyük oglumda aşırı hareketliydi. Gözüm hep ama hep üzerinde oldu. Ama bir kere evde misafr varken komşunun kızı da bizdeydi odasının kapısını kapatmıştı ben de çay servisi için çaylari odaya götürürken kapısının kapalı olduğunu farkettim çayı bırakıp hemen odasına gittim ki cami açmış dışına çıkmış. Sakince içeri aldım 4.kat sayılırız aklım çıkmıştı. İkincide ikizlerim oldu biri kız biri erkek. Kızım nispeten daha sakin. Ama oğlum ilkine rahmet okutturuyor. Aynen dediğiniz gibi kurulmuş sanki anında hızla sanki kafasında planlamış gibi yaramazliga koşuyor. Evde mutfaktaki her dolap, fırın, banyo dolapları, kitaplıklar, gardolaplari aklınıza gelebilecek heryerde kilit var ama bu ara onu açmayı öğrendi malesef. Yetismenin imkanı yok. Bir de daha sakinde olsa ikizi var. İkisine aynı anda sahip çıkabilmek yalnızken daha kolay ama kalabalıkta çok gözden kaçiyorlar. Bugün mesela annemin daha yeni doldurdugu tezgahtaki çaya el atıp kolunu yaktı. Kızım iki ay önce kafasını yardı. Hayırlısıyla sağlıkla bı buyuselerdi 😔 bugün oturdum ağladım ben anneliği beceremiyorum diye. Ama mümkün değildi on parçaya ayrılsam belki bakabilirim. Annem ben kardeşlerim herkes ama herkes oğlumun peşinde ama başına iş açıyor. Pencerelerin hepsinin kulbunu çıkarttık. Aklımız çıkıyor tirmanmadigi yer yok
Kızım desen burnu voktan çıkmıyor. Banyoyu hasbelkader açık görse klozete gidiyor şıp şıp. Kaç tane biberon değiştirdik içine atıp oynadı diye. Huni takmaya az kaldı sabrediyoruz. Dua ediyoruz. Size de kolaylıklar diliyorum. 4 yasa doğru azalıyor ....
Allah sizede kolaylık versin bide iki tane. Gerçekten çok zor nasıl baş edicem bilmiyorum bazen. Bende kilit taktım heryere ama elbet bi gün kilidi açmayıda öğrenecek diyorum. Hayırlısıyla sağlıkla büyüsünler inşallah. Çocuk sorumluluk. Ölene kadar onları düşünmek bitmeyecek anladığım kadarıyla.

Kusura bakmayın gülümseyerek okudum:) bnmkide 15 aylik kafasını duvara kapıya vuruyo bide bize bakarak yapiyo tepki göstereceğimizi biliyo camasir sepetini hızlıca boşaltıp içine giriyo fırının düğmesini ceviriyo çekmeceleri açmaya çalışıyo siritiyo bide:) geçen gün hastanede reçeteye barkod alıyordum bebek arabasından kendini attı son saniyede ayağından yakaladım aklım çıktı gündüz uyku yok denecek kadar az gecede sürekli memede büyük oğlumda hareketli ama küçük tam bir canavar:)tavsiyeleri takipteyim bende havalar ısınınca biraz yürüyüş fln yaptırırsam yorulup sakinlesir diye dusunuyorum:KK43:

Anlattıklarınızın bazısı bebeklik çocukluk sürecim insanların anlattıklarına benim hatırladığıma göre. Sorumsuz annem vardı 7-8 aylıkken apartmanın en üst katında dubleks evde yaşıyormuşuz ilk kattan dışarı çıkıp apartman merdiveninde oturup demirine tak tak vuruyormuşum dişlerimi. elektrikli sobayı açıp yattığım koltuğu yakmışım. ütüyü elime alıp burnumun deliğine sokup ütü yaparmışım. koşarken topitop topu mu boğazıma kaçmadı merdivenleri bisikletle inmeye çalışırken karaciğerimi mi yaralamadım yaz yaz bitmez yaramazlıklarım. annem bir parmağını bir yere tutturup her yere tırmanırdın diyor eve gelen misafirlerin arkasından ağlarmışım hep beni de götürün diye. 1-2 kere götürmüşler bu sefer evde cama çıkıp polis polis kaçırdılar diye bağırmışım tüm bunlar 2-2.5-3 yaşındayken olmuş yani. Anneme sorsan prematüre olduğum halde erken konuşup yürümüşüm 1 yaşından önce. aynı şekilde bezimi çıkarıp atıyormuşum bunlara şahit olanlar nazar değdirmiş nazardan dolayı kudurmuşum. Enerjimi atayım diye annem köpek gezdirir gibi gezdirip dururdu anca öyle yorulup uyurmuşum. bir de sürekli o ne neden niye diye soru yağmurlarım varmış. merdivenlere engel koymuşlar o engeli tırmanıp yine çıkıyormuşum saniyelik hep. En son babam aldığı heykeli merdivene koymuş tesadüf eseri benim ondan korktuğumu anlamışlar bir o heykel bir de doktor önlüğü korkusu varmış sadece. Yapmanız gereken tek şey oturup çocuğunuza bakmak çok zor olmalı ama yapacak bir şey yok kapı camlara kilit takın mutfağa kapı gibi sistem yapılabilir ya da varda başka oda orda oturun. ben büyüdükçe daha fena oldum ama kardeşim aynı benim gibi yaramaz bebekken büyüdükçe daha sakin uslu bir çocuk oldu yapma etmeden anlıyordu bana ailem yapma dediği halde gözlerine baka baka yapıyormuşum biberonu elime alıp babamın gözüne bakarak televizyona fırlatıyormuşum. büyüdükçe akıllandım mı asla ama erkek kardeşim bendeb daha uslu sözden anlayan bebeklik ve çocukluk geçirdi. biraz büyüsün oyun grupları var küçük yaşlar için sporlar var park vs var o şekilde enerjisini atabilir. Çocukluğumu bebekligimi bilen insanlar hala benim nasıl yaramaz bir çocuk olduğumu anlatır beni gördükleri zaman

Son düzenleme:
Malesef arkanı döner dönmez yapacağını yapıyor benimkide. Hatta bazen benimle inatlaşıyor o işi yapmak için.
İnat haddinden fzla. Tamam diyorum yap ama basına iş gelirde ağlarsan anne deme ben seni uyarmıştım. Hemen vazgeçiyor. Bazende herseyi göze alıp yapıyor basına o iş geliyor sesi çıkmıyor. Ozmnda kıyamıyorum. Kuduruk işte. Daha tükenmemişim herhalde ki çok hoşuma gidiyo:)

Pencerelere çocuk kilitlerini takın, olmazsa kolları sökün. En önemlisi o anlattıklarınızda. 1 dakikalık iş çocuğun kendine pencereyle zarar vermesi. Olmazsa bir yaz sıcaktan bunalırsınız.

Onun dışında her çocuk böyle değil, size de çok sabır diliyorum. Eminim çok yıpratıcıdır. Hem endişelenmek hem dinlenememek çok çok zor.

Pekmezi, ek şekeri, hatta meyve şekerini bile kesin ya da çok azaltın bence. Bir de düzenli güvenli alanda yorun. Parkta kendini aletlerle yormuyorsa, yorulacağı oyun yaratın.

Hareketli olmasının dışında başka sorunu yok gibi ama içinizden bir ses bi gariplik var diyorsa, kontrole götürün. Anneler anlıyor çocuklarını.

Bir de sizin dinlenebileceğiniz zamanlar var mı? Haftada birkaç saat bile olsa, çocuğa başkası bakabilir mi sizde dışarda bi oturun, dolaşın. Böyle tükenmeniz normal.

Merhaba arkadaşlar. Benim 19 aylık bir bebeğim var erkek. Aşırı hareketli hiç yerinde durmayan bir bebek. Yürümeye başlayana kadar bir sorunumuz yoktu. Ne zaman yürümeye başladı durduramaz hale geldik. Herşeye heryere aşırı meraklı. Benim mutfağım açık mutfak bununda etkisi vardır tabi kulplardan tezgaha tırmanıyor diye kulpları söktük. Sonra fırının koluna ayak atıp ocağın açama kapama düğmelerine tutunarak çıkıyordu fırın kolunuda söktük. Sandalyeleri kaldırdım yoksa onunla çıkacak şimdilik o kısım sakin. Yatak odasına kapıdan girer girmez yatak kominidin dolap ne bulursa tırmanıyor zıplıyor. Tabi bu tırmanma tehlikeli işler esnasında düşüp bir yerlerini morartmasıda cabası. Sürekli koltuk tepelerinde geziyor ordan asla inmiyor artık kabullendik. Bu gün birde tvnin ayağına asılırken yakaladım. Banyoya el yıkamak için falan girdiğimizde ben üç beş saniye boş bıraksam hemen makinaya koşup içine bişeyler atıyor ve ayar düğmesini çevirip başlaya basıyor. Aynı şekilde bulaşık makinasınıda çalıştırıyor. Bunlar saniyelik olaylar çok hızlı yapıyor müdahale edeceğimi bildiği için. O yüzden fişleri çekiyorum. Geçen pencereyi açmaya çalışıyordu koltuğa tırmanmış onu fark ettim. Kapı açıldığında benden önce koşuyor. Geçen komşuya gittim kapıdan girer girmez mutfağın çekmecesine koşup açtı. Yere bırakır bırakmaz kurulmuş araba gibi nereye gideceği belli değil. Zaten kimsedende çekinmesi yok. Eve gelen her misafirin elinden oturup oyuncak oynamaya götürüyor. Yada gelen misafirin koltukta önünde arkasında gezer kıyafetlerini inceler falan. Kafam hep dolu sürekli gözetlemekten. İki saniye gözümden kaybolsa paniğe kapılıyorum bişey olacak diye. Önümüz yaz cam pencere balkon şimdiden korkuyorum onlardan nasıl bir önlem almalıyım nr yapmalıyım bilemiyorum. Uyku düzeni geç yatan bir bebekti şimdi onu erkene çekmeye çalışıyorum o yüzden gündüz uykuları da var yok arası şu an. Sabah uyandığında ona kahvaltı hazırlıycam genelde başımda mızırdanarak bekler paçama yapışır sallanır falan. Onu kucağıma alıp öyle hazırlamamı ister mama sandalyesine koysam durmaz vs.
Allah canına sağlık versin ama artık sinirlerim çok bozuldu. Herkesin mi çocuğu böyle? Ben mi abartıyorum. Yaşadığım şehirde yalnızım bırakacak kimse yok ki biraz kafam dinlensin. Kreş içinde daha çok erken.
Akıl sağlığımı kaybetmeden bu süreci nasıl atlatırım. Neler önerirsiniz fikirlerinize ihtiyacım var. Uzun oldu kusura bakmayın.
Ben bu tip hareketlerinde cocugumu hep destekledim. Sizinki kadar fazla degildi tabi hareketliligi. Ama baktim ziplamak istiyor cocuk trambolini aldim. Baktim tirmanmak istiyor merdiven aldim. Duvara tirmanma aparatlari satiliyordu. Yataginin uzerine onlardan monte edin dusunce de yataga dussun. Bence evde ona parkur kurun.

Ben bu tip hareketlerinde cocugumu hep destekledim. Sizinki kadar fazla degildi tabi hareketliligi. Ama baktim ziplamak istiyor cocuk trambolini aldim. Baktim tirmanmak istiyor merdiven aldim. Duvara tirmanma aparatlari satiliyordu. Yataginin uzerine onlardan monte edin dusunce de yataga dussun. Bence evde ona parkur kurun.
Evet mantıklı. Eşim bir kaç defa söyledi ama yaşı küçük olduğu için tehlikeli olur diye yapmadım ama bundan sonrası için düşünülebilir. Teşekkür ederim.

Benim kızımda 16 aylık ve bu yolda ilerliyoruz maalesef :KK43: duvar kağıtlarını yırtıp sonra da onları yiyor gibi garip hem eve hem kendine zarar verecek zibilyon tane işle uğraşıyor.
Allah yardımcımız olsun.
Çocuk gelişim uzmanı ile görüştüm normal bazı çocuklar daha hareketli olur. Gayet sağlıklı merak etmeyin dedi 🤕

Evet mantıklı. Eşim bir kaç defa söyledi ama yaşı küçük olduğu için tehlikeli olur diye yapmadım ama bundan sonrası için düşünülebilir. Teşekkür ederim.

Zaten tırmanıyor zaten zıplıyor en azından sınırını çizmek adına iyi olur. Ben de eve trambolin almadım ama gittiğimiz arkadaşlarımda falan var çok seviyor.

Tüm çocuklar böyle değil. Kreş için küçük de değil,gönderin gitsin enerjisini atsın,yaşıtlarıyla mutlu olsun.

Çocuğunuz hareketli olsa da olmasa da zaten camlara kilit taktırmalısınız,tvyi duvara sabitlemeli ce ekrana koruyucu taktırmalısınız.

Pencerelere çocuk kilitlerini takın, olmazsa kolları sökün. En önemlisi o anlattıklarınızda. 1 dakikalık iş çocuğun kendine pencereyle zarar vermesi. Olmazsa bir yaz sıcaktan bunalırsınız.
Yok daha neler? Pencere ihtiyaç olursa nasıl açılacak? Camı kırarak mı? İnsan havasızlıktan ve sıcaktan da ölebilir yalnız. Bu dedikleriniz bana pek çözümmüş gibi gelmedi.

Bol bol disari çıkarın 2 cekmeceyi ona gore dizayn edin dökmeyi ve sesi seviyorlar. Resmen daginikliktan besleniyorlar 🤣🤣 .yediklerine dikkat edin paketli gidalar meyve sulari vs vs .yemesin. 3 4 yasa kadar boyle gidiyor süreç..

X