Tükenme noktası

karamelcikolata

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2021
479
1.035
35
Merhaba arkadaşlar. Benim 19 aylık bir bebeğim var erkek. Aşırı hareketli hiç yerinde durmayan bir bebek. Yürümeye başlayana kadar bir sorunumuz yoktu. Ne zaman yürümeye başladı durduramaz hale geldik. Herşeye heryere aşırı meraklı. Benim mutfağım açık mutfak bununda etkisi vardır tabi kulplardan tezgaha tırmanıyor diye kulpları söktük. Sonra fırının koluna ayak atıp ocağın açama kapama düğmelerine tutunarak çıkıyordu fırın kolunuda söktük. Sandalyeleri kaldırdım yoksa onunla çıkacak şimdilik o kısım sakin. Yatak odasına kapıdan girer girmez yatak kominidin dolap ne bulursa tırmanıyor zıplıyor. Tabi bu tırmanma tehlikeli işler esnasında düşüp bir yerlerini morartmasıda cabası. Sürekli koltuk tepelerinde geziyor ordan asla inmiyor artık kabullendik. Bu gün birde tvnin ayağına asılırken yakaladım. Banyoya el yıkamak için falan girdiğimizde ben üç beş saniye boş bıraksam hemen makinaya koşup içine bişeyler atıyor ve ayar düğmesini çevirip başlaya basıyor. Aynı şekilde bulaşık makinasınıda çalıştırıyor. Bunlar saniyelik olaylar çok hızlı yapıyor müdahale edeceğimi bildiği için. O yüzden fişleri çekiyorum. Geçen pencereyi açmaya çalışıyordu koltuğa tırmanmış onu fark ettim. Kapı açıldığında benden önce koşuyor. Geçen komşuya gittim kapıdan girer girmez mutfağın çekmecesine koşup açtı. Yere bırakır bırakmaz kurulmuş araba gibi nereye gideceği belli değil. Zaten kimsedende çekinmesi yok. Eve gelen her misafirin elinden oturup oyuncak oynamaya götürüyor. Yada gelen misafirin koltukta önünde arkasında gezer kıyafetlerini inceler falan. Kafam hep dolu sürekli gözetlemekten. İki saniye gözümden kaybolsa paniğe kapılıyorum bişey olacak diye. Önümüz yaz cam pencere balkon şimdiden korkuyorum onlardan nasıl bir önlem almalıyım nr yapmalıyım bilemiyorum. Uyku düzeni geç yatan bir bebekti şimdi onu erkene çekmeye çalışıyorum o yüzden gündüz uykuları da var yok arası şu an. Sabah uyandığında ona kahvaltı hazırlıycam genelde başımda mızırdanarak bekler paçama yapışır sallanır falan. Onu kucağıma alıp öyle hazırlamamı ister mama sandalyesine koysam durmaz vs.
Allah canına sağlık versin ama artık sinirlerim çok bozuldu. Herkesin mi çocuğu böyle? Ben mi abartıyorum. Yaşadığım şehirde yalnızım bırakacak kimse yok ki biraz kafam dinlensin. Kreş içinde daha çok erken.
Akıl sağlığımı kaybetmeden bu süreci nasıl atlatırım. Neler önerirsiniz fikirlerinize ihtiyacım var. Uzun oldu kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Bi söz vardir evde cocuk varsa , bu kar yağarken kapının önünü temizlemek gibidir.

Evet 2 yaş sendromuna hoş geldiniz. Çocuğunuz gayet sağlıklı ve mutlu meraklı.. Biraz dikkatli olmalısınız az yorulacaksiniz ama geçici bir süreç

Merhaba arkadaşlar. Benim 19 aylık bir bebeğim var erkek. Aşırı hareketli hiç yerinde durmayan bir bebek. Yürümeye başlayana kadar bir sorunumuz yoktu. Ne zaman yürümeye başladı durduramaz hale geldik. Herşeye heryere aşırı meraklı. Benim mutfağım açık mutfak bununda etkisi vardır tabi kulplardan tezgaha tırmanıyor diye kulpları söktük. Sonra fırının koluna ayak atıp ocağın açama kapama düğmelerine tutunarak çıkıyordu fırın kolunuda söktük. Sandalyeleri kaldırdım yoksa onunla çıkacak şimdilik o kısım sakin. Yatak odasına kapıdan girer girmez yatak kominidin dolap ne bulursa tırmanıyor zıplıyor. Tabi bu tırmanma tehlikeli işler esnasında düşüp bir yerlerini morartmasıda cabası. Sürekli koltuk tepelerinde geziyor ordan asla inmiyor artık kabullendik. Bu gün birde tvnin ayağına asılırken yakaladım. Banyoya el yıkamak için falan girdiğimizde ben üç beş saniye boş bıraksam hemen makinaya koşup içine bişeyler atıyor ve ayar düğmesini çevirip başlaya basıyor. Aynı şekilde bulaşık makinasınıda çalıştırıyor. Bunlar saniyelik olaylar çok hızlı yapıyor müdahale edeceğimi bildiği için. O yüzden fişleri çekiyorum. Geçen pencereyi açmaya çalışıyordu koltuğa tırmanmış onu fark ettim. Kapı açıldığında benden önce koşuyor. Geçen komşuya gittim kapıdan girer girmez mutfağın çekmecesine koşup açtı. Yere bırakır bırakmaz kurulmuş araba gibi nereye gideceği belli değil. Zaten kimsedende çekinmesi yok. Eve gelen her misafirin elinden oturup oyuncak oynamaya götürüyor. Yada gelen misafirin koltukta önünde arkasında gezer kıyafetlerini inceler falan. Kafam hep dolu sürekli gözetlemekten. İki saniye gözümden kaybolsa paniğe kapılıyorum bişey olacak diye. Önümüz yaz cam pencere balkon şimdiden korkuyorum onlardan nasıl bir önlem almalıyım nr yapmalıyım bilemiyorum. Uyku düzeni geç yatan bir bebekti şimdi onu erkene çekmeye çalışıyorum o yüzden gündüz uykuları da var yok arası şu an. Sabah uyandığında ona kahvaltı hazırlıycam genelde başımda mızırdanarak bekler paçama yapışır sallanır falan. Onu kucağıma alıp öyle hazırlamamı ister mama sandalyesine koysam durmaz vs.
Allah canına sağlık versin ama artık sinirlerim çok bozuldu. Herkesin mi çocuğu böyle? Ben mi abartıyorum. Yaşadığım şehirde yalnızım bırakacak kimse yok ki biraz kafam dinlensin. Kreş içinde daha çok erken.
Akıl sağlığımı kaybetmeden bu süreci nasıl atlatırım. Neler önerirsiniz fikirlerinize ihtiyacım var. Uzun oldu kusura bakmayın
Bütün çocuklar böyle değil
İlk oğlum çok dikkatliydi. Ama 2. Tam bir baş belası. Sürekli kafasını biyere çarpar mı insan. Hangi biir zaman korucan kollıcan.
Şimdi 3 yasına yaklaştı biraz sakin. Haftada bir kırıyor kafayı. Alıştım herhalde bilmiyorum

Bi söz vardir evde cocuk varsa , bu kar yağarken kapının önünü temizlemek gibidir.

Evet 2 yaş sendromuna hoş geldiniz. Çocuğunuz gayet sağlıklı ve mutlu meraklı.. Biraz dikkatli olmalısınız az yorulacaksiniz ama geçici bir süreç
Yorulmak neyse de tehlikeli işler beni ruhen çok yıpratıyor. İnşallah.

Bütün çocuklar böyle değil
İlk oğlum çok dikkatliydi. Ama 2. Tam bir baş belası. Sürekli kafasını biyere çarpar mı insan. Hangi biir zaman korucan kollıcan.
Şimdi 3 yasına yaklaştı biraz sakin. Haftada bir kırıyor kafayı. Alıştım herhalde bilmiyorum
Malesef arkanı döner dönmez yapacağını yapıyor benimkide. Hatta bazen benimle inatlaşıyor o işi yapmak için.

Akıl sağlığımı kaybetmeden bu süreci nasıl atlatırım. Neler önerirsiniz fikirlerinize ihtiyacım var. Uzun oldu kusura bakmayın.
Oyy yerim onu yaramaz ya Allah bağışlasın iki yaş sendromu sanırım

Üç yaşına girince çok değişecek emin olun. Sadece şimdilik biraz yoruyorlar. Yazın cam açmak zor olur klima alın isterseniz odaya. Birde Park bahçe açık alanlara çıkarın enerjisini atar bayağı
İnaşallah. Ben yorulmaktan ziyade başına bir iş gelecek korkusu ile yaşıyorum. Uyanınca beşikten yatağa ordanda kapı açık olursa salona koşuyor ya uyursam ben duymadan çıkıp giderse diye eşime sabah sıkı sıkı tembihliyorum sakın kapıları açık bırakma diye. Evde klima var.

Bu benim kuzenimin çocuğu resmen. Ya bildiğiniz canavar. Sizin saydıklarınız ne ki, o çocuk kartonpiyerleri kırmış, evdeki kolonu kırmış mı ısırmış mı ne (bizleri de ısırıyordu 😁), mobilyaların kapaklarını kırmış hep, sağlam hiçbir şey yok evde. Dahası teras kattalar ve maalesef birkaç kez çatıda yakalamış kuzenim. Pencere önüne komodini çekip oradan çatıya çıkıyor çocuk ya. Ve 3-4 yaşlarında sanırım. Hiperaktivite bozukluğu var, rehabilitasyona gidiyor. Siz de yaramazlık deyip geçmeyin bir doktora götürün derim nolur nolmaz.

Bu benim kuzenimin çocuğu resmen. Ya bildiğiniz canavar. Sizin saydıklarınız ne ki, o çocuk kartonpiyerleri kırmış, evdeki kolonu kırmış mı ısırmış mı ne (bizleri de ısırıyordu 😁), mobilyaların kapaklarını kırmış hep, sağlam hiçbir şey yok evde. Dahası teras kattalar ve maalesef birkaç kez çatıda yakalamış kuzenim. Pencere önüne komodini çekip oradan çatıya çıkıyor çocuk ya. Ve 3-4 yaşlarında sanırım. Hiperaktivite bozukluğu var, rehabilitasyona gidiyor. Siz de yaramazlık deyip geçmeyin bir doktora götürün derim nolur nolmaz.
Bebekken nasıldı. Yürüme konuşma zamanından öncemi sonramı oldu?

Bebekken nasıldı. Yürüme konuşma zamanından öncemi sonramı oldu?
Öncedir herhalde. Çünkü konuşması hâlâ sıkıntılı. Yaşıtları gibi konuşabildigini duyamadık dahaca. Aklı yaramazlıkta olduğundan sadece oralara odaklanıyor, konuşmaya değil. He biz de aşırı yaramaz sanıyorduk sadece ama hiperaktivite bozukluğu çıktı meğerse. O yüzden doktor kontrolünü ihmal etmeyin bence. 2 yaş sendromundan daha ciddi olabilir. Değilse bile içiniz rahatlar.

Pencereler için pencere kilitlerini öneririm. Paketli ve/veya enerji verecek gıdalar mı yüketiyor? Onları kısıtlayabilirsiniz. Aklıma bir de tırmanmaması için hikayeleştirip anlatmak geldi ama işe yarar mı bilemedim. Tırmanmayı çok seviyorsa parka götürseniz de boyuna tırmansa? Tırmanma duvarları oluyor oyun parklarında da. Allah sabır versin ne diyeyim.

Erkek çocuklarının geneli sanırım böyle. Benim büyük oglumda aşırı hareketliydi. Gözüm hep ama hep üzerinde oldu. Ama bir kere evde misafr varken komşunun kızı da bizdeydi odasının kapısını kapatmıştı ben de çay servisi için çaylari odaya götürürken kapısının kapalı olduğunu farkettim çayı bırakıp hemen odasına gittim ki cami açmış dışına çıkmış. Sakince içeri aldım 4.kat sayılırız aklım çıkmıştı. İkincide ikizlerim oldu biri kız biri erkek. Kızım nispeten daha sakin. Ama oğlum ilkine rahmet okutturuyor. Aynen dediğiniz gibi kurulmuş sanki anında hızla sanki kafasında planlamış gibi yaramazliga koşuyor. Evde mutfaktaki her dolap, fırın, banyo dolapları, kitaplıklar, gardolaplari aklınıza gelebilecek heryerde kilit var ama bu ara onu açmayı öğrendi malesef. Yetismenin imkanı yok. Bir de daha sakinde olsa ikizi var. İkisine aynı anda sahip çıkabilmek yalnızken daha kolay ama kalabalıkta çok gözden kaçiyorlar. Bugün mesela annemin daha yeni doldurdugu tezgahtaki çaya el atıp kolunu yaktı. Kızım iki ay önce kafasını yardı. Hayırlısıyla sağlıkla bı buyuselerdi 😔 bugün oturdum ağladım ben anneliği beceremiyorum diye. Ama mümkün değildi on parçaya ayrılsam belki bakabilirim. Annem ben kardeşlerim herkes ama herkes oğlumun peşinde ama başına iş açıyor. Pencerelerin hepsinin kulbunu çıkarttık. Aklımız çıkıyor tirmanmadigi yer yok
Kızım desen burnu voktan çıkmıyor. Banyoyu hasbelkader açık görse klozete gidiyor şıp şıp. Kaç tane biberon değiştirdik içine atıp oynadı diye. Huni takmaya az kaldı sabrediyoruz. Dua ediyoruz. Size de kolaylıklar diliyorum. 4 yasa doğru azalıyor ....

Öncedir herhalde. Çünkü konuşması hâlâ sıkıntılı. Yaşıtları gibi konuşabildigini duyamadık dahaca. Aklı yaramazlıkta olduğundan sadece oralara odaklanıyor, konuşmaya değil. He biz de aşırı yaramaz sanıyorduk sadece ama hiperaktivite bozukluğu çıktı meğerse. O yüzden doktor kontrolünü ihmal etmeyin bence. 2 yaş sendromundan daha ciddi olabilir. Değilse bile içiniz rahatlar.
O yüzden sordum bende. Bizde yürüme erkendi ama konuşma olması gereken düzeyde değil. Üç dört kelime ancak söylüyor. Birde şarkı sözü falan tekrarlıyor bazen mesela “arı vız vız“ şarkısını “bida bida bit“ gibi.

Pencereler için pencere kilitlerini öneririm. Paketli ve/veya enerji verecek gıdalar mı yüketiyor? Onları kısıtlayabilirsiniz. Aklıma bir de tırmanmaması için hikayeleştirip anlatmak geldi ama işe yarar mı bilemedim. Tırmanmayı çok seviyorsa parka götürseniz de boyuna tırmansa? Tırmanma duvarları oluyor oyun parklarında da. Allah sabır versin ne diyeyim.
Onu alıcam benimde aklımda. Camların oralarda çok geziyor bir anlık açılsa Allah muhafaza düşünmez bulduğu aralıktan geçer. Henüz iletişim kuramıyorum sadece yapma etme hiç bir şekilde dinlemiyor. Kitap sadece birlikte resimlere bakıyoruz falan. Onuda çoğunlukla şu sıra kendi inceliyor. Parka götürdüm ordada yaprak dal parçası genelde ama devamındada yerine ne çer çöp bulursa topluyor. Biraz salıncak hepsi o. Birazda kovalamaca sevdiği için onu oynuyoruz. Zaten koşmaya bayılıyor. Ama yinede enerjisini arması için tek çözüm gibi. Paketli gıdalara gelince sık vermesemde nadir veriyorum. Fakat her gün muz pekmez karışımı yapıp veriyorum sabahtan. Meyve çok yer. Beslenmesi normal. Bi ara ev yapımı tatlı kek vs çok yapıyordum nerdeyse her akşam oda bizimle beraber yedi tabi. İki üç haftadır azalttım tabi yinede var. Ama genelde meyve yediriyorum. Böyle.

Benim oğlumda öyle buzdolabı çekmece karıştırmayı severdi hala aynı 5,5 yaşında 😀 küçükken tek bir çekmeceyi ikizlerime göre ayarladım zarar vermeyecek şeyleri koyup önlerine koyuyordum. Kapılar kapanmadın diye bir aparat almıştım süngerden. Çekmeceler camlarda hep kilit takılı. Hala camlarda kilit duruyor. Herkes aynı süreçten geçti. Geçiyor hepsi zamanla. Videolarını çekin bol bol ilerde çok sevimli gelecek o görüntüler

O yüzden sordum bende. Bizde yürüme erkendi ama konuşma olması gereken düzeyde değil. Üç dört kelime ancak söylüyor. Birde şarkı sözü falan tekrarlıyor bazen mesela “arı vız vız“ şarkısını “bida bida bit“ gibi.
Daha küçük ama sizinki ya. Ben de erken yürüsem de bir buçuk yaşında anca başlamışım konuşmaya mesela. Konuşmasına bir şey diyemem o yüzden ama aşırı hareketli oluşu iyi olmayabilir. Parka, bahçeye götürün sürekli mümkünse. Enerjisini oralarda atarsa evde yorgunluktan biraz daha uslu durabilir ya da direkt uyuyabilir.

X