trip atmadan nasıl yaşanır?

zamansiz_

hayata gülümse :)
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2014
5.428
2.264
kızlar selam,
Başlıktan anladığınız gibi acayip tripli bir insanım.

bu özeleştiriyi yapıyor olmama rağmen neden bir seyleri düzeltemediğimi bilmiyorum. Fazla duygusal ve hassasım afedersiniz her b.ka kendimi öldürüp üzerine saatlerce senaryo kurup kafamda büyütüyorum ve çoğu zaman karşıdakinin haberi bile olmuyor.

Hem kendimi yoruyorum hem karşımdakini biliyorum. Bu arada bu hem arkadaşlarıma hem sevgilime herkese karşı böyle.
3 yıllık bir ilişkim var ve evlenmeyi düşünüyoruz ama sevgilim ara ara bu konudan dert yanıyor bana. Kendisi harika biri değil onun da yanlışları var elbet ama şuan konu kendi çekilmezliğim o yüzden o konulara girmeyeceğim :)

Ya o an bir şey söylenince pasif agresif olup , sessizleşiyorum :kızgın: derdini açıkça söylesene dimi? buna kızdım de kendi kendime triplere giriyorum :olamaz: Erkek arkadaşım ne oldu zamansız neye kızdın sessizleştin diyor mesela , yok hayır iyiyim diyorum.
şuan anlatınca bile kendime sinir oldum.
Söyle ya , bunu yaptın buna kızdım de. Artık saatlerce yalvaracak ki ben neye kızdıgımı söyleyeceğim. Prensesim ya ben :olamaz:

Neyse o ısrar edince söylüyorum buna kızdım diyorum. O da sağ olsun gönlümü almaya hep çalışır. Öper , sarılır bazen gerekiyorsa özür de diler. Bu arada sebeplerim genelde geçerli sebepler oluyor. ( yani saçmasapan şeylere trip yapmıyorum.) ama trip ne , amaç ne yani.
Kızdıgın seyi konusup , sormak . Bana böyle söyledin ve bu beni kırdı demek zor mu ya ?

Arkadaş çevremde çok kırıldığım ve söylemeden arkadaşlığımı bitirdiğim bile oldu . ( gerçi kimse neden diye sormadı belki doğru karardır.)
Demem o ki bunu nasıl aşabilirim. Allah konuşabilme yeteneği vermiş resmen kullanamıyorum.

Bunu yaşayan , aşabilen . Duygularını dile getirmeyi başaran var mı ?

Oyle huyum yok ama triplenme huyu olan biriyle iliskim olmustu en sonunda sinir krizi gecirmistim. 😄 Soruyorum ne oldu yok susuyor, diyorum niye surat asiyorsun yok bisey diyor ama hep yapardi en sonunda ben bunu kufur kiyamet, eşya firlatmalar eşliginde kovup hayatimdan cikartmistim.

Yani kavga etsem o kadar sinirlenmiyorum oyle soyleyeyim.

Hayatinizdaki insan sabirli simdilik öpmeyle gonul almayla ugrasiyor ama ileride krize neden olabilir mi belli olmaz. Küsen insan 1, trip atan insan 2 en katlanilmaz seyler. Illa duygularinizi edebiyat parcalayarak ifade etmeniz gerekmiyor 😀 uzun konusma yapamiyorsaniz ama şuna kirildim, şu harekete bozuldum demek konuşmayi bilen herkesin yapabilecegi bisey.

Ay nasıl değişirsiniz bilmem ama en tahammül edemediğim insan tripli insandır. Nefret ederim susan köşesinde trip atan insandan. Kavga et, derdin neyse söyle bin kat iyi. İnsana işkence gibi geliyor. Ben çevremde böyle tripli tipleri de tutmam bu nedenle. Arkadaşlarınız da belli ki triplerden bezmiş ki küsünce geri dönen olamamış. Çekilecek dert değil çünkü
Evlilik de sevgililik gibi değildir, bir kaç sene sonra o tripler ilişkiyi de bitirir haberiniz olsun.

Oyle huyum yok ama triplenme huyu olan biriyle iliskim olmustu en sonunda sinir krizi gecirmistim. 😄 Soruyorum ne oldu yok susuyor, diyorum niye surat asiyorsun yok bisey diyor ama hep yapardi en sonunda ben bunu kufur kiyamet, eşya firlatmalar eşliginde kovup hayatimdan cikartmistim.

Yani kavga etsem o kadar sinirlenmiyorum oyle soyleyeyim.

Hayatinizdaki insan sabirli simdilik öpmeyle gonul almayla ugrasiyor ama ileride krize neden olabilir mi belli olmaz. Küsen insan 1, trip atan insan 2 en katlanilmaz seyler. Illa duygularinizi edebiyat parcalayarak ifade etmeniz gerekmiyor 😀 uzun konusma yapamiyorsaniz ama şuna kirildim, şu harekete bozuldum demek konuşmayi bilen herkesin yapabilecegi bisey.
yakında benimde üzerime eşya fırlatılacak , bekliyorum :)

Ya o kadar haklısınız ki. Hadi söylemiyosun e adam sana soruyor ne oldu diyor. Neden şu oldu demiyosun ki.
Gerçekten niye böyle yapıyosun diye sorsalar cevabım yok ya. sonra biraz kendisini geri çekince de pişman oluyorum.
Hasta mıyım neyim ya .

Ay nasıl değişirsiniz bilmem ama en tahammül edemediğim insan tripli insandır. Nefret ederim susan köşesinde trip atan insandan. Kavga et, derdin neyse söyle bin kat iyi. İnsana işkence gibi geliyor. Ben çevremde böyle tripli tipleri de tutmam bu nedenle. Arkadaşlarınız da belli ki triplerden bezmiş ki küsünce geri dönen olamamış. Çekilecek dert değil çünkü
Evlilik de sevgililik gibi değildir, bir kaç sene sonra o tripler ilişkiyi de bitirir haberiniz olsun.
:KK43: çok haklısınız. Belki de arkadaşlarım o yüzden dönmemiştir. Gerçi onlara çok bu tarz davranmıyorum ama bilemedim yine de.

Birde kendim de sevmem yani. Benim babam öyle çünkü . Küser , konuşmaz vs bazen annemle sebebini anlayamıyoruz bile. Ona da hep içten kızarım . Bu ne biçim huy diye.
Sonradan kendimin farkına vardım. Erkek arkadaşımda söyledi. bu konu üzerine düşündükçe , parçaları bileştirip , pasif agresif olduğuma karar verdim.

Benim eşim de denemisti triplenmeyi. 😄 Benim beynini okumami bekliyormuş. Krize dogru yaklaşacaktim bakti kotu gidiyor hemen kendiliginden birakmisti bi daha yapmiyor hicte zorlanmiyor ifade ederken. 😁 Trip birakamiyorum diyen varsa yeterince tepki almadigi icindir.

Benim eşim de denemisti triplenmeyi. 😄 Benim beynini okumami bekliyormuş. Krize dogru yaklaşacaktim bakti kotu gidiyor hemen kendiliginden birakmisti bi daha yapmiyor hicte zorlanmiyor ifade ederken. 😁 Trip birakamiyorum diyen varsa yeterince tepki almadigi icindir.
daha da kötü hissettim şuan ama evet bu olabilir çünkü biraz ters gelince hemen derdimi anlatmaya çalışıp , tribi bırakıyorum mesela.

Bana sert davran desem adam şoka girer. Bir de cocuk değilim yani 34 yaşımdayım.

Arkadaş çevremde çok kırıldığım ve söylemeden arkadaşlığımı bitirdiğim bile oldu . ( gerçi kimse neden diye sormadı belki doğru karardır.)
Demem o ki bunu nasıl aşabilirim. Allah konuşabilme yeteneği vermiş resmen kullanamıyorum.

Söyle ya , bunu yaptın buna kızdım de. Artık saatlerce yalvaracak ki ben neye kızdıgımı söyleyeceğim. Prensesim ya ben :olamaz:
Neye kızdığınızı veya kırıldığınızı söylememe sebebiniz karşınızdaki insanı kırmamak mı yoksa sizi bir bakışınızdan bir tavrınızdan anlamasını beklemeniz mi?

Arkadaşlık kısmına cevap vereyim zira neden kırıldığını ya da kızdığını bilmediğim sessizleşen hatta uzaklaşan arkadaşlarım oldu, yaptığınız karşı tarafı çok yoruyor çünkü karşı taraf belki sizi bilmeden kırıyor ne yaptığının farkında olmuyor ve siz her kırıldığınızda konuşup derdinizi anlatmak yerine trip atıp uzaklaştığınız için karşınızdaki insan bu tavırlardan yoruluyor sıkılıyor, bu yüzden sessizce uzaklaştıklarınız neden diye sormuyor, arkadaşlık, sevgili, aile vb ilişkilerde kırılan taraf kendisini dile getirmeli ki diğeri de neden kırıldığını bilsin, açık olmak derdini anlatabiliyor olmak lazım yoksa nasıl ki siz olan biten üzerinden kafanızda bir sürü senaryo üretiyorsunuz, trip atarak karşınızdakine de aynı şeyi yaptırıyorsunuz, o da senaryolar üzerinden acaba buna mı kırıldı buna mı kızdı diyor, halbuki söyleseniz arkadaşınız kendisini açıklayacak ve konu kapanacak.

daha da kötü hissettim şuan ama evet bu olabilir çünkü biraz ters gelince hemen derdimi anlatmaya çalışıp , tribi bırakıyorum mesela.

Bana sert davran desem adam şoka girer. Bir de cocuk değilim yani 34 yaşımdayım.

Bak iste cozum bu. 😃 Zamanla sert olur merak etmeyin sabir tasi degil ya.

En hafif tepkim " s. Git senin suratini cekemem baska yerde yap" demisligim var. Oyle bir ifade ediyorlar ki kendilerini. Hoc sorunlari kalmiyor. 😬

:KK43: çok haklısınız. Belki de arkadaşlarım o yüzden dönmemiştir. Gerçi onlara çok bu tarz davranmıyorum ama bilemedim yine de.

Birde kendim de sevmem yani. Benim babam öyle çünkü . Küser , konuşmaz vs bazen annemle sebebini anlayamıyoruz bile. Ona da hep içten kızarım . Bu ne biçim huy diye.
Sonradan kendimin farkına vardım. Erkek arkadaşımda söyledi. bu konu üzerine düşündükçe , parçaları bileştirip , pasif agresif olduğuma karar verdim.
Babanız gibi olmak istemiyorsanız yapmayın. Baktınız sessiz triple oturuyorsunuz bir şeye bozuldunuz hemen söyleyin. Sana şu nedenle kızdım, bozuldum diye. Bir süre sonra oturur düzen.
Yaşınız da ufak değil çocuk gibi küsmek trip atmak yakışmıyor yetişkinlere

Neye kızdığınızı veya kırıldığınızı söylememe sebebiniz karşınızdaki insanı kırmamak mı yoksa sizi bir bakışınızdan bir tavrınızdan anlamasını beklemeniz mi?

Arkadaşlık kısmına cevap vereyim zira neden kırıldığını ya da kızdığını bilmediğim sessizleşen hatta uzaklaşan arkadaşlarım oldu, yaptığınız karşı tarafı çok yoruyor çünkü karşı taraf belki sizi bilmeden kırıyor ne yaptığının farkında olmuyor ve siz her kırıldığınızda konuşup derdinizi anlatmak yerine trip atıp uzaklaştığınız için karşınızdaki insan bu tavırlardan yoruluyor sıkılıyor, bu yüzden sessizce uzaklaştıklarınız neden diye sormuyor, arkadaşlık, sevgili, aile vb ilişkilerde kırılan taraf kendisini dile getirmeli ki diğeri de neden kırıldığını bilsin, açık olmak derdini anlatabiliyor olmak lazım yoksa nasıl ki siz olan biten üzerinden kafanızda bir sürü senaryo üretiyorsunuz, trip atarak karşınızdakine de aynı şeyi yaptırıyorsunuz, o da senaryolar üzerinden acaba buna mı kırıldı buna mı kızdı diyor, halbuki söyleseniz arkadaşınız kendisini açıklayacak ve konu kapanacak.
söylersem kırılır diye düşünmüyorum yani bu düşünceyle susmuyorum. Galiba anlamasını bekliyorum , yani sanki dile getirsem ayıp bir şey yapacakmışım gibi geliyor. Tam ifade edemiyorum içerde hissettiğimi ama bazen buraya yazmak geliyor içimden, yazıp siliyorum. Dışardan bir göz gibi yazınca çok uzattığımı fark ediyorum mesela.

Bir diğer sorunumda derdimi bir şekilde söyledikten sonra da hemen normale dönememem. Biraz zamana ihtiyacım oluyor ve erkek arkadaşımda benim tam tersim bir karakter. Kızar , kavga ederiz . Hallettik diyelim.
Hemen hiçbir şey olmamış gibi davranır mesela.
Bir kere onu anlamam için trip yapmış bana özellikle ( sonradan söyledi.) o kadar sinirlendim ki . Soruyorum ne oldu ? bir şey yok diyor. E bir şey yok madem niye soğuksun diyorum. Yoo diyo.
aynı ben sinir oldum ve bunun üzerine kızdım ona. Sonra bana , bak bunu hissettiriyorsun işte bana dedi.

Arkadaş çevremde bunu üst üste yaptırıp bezdirdiğim olmuş mudur bilmiyorum ama genelde dışa dönük biriyimdir. Böyle yakın arkadaşlarım vs var. İş yerinde eğlenceliyimdir.
İnsanlara biraz değer yükleyince . Her söylediklerine kalbim kırılıyor . Ortada bir şey yok ama gerçekten yoruyorum insanları :KK43: o an söylesem anlatsam karsımdakine, belki de ben yanlış anladım. Bunu sormadan bilemem ki değil mi? ama soramıyorum.

Dünyada en gelemediğim insan türü pasif agresif, kendi kendine bir şeye alınıp gucenip trip atan insanlardır. Hayatımda birkaç tripcan var, atsan atamazsın seviyorsun da. Zor yanı cidden onlarla yaşamak.
Ama siz bundan rahatsızlık duymaya başlamışsiniz. Bu çok güzel bir şey. Çoğu insan asla kendini farkında olmaz bile. Madem farkettiniz o zaman değişim için bir adım attınız demektir. Benim de şiddete meyilim vardı. Şiddet dediğim aniden sinirlenip sevgilimin karnına vurmak falan. 50 kilo ufak tefe olduğum için bu onlara şirin gelirdi - ilk zamanlar (yani ergenlik sonrası , 18ler,20ler) bana da tatlı gelirdi. Ama sonra bir an bir aydinlanma yaşadım ve kendimden utandım. Çünkü hiç bana yakismayan bir davranisti.
Bunu farkedince nasıl bırakırım diye bakındım ettim ve yoga-nefes eğitimi aldım. Uzun uzun gitmedim açıkçası ama en azından son on senedir bir şeye sinirlenecekken içimden birkaç saniye sayı sayıp o lafı söylediğimi/ o hareketi yaptıgimi düşünüyorum . O anlık mutlu olacağım evet rahatlayacagim. Ama birkaç saniye sonra pişman olacağım ve hakliyken haksiz konuma düşüp özür dileyecegim. Bunu niye yapayım ki? Ya da sevdiğim birini neden kirayım ki? Bu bilince eriştikten sonra neredeyse kimseyle kavga etmez oldum. En mal iş arkadasim beni ne kadar kiskirtirsa kiskirtsin onla bile dalasmadim, sadece arama mesafe koyup konuşmayı kestim- sadece maille iletişim kurdum vs.
Yani hoşuma gitmeyen bir huyumdan bir şekilde kurtulabildim, 23-24 yasimda .
Ya da kkya konu açmıştım, hep ayni tarz adamları bulmamla alakalı. Yorumlardan anladım ki ben de hep aynı şekilde davranıyorum- tabii ki hep aynı adamları bulacağım. 2021de o konuyu acmistim, 2021'de tanıştığım adamla daha en başından kartları açık oynadım. Yeri gelince Çok rahatsız olduğum davranışı ve genelde iliskilerimin bundan bittiğini söyledim. O da sağolsun anladı. Sonuç olarak bugün gül gibi geçiniyoruz. Belki zamaninda karşı tarafa açık olsam eski ilişkilerimi de bitirmeyecektim 😅
Açık iletişim o kadar önemli ki .
Geçen aylarda ilk defa sevgilime sinir oldum. Bir anda konuşmayı kestim. Taksiye bindik,uçağa bindik ağzımı bıçak açmadı. Konuşmadigim her an beynimde konuşma planlari yaptım, o konuyu döndürdüm durdum, hesaplar, kitaplar.. sonra bu böyle olmaz dedim, 'biliyorsun beni rahatsız eden konular hakkında konuşmakta sorunlar yaşıyorum. Ama sadece güzel şeylerden konuşup rahatsız edici-kirici konularda hiç konuşmadığı için kendisini iyi bir çift sanan ilişkilerden olmak istemiyorum' diye girizgah yaptım, içimde ne varsa (ki konuşmanın beni utandiracagi- yanlış anlaşilabilecegim bir konuydu) söyledim söyledim söyledim. Sonra o da cevap verdi, ben cevap verdim vs vs bir baktım bir köşede sorunları aşmış oynaşiyoruz 😂konu da kapandı gitti.
Ama paylaşmasaydim, onun anlamasını bekleseydim boşa beklemis olurdum. Çünkü şaşirdi , kızdığım şeyin o olduğunu düşünmemis bile. Boşu boşuna içimde dolacakti, olduğu halinden daha büyük hale gelecekti vs. Ki o hissi de biliyorum çünkü daha önceki ilişkilerimde böyle şeyleri paylaşmaya utanırdim ve sonuç olarak içimdeki basit şey daha da büyürdü- o da biriktikce beni ayriliga götürürdü.

Yaniiii kendinden rahatsız olman harika bir şey. Bir kere bu his sana geldiyse devamı çorap söküğü gibi gelecektir. Merak etme

Bak iste cozum bu. 😃 Zamanla sert olur merak etmeyin sabir tasi degil ya.

En hafif tepkim " s. Git senin suratini cekemem baska yerde yap" demisligim var. Oyle bir ifade ediyorlar ki kendilerini. Hoc sorunlari kalmiyor. 😬
aman Allah'ım :KK70:
Umarım bu tepkiyi almadan halledebilirim ya.

Mesela bir şeye bozuldum. bunu söyleyeyim ve açıklama isteyeyim.
Sonra açıkladı ve ikna oldum. normale nasıl döneceğim hemen :olamaz:

En azından farkındasın sorunun ne olduğunu. Ben çözeceğine inanıyorum 👍🏻😄 içine atarak hayat geçmez hasta edersin kendini de karsındakini de

kızlar selam,
Başlıktan anladığınız gibi acayip tripli bir insanım.

bu özeleştiriyi yapıyor olmama rağmen neden bir seyleri düzeltemediğimi bilmiyorum. Fazla duygusal ve hassasım afedersiniz her b.ka kendimi öldürüp üzerine saatlerce senaryo kurup kafamda büyütüyorum ve çoğu zaman karşıdakinin haberi bile olmuyor.

Hem kendimi yoruyorum hem karşımdakini biliyorum. Bu arada bu hem arkadaşlarıma hem sevgilime herkese karşı böyle.
3 yıllık bir ilişkim var ve evlenmeyi düşünüyoruz ama sevgilim ara ara bu konudan dert yanıyor bana. Kendisi harika biri değil onun da yanlışları var elbet ama şuan konu kendi çekilmezliğim o yüzden o konulara girmeyeceğim :)

Ya o an bir şey söylenince pasif agresif olup , sessizleşiyorum :kızgın: derdini açıkça söylesene dimi? buna kızdım de kendi kendime triplere giriyorum :olamaz: Erkek arkadaşım ne oldu zamansız neye kızdın sessizleştin diyor mesela , yok hayır iyiyim diyorum.
şuan anlatınca bile kendime sinir oldum.

Neyse o ısrar edince söylüyorum buna kızdım diyorum. O da sağ olsun gönlümü almaya hep çalışır. Öper , sarılır bazen gerekiyorsa özür de diler. Bu arada sebeplerim genelde geçerli sebepler oluyor. ( yani saçmasapan şeylere trip yapmıyorum.) ama trip ne , amaç ne yani.
Kızdıgın seyi konusup , sormak . Bana böyle söyledin ve bu beni kırdı demek zor mu ya ?

Bunu yaşayan , aşabilen . Duygularını dile getirmeyi başaran var mı ?
Nasıl aşarsınız Bilemiyorum bunun değişebileceğini de sanmıyorum. Bu şekilde hayatı kendinize de karşınızdaki insanlara da Zindan edersiniz. Özellikle gönül bağı kurduğunuz kişiye... diğerleri en fazla seninle mi uğraşacağım der çeker gider bu insanla evlendiğinizde yani bilemedim.
Yakın bir akrabamız aynı bahsettiğiniz gibi bir karakter yine siz kabul ediyorsunuz durumunuzu tebrik ediyorum👌 Bu akraba aAla kabul etmez anlatmaya çalışmamda He der geçerim. Eşlerimizle de bir araya geliriz vakit geçiririz allahım yarabbim adam minicik bi şaka dahi yaptığı an surat düşer gerginlikler, terslenip, surat asmalar vs vs evinizde ne yaşıyorsanız yaşayın bizim yanımızda olmasın bari. hiç hoşlanmadığım hareketler ne derdim kırgınlığım varsa oturur konuşurum ne gerek var uzatmaya. karşımdaki insanda neden hoşlanıp hoşlanmadığımı bilir ona göre hareket eder. Naz başka trio bamvaşk Bişey yıpratmayın kendinizi ilişkinizi❣️

Babanız gibi olmak istemiyorsanız yapmayın. Baktınız sessiz triple oturuyorsunuz bir şeye bozuldunuz hemen söyleyin. Sana şu nedenle kızdım, bozuldum diye. Bir süre sonra oturur düzen.
Yaşınız da ufak değil çocuk gibi küsmek trip atmak yakışmıyor yetişkinlere
kesinlikle yakışmıyor ve ileride bir cocuğum olursa bunu ona asla yaşatmak istemiyorum çünkü kendim hep böyle büyüdüm.

İnsan gördüğünü mü uyguluyor, bilinaçtımda bunu nasıl kodladığımı bilmiyorum. En sevmediğim şeyi , başkasına yapıyorum resmen.
Aklıma bazen birden babamı getirip , normale dönüyorum hemen, onun gibi olmamak için.

aman Allah'ım :KK70:
Umarım bu tepkiyi almadan halledebilirim ya.

Mesela bir şeye bozuldum. bunu söyleyeyim ve açıklama isteyeyim.
Sonra açıkladı ve ikna oldum. normale nasıl döneceğim hemen :olamaz:

Baska sohbet ac, biseyler yap. Biz esimle tartissakta sonra hemen komik video filan gosterip sohbet ederken geciyor zaten ya da oyun oynuyoruz.
Sevise de bilirsiniz. 😀

söylersem kırılır diye düşünmüyorum yani bu düşünceyle susmuyorum. Galiba anlamasını bekliyorum , yani sanki dile getirsem ayıp bir şey yapacakmışım gibi geliyor. Tam ifade edemiyorum içerde hissettiğimi ama bazen buraya yazmak geliyor içimden, yazıp siliyorum. Dışardan bir göz gibi yazınca çok uzattığımı fark ediyorum mesela.

Bir diğer sorunumda derdimi bir şekilde söyledikten sonra da hemen normale dönememem. Biraz zamana ihtiyacım oluyor ve erkek arkadaşımda benim tam tersim bir karakter. Kızar , kavga ederiz . Hallettik diyelim.
Hemen hiçbir şey olmamış gibi davranır mesela.

Bir kere onu anlamam için trip yapmış bana özellikle ( sonradan söyledi.) o kadar sinirlendim ki . Soruyorum ne oldu ? bir şey yok diyor. E bir şey yok madem niye soğuksun diyorum. Yoo diyo.
aynı ben sinir oldum ve bunun üzerine kızdım ona. Sonra bana , bak bunu hissettiriyorsun işte bana dedi.

Arkadaş çevremde bunu üst üste yaptırıp bezdirdiğim olmuş mudur bilmiyorum ama genelde dışa dönük biriyimdir. Böyle yakın arkadaşlarım vs var. İş yerinde eğlenceliyimdir.
İnsanlara biraz değer yükleyince . Her söylediklerine kalbim kırılıyor . Ortada bir şey yok ama gerçekten yoruyorum insanları :KK43: o an söylesem anlatsam karsımdakine, belki de ben yanlış anladım. Bunu sormadan bilemem ki değil mi? ama soramıyorum.

İnsanların sizi anlamasını beklemeyin kendinizi direkt anlatın, mesela bir arkadaşınız size hiçbir şey söylemeden soğuk davransa mesafeli olsa onu anlamaya çalışmak sizi yormaz mı? Acaba neye kızdı kırıldı onu mu söyledim bunu mu yaptım diye bir sürü şey geçer aklınızdan değil mi? Ama derdini söylese sana şu yüzden kırıldım dese, neden mesafeli olduğunu anlamaya çalışmak yerine özür dilersiniz konuşur aranızdaki sorunu çözersiniz böylesi daha kolay değil mi sizce de?

Bir de karakteriniz hakkında açık olabilirsiniz, mesela kimi insan ortaya yapılan espirileri bile üzerine alınıp bundan mana çıkarabiliyor, kendisine şakayla karışık laf sokuldu sanıyor, madem kırılıp sessizleştikleriniz değer verdiğiniz yakın arkadaşlarınız o zaman onlara ben şu şu durumlarda şöyle biriyim kişisel almayın yapım bu diyebilirsiniz, keza sevgilinize de aramızdaki sorunları çözünce hemen normale dönebiliyorsun ama ben yapamıyorum, bunu şahsi alma huyum yapım böyle, bu gibi durumlarda bana zaman tanı olur mu diyebilirsiniz.

Çünkü pek çok insan, özellikle duygusal ilişkilerde, konuşmadan anlaşılmak isteniyor. Konuşmadan anlaşmak güzel bir şey zaten. Biraz çocukluğumuzu da hatırlatıyor bize. Mesela annenizle yakın bir ilişkiniz vardır. Neye üzüldüğünüzü yüzünüze bakınca anlar ve size iyi gelecek bir şey bulur. Sanki buna benzer bir durumu hayatımıza giren diğer insanlardan da bekliyoruz. "Neden anlatıyorum ki kendimi, anlaması lazım" diye düşünüyorsunuz.

Ama tabii ki bu çok yanlış. Kimse kimsenin zihnini okuyamaz. Bunu beklemek karşı tarafa büyük kötülük.

Trip atan insanla gerçekten anlaşamam ve hayatımda hiç olmadı, barındırmadım.. Ta ki oğlumu doğurana kadar..

Genel anlamda çok iyi huylu ve kolay bir çocuktur ama asla duygularından bahsetmez, kendini ifade etmez.. Triplenir, daha küçük yaşlarda sinir krizi geçirmişliği vardır. Destek aldığımızda ilk seansta terapiste, oğlumla yaşamak mayın tarlasında yürümek gibi, ne zaman ne geleceğini bilmiyorum demiştim :)

Şu an 8 yaşında.. hala neyin onu tetiklediğini anlayamayabiliyorum ama konuşmaya hazır hale geldikten sonra konuşmayı öğretebildim.

Duygularımızı anlatmak biz yetişkinler için de zor. Nedense karşımızdaki insanın bizim gibi düşünüyor olduğunu farz ediyoruz ya da her şeyi fazla kişisel algılıyoruz.

Kendinizin farkına vardıysanız değişimin yarı yoluna gelmişsiniz zaten. Terapi öneririm ben, neden kendinizi ifade etmekten çekindiğinizi anladığınız zaman sorun ortadan kalkacaktır.

X