toksoplazma

reisdevrim37

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2008
930
2
44
birinci hamileleğimde kürtaj olduktan sonra bir takım tahliller yaptırdığımızda toksoplazma çıktı ve dr.um bebeğin toksoplazmadan ölebileceğini söyledi. ikinci hamileliiğimde 2 ay önce 6 haftalıkken düşükle sonuçlandı. acaba toksoplazmadan olabilirmi yine? birde toksoplazmayı kızamık yada çiçek gibi bir kere geçirince vücut bağışıklık kazanır ve tekrar bebeğin ölümüne neden olmaz diyorlar acaba doğrumudur hocam saygılar

birinci hamileleğimde kürtaj olduktan sonra bir takım tahliller yaptırdığımızda toksoplazma çıktı ve dr.um bebeğin toksoplazmadan ölebileceğini söyledi. ikinci hamileliiğimde 2 ay önce 6 haftalıkken düşükle sonuçlandı. acaba toksoplazmadan olabilirmi yine? birde toksoplazmayı kızamık yada çiçek gibi bir kere geçirince vücut bağışıklık kazanır ve tekrar bebeğin ölümüne neden olmaz diyorlar acaba doğrumudur hocam saygılar

Merhaba residevrim37,

Toksoplazmanın düşükle ilgisi yoktur. Bağışıklık kazanıldığı doğrudur. Daha önceden bu enfeksiyonu geçirenlerin efeksiyona bağışık oldukları kabul edilir.

Tokstoplazma enfeksiyonu tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve bir insan bu enfeksiyonu yalnızca bir kez geçirir. IgG pozitifse bağışıksınız anlamına gelir.

Sağlıklı günler dilerim.

doktor bey benim toxo testim ıgg ve ıgm negatif çıktı.yediğim herşeye dikkat ediyorum.çok iyi temizliyorum.ellerimi sık yıkıyorum.çiğ ete temas etmemeye çalışıyorum etsemde çok iyi yıkıyorum ellerimi.bunların dışında yapılabilecek bir şey varmı?
koruyucu bir aşısı falan yok sanırım bunun dimi?

doktor bey benim toxo testim ıgg ve ıgm negatif çıktı.yediğim herşeye dikkat ediyorum.çok iyi temizliyorum.ellerimi sık yıkıyorum.çiğ ete temas etmemeye çalışıyorum etsemde çok iyi yıkıyorum ellerimi.bunların dışında yapılabilecek bir şey varmı?
koruyucu bir aşısı falan yok sanırım bunun dimi?

Merhaba funda72,

Toxoplasmaya yönelik yaptırdığınız testlerin sonuçları normal ve herhangi bir problem yok. Eğer düşüğünüzün nedeni olarak Toxoplasmayı düşünüyorsanız, nedenin bu olmadığı açıkça görülüyor. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim tetkikleri yaptırdığınızda (normalde 2 kez düşük yaşandıktan sonra yapılan) sonuçları yorumlayalım.

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba dr.bey;
ben 1 çocuk annesiyim,ilk hamileliğimde toksoplazmaya karşı bağışıklık kazandığımı ögrendim .(bebeğim çok sağlıklı ) 2.bebeğimde bununla ilgili bir sorun yaşar mıyım?..sevgiler!

X