Tiroid ilacı gebeliğe engel mi?

Anac ana

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2023
1.900
1.372
Merhaba arkadaşlar 8 aydır gebelik için uğraşıyorum. Ayrıca tiroid ilacı olan levotiron 25 mg kullanıyorum. Doktor tsh biraz yüksek olduğu için gebelik düşünüyorsan kullan dedi. İlk düşük dozla başladım 2 tane kimyasal gebelik geçirdim. Daha sonra haftada 3 gün doz arttırıldı. Ve ben 6 aydır hiç gebe kalamıyorum. Acaba kullandığım ilaç gebeliğe engel mi oluyor diye düşünmeye başladım. Bu konuda bilgisi olan veya benzerini yaşayan arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz?

Uzun yıllardır tiroit hastasıyım, her türlü evrelerinden geçtim hastalığın. Endokrinoloji doktorum hep aynı şeyi söyledi. Tiroit ilaçları gebeliğe zarar vermezz hamilelik sürecinde de içilebilir dedi.
Tiroit rahatsızlığı gebeliğe engel olmuş olabilir ama tiroit ilaçlarının engeli olmaz, faydası olur. Ayrıca ilaç dozunuz da düşük zaten, çok evham yapmayın. Tek başına tiroit olmayabilir sorun varsa da.

Uzun yıllardır tiroit hastasıyım, her türlü evrelerinden geçtim hastalığın. Endokrinoloji doktorum hep aynı şeyi söyledi. Tiroit ilaçları gebeliğe zarar vermezz hamilelik sürecinde de içilebilir dedi.
Tiroit rahatsızlığı gebeliğe engel olmuş olabilir ama tiroit ilaçlarının engeli olmaz, faydası olur. Ayrıca ilaç dozunuz da düşük zaten, çok evham yapmayın. Tek başına tiroit olmayabilir sorun varsa da.
Teşekkür ederim. Haklı olabilirsiniz cuma günü doktora görünecem belki başka sorunlarım vardır.

Korkmayın 38 yasında 2 ay içinde hamile kaldım, hos dış gebelik oldu ama:) tüm sülalemdeni kadınlar troid hastası ve hiç sorun yaşamadık

tiroit ilacı engel olmaz 😁 eğer içmezseniz problem olur

Merhaba arkadaşlar 8 aydır gebelik için uğraşıyorum. Ayrıca tiroid ilacı olan levotiron 25 mg kullanıyorum. Doktor tsh biraz yüksek olduğu için gebelik düşünüyorsan kullan dedi. İlk düşük dozla başladım 2 tane kimyasal gebelik geçirdim. Daha sonra haftada 3 gün doz arttırıldı. Ve ben 6 aydır hiç gebe kalamıyorum. Acaba kullandığım ilaç gebeliğe engel mi oluyor diye düşünmeye başladım. Bu konuda bilgisi olan veya benzerini yaşayan arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz?
Merhaba,
İki yıl önce kimyasal gebelik yaşadım ve o zaman öğrendim hipotiroidim olduğunu. Değerler düzelmeden tekrar gebe kalmayın, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler dediler; 4 yıldır gebe kalamıyordum ama ne olur ne olmaz korundum. 6 ay boyunca değerleri takip ettiler ve ilaç 100 mga çıktıktan sonra normale dönmeye başladı değerler. 1,5 yıldır 100 mg levotiron kullanıyorum. Haşimato olabileceğini söylediler. Bu ilaç hastalığı tedavi etmiyor, sadece günü kurtarıyor. Bende sizin gibi gebeliğe engel olduğunu düşünerek kendi kendimi tedavi etmeye karar verdim, araştırdım ve beslenme alışkanlığımı tamamen değiştirdim. Ekmek, pilav, makarna, şeker ve şekerli gıdalar, hamur işleri, paketli gıdalar, süt ve süt ürünleri vs. hepsini hayatımdan çıkardım. İlk zamanlar sanki yiyecek başka bir şey kalmamış gibi düşünüyordum; ancak hiç öyle değilmiş ☺️
Elhamdülillah şu an 5 haftalık gebeyim. Sağlıklı ilerlemesi için duadan başka yapabileceğim bir şey yok 🤲🏻 Size de Rabbim en kısa zamanda güzel haberler ulaştırsın 🤲🏻🤍 Dua en büyük sığınağım, Allah ol deyince oluyor 🤍

Merhaba,
İki yıl önce kimyasal gebelik yaşadım ve o zaman öğrendim hipotiroidim olduğunu. Değerler düzelmeden tekrar gebe kalmayın, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler dediler; 4 yıldır gebe kalamıyordum ama ne olur ne olmaz korundum. 6 ay boyunca değerleri takip ettiler ve ilaç 100 mga çıktıktan sonra normale dönmeye başladı değerler. 1,5 yıldır 100 mg levotiron kullanıyorum. Haşimato olabileceğini söylediler. Bu ilaç hastalığı tedavi etmiyor, sadece günü kurtarıyor. Bende sizin gibi gebeliğe engel olduğunu düşünerek kendi kendimi tedavi etmeye karar verdim, araştırdım ve beslenme alışkanlığımı tamamen değiştirdim. Ekmek, pilav, makarna, şeker ve şekerli gıdalar, hamur işleri, paketli gıdalar, süt ve süt ürünleri vs. hepsini hayatımdan çıkardım. İlk zamanlar sanki yiyecek başka bir şey kalmamış gibi düşünüyordum; ancak hiç öyle değilmiş ☺️
Elhamdülillah şu an 5 haftalık gebeyim. Sağlıklı ilerlemesi için duadan başka yapabileceğim bir şey yok 🤲🏻 Size de Rabbim en kısa zamanda güzel haberler ulaştırsın 🤲🏻🤍 Dua en büyük sığınağım, Allah ol deyince oluyor 🤍
Aynen çok haklısınız. İlaç kesin çözüm değil malesef. Ben de çok ileri derecede değil ama gebelik için istenilen seviyeye gelmesi gerektiği için ilaç kullanıyorum. Ama son zamanlarda bırakmak istiyorum. Dediğiniz gibi eğer dikkat edersem düzelir diye düşünüyorum. Tabi doktora danışmadan yapamam bugün kan verdim bakalım sonuca göre değerlendirilecek. Siz ne güzel kendi çabanızla halletmişsiniz takdir ettim sizi ben bu kadar azimli miyim bilemiyorum.😊 Cevabınız ve duanız için çok teşekkür ederim. 😊 Allah evladınızı sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin inşallah 🥰

• Beğen
Reactions: iLk
Hayır değil
Ben de kullanıyorum
Doktor gebelik istediğim için 50 mg a çıkardı haftada 3 gün
Kolaylaştırır dedi

Hayır değil
Ben de kullanıyorum
Doktor gebelik istediğim için 50 mg a çıkardı haftada 3 gün
Kolaylaştırır dedi
Ben de o şekilde kullanıyorum. Ama doz arttırıldığından beri gebe kalamıyorum sanki. Ya da stresten mi olmuyor bilemiyorum.

Neden olsun ki böyle bir sakıncası olsa gebelere vermezler sanırım
Bende gebelik triodi çıktı yani değerim normal insana göre normal ama gebelerde olması istenenden fazla. 3.61 gibi bir değer çıktı tiroid ilacı başladılar 50 mg haftada beş gün kullanacağım.
Doktor ilacın bebeğe ya da gebelikle ilgili herhangi bir sürece sakıncası olmadığını söyledi. Gebe kalmakla ilgili de sorun olmaz bence bu durumda içinizi rahat tutun.
Dilerim en kısa zamanda güzel haberi alırsınız.

Bende aynı ilacı aynı dozda kullanıyorum ve kullanırken gebe kaldım halen de kullanmayan devam ediyorm. Engel değil aksine hormonlar düzene girince gebe kalmak kolaylaşır

Tiroid bezim yok 150’lik euthyrox kullanıyorum 36 haftalık hamileyim hamileliğim boyunca da kullandım, söyleyeceklerim bu kadar 😅

merhaba, hamilelik sürecinde tiroit hastalığınıza dair süreç nasıldı? tecrübelerinizi payaşırsanız çok sevinirim, bebekte tsh normal mi acaba

Korkmayın 38 yasında 2 ay içinde hamile kaldım, hos dış gebelik oldu ama:) tüm sülalemdeni kadınlar troid hastası ve hiç sorun yaşamadık
hamillelik sürecinde tiroitle ilgili nasıl bir yol izlediniz? iyot kullandınız mı tiroit hastası olarak bu bilgilere ihtiyaç duyuorum

Tiroid bezim yok 150’lik euthyrox kullanıyorum 36 haftalık hamileyim hamileliğim boyunca da kullandım, söyleyeceklerim bu kadar 😅
hamillelik sürecinde tiroitle ilgili nasıl bir yol izlediniz? bebekte tsh normal mi?iyot kullandınız mı tiroit hastası olarak bu bilgilere ihtiyaç duyuorum

X