Ticarete atılma olumlu olumsuz yanları.

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.856
8.380
26
Selam kızlar nasılsınız ? Çok fazla kişiye hitap etmem açısından size birşey danışmak istiyorum. Uzatmadan konuya girecek olursak eşimle ticarete atılmak istiyorum. Kendisi bu konularda yetenekli ona güveniyorum hepte dile getirsede malum ülke durumdan cesaret edemedik.
Sürekli başkalarının yanında çalışma iş stresi oldukça hayatımızı etkiliyor. Tahammül seviyemiz azaldı en azından eşlerden biri kendi işini yaparsa daha rahat olur diye düşünüyoruz.
Şöyle bir düşüncemiz oluştu eşimle. Sosyal medya üzerinden satış yapmak. Ben tesettürlüyüm şal takı çanta aksesuar tarzı satış yapmak aklıma geldi. Toptan 30 liraya alıp 100 liraya satmak gibi. Kıyafet olmadığı için geri dönüşü az olucaktır. Ben kullanabilirim bilgisayarımız mevcut aynı zamanda zevkim şal seçimlerin iyidir. Lakin tabi fenomen değiliz takipçimiz yok nasıl olur olur mu inanın bilemiyorum. Eşimin bu tarz düşüncelerine destek olmak amaçlıda fikir alışverişi yapıyoruz kestirip atmıyorum.
Aslında daha önce satış temsilciğini yaptım bu alana yatkınım ama dükkan açıp girmek riskli olur kira derken batma ihtimalimiz var. Bu şekilde ürünler en fazla elimizde kalır.
Şöyle bir düşüncem var kumaş alıp gerçi nerde uyguna var bilemiyorum. Kumaşı alıp kendim şal olarak nereye yaptırabilirim ? Böylemi daha uyguna olur yoksa direk uygun şal alıp satmak mı ? Yoksa bu sektör komple risklimidir ? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Bu ekonomide ticaret büyük risk. Ama başka çaremiz yok kafaya koyduk yapacağız diyorsanız da KOSGEB girişimcilik programı var birkaç avantajı var bi inceleyin isterseniz kadın ya da 30 yaşından küçükseniz faydalanabilirsiniz. Bana soracak olursanız online satıştan ziyade fiziki satıştan yanayım. Dükkan açıp hem fiziki hem online satış da yapabilirsiniz. Hayırlısı olsun

Çevre açısından yok yani hani 3 4 komşu akraba. İnstagram üzerinden reklam verip satış düşünüyorum.

O açıdan sormadım aslında.
Yani işin nasıl yapılacağını biliyor musunuz?
Örneğin kumaş nereden alınır, nereden toptan mal alınır, nereye ne iş verilir?
Hani satış öncesi kısma vakıf mısınız?

Bir araştırayım sağolın evet küçüğüm. Fiziki satış elbette lakin dükkan açmak risk değil mi ? Kiralık gider derken her ay yaklaşık 40 bin kazanılması lazım.

Bir araştırayım sağolın evet küçüğüm. Fiziki satış elbette lakin dükkan açmak risk değil mi ? Kiralık gider derken her ay yaklaşık 40 bin kazanılması lazım.

Online da kendinize ait bir müşteri portföyü oluşturmanız uzun sürer ama online pazaryerlerine gireceğim derseniz de oralarda komisyon ve kargo parası çok size para kalmaz bu sebeple fiziki satış bence daha mantıklı çünkü sıcak para akışı olur. Bu benim fikrim %100 doğru demiyorum ama zamanında e-ticaret işi yaptım çok basit bir iş değil. Dükkanı illa çok işlek bir caddede değil pasajda açabilirsiniz ya da mahalle arasında kirası daha düşük olur ama sosyal medyadan hem dükkan reklamı hem de ürün satışı yapabilirsiniz. Sizin vergi levhanız, dükkanınız olmadan kim size niye güvensin belki de dolandırıcısınız şalı yollamayacaksınız. Bunlar tamamiyle benim şahsi düşüncem iyi kötü yanlarını ölçüp tartın diye yazıyorum yanlış anlamayın.
Diğer sorunuza gelirsem online toptan satış yapan firmalar var şal içinde vardır illaki ordan toptan alıp perakende satış yapabilirsiniz ya da İstanbuldaysanız toptancılardan direkt alıp satabilirsiniz. Dikim konusunu bilmiyorum

Merhaba evet risktir ama tutturursanız da bu riske değecektir anaokulu öğretmenliği mezunuyum bu is bana göre değil diyip ticaret yaptım hep ailemden zerre yardım almadan evim arabam yazlıgıma kadar herseyimi yaptım.
Öğretmen olarak kalsaydım bir dirhem büyümezdim. Anca karnımı doyururdum
Ben kendi adıma kısmetin cogunun ticarette olduğuna inanalardanım.
Sal kumas sektörünü bilmiyorum sadece iyi dileklerimi dilemeye geldim

İstanbuldayım canım. Çok mantıklı aslında haklısınız bizde ilk biraz kazanıp onlinedan sonra fiziki diye düşünmüştük. Eşimde yatırırız 50 100 bin dert değil diyor. Suan bende aktif olarak çalışıyorum.

Canım bahsedermisin biraz? Ne ticareti yaptın nasıl geçti bana da ilham olurmusun ?

Eğer sermayeniz varsa düşünmeden dükkan açın derim söylediğim KOSGEB programında 1 sene devlet ödüyor bağkurunuzu zaten İstanbuldaysanız ucuz mal bulmanız zor olmaz online ve dükkanı birlikte yürütürsünüz ama tüm paranızı işi kurmaya harcamayın çünkü hemen kazanmaya başlayacaksınız en az 6 ay kâr etmeyecek gibi plan yapın derim. Şansınız bahtınız açık olsun

Hayır değilim ondan kaynaklı fikir almak istedim.

Valla panpa eski patronum (milyonerdi) derdi ki baştan aşağı girip yapamayacağın işi yapma. hele ki satış işinde tedarik meselesi çok önemli, tedarik işiyle, kargoyla ve maliyetler fikriniz yoksa asla girmeyin derim. Ben süper ticaret yaparım kafam keser diyorsanız da birkaç ay girin bir mağazaya çalışın tedarik zinciri işini kapın. Bol şans dilerim

Online satışlar da eğer bir satış sayfası üzerinden yapacaksanız komisyonlar cidden yüksek.oluyor. kargo ücretleri de azımsanamayacak boyutta. Üstelik o tarz sitelerde iade almama gibi bir durum söz konusu olmuyor. İade kargo masrafı falan derken iyiden maliyet yukseliyor.

Bizim tuhafiye dükkanımız vardı. Öyle insanlar var ki aldığı ipin içini örüp iade eden. Ya da bu bana olmadı diyip bir gün önce düğünde giydiği kıyafeti iade eden. Bunu birabir satın alan müşteri yapıyordu. Online da ne dolaplar donuyordur. Bunları goze alarak girin ise. Bir de aldığınız toptancı falan da çok önemli , aynı üründen 1000 tane alanla , 500 tane alana aynı fiyatı vermezler. Dolayısıyla aynı ürünü daha pahaliya satmak zorunda kalırsın bu da müşteri kaybı demek

Dükkan açınca beni giderler korkutuyor online da gider daha az. Yinede çok güzel fikir edindim teşekkür ediyorum

Doğru söylüyorsunuz bir denemek istiyorum. Başka ne işine girebiliriz ki ? Yemek daha riskli. Bilemiyorum aklıma tekstil geldi.

Hayır değilim ondan kaynaklı fikir almak istedim.

Tekstilde Örme yapan yerle dokuma yapan yer ayrıdır. Örneğin bir elbiseci eşofman işine bile pek girmez çünkü ne kumaşını ne dikilecek yerini bilemez, bilse fiyat tutturamaz.

Hazır mal alabileceğiniz toptancılar size 3'e sattığı ürünü trendyola 4'e koyar. Zaten maliyeti' 1,5. Ama siz 4'e satamazsınız ek giderlerle kurtarmaz.

100-150 bin yatıralım dediğiniz para ile bir ton kumaş alamazsınız. Kimse sizin kesim yapacağınız pastalı minimum fire ile atmaz.

Hani piyasanın kendi içi bile böyleyken ben sizi fazla cesaretli buldum. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Aksesuar çanta vs için bilgim yok, ama tekstil kısmı için ürünlerinizi kendiniz pazarlayamayacaksanız işiniz zor. Yani ya fiyat çok dip olmalı, ya fenomen falan olmalısınız, ya çok sağlam yatırım yapıp cadde üzeri dükkan vs ile kumar oynamalısınız.

Canım bahsedermisin biraz? Ne ticareti yaptın nasıl geçti bana da ilham olurmusun ?
Benim normal bi isim vardı ona calısmaya devam ettim. Sonra sansa kanal istanbul a yakın bi arsa düsürdüm param yetmedi almaya hisseli aldım( halamı ikna ettim) kendi arabamı sattım micra vardı ozaman. 8 sene önce böyle basladım sonra orası değerlendi elden cıkardım baska yer aldım bidaha bidaha derken her satıstan sonra o paraua dokunmayıp bisey aldım. Ama her hafta sonu dağ bayır arsa gezdim.
Benim sansım ben kanal istanbul a kimse ihtimal vermezken o bölgenin cok değerleneceğine inandım. İlk hissemi aldığımda insanlar bana keko, salak arabanı da sattın orası köy bildiğin dediler olumsuz hic kimseyi dinlemeyin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…