Tetenoz aşısı ve bebeğim😢

19. Haftaya kadar hissettikleriniz muhtemelen bağırsak hareketleridir. 20li haftalarda bir gün çok hareketli bir gün hareketsiz olup beni endişelendirdiği oluyordu. Bebek dışa dönük değilse de hareketini hissetmiyorsunuz, bu hareket etmediği anlamına gelmiyor. Aşıyı ben dahil birçok gebe oldu. Aşının yaptığı şey başka, bebeğin hareketini sağlayan şey başka. Gebelik boyunca akıntı normal. Bebeğin suyu genelde birden boşlıyormuş. Birden boşalmadığı durumda da çamaşırınızda sürekli bi ıslaklık olurmuş. Zor olduğunu biliyorum ama hastaneye gidilmesi gerekmeyen durumlarda gitmemeye alıştırmalısınız kendinizi. Daha uzun bir yolunuz var. Sağlıkla vakitlice gelsin inşallah

Bebeğin çok güçlü senin. Ben inanıyorum çok daha iyi şekilde çıkacaksınız oradan Rabbim tez zamanda evine dönmeyi nasip etsin bal kuzuya
Amin canım benim Allah razı olsun rabbim sana da hayırlı sağlıklı doğum nasip etsin bebeğini sağlıkla kucağına al

Yaa benimde kafamı çok karıştırdılar bu aşı konusunda zamanı da yaklaşıyor ne yapsam bilemiyorum. Aşıdan sonra düşük yapanlar bebeğinin kalbî duranlar falan olmuş bunları okuyunca korktum bende. Bıde şimdi aşı karşıtlığı aldı başını gidiyor kimler doğru söylüyor anlamak güç bı tarafta bilim bı tarafta yaşadıklarını anlatanlar. Kafam çok karıştı yaa

Ben yaptırmadım

Bunlar münferit olaylar diğer değişkenler neler bilemezsiniz. Alkol, sigara, kimyaya maruz kalma, beslenme düzenleri, yaşadıkları ortam, kullandıkları diğer şeyler…
Bilim aşı yaptır dedi zamanı gelince gittim yaptırdım. Tetenoz sadece gözle görülen paslı şeylerden bulaşmıyor topraktan tozdan her yerden gelebilir. Korunmanın tek yolu aşı.

Demin sokakta paslı bi kapıya değdi oğlum önce aklım gitti sonra gebelikte yaptırdığım aşı aklıma geldi içim çok rahat misal.

Yine de insan korkuyor ya
Ben yaptırmadım
Doğum yaptınız mı peki bi sıkıntı oldu mu? Neden yaptırmadınız sizde mı korktunuz benım gibi

güvgü anne karnında bir şey olur diye korktum. Canan Karatay da yaptırmayın diyor
Canan Karatay kadın hastalıkları ve doğum uzmanı değil. Tetanoz aşısı hakkında konuştuğunda da başta kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman hekimler olmak üzere bir çok bilim insanı tarafından eleştirildi bu sözleri için. Tetanoz aşısı hakkındaki sözleri bilimsel verilere dayanmıyor. Aşının anne ve bebeğe zarar verdiğini yazan doğru düzgün bi makale bile yok. Bilimsel makalelere ve bilime güvenin. Her konuşana inanmayın. Alanında uzman hekimleri dinleyin, yayımlanmış makaleleri okuyun

Bende bilimden yanayım bıze de annemız küçükken bütün asılarımızı yaptırmış. Aşının zarar vermedıgıne dair de kesın bır bilgi yok malesef. Bu kadar ınsanın asıdan sonra yaşadığı olumsuzluklar hepsı mı tesadüf dıye de ınsanın bı kafası karışmıyor değil. Benım arkadaşımda yaptırdı üstelik çok riskli bı gebeliği vardı çok şükür bişey olmadı. Ama ona olmadı dıye baskasına olmayacak değil yada bırınde oldu diye diğerinde olacak değil. Ama benım kafamı en çok yaşadığım şu durum karıştırdı aşı konusunda. Bende makat çatlağı var hamilelikte de ıyice ılerledı artık acıdan kanamadan duramıyordum kaç doktora gittiysem hiç biri krem dahı vermedı surup bıle vermediler bebeğe zararı olur dıye doğal yollarla cöz dediler ama ne yaptıysam olmadı en son eczaneye gıttım kendim hamılelerınde kullanabildiği bi krem aldım 3 gunde rahatlattı benı. Şimdi bı krem bıle vermeyen doktorlar aşı neden yapıyolar üstelik zararı veya yararı tam olarak kanıtlanmamıs gebelik döneminde. İşte insan bunları yasayıp görüp duyup nasıl korkmasın hemsıre bile aşı için sorumluluk almıyo sen bilirsin diyip işin içinden çıkıyolar

Ben iki doz oldum 28 haftalığım bebek hareketlerinin aşıyla alakası yok internette yazılanları okuyup kendini korkutma çoğu doğru değil. Düzenli hareket hissetmek için daha erken zaten bazen benimki bile saatlerce kımıldamıyo uyuyo heralde çünkü daha dün kontrole gittik her şey çok yolundaymış. Strese girmek yerine bi doktora görün için rahatlasın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…