Tesettür.. Ferace hakkında..

2 kıstas vardır ; transparan olmaması ve dar olmaması
Bir kadin dikkat cekmemelidir ve sade giyinmelidir. Bu da farkli mezheplerde farkli yorumlanabiliyor. Aklima bu hadis geldi: "Giyimde sadelik, imandandir". Konuyu burda birakiyorum yanlis anlasilmak istemem cunku kendimde acik bir insanim, belki bilmiyorumdur ama ogrendigim bu sekil.

kapandığımda ilk aldığım şey siyah gösterişsiz ama kaliteli bir feraceydi. mart gibi almıştım 240 tlye.
şuanda indirime girmiştir hemen alın. hayırlı olsun bu arada yaş kaç? anne nasıl karışabiliyor buna

Ben de diyorum ki belirttigim renklerde giyinince (ki benim tesetturlu arkadaslarim benden daha cok dikkat cekiyor giyimlerinden oturu) amactan sapiyor sanki. Bir erkek sacinizi goremiyor ama renklerinizle okadar dikkat cekiyorsunuz ki uzun uzun suzuyor ee ne anladim. Oyuzden konu sahibinin koyu renk almasi dogru bi'karar diye dusunuyorum. Iyi aksamlar.

pardon ''sunuz'' ? derken beni itham ederek konuşamazsınız , tesettürlü olup olmadığımı olsam o renklerde giyinip giyinmediğimi bilmiyorsunuz.

Bu konuda bir sürü literatür taraması yaptığım için gündelik yorumlarla insanlar yanılmasın diye açıklama yaptım sadece

canım Allah daim etsin. ben feraceyi kesinlikle önermiyorum en doğru tesettür giysisi pardesudur.ferace vucuda inanılmaz yapışıyor kadınların her yeri meydana cıkıyor.dikkatli bakarsan sende gorursun zaten. malına fiyatına gore değişeceğini sanmıyorum.kot ferecelerde dahil olmak uzere hepsi aynı

Reklide olabilir çingene pembesi değil tabi ama böyle renklerde gayet hoş

Eklentiler

• ferace-modelleri-161.jpg
    ferace-modelleri-161.jpg
    44,6 KB · Görüntüleme: 412
  • haki1-400x600.jpg
    haki1-400x600.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 901
Renk kistasi yoktur kabul de tesetture girip fuşya şal, fosforlu esarp takinca cok fazla dikkat cekiyo kisi. Yani ben kapali degilim disardan gozlemim bu.

2 kıstas vardır ; transparan olmaması ve dar olmaması

Örtünmenin asil amaci dikkatleri cekmemek ,saklamaktir
Tutup renk kistasi yok diye renga renk ortu takmak ,giyinmek ..
Tamamen ortunme amacindan sapmis seylerdir
Daha kapali renkler makuldur
Kapanacagim derken acik olandan daha cok dikkat cekenler var konu sahibi arkadasimi takdir ediyorum ,dogru sekilde yapmaya calisiyor.Sizde milleti yaniltmayin bilip bilmeden vaaz vererek ..isinize geldigi gibi arastirmissiniz demekki

Örtünmenin asil amaci dikkatleri cekmemek ,saklamaktir
Tutup renk kistasi yok diye renga renk ortu takmak ,giyinmek ..
Tamamen ortunme amacindan sapmis seylerdir
Kapanacagim derken acik olandan daha cok dikkat cekenler var konu sahibi arkadasimi takdir ediyorum mi dogru sekilde yapmaya calisiyor milleti yanilmayin bilip bilmeden vaaz vererek ..

Renk kıstası yok demenin neresini rengarenk giyinin demekle eşit tutuyorsunuz anlamıyorum. Aklı başında kimse bunu yapmaz zaten fakat sadece siyah giyinilmeli gibi bir algı var insanlardaben bunun yanlışlığını vurguluyorum.

Ki zaten kur'an ı açıp okursanız tartışmaya mahal kalmayacak şekilde açık

Renk kıstası yok demenin neresini rengarenk giyinin demekle eşit tutuyorsunuz anlamıyorum. Aklı başında kimse bunu yapmaz zaten fakat sadece siyah giyinilmeli gibi bir algı var insanlardaben bunun yanlışlığını vurguluyorum.

Ki zaten kur'an ı açıp okursanız tartışmaya mahal kalmayacak şekilde açık

Akli baslarinda midir bilmem yapan cook var ve senin oyle bir renk kistasi yoktur demenle dikkat cekmeyen renkler kullanilir illa siyah olmasin dersen onlar farkli
Tutup acik renkler,goze batan renkler kullanip amacim kapanmak diyemez kimse kusura bakmasin ... okudum ben zaten ..iyi geceler

Giyende giymeyende vaaz vermeye çalışıyor.. Örtülü olmayan biri bir başkası hakkında " benden daha çok dikkat çekiyor " demesiyle , örtülü olan bir kadının mini etek çok dikkat çekiyor demesi aynı şey.
Bırakında herkes kendi inançları ölçüsünde giyinsin açılsın.
Hocalar zaten vermiş vaazlarını. İsteyen orada okusun. Çünkü yalan yanlış yönlendiriyorsunuz.
...

Giyende giymeyende vaaz vermeye çalışıyor.. Örtülü olmayan biri bir başkası hakkında " benden daha çok dikkat çekiyor " demesiyle , örtülü olan bir kadının mini etek çok dikkat çekiyor demesi aynı şey.
Bırakında herkes kendi inançları ölçüsünde giyinsin açılsın.
Hocalar zaten vermiş vaazlarını. İsteyen orada okusun. Çünkü yalan yanlış yönlendiriyorsunuz.
...
Ortaya dogru laf carpma okuyunca belli oluyor zaten arkadasim
Ortüye girmenin ölcusu mu varmiş ? Kapaniyorsa herkes kendine kapanir acikla kiyas etmeye gerek yok
Ama ortunmek =dikkat cekmemek icindir esas, tutup acik bir bayandan daha fazla dikkat cekmesi çeliskidir.Amacını asar zaten cok okusan bilirdin bizi yonlendirecegine biraz sende bak onumuzde internette var hersey var ...
Eger ki varsa ölculu kapanmak diye birsey ,ve herkes kafasina gore mi kapaniyor yoksa belli kurallarimi var gorelim bir burayi kirletmeyelim buyrun ozel mesajla gosterinde aydinlanayim ..
Sizede iyi aksamlar dilerim

Feraceler önceden bukadar pahalı değildi son yıllarda okadar revaşdaki faiş fiyatlara gidiyor,ben şahsen tercih etmiyorum uzun siyah düz kesin pardesüm var hazırda almıyorum diktiriyorum hazırlar pahalı geliyor bana,

Fatih de çok olduğunu duymuştum ama hiç gitmedim,siyah tercihiniz çok iyi siyah sadelikte güzeldirHoppa

renkten dolayı dikkat çekmek farklı bir şey açıklıktan dolayı dikkat çekmek farklı bir şey. mesela açıklığın çok olduğu ülkelerde de kapalı pek insan yoktur biri çıksa tesettür giyse çarşaf giyse o da dikkat çeker insanlar süzer. kalkıp bu kadına açıl bak kapalı daha çok dikkat çekiyorsun mu diyeceğiz. aynı şey farklı renkler için de geçerli aslında. tesettür ile kendini gizledikten sonra önemi yok rengin dar ve içini göstermedikten sonra.

konu sahibi, tesettürünüz hayırlı olsun Allah daim etsin. feraceler son yıllarda çok tercih ediliyor bence de çok hoş ve tesettüre uygun. ama pahalı oluyor genelde. medine ipeği kumaşı kırışmaz fermuarlı modeller çok hoş kullanışlı. ve üstelik ferace, pardesü kap gibi giyeceklerdense yaza daha uygun çünkü ince. taşlı desenli modeller çok ağır duruyor gençlere uygun değil bence sade modeller çok güzel duruyor.

Son düzenleme:
Ben Ümreye gittigimde feraceler almistim. Yüzlerce model vardı. Hem spor hem sık. Önümüz hac sezonu. Eger hacca giden birini taniyorsan siparis verebilirsin. Fiyatlar 50-200 Riyal arası. Genellikle kendime aldığım şık ve kaliteli, gündelik için hem şık hem rahat modeller 100-120 riyal civariydi. Kloş etekli bir ferace 200 riyaldi. Modeli gecmis veya hatalı olanlar 50 riyaldi. Hatta25riyale bile kalitesiz bulunuyordu. Otellerde hep internet oluyordu. Arkadaslar siparis verdiginde fotosunu cekip otele gidince yolluyorduk.

100 Riyal = 75 tl

Not: ümrede hiç fermualli model yoktu. Fermualli sadece türkiyede satılıyor

Ben Ümreye gittigimde feraceler almistim. Yüzlerce model vardı. Hem spor hem sık. Önümüz hac sezonu. Eger hacca giden birini taniyorsan siparis verebilirsin. Fiyatlar 50-200 Riyal arası. Genellikle kendime aldığım şık ve kaliteli, gündelik için hem şık hem rahat modeller 100-120 riyal civariydi. Kloş etekli bir ferace 200 riyaldi. Modeli gecmis veya hatalı olanlar 50 riyaldi. Hatta25riyale bile kalitesiz bulunuyordu. Otellerde hep internet oluyordu. Arkadaslar siparis verdiginde fotosunu cekip otele gidince yolluyorduk.

100 Riyal = 75 tl

Bu konuda takdiri hak eden nadir insanlardansınız demek. Ben kapalı insanlardan haz etmem çünkü benden daha çok dikkat çeken şeyler giyerler; yani kapanma amaçları farklıdır genelde. Böyle sizin gibi, tek tük de olsa, gerçekten inancı gereği dikkat etmeye çalışanlara ise çok saygı duyuyorum. Yolda karşılaşsak, tebessüm bile ederim. Diğerlerine ise ters ters bakıyorum.
Şimdi asıl konuya dönersek, tüm yazılanları okumadım, yaş, şehir, aile tutumu nedir bilmiyorum. Turuncu, cafcaflı yeşil, alev kırmızısı vs giymediğiniz sürece, tek renge takılmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Zaten hatlarınızı belli etmeyen kıyafet arayışı içindesiniz. Gri de giyseniz aynı, bej de.
Kapalı bayanlar arasında, sizin gibi insanların da olduğunu görmek çok güzel.

Ferce zaten yazlık bir kıyafet, incecik. Kışın giyemezsiniz. Modelse artık o kadar çok ki. İstanbul da yaşıyorsanız Fatih e gidin.spordan abiyeye kadar pek çok çeşit var.

X