Temizliği bıraktım

Bahçede kedilere su koysanız da yeter aslında. Eşiniz de mi sevmiyor. İlla eve almak zorunda değilsiniz. İki baş okşayan olsa kalırlar
Eşim eve kedi almakta ısrarlı aslında :) dediğiniz gibi bahçe tarafına alıstırabiliriz aslında ama işte ben kafama tasınmayı koydugum için çok da çözüm odaklı değilim.

Evimi kendim ilaçladım olmadı profesyonel destek aldık yine olmadı bu nem böceklerinden kurtulamıyorum.
Lavanta yağı denedim yine gitmiyorlar.
Gerçekten kafayı yedim temizliği bıraktım yapasım gelmiyor artık. Yüzey temizleme mendilleriyle yapıyorum.
Yaşam enerjimi sömürdüler. Çalışmıyorum sürekli evdeyim zaten çok tiksinirdim şuan beni mahvettiler. Onların değdiği hiçbir şeye dokunmak istemiyorum çok kötüyüm ya.
Sürekli rüyamda görüyorum ya kafayı mı yedim napayım ben kurtulan var mı ? abartıyor muyum?
Destek aldığınız zaman harika iş çıkarıyorlar normalde. Acaba destekten sonra evi dip bucak mı temizlediniz? Çünkü eğer öyleyse yanlış yapmışşınız. Anneme gelen bir usta bazı bölgeleri asla (gösterdiği) temizlemeyin diye uyarmıştı. Bende şimdi yeni evimde ufacık karınca ve bir kaç böcek gördüm şimdiden önlem almayı düşünüyorum.

Susam böceği geçen sene onun için üç kere evi ilaçladım. Çikolata kurumuş çiçek ve baharatlar en sevdikleri. Karanlığı severler ve bir gecede binlerce ürüyorlar. Ben artık kafayı yeme noktasına gelmiştim. Parkeler mutfak dolaplarının altı kapı eşikleri her yerde bir iki tane görüyordum gördükçe mutfağı terasa taşıyıp evi ilaçlıyordum. En son baktım olacak gibi değil Evdeki herşeyi atıp tarım ilacıyla evi ilaçlamakta bulmuştum çözümü.
Ay allag razı olsun çikolata deyince az once baktım erzak dolabında ufacık bir beyaz çikolata kalmıştı. Bendeki akıl da.. Çikolataya ne olacak ki ya diye dusunmustum buldum yuvasını beyaz beyaz yumurtaları içindeysi kutunun. Çıkardım tüm dolabı temizledim insallah baska yere yuvalanmamışlardır 🙈🤷🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ 2-3 güne anlarım devam etmezseler görünmeye..

Ay allag razı olsun çikolata deyince az once baktım erzak dolabında ufacık bir beyaz çikolata kalmıştı. Bendeki akıl da.. Çikolataya ne olacak ki ya diye dusunmustum buldum yuvasını beyaz beyaz yumurtaları içindeysi kutunun. Çıkardım tüm dolabı temizledim insallah baska yere yuvalanmamışlardır 🙈🤷🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ 2-3 güne anlarım devam etmezseler görünmeye..
İnşallah dağılmamistir. Geçen gün paket yeşil çayların içinde buldum bende yuvalarını iyyy neyse ki yoklar artık

Kışın kalorifer yakmaya başlayınca giderler mi?
Sıcaklık üremelerine yardımcı olur mu yoksa kalorifer evi kuruttuğu için evde nem azalır mı sizce?
Kalorifer acinca hava kuruyor, nem azaliyor. Bebegimin dogdugu sene bunlar cikmisti. Yazin basinda klima acmadik. O zaman cikmaya basladilar. Temmuz gibi klima açınca gectiler.
Evdeki nem orani sizin icin optimal olmali. Yani sizde bunalip sıkılıyorsanız bocekler icin uygun ortam oluşuyor demektir

Bizim de aynı. Ve ben ilçe degistirdim. Bu ilçede gördüm daha çok. Eski ilcemde yoktu. Site yönetimi komple dışarıyı ilaçlama da yapıyor. Eve kendi imkanlarimizla yaptik. Boya esnasında tüm pervazlari soktuk oraları ilacladik. Hala devam ediyor. Çekmecelerden bile cikiyorlar. Görünce komple gördüğüm yerdeki eşyaları yıkıyorum isim bitmiyor.

Şöyle bir tavsiye vereceğim, benim evimin etrafında her daim yiyecek olur. Kedi, köpek, tilki, karga ne varsa besliyorum çünkü. Evime kaç yıldır asla fare girmedi. Eski lojmandan taşınırken o kaosta dışarıya yemek koyamadım, anında eve fare girdi.
Hatta geçen sene öyle bir fare istilası oldu ki askeriye kedi topluyordu kışlaya salmak için 🤭 Bütün lojmanlara fare girdi defalarca, benimkine yine girmedi oysa ki tek müstakil ev benim ve bazen dışarıda çay falan içerken kapım saatlerce açık durur. Demem o ki, yemek artıkları vs. evin etrafına bir yerlere yiyecekler bırakın. Ben sebebin bu olabileceğini çok sonradan farkettim, dışarıda zaten doydukları için eve girmiyorlar galiba. Bir deneyin belki sizde de işe yarar. Hem de diğer kuşlar falan da nasiplenir ❤️

baharyelii baharyelii Size cevap olarak yazmıştım, G Gif Yanlış alıntı yapmışım kusura bakmayın 🥹

Şöyle bir tavsiye vereceğim, benim evimin etrafında her daim yiyecek olur. Kedi, köpek, tilki, karga ne varsa besliyorum çünkü. Evime kaç yıldır asla fare girmedi. Eski lojmandan taşınırken o kaosta dışarıya yemek koyamadım, anında eve fare girdi.
Hatta geçen sene öyle bir fare istilası oldu ki askeriye kedi topluyordu kışlaya salmak için 🤭 Bütün lojmanlara fare girdi defalarca, benimkine yine girmedi oysa ki tek müstakil ev benim ve bazen dışarıda çay falan içerken kapım saatlerce açık durur. Demem o ki, yemek artıkları vs. evin etrafına bir yerlere yiyecekler bırakın. Ben sebebin bu olabileceğini çok sonradan farkettim, dışarıda zaten doydukları için eve girmiyorlar galiba. Bir deneyin belki sizde de işe yarar. Hem de diğer kuşlar falan da nasiplenir ❤️

baharyelii baharyelii Size cevap olarak yazmıştım, G Gif Yanlış alıntı yapmışım kusura bakmayın 🥹
Teşekkürler yorumunuz için :) Bu aklıma gelmemişti ama sanki daha cok dadanabilirler gibi hissettim. Evin çevresinde gezinecekler bu sefer de ve bir yer bulup girebilirler yine sanki :KK43:

Kışın kalorifer yakmaya başlayınca giderler mi?
Sıcaklık üremelerine yardımcı olur mu yoksa kalorifer evi kuruttuğu için evde nem azalır mı sizce?
Adı nem böceği ama bence nemle alakası yok. Annemlerin evi giriş kat ve çok nem var. Ama onlarda bu böcek yok. Bizim ilçede ise olmayan ev yok. Buranın toprağı ile alakalı sanırım. Üstelik burası İstanbul'un diğer yerlerine göre hep biraz daha serin olur. Havası da nemli değil. Bence hiç onunla ilgisi yok. Annemlerin evine biz nem cihazı bile aldık o kadar nem var evlerinde. Ama bu böcekten hiç yok.

Adı nem böceği ama bence nemle alakası yok. Annemlerin evi giriş kat ve çok nem var. Ama onlarda bu böcek yok. Bizim ilçede ise olmayan ev yok. Buranın toprağı ile alakalı sanırım. Üstelik burası İstanbul'un diğer yerlerine göre hep biraz daha serin olur. Havası da nemli değil. Bence hiç onunla ilgisi yok. Annemlerin evine biz nem cihazı bile aldık o kadar nem var evlerinde. Ama bu böcekten hiç yok.
Bir kere dadanınca gitmiyor galiba.
Sizin evinizde var mı? Olan evler nasıl önlem alıyor

Bir kere dadanınca gitmiyor galiba.
Sizin evinizde var mı? Olan evler nasıl önlem alıyor
Bizim bu bölgede komple var. Hatta eczaneden ilaç alacaktık. Eczacı bile burda hep var falan dedi. Komşularla falan konuştuğumda da buranin toprağı ile alakali dediler. Arkadaşım 3-4 km uzakta oturuyor onda da varmış. Çözümü yok gibi sanki çünkü tekrar geliyor. Biz pervazlari soktuk güzelce ilacladik badanadan sonra. Delikleri falan da kapattık..ben pes ettim artık. Evde çocuk var o yüzden profesyonel ilaç da cagiramam

Bundan sonra yeni bir eve taşınmadan önce evi komple ilaclatip öyle taşınacağım bir tek aklımda o var. Ev yeni olsun eski olsun mutlaka ilaclatacagim

Bizim bu bölgede komple var. Hatta eczaneden ilaç alacaktık. Eczacı bile burda hep var falan dedi. Komşularla falan konuştuğumda da buranin toprağı ile alakali dediler. Arkadaşım 3-4 km uzakta oturuyor onda da varmış. Çözümü yok gibi sanki çünkü tekrar geliyor. Biz pervazlari soktuk güzelce ilacladik badanadan sonra. Delikleri falan da kapattık..ben pes ettim artık. Evde çocuk var o yüzden profesyonel ilaç da cagiramam
Nasıl alıştınız temizlik bile yapasım gelmiyor :KK43: vileda kovasına falan gelmiyorlar mı

ay benimde var bulasık matımı kaldırıyorum altından mutlaka cıkıyor bir tane falan ama sürü değiller günde bir tane görüyorum bulaşık matı altında özellikle sizce neden olur orası ıslak diyemi orda oluyor, giderden mi geliyordur

ay benimde var bulasık matımı kaldırıyorum altından mutlaka cıkıyor bir tane falan ama sürü değiller günde bir tane görüyorum bulaşık matı altında özellikle sizce neden olur orası ıslak diyemi orda oluyor, giderden mi geliyordur
Islak olduğu için geliyor tezgaha tırmanıyor da olabilir mutfak giderini aktif kullanıyoruz ordan gelir mi bilemiyorum

X