Tekâmül Yolculuğu

Tasavvuf'un 4 kapısı:
1 - Şeriat kapısı:
"Seninki senin, benimki benim" dir.
2 - Tarikat kapısı:
"Seninki senin, benimki de senin"dir.
3 - Marifet kapısı:
"Ne benimki var, ne seninki."
4 - Hakikat kapısı:
"Ne sen varsın, ne ben, herşey O'dur!"..anlayışı, yani Vahdet-i vücut'tur.

Değişim ya da tekamül, karşına çıkan insanlara dikkat etmek, sana ne anlattıklarını görebilmek ve sonra içine dönebilmekle ilgilidir. Geçmen gereken ders bir insanla, bir olayla gelir sana. Örneğin kızdığın, sevmediğin bir insan kuru kuru sevmiyorum ben dediğinde sana bir şey anlatmaz. Bu insan neye işaret ediyor, bendeki neyi aydınlatıyor, burda görmem gereken ne var diye sorabiliyor muyuz kendimize? Eğer bunları yapamazsak hep derler ya insan değişir, olay değişir ama dönüşü, anlamak istediği hep aynıdır. Ve sen bunu görmedikçe hep aynı ders içinde debelenip durursun, seviye artarak olaylar devam eder. Hayatınıza bakın, örneklerini bolca göreceksiniz eğer farkında olmadan yaşadıysanız.

Bir de bu olaylarda tasavvuf, öğreti vs baz alınarak hareket edilince sadece taklit oluyor, kendi içine sinmeyen, sende hal olmayanı yaşamaya çalışıyorsun. Aslında insan kendine tanık olmaya çalışmayı öğrenmeli öncelikli olarak. Kendini bilen Rabbini bilir diye işaret edilenin içinde çok şey saklı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…