Tek embriyo mu çift embriyo mu gebelik şansını arttırıyor

tek yumurta ikizlerim var ve gebeliği gerçekten çok zor ve yıpratıcıydı. her an bebekleri kaybetme ihtimalim vardı ki bazı doktorlar sonlandırmak bile istemişti. erken doğum oldu, yoğun bakım süreci çok üzücüydü. her şeye rağmen çok şükür sağlıklılar.
ama inanın ikiz bebek bakımı gerçekten çok zor. yani evde en az iki bakıcınız falan yoksa sahiden çok zor. önceleri bana da çok sevimli gelirdi, ne kadar zor olabilir diye düşünürdüm ama zormuş. hele de benim gibi geç ve zor elde etmişseniz kimselere emanet edemiyorsanız daha da zor.
2 yaşındalar ve inanın işler kolaylaşmıyor. maddi manevi zor ikiz bebek.
eğer zaten birden çok çocuk istemiyorsanız tekrar düşünün derim. yanlış anlaşılmak istemem haddim de değil sadece ikiz bakımının çok zor olduğunu ifade etmek isterim.
allah sağlıkla hayırlısını versin tüm isteyenlere inşallah.

Hic oyle düşünmeyin lütfen benim 1.denemede tek embriyo tutmadı 2. Dondurulmuş koyduk 2 tane 1 tuttu 5 haftalik düşük oldu 3.denemede tutmadı dondurulmuş da kalmadı sonra tekrar başladık 2 tane trensfer edildi 1i,tuttu şu an 3 aylık hamileyim sabr edin doktorunuz olmayacaksa söyler zaten ama olcaksa olucak biraz sabir
Bende senle aynı durumdayım canım 1. Negatif 2.
Bende ayni seyleri yasadim ve sansimiz her gecen ay düşüyordu.temmuz ayinda ilk transferim yapildi ve 1 tane koydular saglik bakani izni olmadigi icin
Pozitif mi canım

Ben tüp bebekte çalışıyorum. Biliyosunuzdur zaten normalde 2 embriyoyu hak etmek gerekiyor. İki embriyo transferi yasak. Belli bi yaşın üstünde ve şansınız düşükse yapabiliyolar. 1 tane transfer edildi diyelim tutmayabilir, 2 tane edilir bu sefer çoğul olur. Siz doktorynuzla görüşün. Hani şuna da cevap vereyim, iki embriyo ağır gelir mi bünye kabuleder mi diye bir şey yok. Tutunacaksa tutunur, tutunmayacaksa tutunmaz. Böyle... hakkınızda hayırlısı olsun
Tüp bebekte çalışıyormuşsunuz hemen yakaladım sorayım:) cevaplarsanız çok mutlu olurum. 22 yaşındayım amh 0.6 eşimin ağır derecede sperm problemi var. 1 deneme yaptırdık sadece 2 folikül gelisti ama ikisinin de ici boş cıktı. 2.denemeyi düşünüyorum olmazsa maddi manevi 3.'yu denemeye gücümüz yok. En az bi 3 sene ara vereceğiz. Yumurtalarımın tamamen tükenme riski de olduğundan dolayı korkuyorum. Rahmimde hicbir sorun yok 1 bucuk cmlik bir cikolata kistim var sadece. Eğer birden fazla embriyo oluşursa hasta isteğine bakılıyor mu bu yaşta?

5.gun embriyolar oldugu icin kan test gunum 10.gun 344 beta cikti, ordan doktorum ikiz olma ihtimali var demisti. Kesin olarak 2 hafta sonra ultrasonda gorduk cok sukur hem kalp atislari gorundu ekranda
Benimki 10. Gün 66 12.gün 112 14.gün 228 doktor düşük buluyor ama kayitlıyorda

Tüp bebekte çalışıyormuşsunuz hemen yakaladım sorayım:) cevaplarsanız çok mutlu olurum. 22 yaşındayım amh 0.6 eşimin ağır derecede sperm problemi var. 1 deneme yaptırdık sadece 2 folikül gelisti ama ikisinin de ici boş cıktı. 2.denemeyi düşünüyorum olmazsa maddi manevi 3.'yu denemeye gücümüz yok. En az bi 3 sene ara vereceğiz. Yumurtalarımın tamamen tükenme riski de olduğundan dolayı korkuyorum. Rahmimde hicbir sorun yok 1 bucuk cmlik bir cikolata kistim var sadece. Eğer birden fazla embriyo oluşursa hasta isteğine bakılıyor mu bu yaşta?
Ben ilkinde 2 istemiştim ama doktor yaşın daha küçük 35 yaş altına İlkte 2 koyulmuyor demişti ama şöyle olur mesela 2 embriyo gelişirse o zaman ikisini birlikte koyuyorlar biraz da embriyoya bağlı bu durum canım

İnşallah istediğiniz gibi olur... Tabi bu dönemde zaman da aleyhde işliyo maalesef :KK43: şöyle, rezerv çok az, öncelikle yumurtalar gelişip toplanılıp inşallah önce döllendirilebilecek bi şekilde edilmesi lazım biliyosunuz... Öncelikle dolu şekilde çıkar umarım yumurtalarınız ve umarım embriyo elde edilir. Bir tane bile olsa yetebiliyo. Bunları zaten biliyosunuz. Doktorunuzla görüşürseniz şartları karşılıyorsanız, iki tane isteğinizi söylersiniz. Ben bi problem olacağını düşünmüyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun. Eşinizden yeterli sperm alınabiliyor mu peki?

Ben ilkinde 2 istemiştim ama doktor yaşın daha küçük 35 yaş altına İlkte 2 koyulmuyor demişti ama şöyle olur mesela 2 embriyo gelişirse o zaman ikisini birlikte koyuyorlar biraz da embriyoya bağlı bu durum canım
Anlayamadim sadece 2 embriyo olursa mi yani?

İnşallah istediğiniz gibi olur... Tabi bu dönemde zaman da aleyhde işliyo maalesef :KK43: şöyle, rezerv çok az, öncelikle yumurtalar gelişip toplanılıp inşallah önce döllendirilebilecek bi şekilde edilmesi lazım biliyosunuz... Öncelikle dolu şekilde çıkar umarım yumurtalarınız ve umarım embriyo elde edilir. Bir tane bile olsa yetebiliyo. Bunları zaten biliyosunuz. Doktorunuzla görüşürseniz şartları karşılıyorsanız, iki tane isteğinizi söylersiniz. Ben bi problem olacağını düşünmüyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun. Eşinizden yeterli sperm alınabiliyor mu peki?
Çok teşekkürler:) foliküllerim gelişmişti aslında biri 18 biri 20 mm boyutuna gelmisti ama ici bos cıkmış yada erken çatlamış :/ eşimin sayı 4 milyon ileri hız %1 Ve morfoloji 0(%95bas%3bOyun%kuyruk anomalisi) Semra Sertyel hoca eşimden dna hasar testi istedi ve sonuç %60 cıktı:KK43: bu hasarla şuan tedaviyi önermedi antioksidan kullanın öncelikle dedi

Biraz geç kız kaldım yazmak için bilmiyorum ama fikir olsun diye paylaşmak istedim. Benim ilk transfer de 35 yaşından küçük olduğum için tek embriyo transferi yapıldı.doktorumuz da genelde ilk denemede tek embriyo transferi yapıyoruz demişti. Benim erken Doğum oldu 29. Haftada kaybettim. Kadın Doğum doktorum ikinci deneme için iki embriyo yapılsın şansın yüksek olur biri tutunmazsa biri tutunur demişti ama tüp bebek merkezindeki doktorum kabül etmedi. Senin rahmin bir taneyi taşıyamamış erken Doğum yapmışsın dedi. İkinci denemede da Tek embriyo transfer edildi. Tabi 12. Haftada rahim içine dikiş atıldı çok şükür oğluma kavuştuk. Yanı buna tüp bebek merkezindeki doktorunuz ile karar verin.

Trombofili paneli testi yaptırmadan kesinlikle 2 embriyo transfer ettirmeyin.
Aman diyorum.
Bana iki transfer ettiler Allah'tan tutmadı tutsaydı başıma neler gelecekti...
Eğer anne trombofili ve homosistein i yüksek ise 2 transfer büyük risk.

Ben trombofili ve homosistein hastası olduğumu, oğluma hamile iken öğrendim.

Eğer sorun yoksa 2 transfer yaptırın.
Hayırlı olsun az kalmıs doğuma. Saglıkla al arkadasım senden tedavı konusunda yzısmstık neyse bende hamile kaldım ama düşük oldu bır ıkı Gune gidicem işlem için kalbi ıkıncı kez duyamadık inşallah kimse yazamaz bunu. Rica olucak Trombofili ve honosisteini nerde yaptrdn acaba yazarsan sevınırım.

Hayırlı olsun az kalmıs doğuma. Saglıkla al arkadasım senden tedavı konusunda yzısmstık neyse bende hamile kaldım ama düşük oldu bır ıkı Gune gidicem işlem için kalbi ıkıncı kez duyamadık inşallah kimse yazamaz bunu. Rica olucak Trombofili ve honosisteini nerde yaptrdn acaba yazarsan sevınırım.
Amin canım amin.
Canım Süleymaniye devlet hastanesinde yaptırdım.
Dr Hürkan Akyol özel hastaneye geçmemişti o zamanlar, sürekli Süleymaniye devlet hastanesine gidiyordum. Tüp bebek raporu kontroller vs vs için.
Hürkan bey gerçekten iyi bi insan ve hastası ile çok ilgileniyordu. Allah ondan ve yanındaki bilgisayar girişlerini yapan kızdan bin kere razı olsun.
Trombofili ve kromozon testi yaptırmak istiyordum. Diğer doktorlar oralı olmadı hiç.
Hürkan bey gide gele tüp bebek sonuçlarını felan konuşuyorduk.
E elime kağıt yazdı kaşeledi.
Pazartesi ve perşembe günleri Süleymaniye acil girişin yanında ufak bı kapı varya ilk odada bu testler gönderilen hastalara yapılması için doktor geliyor. Girişleri yapıyor kan veriyoruz, diğer bloğa geçip. Trombofili paneli testi 15 gün içinde çıkıyor. Kromozom testi uzun sürüyor.
Trombofili paneli testi sonuçlarında benim gibi sorun olursa da hemen kadın doğumcuya yönlendiriyorlar. Bırakmıyorlar hastaneden asla, bilgi mutlaka veriyorlar.
Ben sonuçları aldığımda, sorun çıkınca hemde gebeydim. Beni bırakmadılar.
İçeride randevu alamiyorsun doktor yönlendirmesi ile gidebildigin Doruk bey perinatoloji doktoru. Acayip ters bı adam ama oda mükemmel bilgili bı adam.
Homosistein testini perinatoloji doktoru Doruk bey yaptırdı trombofili paneli testinde 4 gen sorunlu çıkınca ve başka başka testlerde yaptırmıştı.
Çok iyi bilgi verip ilaç dozları ayarlıyor ekstra gerekli şeyler varsa benim vardı onları tek tek anlatıyor.
Detaylı yazıyorum ki insanların bilgisi olsun diye❤️

Ben senin çocuğun olacağına hemde kısa zaman içinde olacağına inanıyorum ve dualarım seninle canım. Bu işin asla peşini bırakma ben 2 sene hastanelerden çıkmadım artık hastanelerdeki güvenlik görevlileri bile tanıyordu gide gele.
Allah umutlu kulunu ve çare arayan kulunu sever.
En kısa zamanda rabbim kucağını hayırlı evlatlarla çifter çifter doldursun.

Chickennova Chickennova teşekkür ederim bıraz ara verıcem bır sure toparlanmak adına. Benım koromozom yapıldı onda sorun yok ama Trombofili de yatkınlık var dediler kendi tup bebek hocam dikkate almadı coraspın verdı buraya geni yazayım. Hangisinde sıkıntı cıktıgını onemsemedıler unv hastanesinde yaptrdm testi. İyi bir perinatolog gitmek istiyorum bır sure sonra. Buraya paylaşayım testi Olurmu belkı bilen vardır

Chickennova Chickennova teşekkür ederim bıraz ara verıcem bır sure toparlanmak adına. Benım koromozom yapıldı onda sorun yok ama Trombofili de yatkınlık var dediler kendi tup bebek hocam dikkate almadı coraspın verdı buraya geni yazayım. Hangisinde sıkıntı cıktıgını onemsemedıler unv hastanesinde yaptrdm testi. İyi bir perinatolog gitmek istiyorum bır sure sonra. Buraya paylaşayım testi Olurmu belkı bilen vardır
Sadece gen kısmını at canım.
En önemli genler 677/1298/ faktör 13/ pai /leiden.
Bende bu genlerden pai ve Leiden dışındaki 4 ü problemli.
Doktor şey demişti bı gen sorunlu felan o önemli değil ama 4 u bozuk olduğu için birbirini tetikliyorlar o yüzden gündüz iğne gece de kalp krizi inme vs geçirmemem için coraspin vermişti.

Sadece gen kısmını at canım.
En önemli genler 677/1298/ faktör 13/ pai /leiden.
Bende bu genlerden pai ve Leiden dışındaki 4 ü problemli.
Doktor şey demişti bı gen sorunlu felan o önemli değil ama 4 u bozuk olduğu için birbirini tetikliyorlar o yüzden gündüz iğne gece de kalp krizi inme vs geçirmemem için coraspin vermişti.
Atıyorum şimdi.. 5ve 6. Sıradaki sıkıntılı sanki, Dıerlerı normal yazıyor netmı resım

Eklentiler

• IMG_20200813_193206.jpg
    IMG_20200813_193206.jpg
    102,2 KB · Görüntüleme: 68
Atıyorum şimdi.. 5ve 6. Sıradaki sıkıntılı sanki, Dıerlerı normal yazıyor netmı resım
Canım pai 5g/5g çok bı bilgim yok ama riski çok yüksek değil inan ki, gele faktör 13 heterozigot bende mesela homozigot çok şanslısın.
Çok büyük bi etki etmez sana ama perinatoloji doktoru ile konuş iğne derse iğne ol coraspin derse coraspin iç.
İstanbul'damısın?

Canım pai 5g/5g çok bı bilgim yok ama riski çok yüksek değil inan ki, gele faktör 13 heterozigot bende mesela homozigot çok şanslısın.
Çok büyük bi etki etmez sana ama perinatoloji doktoru ile konuş iğne derse iğne ol coraspin derse coraspin iç.
İstanbul'damısın?
Ankaradayım, tup bebek yaptık oda kalp atisi ıkıncı kez alamadık yarın tahliye dedıler moral kısmı ayrı ama ben sımdı ne yapayım bana coraspın verdı doktorum perinatologa gitmem gerekırmı yoksa coraspın 13ıcın ve Dier gen ıcın yeterlimi...hıc bakılmadı gerekırmı gerekmez mi igne bende bilgim yok ilk hafta dusuklerden pıhtı da sorun dedıler

X