Tavuk Yemekleri Tavuklu Yufka Mantısı - Öz Yufka Sponsorluğunda

Merhaba hanımlar, bugün sizlere kolay pratik bir tarif ile geldim. Yufkalarim katlayip posete koyduğum icin biraz yirtilmisti zorlandim yaparken ama halledebildim dikkat ede ede sarmaya çalıştım aksilik işte ama sonuç mükemmel oldu :21: Simdi tarife geçelim.

İç harcı:

600 gr tavuk göğsü
1 adet soğan
Tuz
Karabiber
Pul biber
Kimyon
4 adet yufka
Eki Görüntüle 2752380

●Salçalı Sosu İçin;

2 yemek kaşığı sıvı yağ
Yarım yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı nane
1,5 su bardağı sıcak su
Eki Görüntüle 2752390

Üzeri İçin;

Tereyağı
Pul biber

●Tavuklu Yufka Mantısı Tarifi'nin Yapılışı

İlk olarak tavuk göğsünü rondonun içerisine alalım ve geçirelim.

Rondodan geçirdiğimiz tavuk kıymamızı geniş bir kabın içerisine alalım, üzerine rendelediğimiz soğanı, tuzu, karabiberi, pul biberi ve kimyonu alarak güzelce karıştıralım.

Yufkamızın bir tanesini tezgaha alalım, ortadan iki keselim.

Hazırladığımız kıymalı iç harcı uzunlamasına yufkanın geniş tarafına yerleştirelim.

İçe katlayarak rulo şeklinde saralım.

Rulolarımızı 2-3 cm genişliğinde keselim.
Eki Görüntüle 2752383

Kelepçeli kalıbımızın tabanına pişirme kağıdı serelim ve hazırladığımız mantılarımızı dik ve sıkışık olacak şekilde yerleştirelim.

Tavuklu mantılarımızın üzerine fırça ile sıvı yağ sürelim.

Önceden ısıtılmış 180°C fırında yaklaşık 35 dakika pişirelim.
Eki Görüntüle 2752387

Salçalı sos için tavaya sıvı yağ ve salçayı alalım, karıştıralım.

Üzerine naneyi de ekleyelim ve karıştıralım.

Son olarak sıcak suyumuzu ekleyelim, karıştırarak salçayı çözdürelim.
Eki Görüntüle 2752391

Süre sonunda pişen mantılarımızı fırından alalım ve salçalı sosu her yerine gelecek şekilde üzerine gezdirelim.

Tekrar fırına koyup 10 dk daha pişmesini bekleyelim.

İlk sıcaklığı çıkan mantılarımızzı kalıptan çıkartalım ve servis tabağına alalım.

Üzerine hazırladığımız sarımsaklı yoğurdu gezdirelim. İstediğiniz gibi susleyebilirsiniz.

Son olarak tereyağında kızdırdığımız toz biberi de üzerine gezdirelim veee servis edelim.
** kelepçeli kalibiniz yoksa borcamda da yapabilirsiniz.

◇♡ Afiyet olsun. ♡◇
Eki Görüntüle 2752394 Eki Görüntüle 2752396 Eki Görüntüle 2752397 Eki Görüntüle 2752398 Eki Görüntüle 2752399 Eki Görüntüle 2752401 Eki Görüntüle 2752402 Eki Görüntüle 2752407 Eki Görüntüle 2752409 Eki Görüntüle 2752411 Eki Görüntüle 2752412 Eki Görüntüle 2752414 Eki Görüntüle 2752415 Eki Görüntüle 2752417 Eki Görüntüle 2752419
Eki Görüntüle 2752424
Bayildim ya ellerine saglik
Bizde de islama denir buna benzer birsey o da cok guzel olur mantar ya da tavuk haslayip onla yapilir ama bunuda cok merak ettim

Bayildim ya ellerine saglik
Bizde de islama denir buna benzer birsey o da cok guzel olur mantar ya da tavuk haslayip onla yapilir ama bunuda cok merak ettim
O zaman mutlaka denemelisin gercekten cok lezzetliydi ilk defa yaptm bende. Teşekkür ederim canmm:KK36:

X