Mutfak Püf Noktaları Tarhana çorbası Yapımı

akska

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2008
31
1
herkes ii akşamlar arkadaşlar,
ben siteye yeni üye oldum :)

arkadaşlar tarhana çorbasını çokk severim ama yapmasını sevmiyorum şöyleki yaptıktan sonra yarın saat içinde koyulaşıyor buzdolabına koyduğunda ise malum kalıp gibi donuyor. sıcak su koyarak ısıtıyorum ama su koymayı sevmiyorum. pişirirken koyu olmaması için bir yöntem varmıdır. amma uzun yazmışım yaaaa(yeniyim ya heyecan yaptım)

ne kadar su koyarsan koy tarana mercimek gibi corbalar illaki koyulasir..
bende cok severim tarana corbasini fakat hic senin bahsettigin gibi koyulasma olmadi
tereyagini,salcasini yada domatez rendesi hafif kizartiyorum,baska bir kaseye taranayi koyup sicak suyla iyice cözdürüyorum..bunu salcali karisima ekleyip kaynatilmis suyunu koyuyorum..simdiye kadar hic cok fazla koyulasma gibi sorun olmadi ama belki taranadan taranayada fark vardir oda olabilir yani.

Merhabalar..Öncelikle hoşgeldiniz...Tarhanayı nası yapıyorsunuz? Malzeme olarak neler kulanıyorsunuz yani arkadaşım? O kadar çok tarhana tarifi var ki yörelere göre..Tavuklu,sütlü,doruklu,ekşili,kızılcıklı,buğdaylı,irmikli...Eğer tarifi verirseniz,yardımcı olmaya çalışırız...Kaynatırken kıvamına bakın,her zaman kullandığınız su ölçüsünü fazlalştırın,koyu olmasını en basit bu şekilde önlersiniz..Sütlü ve tereyağlı yaparsanız kremalı gibi oluyor,severseniz..Ateşten almadan arzunuza göre acı biber,nane,kıyma veya sarımsak da hoş bir aroma katıyor..Biz de tam tersi koyu kıvamlı tarhana severiz..

Sevgiler..

Hiç o kadar koylamşmış tarhana çorbam olmadı
Zaten eğer tarhanası fazla kaçmışsa kaynama aşamasında koyuluğu belli olur
O esnada su yada et/tavuk suyu ile durultulur
O derece koyu oluyrsa demek ihtiyacınızdan çok tarhana ekliyorsunuz
Yağını salaçsını biraz ateşte çevirip suyunu ilave ederiz
O kaynarken o arada ihtiyaç kadar
Hiç ölçüyşe yapmadım ama Belki 1lt. suya 2-3 çorba kaşığı tarhana diyebilirim
O tarhanayı ayrı bir kapta suyla çözdürürüz
Su kaynamaya başlayınca tarhanayı ilave ederiz
Tarhananın sası tadı gidine kadar kaynar
Bu arada kıvamında koyulaşmış olur
Fazla koyulaştı ise heme sıcak su ilavesi ile kıvamı bulunur
Böyle olunca dolapta da kaskatı kesilmez
Zaten öyle kaskatı kesilip suyla yeniden açmak tadını kaçırır
Yağı tuzu yetersiz kalır Hadi tuz eklenebilir ama yağsız gibi olur

herkes ii akşamlar arkadaşlar,
ben siteye yeni üye oldum :)

arkadaşlar tarhana çorbasını çokk severim ama yapmasını sevmiyorum şöyleki yaptıktan sonra yarın saat içinde koyulaşıyor buzdolabına koyduğunda ise malum kalıp gibi donuyor. sıcak su koyarak ısıtıyorum ama su koymayı sevmiyorum. pişirirken koyu olmaması için bir yöntem varmıdır. amma uzun yazmışım yaaaa(yeniyim ya heyecan yaptım)

canım birde içine koyduğun tarhana miktarını azaltmayı denesen fazla koyuyor olabilirsin şutarafagitti

hepinize önerilerinizden ve ilginizden dolayı teşekkür ederim dediklerinizi yapıcam mutlaka :)

Valla şimdi canım tarhana çorbası çekti üfff...

Bu da benim tarifim: kabuğu soyulmuş domatesleri rendelemeden küçük küçük doğruyorum(rendeleyince çok suyunu bırakıyor öbür türlü çorbanın içinde hafif kırmızılık güzel gözüküyor) ve bir kaşık tereyağ ile bir miktar kıyma (kıyma yağlı ise tereyağı tercihe göre konmaya bilir veya azaltılabilir ama bence tereyağlı da başka oluyor) bunların hepsini kavuruyorum.

Domates suyunu salıp kıyma biraz çevrildikten sonra suyunu koyup (kaynamasını beklemeden) ve daha önce bir kapta su ile erittiğim tarhanayı karıştırıyorum (topaklanmadan karıştırın topaklanırsa çırpıcı veya mikserle çok az çırpıyorum) kaynayana kadar karıştırın..

Eğer acı severseniz közlenmiş biberleri (kurutulmuş veya taze fark etmez ikisi de çok güzel olur) tüm olarak çorba kaynayınca içine atın çorba pişene kadar onlar da içinde pişecek..(tatlı biber de olur süper oluyor valla)

Son olarak işin sırrı sarımsakta, çorbanın altını kapatmadan önce ezilmiş 1-2 diş sarımsak ilave edip bir dak. falan kaynatıp kapatırsanız mükemmel olur.. suyunu ve tarhanayı artık tercihe göre göz kararı ayarlamak lazım biraz koyu güzel oluyor..

valla daha ne diyeyim size biraz uzun oldu ama süper bir tarif bence. Ben de kayınvalidemden öğrenmiştim... Afiyet olsun...

Bende tarhanayı şöyle yaparım;
Salçayı yağda kavururum sonra tarhanayıda kavururum o kadar güzel bir kokusu varki kavrulurken...
Sonra yavaş yavaş sıcak su eklerim kaynamaya bırakırım.
Suda çözdürülmüş tarhanayı sevmiyorum ben, sıcak suya eklenmiş çorba içiyormuşum gibi oluyor.
Kavurmak daha lezzetli...

şimdi sizin yazdığınız domates filan diyince benim aklım karıştı doğal olarak :) biz de tarhana önceden yapılmış kalıp şeklindedir (yoğurt ve aşlık pişirilir sonra kurutulur) biz sadece yağla kavurup suyunu yetiririz, isteyen az da salça ekler. Koyu olmaya koyu oluyor ama annem içine daha fazla su ekler ya da düdüklüde piştikten sonra bakar koyu kaynamış suyu ekler ve biraz daha kaynatır :)

şekerim bizim anlattığımız toz tarhana seninkisi apayrı. onu da biliyorum ben ama onu önceden ıslatman falan gerekiyor.. Aaaaa şimdi farkediyorum tabii ya bunu herkes bilmez ki hemşerim..

bende önce tarhanayı biraz sıvıyağda sararıncaya kadar kavurum daha sonra salça ve ya toz kırmızıbiberi ekleyip 2-3 kez de onla kavururum daha sonra da normal çeşmeden suyunu ilave edip karıştırarak koyulaşana kadar pişiririm kaynamaya başlayıncada içine 1 su bardagı süt koyarım:)çok güzel olur..tuz u da arzu ettiğin kadar koyarsın:)ben pek kullanmadığım için yazmadım..

şekerim bizim anlattığımız toz tarhana seninkisi apayrı. onu da biliyorum ben ama onu önceden ıslatman falan gerekiyor.. Aaaaa şimdi farkediyorum tabii ya bunu herkes bilmez ki hemşerim..

O tarhanayı biliyorum, buralarda herkes yapar, ben kışın fırında tutup tereyağı ile yağlıyorum, çok lezzetli oluyor kıtır kıtır, yanındada fıstık ohhh değmeyin keyfime...:sm_cool:

önce kullanacağım kadar tarhanayı (2 yemek kaşığı kadar) bir kaseye koyar üzerini örtecek kadar su eklerim bu şekilde 5 dakika falan bekletirim bazen de direkt ocaktaki suya eklerim suda bekletmeden

sıvıyağda pul biber ve salçayı kavururum,tuz ve naneyi de ilave ederim, ılık veya soğuk suyu koyar,tarhanayı da karıştıra karıştıra ekleim
su kaynayana kadar sürekli karıştırırım aksi takdirde topaklanıyor kaynayınca 1-2 diş sarımsağı küçük küçük doğrarım bir miktar daha kaynatıp ocağı kapatırım bir tutam da karabiber ilave ederim

bazen tuzotun sade karışımları varya ondan da ekliyorum

canım tencereye yağı koy salcayı kavur sonra istediğin kadar soğuk su ekle mesela 2 litreyse su 5 corba kaşığı kuru tarhana ekle karıştıra karıştıra kaynat onu kaynayınca altını kıs 5 dakika kaynasın. ben böyle yapıyorum harika oluyor sanada şimdiden afiyet olsun

canim fazla koydugun icin koyu oluyordur 2 kisilik olcaksa 2 yemek kasigi yetiyor ona görede durulugunu ayarlarsin.kalip gibi hic donmadi demekki sen cok koyuyorsun.

ben tarhanayı çok pişiriyorum oğlum çok seviyor öncelikle 2yemek kaşığı tarhanayı bir kasede soğuk suda bekletiyorum ondan sonra yağını domatesini salçada koyacaksam kavuruyorum sıcak su koymayacaksın pişirirken kasedekini ilave ediyorum biraz daha soğuk su ilave ediyorum sürekli karıştırıyorum topaklanmıyor

X