Tampon yüzünden bacağını kaybetti

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
24 yaşındaki manken Lauren Wasser tampon kullanımı ortaya çıkan toksik şok sendromu nedeniyle bacağını kaybetti.

24 yaşındaki manken Lauren Wasser tampon kullanımı ortaya çıkan toksik şok sendromu nedeniyle bacağını kaybetti
Vajinal tampon kullanımı sonucu ortaya çıkabilen Toksik Şok Sendromu'na yakalanan Lauren, bu hastalık nedeniyle ölümden döndü.

Kullanım talimatlarına uyulmadığında ortaya çıkan bu sendromun sebebi genellikle tamponların uzun süre vajinada bırakılması olabilir.
Tamponlar vajinada bulunan enfeksiyonları ve kuruluğu arttırarak bakterilerin üremesi için uygun bir ortam sağlar. Toksik şok sendromunun belirtileri arasında ateş, kaşıntı ve kızarıklık, baş dönmesi, yorgunluk ve organ yetmezliği bulunur. Ciddi vakalarda birkaç saat içerisinde ölüme neden olabilir.
Lauren Wasser'ın da başına bu saydıklarımız gelmiş ve ölümün kıyısından dönmüştü. Lauren hikayesi hastalığın ciddiyetini gözler önüne seriyor.

2012 yılında regl esnasında tampon kullanan Lauren çok ciddi bir hastalık yaşadığını belirtti. Birkaç gün sonra ise gözünü hastanede açtığından bahsediyor.
Sürekli uyku hali hissettiğini söylüyor. Lauren kendinden geçmiş bir halde mutfağın zemininde yatarken polisler tarafından bulunmuş ve hemen hastaneye kaldırılmış. Hastanede gözlerini açtığında:

"Karnım şaşkınlık yaratacak kadar şişmişti. Her yanımda tüpler takılıydı ve konuşamayacak haldeydim" diyor.
Lauren'in hayatı operasyonlar sonucu kurtarılmış olsa da kan akışına karışan toksik maddeler sebebiyle bacağı kangren olmuş ve kesilmek zorunda kalmış.

Yılda 100 bin kişiden 1 kişide görülen toksik şok sendromu, vajina içine yerleştirilen tampon kullanan kadınlar için tehdit oluşturmaktadır. Tamponların kutunun üzerinde belritildiği şekilde kullanılmaması veya saatlerce değiştirilmeden bırakılması toksik şok sendromu riskini arttırmaktadır.
http://www.milliyet.com.tr/tampon-y...-pembenar-galeri-kadinsagligi-2076282/?PAGE=7

Tampon yuzunden yasadiklarimi bitopikte yazmistim ve tam unutmaya başlarken tatil öncesi hic olmadi:KK43:

Kullananlar varsa çok dikkatli olun, özellikle yaz aylarında denize havuza girebilmek için tercih ediliyor ama her vücut farklı reaksiyon gösterebiliyor.
Kullanım talimatlarına uysanız dahi Alerjik tepkiler verebilirsiniz.

Ay ne yaşadın çok merak ettim. Bende kullanıyorum yazın.

Kullananlar varsa çok dikkatli olun, özellikle yaz aylarında denize havuza girebilmek için tercih ediliyor ama her vücut farklı reaksiyon gösterebiliyor.
Kullanım talimatlarına uysanız dahi Alerjik tepkiler verebilirsiniz.
Kesinliklee..
Talimatlara uysanda uymasanda o an vücudunun keyfine kalmis durumdasin.
Birgun gunduz kullandım. Gece evde kimsede yok o an bas dönmesi ama cok fena , istifra. , baygınlık ve ateş.. tam bayginlik gecirdigim an kv kp geldi. ( Onlarin yazlik ta oldu)
Gunes carpmasi sanip hemen acile götürüldüm. Doktor direk tampon kullaniyomuusn dedi :KK1:
Bir igne ve serum bagladi. sonra başladı Nasihatlere. Yapma cok tehlikeli , ölümcül vs. Cok zor durumda kalmadiktan sonra kullanmamaya gayret ediyorum.o_O

Kesinliklee..
Birgun gunduz kullandım. Gece evde kimsede yok o an bas dönmesi ama cok fena , istifra. , baygınlık ve ateş.. tam bayginlik gecirdigim an kv kp geldi. ( Onlarin yazlik ta oldu)
Gunes carpmasi sanip hemen acile götürüldüm. Doktor direk tampon kullaniyomuusn dedi :KK1:
Bir igne ve serum bagladi. sonra başladı Nasihatlere. Yapma cok tehlikeli , ölümcül vs. Cok zor durumda kalmadiktan sonra kullanmamaya gayret ediyorum.o_O

valla ben hiç kullanmadım, bu yaz kullansam mı derken daha da korktum şimdi, zaten çok nanemolla bi vucudum var:KK53:

valla ben hiç kullanmadım, bu yaz kullansam mı derken daha da korktum şimdi, zaten çok nanemolla bi vucudum var:KK53:
Boşver ozaman hic kullanma bidefalik geciktirici kullan en azindan een fazla düzensiz mens. Donemi yasarsin biay. Ama gercekten cok korkutucu. Ben yillarca kullandim bidefa bunu yasayinca cok korktum.. ki olumcul vs aman benimi oldurecek diyordum ama kol bacak olayi isin icine girince tirstim:KK45:

Boşver ozaman hic kullanma bidefalik geciktirici kullan en azindan een fazla düzensiz mens. Donemi yasarsin biay. Ama gercekten cok korkutucu. Ben yillarca kullandim bidefa bunu yasayinca cok korktum.. ki olumcul vs aman benimi oldurecek diyordum ama kol bacak olayi isin icine girince tirstim:KK45:

çok geçmiş olsun ya, tavsiyene uyup vazgeçtim

Kesinliklee..
Çok geçmiş olsun. Doktorun aklına ilk tampon geldiğine göre demekki sık karşılaşılan bir durum. Dikkatli olmak lazım.

balayina gittigimizde kullanmam icin hemsire olan yengem vermisti. Bunu kullan denize havuza girerken falan diye...

Ama ben acaip pimpirikli oldugumdan icindeki prospektus gibi bisey var. Urun uzerini icindeki kagidini mutlaka okurum. Onu okuyup kullanmaktan vazgecmistim.

X