Jinekoloji Tampon kullanan arkadaşlar

Üstelik doğaya dost, bütçenize de katkısı oldukça güzel, uzun seneler kullanıyorsunuz. 4. Senedir kullanıyorum ben. Yurt dışına gittim şubat ayında bol bol suya da girdim hiçbir sıkıntı yaşamadım

Ne kadar da hormonlarını dusunmeyen bir kadin birey 🙈

Dogru marka tamponla cok rahat edersiniz, ben bu zamana kadar iyisi olsun diye 2 harfli bir marka kullandım, canımı yakiyordu hep, bu sene kuzenim bi tane verdi, ne kadar rahat birseymis yahu ped neymis diye düşünmedim degil.
durduk yere kimseye hormon almasını tavsiye etmem ama şöyle düşündüm;

"yılda 1 kez gidebildiğim bir tatilim var ve maalesef reglime denk geliyor. ben bu tatili rahat geçirmek istiyorum, sonrasında reglim ağrılı geçebilir ama eğer farklı bi dönemden geçmiyorsam zaten 1 ay sonraya düzenim tekrar oturacak."

umarım anlatabilmişimdir, ben emzirme döneminde adet dönemimi takip edemiyordum çünkü çok düzensizdi ve maalesef ki tatilime denk geldi. muhtemelen doğru kullanmayı da çok beceremedim, yani saat başı bile değil zırt pırt wc'ye gidip değiştirmek, hep bi diken üstünde olmak beni rahatsız etti ki 1 gün yoğun dönemim olunca idare etmiş oldum. ama şahsen planlı reglim tatile denk gelse onu tekrar yaşamak istemezdim.

sudan çıktıktan sonra değiştirirsiniz sizi rahatsız etmez. Başta aplikatörlğ olandan alıp deneyin. Az günler için küçük yoğun günler için orta büyük seçenekleri var. Ben sizin yerinizde olsam şimdi denerim doğru uygulamayı keşfetmek adına. Ob güvenli ve sızıntı yapmayan bir marka ama doğru yerleştirmelisiniz rahat edersiniz. tampon güvenli bir bariyer.

Hayir hayir o değil, marka yazabiliyorsak ben ob ile hic rahat edemedim, fazlaca sisiyor, irilesiyor, daha suya girer girmez insanin cani aciyor, ben kotex kullandım bu sene cok rahatladim. Siz tampaxtan bahsediyorsunuz sanirim, onu hic denemedim.
Ben de kotex kullanıyorum
Orta olan çok rahat oluyor
Büyük almaya fılan hiç gerek yok
Spiralden dolayı yoğun regl yaşayan biri olduğum halde çok rahat kullandım

Ne kadar da hormonlarını dusunmeyen bir kadin birey 🙈

Dogru marka tamponla cok rahat edersiniz, ben bu zamana kadar iyisi olsun diye 2 harfli bir marka kullandım, canımı yakiyordu hep, bu sene kuzenim bi tane verdi, ne kadar rahat birseymis yahu ped neymis diye düşünmedim degil.
Geçen bayram adetimi geciktirmek istedim bende ezcaneden ilaç aldım bir sonraki ay anam ağladı resmen. Hormonlar alt üst. Ödem de cabası.

Şu sıcak yaz günlerinde ped kullanman işgence gibi. İlk günden pişik oldum bu ay.
Kullanıp memnun kaldığınız ne markaydı. Denemek istiyorum.

durduk yere kimseye hormon almasını tavsiye etmem ama şöyle düşündüm;

"yılda 1 kez gidebildiğim bir tatilim var ve maalesef reglime denk geliyor. ben bu tatili rahat geçirmek istiyorum, sonrasında reglim ağrılı geçebilir ama eğer farklı bi dönemden geçmiyorsam zaten 1 ay sonraya düzenim tekrar oturacak."

umarım anlatabilmişimdir, ben emzirme döneminde adet dönemimi takip edemiyordum çünkü çok düzensizdi ve maalesef ki tatilime denk geldi. muhtemelen doğru kullanmayı da çok beceremedim, yani saat başı bile değil zırt pırt wc'ye gidip değiştirmek, hep bi diken üstünde olmak beni rahatsız etti ki 1 gün yoğun dönemim olunca idare etmiş oldum. ama şahsen planlı reglim tatile denk gelse onu tekrar yaşamak istemezdim.
Hormonlarla rus ruleti oynamayi cok dogru bulmuyorum acikcasi :) sonucu en basit sekliyle duygusal krizler olabiliyor.

Hanimlar (bu soru regl kabi onerenlere) su regl kabini denizde nasil kullaniyoruz yahu, mantigim almadi bi anlatin?

Ben artık kolay kolay ped kullanmıyorum. Doğumdan sonra adet kanamam çok oluyor. Ped hiç rahat olmuyor, mutlaka sızıyor. O yüzden ilk iki ya da üç gün ob nin en kalınını kullanıyorum. Saatte 1 değiştiriyorum. Tam dolmuş oluyor. Kanamam azalınca da Rossman’dan aldığım facelle normal’i kullanıyorum. Bu da 2-3 saat rahat idare ediyor. İlk başlarda günlük pedde takardım, belki sızar diye. Hiç sızmadı. Artık onu da takmıyorum.

Dikkat etmeniz gereken bazı konular var, onlara dikkat edince aşırı konforlu olduğunu görüyorsunuz. Elleriniz mutlaka temiz olsun, rahat bir pozisyonda takmaya özen gösterin (animasyonlu videolar olması lazım). İlaç kullanmanızı önermem, bir kere kullandım. Onda da sonrası zor geçiyor. Silikon kaplardan aldım ama hiç kullanmadım. Henüz cesaret edemedim. 😅

Hayir hayir o değil, marka yazabiliyorsak ben ob ile hic rahat edemedim, fazlaca sisiyor, irilesiyor, daha suya girer girmez insanin cani aciyor, ben kotex kullandım bu sene cok rahatladim. Siz tampaxtan bahsediyorsunuz sanirim, onu hic denemedim.
Bende aynen her çeşidini aldım tek rahat olan kotex ti boyutunu büyük almıştım yoğun geçiyor ama sızıntı olmasın vs diye çok rahatsız etti orta boy alıp sık sık değiştirmek en mantıklısı hiç bir sızıntıda olmadı

Bu devirde ped kullanan mi kaldı. Hele ki yazın. Her tarafin kan icinde, koku da cabasi. Sirf deniz havuz degil normalde de kullanmalısıniz tampon ya da menstrual cup.

Ped kullanmak cok sacma, kaynağı kapatmak varken her yere taşsın sileriz mantığı.

Ayakkabı giymek yerine tüm dunyayi halı kaplatmak gibi bisey 😂 Kezban turnusolu adeta.

merhaba kızlar;
bu ayın 25inde tatile gidicem normalde reglim denk gelmiyordu ama bu ay gecikti ve tam tatil zamanı regl olucam sanırım hayatımda hiç tanpon kullanmadım denize ve havuza girmek istiyorum sızıntı olur mu rahat edebilir miyim kızlar hiç kullanmadığım içinde tedirginim açıkcasıo_O
Ben yeni tatilden geldim tampax kullandım içinde aplikatoru de var çok rahat ettim 2 saatte bir değiştirdim. Sizde sık sık değiştirirseniz bir sorun olmaz

Menstrual cup diyorum, tamponu doğru yerleştirmez iseniz sızıntı olur ve şişer. Cup da şişme yok daha derine yerleştirme gerekmiyor. Ancak iyi bir markanın ki olmalı sert yapı da olanlar fiyatı daha düşük ancak kullanımı zor ve rahatsız edici oluyorlar. İşim gereği uzun dayanabilen (hijyenik ortam olmadığı için çalışma alanım)değişimi sık gerekmeyen bir ürün olduğu ve çok çok çok konforlu olduğu için tercihim benim cup
Ay aşırı saçma bir şey sorucam 😅 o gün eve gitme şansınız yoksa kabı boşalttıktan sonra nerede muhafaza ediyorsunuz? Çünkü bir kere çıkarınca direkt kaynatılması gerekiyor diye okudum ama yanlış mı? Ben de kap almayı düşünüyorum da hâlâ biraz çekincelerim var yanlış kullanırım diye.

Bu devirde ped kullanan mi kaldı. Hele ki yazın. Her tarafin kan icinde, koku da cabasi. Sirf deniz havuz degil normalde de kullanmalısıniz tampon ya da menstrual cup.

Ped kullanmak cok sacma, kaynağı kapatmak varken her yere taşsın sileriz mantığı.

Ayakkabı giymek yerine tüm dunyayi halı kaplatmak gibi bisey 😂 Kezban turnusolu adeta.
"Kezban" turnosolu olduğuna katılmıyorum ya. Kadınlar tamponun ya da menstrual kabın reklamını bile görmüyor ki. Anca internette ya da arkadaş muhabbetinde denk gelirse. Üstelik hymene zarar veriyor diye yanlış yonlendirilmeleri de cabası.

Vajinal bakım ve sağlık konusunda hep bir korku atmosferi yaratılmasının kadınlar üstündeki sonucu bu. Üstelik pedin uzun süre geçmeyecek enfeksiyonlara, hatta kansere yol açacak kanserojen maddeler içerdiği konusunda bile bilgilendirilmiyoruz. İlk pedi kesin bir erkek tasarlamıştır zaten.

Bildiğim kadarıyla tampon da çok masum değil çünkü vajina içindeki tüm sıvıyı emiyor. Kuruluğa yol açıyor. En iyisi menstrual kap gibi duruyor ama bahsettiğim korku atmosferinden dolayı kullanımının yaygınlaşması epey zaman alacak.

Siz kullanıyor musunuz? Yoğun günde kaç saat dayanıyor? Ben de düşünüyorum en yoğun günlerde tampon yerine kap kullanmayı ama emin olamıyorum.
Evet kullanıyorum ve o kadar rahat ki anlatamam. Benim hep yoğun ve uzun süren regl dönemlerim oluyor ama 12 saat çok rahat dayanıyor. Diğer artısı da aslında düşündüğünüz kadar yoğun olmadığını görebiliyorsunuz, takip edebiliyorsunuz. Ben çevremdeki herkese önerdim. Doğru takarsanız (1-2 denemede çözülüyor, farklı katlama şekilleri var) hissetmiyorsunuz bile, çok rahat geçiyor 🌸

Ay aşırı saçma bir şey sorucam 😅 o gün eve gitme şansınız yoksa kabı boşalttıktan sonra nerede muhafaza ediyorsunuz? Çünkü bir kere çıkarınca direkt kaynatılması gerekiyor diye okudum ama yanlış mı? Ben de kap almayı düşünüyorum da hâlâ biraz çekincelerim var yanlış kullanırım diye.
Atlıyor gibi olacağım ama markaların cup için mendiller ve keten gibi bir kumaşta saklama kutuları oluyor. Mendil ekstra alınıyor ama kutu kendinden geliyor. Mendil kullanıp tekrar yerleştirebilirsiniz veya temizledikten sonra kutuya geri koyabilirsiniz.

merhaba kızlar;
bu ayın 25inde tatile gidicem normalde reglim denk gelmiyordu ama bu ay gecikti ve tam tatil zamanı regl olucam sanırım hayatımda hiç tanpon kullanmadım denize ve havuza girmek istiyorum sızıntı olur mu rahat edebilir miyim kızlar hiç kullanmadığım içinde tedirginim açıkcasıo_O
Bende tam tatile çıkacağım güne denk geldiği için eczaneden regl geciktirici hap aldım işe yaradı. Tatilden dönene kadar hiç bir problem olmadı. Adını unuttum şimdi ama eczacıya sorun verir daha rahat edersiniz. Tampon bilemiyorum hiç kullanmadım ama bana hiç cazip gelmedi 🙄

Atlıyor gibi olacağım ama markaların cup için mendiller ve keten gibi bir kumaşta saklama kutuları oluyor. Mendil ekstra alınıyor ama kutu kendinden geliyor. Mendil kullanıp tekrar yerleştirebilirsiniz veya temizledikten sonra kutuya geri koyabilirsiniz.
Aa öyle mi bu mendil olayını hiç duymamıştım. Yanımda 2 tane kap taşımam lazım sanıyordum.

Sorma sebebim şu aslında, haftaya bir arkadaşımın baby shower'ımsı bir etkinliği olacak. Sonra da havuza falan girip takılacak galiba herkes. Reglim o tarihe denk gelebilir ama tampon kullanıp saat başı lavaboya koşturmak istemedim. Geciktirici kullanmayı da düşünmüyorum. Acaba kap alıp şimdiden denesem mi düzgün yerleştirebiliyor muyum diye?

Kezban turnosolu sever olduğumu öğrendim hayatımda kullanmadım onları yapamam takamam diye 🤣 ama bi denemek istiyorum

Havuza girmenizi önermem, regl dönemi enfeksiyonlara daha açık oluyor insan ama denize girecekseniz ve normalde akıntınız çok değilse tamponsuz bile girebilirsiniz. Denizden çıktıktan sonra tampon takabilirsiniz, eğer böyle bir ortam varsa. Suyun içerisindeyken kan dışarıya akmıyor zaten.

X