Sütten Kesme-Uyku Problemi

birdelimuallime

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2016
2.769
6.330
İyi geceler arkadaşlar. Gözünüzü seveyim tecrübeli olanlar, başına gelmiş olup şöyle yaptım diyerek atlatanlar bana bir yardımcı olsun.
19 aylık bebeğimi yaklaşık on gün önce sütten kestim, geceleri çok sık kalkıp zevkine emme alışkanlığı vardı. Psikolojik olarak çok yıpranmıştım ve vakti geldi diyerek sütten kesmeye karar verdim. Uzmanların söylediği şey kademeli azaltarak kesmekti öyle de yaptım. Sırasıyla gün içindeki-sabah uyanınca-gece yatmadan önce-gece araları şeklinde yapıp en son bıraktık emmeyi. Ama gelin görün ki bebeğim bu sefer de gece uyanıp sürekli yanı başında beni ya da babasını görmek istiyor. Uyanıyor beşiğine oturup canı çıkana kadar ağlıyor, yanına gider sallarsan piş piş yaparsan uyuyormuş gibi yapıyor, yatağıma geçip tam uyuyacağım sırada tekrar başlıyor ağlamaya. Az önce yine aynısını yaptı, bu sefer gitmeyelim nasıl olsa bu ağlama krizi sönecek alışması lazım dedik. Yanına gitmeyince beşikte ayağa kalkıp korkuluğa dayanıyor, kendini aşağı bırakacak diye endişeden kendi haline de bırakamıyorum. Uyku arkadaşı olsun belki onunla kendini güvende hisseder dedim, onu beşiğine koyalı da dört gün oldu, suratına bile bakmıyor.
Ne yapmam lazım, nasıl bir yol izlemeliyim kafam karmakarışık hep böyle devam edecek ve ben asla geceleri uyuyamayacakmışım gibi hissediyorum. Nasıl geçer bu gece kalkma alışkanlığı 😵

Benimde bebeğim 19 aylık sadece keyfine emiyor çok da düşkün değil kessem mi bilemiyorum içim rahat etmiyor zor süreçler Allah kolaylık versin gece yatmadan süt içme alışkanlığı var mı?

Canim umarim kisa sürede alisirsiniz bende ramazanda kestim sutten bugun bile gelip gogsumu acti kafasini yasladi versem emecekti... Simdi oncelikle o aradaki boslugu doldurmaya calisiyor sonucta her zaman yaptigi bir sey ben oglumda su veriyordum surekli ve bu aliskanlik oldu 7 yasina kadar gece kalkip su istedi kizimda yapmadim onu salladim pis pisladim felan senin kiz birazda kucuk emmeyede duskun meyve suyu vermeyi dene bu surec gecene kadar ama dikkat et benim oglan gibi 7 yasina kadar istemesin 1 ay kadar surec yasayacaksiniz buna pskolojik olarak hazirlikli olun yipratmayin kendinizi bebek uyaninca esiniz gitsin siz gitmeyin yanina...

Benimde bebeğim 19 aylık sadece keyfine emiyor çok da düşkün değil kessem mi bilemiyorum içim rahat etmiyor zor süreçler Allah kolaylık versin gece yatmadan süt içme alışkanlığı var mı?
Benim de içim rahat değildi kendimi kötü hissettim ama sırf zevkine kalkıp geceleri de beni uyutmayınca kesmeye karar verdim, en doğru zamanı siz kendiniz daha iyi bilirsiniz. Süt ve süt ürünlerine alerjisi vardı geçti, bu tatlarla geç tanıştığı için bir önyargısı var maalesef. Yoğurda güç bela alıştırdım, sütü hala istemiyor ben de zorlamıyorum. Gece yatmadan bir saat önce kadar yoğurt veriyorum, içine midesini tutacak kadar da ekmek ekliyorum. Tok yatıyor, ki aslında uzmanlar zaten bir yaşında sonra gece beslenmesini tamamen kesmek gerektiğini söylüyor. Gece aç olma durumları olmaz diyorlar. Hani açlıktan değil kesinlikle. Tamamen alışkanlık, suteen kesmeden önce emmeye kalktığı için hala uyanmayı bırakamıyor. Yanında duracaksın beşiğini sallayacaksin o da keyfine bakacak. Böyle derin derin nefes alıyor hıh diyorum uyudu yatağıma geçince tekrar başlıyor ağlamaya. 12de uyandı hala uyanık mesela babası uyutmaya götürüyor. Kucağında uyuyup kalıyor, besige bıraktığın an hadi bakalım sar başa. Yorulduk ikimiz de yaa ne yapicaz bilmiyorum çok çaresizim

Canim umarim kisa sürede alisirsiniz bende ramazanda kestim sutten bugun bile gelip gogsumu acti kafasini yasladi versem emecekti... Simdi oncelikle o aradaki boslugu doldurmaya calisiyor sonucta her zaman yaptigi bir sey ben oglumda su veriyordum surekli ve bu aliskanlik oldu 7 yasina kadar gece kalkip su istedi kizimda yapmadim onu salladim pis pisladim felan senin kiz birazda kucuk emmeyede duskun meyve suyu vermeyi dene bu surec gecene kadar ama dikkat et benim oglan gibi 7 yasina kadar istemesin 1 ay kadar surec yasayacaksiniz buna pskolojik olarak hazirlikli olun yipratmayin kendinizi bebek uyaninca esiniz gitsin siz gitmeyin yanina...
Yaa evet suya alıştı bu sefer de zaten, uyanınca su verin demişler hep, öyle yaptım ee o zaman da su istiyor yani. Desteksiz bir şey içmeden kendi başına uyusun istiyorum ne yapmam lazım bilmiyorum

Benim de içim rahat değildi kendimi kötü hissettim ama sırf zevkine kalkıp geceleri de beni uyutmayınca kesmeye karar verdim, en doğru zamanı siz kendiniz daha iyi bilirsiniz. Süt ve süt ürünlerine alerjisi vardı geçti, bu tatlarla geç tanıştığı için bir önyargısı var maalesef. Yoğurda güç bela alıştırdım, sütü hala istemiyor ben de zorlamıyorum. Gece yatmadan bir saat önce kadar yoğurt veriyorum, içine midesini tutacak kadar da ekmek ekliyorum. Tok yatıyor, ki aslında uzmanlar zaten bir yaşında sonra gece beslenmesini tamamen kesmek gerektiğini söylüyor. Gece aç olma durumları olmaz diyorlar. Hani açlıktan değil kesinlikle. Tamamen alışkanlık, suteen kesmeden önce emmeye kalktığı için hala uyanmayı bırakamıyor. Yanında duracaksın beşiğini sallayacaksin o da keyfine bakacak. Böyle derin derin nefes alıyor hıh diyorum uyudu yatağıma geçince tekrar başlıyor ağlamaya. 12de uyandı hala uyanık mesela babası uyutmaya götürüyor. Kucağında uyuyup kalıyor, besige bıraktığın an hadi bakalım sar başa. Yorulduk ikimiz de yaa ne yapicaz bilmiyorum çok çaresizim
Canım kokunu istiyo olabilir. Yusuf ege de genelde öyle yapıyo ki daha biz kesmedik emmeyi. Ama giydiğin atletini vs vs bişeyini yatağın bi kenarına bıraksan, bide öyle denesen.
bikaç gün evdeyken sürekli bekleseniz dönüşümlü tamamen uyanmadan az müdahale ile uykuya geri döndürseniz bikaç güne kesintisiz uykuya alışır diye düşünüyorum inşallah kestiğimizde bizdede böyle olur

Canım kokunu istiyo olabilir. Yusuf ege de genelde öyle yapıyo ki daha biz kesmedik emmeyi. Ama giydiğin atletini vs vs bişeyini yatağın bi kenarına bıraksan, bide öyle denesen.
bikaç gün evdeyken sürekli bekleseniz dönüşümlü tamamen uyanmadan az müdahale ile uykuya geri döndürseniz bikaç güne kesintisiz uykuya alışır diye düşünüyorum inşallah kestiğimizde bizdede böyle olur
Canım yaa sizden birilerini görmek çok güzel, bana sarıl sıkı sıkı çok kötüyüm çünkü 😭
Kıyafetimi besige bırakmak hiç aklıma gelmemişti onu deneyeyim bir de o zaman. Uyandığında ne yapacağımı bilemez hale geldim, o anki halimi görmen lazım. Kalksam gitsem mi yok gitmiym şimdi beni görünce hiç uyumaz, gitmeyip beklesem mi ağlayıp yorulacak elbet susacak, bu sefer de çok ağladı alt üst komsum keisn rahatsız oluyordur ne yapsam... Böyle böyle sürekli ikilem sürekli bi ne yapacağını bilememe hali.

Bebekler hiçbir zaman zevkine emmezler İlk önce bunu düzeltelim. 2 yaşına yaklaşan bir çocukta sendrom olur size ihtiyacı vardır diş çıkarıyor dur size yakın olmak istiyordur korkmuştur bunların karşılığı emmedir. Hazır olmayan bir bebeği emmeden kesmişsiniz. Güvensiz bir ortamda kalmış. Güvensizlik ortamında Bir de çocuğu ağlama krizine sokmuşsunuz.
Açıkçası İçim acıdı okurken. Oğlum 32 aylık ve halen emiyor bazen emmesi artıyor bazen azalıyor onun emmeyi ihtiyacı var ki emiyor. gece uykuları doğduğundan beri aynı bu emme ile alakalı olan bir şey değil. nasıl emme ile yemek yemenin alakalı olmadığı gibi. Keşke bu kadar erken bıraktırmasaydınız.
Bundan bundan sonra yapacağınız açtığınız yaraları kapatmaya yönelik olursa çok daha iyi olur

Bide nacizane fikrim bu süreçte kendi haline bırakıp ağlama krizinin geçmesini beklemeyin. Zaten sığındığı limanı bırakmış, terkedilme duygusu yaşıyo şuan belli ki bide kendinizden mahrum etmeyin bence. Şuan emmemesinin açığını sizi görerek yanında tutarak kapatmaya çalışıyor
Evet o güvensizlik halini oluşmasını asla istemiyorum. Kendi haline bırakmayı da yüreğim kaldırmıyor zaten. En doğru olan yolu sizlerin görüşleriyle bulmaya çalışacağım bakalım

Bebekler hiçbir zaman zevkine emmezler İlk önce bunu düzeltelim. 2 yaşına yaklaşan bir çocukta sendrom olur size ihtiyacı vardır diş çıkarıyor dur size yakın olmak istiyordur korkmuştur bunların karşılığı emmedir. Hazır olmayan bir bebeği emmeden kesmişsiniz. Güvensiz bir ortamda kalmış. Güvensizlik ortamında Bir de çocuğu ağlama krizine sokmuşsunuz.
Açıkçası İçim acıdı okurken. Oğlum 32 aylık ve halen emiyor bazen emmesi artıyor bazen azalıyor onun emmeyi ihtiyacı var ki emiyor. gece uykuları doğduğundan beri aynı bu emme ile alakalı olan bir şey değil. nasıl emme ile yemek yemenin alakalı olmadığı gibi. Keşke bu kadar erken bıraktırmasaydınız.
Bundan bundan sonra yapacağınız açtığınız yaraları kapatmaya yönelik olursa çok daha iyi olur
Erken ya da geç mi bunu bir kalıba göre koyup belirlememek lazım diye düşünüyorum, bana göre de 32 ay çok çok fazla mesela. Bebeğin o kadar süre emzirilmesi de bana çok sağlıklı gelmiyor ancak bunu yapana da bir şey söylemem. Çünkü bebeğini en iyi anne kendisi tanır ve neye ihtiyacı varsa ona göre hareket eder. Hiçbir anne de bebeğinin acı cekmesini istemez. Siz de bir annesiniz ve bir anneyi eleştirecek en son kişi olmanız gerekir. Bizi ancak biz anlarız ♥️
Ben bebeğim için ve kendi ruh sağlığım için doğru zaman olduğuna karar verdim ve o yönde devam etmek istiyorum. Sadece bu süreci en az hasarla nasıl atlatabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var 😇

Canım yaa sizden birilerini görmek çok güzel, bana sarıl sıkı sıkı çok kötüyüm çünkü 😭
Kıyafetimi besige bırakmak hiç aklıma gelmemişti onu deneyeyim bir de o zaman. Uyandığında ne yapacağımı bilemez hale geldim, o anki halimi görmen lazım. Kalksam gitsem mi yok gitmiym şimdi beni görünce hiç uyumaz, gitmeyip beklesem mi ağlayıp yorulacak elbet susacak, bu sefer de çok ağladı alt üst komsum keisn rahatsız oluyordur ne yapsam... Böyle böyle sürekli ikilem sürekli bi ne yapacağını bilememe hali.
Ayy canım benim, üzme bukadar kendini. Emzirmeyi bırakan herkes aynı psikolojiye giriyo emin ol. Kendisi bıraksa da yine de üzülecektin emin ol.
uyku eğitimi kitabı okumuştum bikaç tane ama yapabileceğimi düşünmediğim için uygulamadım. Orada da bi uyku eğitmini denemiş bi annenin hikayesi yazıyo. Ağladığında gidip bakmamış bebeğine nasıl olsa uyuyacak diye. Ve çocuk ağladığında kimsenin gelmeyeceğine inanmış. Bi gün annesi kameradan izlerken çocuğun sessizce uyanık şekilde tavana baktığını görmüş uzun bi süre uykuya dalmamış. Gidip baktığında 39 derece ateşle yanıyormuş çocuk ama ağlamamış bile gelmezlee diye. Kıssadan hisse yapacak olursak güvenli bağlanma tamamen zedelenmiş. Sana tavsiyem kesinlikleve kesinlikle ağladığında hiç bi zaman karşılık vermemezlik yapma. her daim yanında olduğunu bilmesi lazım. Dediğim gibi bikaç gün nöbetleşin eşinle. Tam iyice uyanacağı sırada pışpışlayıp şşş pat yapıp geri döndürün uykuya çok müdahale etmeden. Böylece uzatır uykusunu. Su istiyosa da biberona alıştırma bardağına falan alıştırsan kendisi içip geri yatar. Henüz hazr değilsenizde hala oğlunda emmek istiyosa geri de dönebilirsin ama eğer emme konusunda sıkıntınız yoksa bu şekilde çözümler bulabilirsin canım üzme kendini 🥰

Tabiki gidin, yatağından almadan sırtını sıvazlayin , başını okşayin.

Susmazsa alın, sevin uyutun.

Gece su v.s vermeyin.

Merak etmeyin geçecek bu günler. Az sabır.

1.5 yıllık alışkanlığı var meleğin, o kadar normal ki bu davranışı.

Nasıl uykuya dalacagini bilmiyor, memeyi özlüyor hepsi bu.

Çocuk olmakta zor. :)

Ayy canım benim, üzme bukadar kendini. Emzirmeyi bırakan herkes aynı psikolojiye giriyo emin ol. Kendisi bıraksa da yine de üzülecektin emin ol.
uyku eğitimi kitabı okumuştum bikaç tane ama yapabileceğimi düşünmediğim için uygulamadım. Orada da bi uyku eğitmini denemiş bi annenin hikayesi yazıyo. Ağladığında gidip bakmamış bebeğine nasıl olsa uyuyacak diye. Ve çocuk ağladığında kimsenin gelmeyeceğine inanmış. Bi gün annesi kameradan izlerken çocuğun sessizce uyanık şekilde tavana baktığını görmüş uzun bi süre uykuya dalmamış. Gidip baktığında 39 derece ateşle yanıyormuş çocuk ama ağlamamış bile gelmezlee diye. Kıssadan hisse yapacak olursak güvenli bağlanma tamamen zedelenmiş. Sana tavsiyem kesinlikleve kesinlikle ağladığında hiç bi zaman karşılık vermemezlik yapma. her daim yanında olduğunu bilmesi lazım. Dediğim gibi bikaç gün nöbetleşin eşinle. Tam iyice uyanacağı sırada pışpışlayıp şşş pat yapıp geri döndürün uykuya çok müdahale etmeden. Böylece uzatır uykusunu. Su istiyosa da biberona alıştırma bardağına falan alıştırsan kendisi içip geri yatar. Henüz hazr değilsenizde hala oğlunda emmek istiyosa geri de dönebilirsin ama eğer emme konusunda sıkıntınız yoksa bu şekilde çözümler bulabilirsin canım üzme kendini 🥰
Yaaa o kıssaya yüreğim titredi off iyi ki söyledin 😢 emmede sıkıntı yok bıraktı tamamen aklına gelmiyor gündüzleri hiç, gece de işte yanında istiyor. Tam uyanmadan tekrar uyutmayı deneyeceğim eğer uyur da ve bir daha uyanırsa. Yatağının yanına bırakıyorum suyunu kendisi içiyor da şimdilik uyumaya alismadigi için suyu içtikten sonra beni arıyor. Önerini deneyeyim umarım faydası olur ♥️

Demek ki size ihtiyacı var. Demek ki güvende hissetmeye ihtiyacı var. Yalnız bırakmayın ve ne zaman isterse yanınızda olun bebeğinizin. Evet uykusuzluk kötü ama inanın ki destek isteyeceğiniz kişi bebeğiniz olmamalı. Ona güvenirseniz yolunu bulur.

Yaaa o kıssaya yüreğim titredi off iyi ki söyledin 😢 emmede sıkıntı yok bıraktı tamamen aklına gelmiyor gündüzleri hiç, gece de işte yanında istiyor. Tam uyanmadan tekrar uyutmayı deneyeceğim eğer uyur da ve bir daha uyanırsa. Yatağının yanına bırakıyorum suyunu kendisi içiyor da şimdilik uyumaya alismadigi için suyu içtikten sonra beni arıyor. Önerini deneyeyim umarım faydası olur ♥
Özelden bikaç uyku eğitmeninin sayfalarını yazıcam sana canım. Ordan aklında olan soru işaretlerini giderirsin diye düşünüyorum. Diğer arkadaşın dediği gibi uykuya nasıl dalması gerektiğini bilmiyor. Bikaç uyku yöntemi var kendine uygun olanı bulacaksındır .

LezzetliCipetpet LezzetliCipetpet Emira SY Emira SY kızlar siz de uyku eğitimi vermiştiniz, belki sizde yaşamışsınızdır bu sorunları. En tecrübeli şekilde bence siz cevap verirsiniz 🙊🥰

Tabiki gidin, yatağından almadan sırtını sıvazlayin , başını okşayin.

Susmazsa alın, sevin uyutun.

Gece su v.s vermeyin.

Merak etmeyin geçecek bu günler. Az sabır.

1.5 yıllık alışkanlığı var meleğin, o kadar normal ki bu davranışı.

Nasıl uykuya dalacagini bilmiyor, memeyi özlüyor hepsi bu.

Çocuk olmakta zor. :)

Dimi gideyim, zamanla alışacak elbet. Sahi geciyo dimi hep böyle olmuyor😆
Çocuk olmak başlı başına zor cidden, bir sakin ayları yok hep bir atraksiyon hep bir heyecan. Son viraj sütten kesme diyorum ben, sonra süt liman her şey oh miss🤣 beni duyan tecrübeli annelerin gözü yaşlı 🤣🤣

Dimi gideyim, zamanla alışacak elbet. Sahi geciyo dimi hep böyle olmuyor😆
Çocuk olmak başlı başına zor cidden, bir sakin ayları yok hep bir atraksiyon hep bir heyecan. Son viraj sütten kesme diyorum ben, sonra süt liman her şey oh miss🤣 beni duyan tecrübeli annelerin gözü yaşlı 🤣🤣
Tuvalet eğitimi var daha 🙊🙊🙊🙊 yol uzuuun meşakkatliii 🥰🥰🤣

Özelden bikaç uyku eğitmeninin sayfalarını yazıcam sana canım. Ordan aklında olan soru işaretlerini giderirsin diye düşünüyorum. Diğer arkadaşın dediği gibi uykuya nasıl dalması gerektiğini bilmiyor. Bikaç uyku yöntemi var kendine uygun olanı bulacaksındır .

LezzetliCipetpet LezzetliCipetpet Emira SY Emira SY kızlar siz de uyku eğitimi vermiştiniz, belki sizde yaşamışsınızdır bu sorunları. En tecrübeli şekilde bence siz cevap verirsiniz 🙊🥰
Teşekkür ederim canım okuyacağım 😇
Ben uzun zamandır topikte yokum oraya yazacaktım ama yorumlar arasında kaynayıp gidiyor diye şey yapmadım 🙈 kızların fikirlerine ihtiyacım var umarım yardımcı olurlar ♥️

Sütten kesmek sizin kararınız tek tek alintilamak istemedim erken diyenleri dinleyip vicdaninizi sizlatmayin. Yalniz uyku konusunda erken. Sonuçta çocuğun hayatındaki en önemli şeylerden biri emmek iken onun yokluğuna alışması zaman alır ve onunla birlikte yeni bir değişikligi yani uyanınca sorunsuz uykuya dalmayi gerceklestiremez. Bir süre onun odasında uyuyabilirsiniz. Uyanınca pispislarsiniz. Bir süre sonra uyanınca sizı gormeye alışır görür ve uykuya dalma süresi kısalır. Daha sonra kendi odanıza geçersiniz uyanınca hemen yanına gidersiniz en sonunda çağırınca geleceğinizi bilir ve güven duyar uyku süresi uzar hatta uyanınca seslenir vs. Bu surec birkac ayi bulur sizi zorlasa da sabredin en sonunda kesintisiz uyumasi buna bağlı. En önemlisi yanında olacaginizi bilip güven duymasidir. Diğer türlü ağlayarak uyutmak çaresizlikten uykuya mecbur dalmasina neden olur ve huzursuz uyku uyur. Kızım mama ile büyüdü 8 9 ayda bu şekilde kademeli ayırdım odasını yani uykusunu bu sekilde duzenledim ve 2 yaşta artık cagirinca gelecegimi bildiği için kesintisiz uykuya gecti.

X