Suçlu kim sizce?

lavinya34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2008
31
0
Arkadaşlar demin canımı çok sıkan bi olay oldu.Belki bazılarınız için gülünç denecek kadar ufak bazılarınız içinse önemli olabilir.Bi okuyun ve değerlendirin lütfen.Görümcem yemeğe çağırdı bu akşam için.Biz de akşam orda yemek yicez diye öğlen yemek yapmadık.
Üstelik tel açıp sorduk ona yani.Yok öğle yemeği yapmayın dedi.Biz tabi akşam çok güzel yemek yicez diye fazlada karnımızı doyurmadık.Eşim demin eve geldi karnının aç olduğunu söyledi.dünden çorba vardı çorba içtik.sora ablasını aradı yani görümcemi.akşama ne yemeğiniz var diye.Görümcem de demezmi sadece çiğköfte diye.Benim tepem attı tabi.sinirlenip iki laf ettim görümcem için.akşama kadar tek bi yemek te mi yapamamış ayıp bide bize yemek yapma dedi.Ben yapsam aynı davranışı buyutulur laf olur ama ablan yapınca laf etmezsınız buyutmezsınız dedım.Eşim de buyutme dedı bana.Ben surekli o görümcemi koruduğu için sinirlendim.Biraz hasta olduğum için ve halsiz diğer görümcem bana çorba koyarken eşim bana"görümce otursun geline hizmet tesin "dedi şakayla.ama bana o kadar koyduki o laf sinirlenip sofradan kalktım ve üstüne görümcemin yanında sofra bezini fırlatıp oda kapısını carptım.Sizce burda sinirlenmekte haklımıyım değilmiyim?Kimin yaptığı ayıp?Kim suçlu?Ltf yardım edin..

erkekler böyle canım anneleri ablaları yaptımı gözlerine batmaz sen yaptın mı batar hiç dert etme bir akşam sende yemeğe çağır 1 çeşit idareten birşey yap intikamını al ne canını sıkıyorsun göze göz dişe diş...
eşinde birşey diyemez sana...

bence siz haklısınız ama haklıyken haksız konumuna düşürmüş o davranışınız keşke kapıyı felan çarpmasaydınız siz haklı konumda olurdunuz ama bu hareketiniz ne kadar haklıda olsanız sizi haksız konumuna düşürmüş
hemen sinirlenip çarpmasaymışsınız keşke

aynen öle aslında bölelerine aynı şekilde davranacaksınki anlasınlar ne demek olduğunu.anladıkları dilden hareket edeceksin dimi?Bunlar böle zaten.Başkalarına kendileri arasında bi kulp bulmadan yapamazlar,eleştirir günlerce konuşurlar ama birbielerine toz kondurmazlar.Eşim en çok ta o ablasına laf ettirmiyor.Bu yüzden sinir oluyorum o görümceme bazen. sanki kendileri bişeymiş gibi.Şu sıralar psikolojisi normal değil zaten.Peki ben eşime nasıl davranayım şmdi?akşam yemeğe gitmesem acayip halsiz ve yorgunum desem?eşim gönlümü almak içinm odaya geldiğinde ona "defol ben akşam gelmiyorum kendin git "dedim.Bişey demedi.Eminim şimdi o görümceme gidip belkide beni çekiştişriyolardır.Ne yapayım?

Görümcenizin suçu yok bence..
Misafir umduğunu değil bulduğunu yer..gamyoncuiremsu
Gidersiniz,yemeği beğenirseniz yersiniz,beğenmezseniz yemezsiniz..
Evinize dönünce peynir ekmekle doyarsınız...cokacimcoook
Bilmiyorum ama ben kendim de beceriksiz olduğum için yemek,temizlik gibi konuları kafama hiç takmam..:lepi:

Görümcenle aynı seviyedeysen intikam al. Değilsen -ki bence değilsindir- en az 3-4 çeşitli güzel bir sofra kur (hazır ramazan da gelmişken) ve görümce, varsa kaynana filan hepsini çağır. Annenden-ailenden böyle gördüğünü, tek çeşit yemekle yasak savar gibi kimseyi ağırlayamayacağını da bir ara söyle. Gerçi aile arasında hiç utanmayıp yine de üste çıkmaya çalışabilirler tabi ama sen de kendini ifade etmiş olursun en azından.
Görümcen de bir daha yemeğe çağırırsa ne yapıp getireyim aç kalmayalım yine de gülerek. Anlayana yeterince anlamlı bir laf olur bu zaten :)

pardon ama siz ciddimisin...
yani bu bir sorun mu????
arkadasim allah baska dert vermesinde bu dert edilecek sey degil yani...
valla cigköfteye karin cok güzel doyurulur haaa karniniz doymadimi eve giderken disarda bir seyler yiyebiliriz yada evinizde atistirabilirsiniz...
ya lütfen yanlis anlamayin ama ben sasirdim...
ayrica bir laf var hani simdi o aklima geldi misafir umdugunu degil buldugunu yer....

bence çok fevri davranıyorsunuz
başkalarının yanında özelliklede eşinizin ailesi yanında bu şekilde davranmanız size ve ailenize zarardan başka bir şey getirmez.:1no2:
ayrıca sizi yemeğe çağırdığında mükellef bir sofra kurmak zorundada değiller :1closedeyes:
önemli olan hoş vakit geçirmek.

saolun arkadaşlar yorumlarınız için ama türk örf ve adetleri denen de bişey vardır.yani çağırdıkların senin ailemn de olsa görgü ve saygı icabı bişeyler yapılır dimi?Haksızmıyım?Gerçekten ben ailemden böle gördüm.

Ayrıca verilen değerle de alakalıdır.Çünkü ne gitsek hep böle şeylerle geçiştiriliyoruz.ama onlar bize geldiğinde ben sofrayı döşüyor güleryüzümü eksik etmiyorum..

saolun arkadaşlar yorumlarınız için ama türk örf ve adetleri denen de bişey vardır.yani çağırdıkların senin ailemn de olsa görgü ve saygı icabı bişeyler yapılır dimi?Haksızmıyım?Gerçekten ben ailemden böle gördüm.

Türk örf ve adetlerine lafım yok ki..:smiley-cool:
Sadece kadın çiğ köfte çıkarmak istemiş o kadar!
Muhabbet güzel olduktan sonra aç kalmayı yeğlerim ben olsam..kaydirigubbakcemile2
Karnım tıka basa doymuş ama kalbim kırılmış,ne eyleyeyim ben o gezmeği,yemeği?:nazar:

ya evlilik buysa cidden elenmek istemiyorum
soğuttunuz ha!
ne var yani ne olmuş sofradan kalkıp sofra bezlerini savuracak kadar saygısızlık niye
full kapris
başka bişey yok

adamın zaten kafası davul oluyor akşama kadar
dıır dır vır vır yapılacağına
dersin ki; böyle böyle
gitmeden biyerde yersin olur biter
sanki ne bu ya...aç mı kalıcaksınız?

artık bu kadarınada hakkaten pes!

Valla ne desem bilemedim misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş bu kardeşinin (görümcenin) evi olsada...Ben şahsen telefon açıp ne yemek yaptın diye sormam ne yaptıysa yapmıştır o misafir davet ediyorsa ağırlamayıda biliyordur herhelde...Ben sadece içiliköfte yaptı diye laf söylemezdim açıkcası bana sadece peynir zeytin koysada vardır bir nedeni der hiç bozulmaz hatta bişey ima etmezdim bile....Eşinin de şaka yaptığını anlamışsın neden şakayla karşılk vermek yerine kapıyı çarpip çıktığını anlamadım ne var ki bunda yaparın tabii diyip işi eline alabilir ya da ''aaa neden yapayım canım ben bugün misafirim'' derdim şakayla karışık...
Bilemiyorum da bence çok küçük şeyleri büyütüyor eşlerinde ailelerinin yanında canını sıkıyor ve gururunu kırıyoruz gibi geldi bana.....Herkes kardeşini tabiki korur laf söyletmez nemli olan senin açık vermeden bişeyler başarman ben yapsam böyle olur deme hiç sn eb iyiysini yap bilmiyorlarsada senden öğrensinler....
Bence suçlu biraz sensin......

tamam iste ne güzel siz görgü görmüssünüz...
ama unutmayinki karsinizdaki insandan siz gibi olmasini ve düsünmesini isteyemezsiniz....

Arkadaşlar demin canımı çok sıkan bi olay oldu.Belki bazılarınız için gülünç denecek kadar ufak bazılarınız içinse önemli olabilir.Bi okuyun ve değerlendirin lütfen.Görümcem yemeğe çağırdı bu akşam için.Biz de akşam orda yemek yicez diye öğlen yemek yapmadık.
Üstelik tel açıp sorduk ona yani.Yok öğle yemeği yapmayın dedi.Biz tabi akşam çok güzel yemek yicez diye fazlada karnımızı doyurmadık.Eşim demin eve geldi karnının aç olduğunu söyledi.dünden çorba vardı çorba içtik.sora ablasını aradı yani görümcemi.akşama ne yemeğiniz var diye.Görümcem de demezmi sadece çiğköfte diye.Benim tepem attı tabi.sinirlenip iki laf ettim görümcem için.akşama kadar tek bi yemek te mi yapamamış ayıp bide bize yemek yapma dedi.Ben yapsam aynı davranışı buyutulur laf olur ama ablan yapınca laf etmezsınız buyutmezsınız dedım.Eşim de buyutme dedı bana.Ben surekli o görümcemi koruduğu için sinirlendim.Biraz hasta olduğum için ve halsiz diğer görümcem bana çorba koyarken eşim bana"görümce otursun geline hizmet tesin "dedi şakayla.ama bana o kadar koyduki o laf sinirlenip sofradan kalktım ve üstüne görümcemin yanında sofra bezini fırlatıp oda kapısını carptım.Sizce burda sinirlenmekte haklımıyım değilmiyim?Kimin yaptığı ayıp?Kim suçlu?Ltf yardım edin..

öncelikle merhaba...a.s.
durumunuzu okudum...acaba diyorum görümceniz şaka mı yaptı :1rolleyes: çünkü bazen benim görümcem de aynını yapar hiç yemek yapmadım sen gelince beraber yaparız der bir giderim ki sofra tam donanım ,belki şaka yapmıştır.peki o gün gitmediniz mi yemek yapmadı diye görümcene :1rolleyes: inat yapıp, intikam almana,laf sokmana vs yapmana gerek yok bence.Eğer şaka değil gerçekten öyle bir durum varsa kendi ayıbıdır de geç git.takma kafana diyeceğim ama takmamak da elde olmuyo bazen canım .Eşinin dediğine gelince,o da ayıp etmiş biraz,şaka var,şaka var dimi ama...:mymeka: orda alıncağını düşünmemiş belli ki,pat diye söyleyivermiş işte.Ama sen keşke o sofra bezini fırlatıp gitmeseydin be güzelim ,çünkü o görümcenin yanlışı yok ki orda.Sen eşinde kızıp ondan da çıkarmışın öfkeni,peki eşin o davranışına tepki verdi mi :1rolleyes:

bende büyütülecek bir sey göremedim o kadar.cig köfte yapmakta zordur.belkide bunu yaparak size güzel bir sey yaptigini düsünüyodur.sanirim siz baska olaylara dolmussunuz ve bu olayda patlamissiniz gibi geldi bana.

canım bende neden o kadar sinirlendiğini anlamadım kusura bakmaa...
bizim ailede de çiğ köfte partileri olur. ve yanına yemek yapılmaz canım...
ayrıca bundan da geçtim Lalişe katılıyorum misafir umduğunu değil bulduğunu yer tatlım.
böyle bişiy için sen neden yapmamış etmemiş falan diyince tabi direk 'gelinlik' yapmış gibi duruyorsun.
Ama herkesin yetşmesi aile yapısı misafir ağırlama şekli farklıdır. onun çin yadırgayıp senin gibi olmalarını bekleme tatlım bence...

Son düzenleme:
arkadasim bana biraz sen abartmissin gibi geldi..sonucta cig köftede öyle kolay birsey degil o kadinda bence onu yapana kadar emek harcadi...
söyle bir ata sözümüz vardir misafir umdugunu degil bundugunu yer
birde sofrayi atip kalkmisiniz cok ayip geldi bu bana sonuta yapilan seyleri begenmesenizde bilmiyorum bana gercekten bu hareketiniz cok ters geldi

Eğer misafir olarak umduğunu değil bulduğunu yiyecekse kimse ona görümce hizmet ediyor gelin oturuyor demeyecek o zaman. Misafir hizmet eder mi???
Türk hanımlarının mutfaktaki becerileri, Türk mutfağının nitelikleri birçoğundan üstündür. Malesef eşitiz, çocuk da kariyer de yapıyoruz diyerek bazı özelliklerimizi unuttuk. Tek başına çiğ köfteyi, bekar olan ben, 5 çayına arkadaşlarıma bile çıkarmam. Kaldı ki akşam yemeği...

X