Şu sıralar eskiden sıradan olan ihtiyaçlarınızın, lüks haline geldiği oldu mu?

yalnizkus_

Guru
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
729
662
Merhaba arkadaşlar ekonomik kriz malumunuz bekarım, iyi bir isim var kazancım bana yetiyordu. Ama son zamanlarda eskiden sıradan olan birçok ihtiyaç lüks haline geldi. Ben mesela seyahat etmeyi seven biriydim, epey sınırlamak zorunda kaldım. Bununla birlikte eskiden arkadaşlarla disarida kahve içmek, beraber birşeyler yemek tamamen sıradanken şuan ayda bir - iki yapabiliyoruz yani epey lüks oldu. Bu yıl bir kez il dışına çıkıp gezmistim diye bayram tatili planımı iptal ettim. Eskiden her hafta kuruyemiş alırken şuan almadan önce iki defa düşünüyorum. Bunun gibi lüks haline gelen durumlariniz oldu mu, alternatif yöntemleriniz nedir? Beraber teselli bulabilir, alternatiflerden örnekler alabiliriz belki .

kesinlikleee. bizim için herşeey lüks bizim için. çocuk yok 2kişiyiz çıkıp gezmek deli alışveriş üst baş olmadıgı halde 6aydır kratlar dahada dolmaya başladı yetişemiyoruz. krediyle eski bi araba aldık kapıda yatıyo ona binmek bi sahile gitmek lüks. o kadar daraldım ki nefret ettim yaşamaaktan

Merhaba arkadaşlar ekonomik kriz malumunuz bekarım, iyi bir isim var kazancım bana yetiyordu. Ama son zamanlarda eskiden sıradan olan birçok ihtiyaç lüks haline geldi. Ben mesela seyahat etmeyi seven biriydim, epey sınırlamak zorunda kaldım. Bununla birlikte eskiden arkadaşlarla disarida kahve içmek, beraber birşeyler yemek tamamen sıradanken şuan ayda bir - iki yapabiliyoruz yani epey lüks oldu. Bu yıl bir kez il dışına çıkıp gezmistim diye bayram tatili planımı iptal ettim. Eskiden her hafta kuruyemiş alırken şuan almadan önce iki defa düşünüyorum. Bunun gibi lüks haline gelen durumlariniz oldu mu, alternatif yöntemleriniz nedir? Beraber teselli bulabilir, alternatiflerden örnekler alabiliriz belki .
Bende ayni konum ve durumdayim, kirada vermiyorum ama disari cikmak, seyehat etmek, arabamla bi yerlere gitmek, hatta sokak kedilerine yillardir aldigim 15kg lik mamalar bile lüks haline geldi. Bunlarin alternatifi yok yani para yoksa alternatifte yok, anca evde takilmak, evde bulusmalar yapmak falan..

Yani o kadar çok şey lüks oldu ki... güzel bir pazar kahvaltısı (evde dışarıda değil) bildiğiniz lüks oldu. peyniri,zeytini, yumurtası, sucuğu, salamı falan derken ooohhoooo...
Sonra önceden azıcık sıcak bassa düşünmeden hoop açardık klimayı, şimdi ancak "imdat nefes alamıyorum çok sıcaakk" diyecek hale gelince 5 dk açıp kapatıyoruz.
İzmir'de yaşıyoruz, önceden denize gidecek olduk mu mayo/bikini giyer yanımıza havlu alıp herhangi bir işletmeye otururduk. Şimdi tam eski usul günü birlikçi olduk. Suyumuz, içeceğimiz, yiyeceğimiz her şeyi çantalara doldurup halk plajına gidiyoruz. çünkü bir işletmede oturmak lüks.
Önceden 15/20 günde bir kaşlarımı aldırırdım, şimdi 2 ayda bir ancak. çünkü o da lüks. Manikür pedikür hak getire ev yapımı peelingler vs ile ve bol nemlendirici ile idare ediyorum.
ayy daha çok şey var ama anksiyete tuttu yazarken

Bence lüks haline gelmeyen herhangi bir şey kalmadı. Geçen senelerde gittiğim otellerin 3-4 günü 30-40 bin olmuş ve üstelik gidip öyle çok memnun kaldığımız bayıldığımız yerler falan da değildi. Tatil artık lüks değil direkt hayal. Gidilebilir bir yer 4-5 günü 15-20 binden başlıyor. Kim bu paraları nasıl veriyor. Aylık eve giren para 20 bin, evimiz kira değil ama ben 5 güne gene 20 bin veremem. Gerçekten kim gidebiliyor buralara merak ediyorum.

tabiki olmaz mı en sevdiğimiz aktivite baharatlı lays ve ayran alıp sahilde arabanın iiçinde muhabbet ederek yemekti benzin gidecek diye onu bile yapamıyoruz .

dışarıda yeme olayı baya çıktı bizim hayatımızdan hatta eşim öğlen yemeğini evden götürüyor arada geçen yıl dalga geçerdi
Ya zaten dışarıdaki yiyeceklerin tadı da gramaji da düştü, hadi ayda bi iki kere paraya kiyayim yiyeyim diyorsunuz önünüze gelen yemegin durumu iyice sinir ediyor.

Birde 3-5 sene once aldigim marka kiyafetlerim hala taş gibi ama gecen yil aldigim ayni markanin kiyafetleri dökülüyor. Pahalı seylerin kalitesi de tadi da kalmadi ben en cok buna tahammül edemiyorum.

Kuafor. Pandemi ustune ekonomi derken boyaci kesici agdaci manikurcu oldum bi kac kere kendimi harcadim ama idare ediyorum. :confused:
Hamamotu öneririm iğrenç kokuyor ama kökten aliyor ve uzun sure cikmiyor tuyler ve azaliyor.. agdaya epilasyona asiri hassas olan benim icin kurtarici gibi bi sey oldu, tabii o kokuyu duyan tuyler kesin intihar ediyordur o ayri 😂

Ya zaten dışarıdaki yiyeceklerin tadı da gramaji da düştü, hadi ayda bi iki kere paraya kiyayim yiyeyim diyorsunuz önünüze gelen yemegin durumu iyice sinir ediyor.

Birde 3-5 sene once aldigim marka kiyafetlerim hala taş gibi ama gecen yil aldigim ayni markanin kiyafetleri dökülüyor. Pahalı seylerin kalitesi de tadi da kalmadi ben en cok buna tahammül edemiyorum.
evet dışarıda yenen yemeklerin kalitesi gerçekten çok düştü. Inanılmaz fark ediyor eskisine göre . Artık canımda pek çekmiyor dediğniz gibi ya miktar olarak az ya bayat yada bir şeylerden kısıldığı için tatsız geliyorlar :KK43:

Hamamotu öneririm iğrenç kokuyor ama kökten aliyor ve uzun sure cikmiyor tuyler ve azaliyor.. agdaya epilasyona asiri hassas olan benim icin kurtarici gibi bi sey oldu, tabii o kokuyu duyan tuyler kesin intihar ediyordur o ayri 😂
Ama çok zararlıymış. Annem de gençken kullandım göbek çizgime daha çıkmadı diyor. Hakikaten göbeğinde hiç kıl tüy yok.

Ay evet geçen eşimle herzamanki pizza istediğimiz yerden sipariş verdik , yahu gelen pizza mıydı boş ekmek miydi belli değildi, ekmeğini daha da küçültmüşler içine koydukları her malzemeden kısmışlar, eşim arayıp şikayet etse de yok efendim asla bişey kısmadık dediler , ama pizza ortadaydı yani, bizde artık ordan alışverişi kestik , yami demem o ki kaliteli hizmet de kalmadı, herkes bişeyleri kısma azaltma peşinde...

Benim için benzin oldu bu . Eskiden ailem ve kendi evim farklıydı ve bir saatlik uzaklıktaki şehirlerdeydi. Ben günübirlik gidip geliyordum ya da akşam diğer şehirde aktivite varsa bi görünüp geliyordum . Şimdi ailemin evine taşındım ama arkadaşlarım diğer şehirde . Özlüyorum gidip göreyim diyorum ama git gel 500 gidecek direkt yemesi içmesiyle. Hiç düşünmeden gidip geldiğim bir mesafeyi şu an düşünerek gitmek can sıkıyor .

X