Sporcu çocuk nasıl yetiştirilir

O işler öyle olmuyor ya.
Çok yakın komşumuzun oğlu ortaokuldan itibaren lisanslı basketbolcuydu. çocuk istanbula gitti kulubun anlaşmalı olduğu özel bir okula. Dersleri ayarlandı. Çocuk ne ortaokul ne lise boyunca doğru düzgün derslere dahi girmedi cunku menajeri nba bile vaat etmişti.Ne oldu milli seçildi ama oynayamadı sonra ise kuluple bağı kesildi. Şu anda 27 yaşında. Her sene şehir şehir farklı ortalama kuluplere gidip karın tokluğuna oynuyor. Elde ne bir meslek ne bir şey.

Eğer spor alanında ilerleyecek ise diğer dersleri çok önemsemiyorlar kardeşimden biliyorum çok devamsızlık yapmıştı devamsızlığını sildiler kaç kez dersleri de çok kolay geçti

Eğer spor alanında ilerleyecek ise diğer dersleri çok önemsemiyorlar kardeşimden biliyorum çok devamsızlık yapmıştı devamsızlığını sildiler kaç kez dersleri de çok kolay geçti

Geçerse de geçsin ne olacak, öğrenmedikten sonra ne işe yarayacak ... Öğrenmeden ünv sınavlarında süper başarı göstermek mümkün değil ya, işin sonu BESYO oluyor konu sahibesi ona razıysa girsin bu işe demek istedim.

Buna üzülerek katılmadığımı belirteceğim. 15 yıllık öğretmenlik hayatımda sporla uğraşıp akademik anlamda başarılı olan öğrencim hiç olmadı.
Genelde devlet okulları bu düzenlemelere uyamadığı için çoğu aile çocuğunu özele alıyor. Özelde çok not kaygısı olmuyor çünkü, çocuk sınavlara girmese bile girmiş gibi notlar veriliyor.( çok ünlü okullar vardır tabi onları bilemem ben kendi tecrübemi söylüyorum)
Benim kızım da sporla ilgilendi, çok küçük yaşta başlattık. Güzel de ilerledi, fiziksel özellikleri de çok ön plana çıkıyordu. Hocaları profesyonel çalıştıralım diye çok ısrar ettiler ama akademik olarak gelecek vaad ettiğini düşünerek çocuğumuzu çok düşük ihtimalle başarılı olacağı bir alana sürüklemek istemedik biz. ( yukarda bahsedilmiş, hem antrenmanlar çok ağır hem de torpil vs aşırı derecede fazla.)
Bunlar zor seçimler, inşallah her çocuk gönlüne göre yaşar.

Türkiye'deki eğitim sistemi maalesef herkese aynı soruları soruyor spor okuyan birinin edebiyatla bilmem ne ile ilgili sorularla işi yok yapması gereken temel eğitimi aldıktan sonra sporla ilgilenmesi ilgilensin diye de o dersleri idare ediyorlar

Çocuğunuzun yeteneği vardıysa bu yolda ilerlemeliydi hayatta her şey akademik kariyer demek değil sevdiği zevk aldığı meslekleri yapmalı çocuklar ama bizim toplulumumuzda iyi para getirmez yeaa diyerek spor çok dışlanıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…