Sporcu çocuk nasıl yetiştirilir

kurupasta

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2024
105
24
29
Herkese merhaba. Çocuğum 6 yaşında bir spor branşında kursa gidiyor 2 aydır. İyi vakit geçirmesi için yazdırmıştım ama öğretmeni yetenekli olduğunu söyledi. Müsabakalar sanırım 8 yaşında başlıyormuş. Ama ben süreç hakkında hiç bilgi sahibi değilim. Lisans çıkarmak gerekiyormuş sanırım. Benim öğrenmek istediğim milli sporcu olabilmesi için nasıl yollardan geçiliyor. Ya da müsabakanın lisansın çocuğa faydası ne olur? Hobi olarak nkalmasın da gerçekten yeteneğini kullansın dersek ne yapmamız gerekir? Branş tenis bu arada. Ülkede çok aktif de yapılan bir spor değil

3 büyükşehirden birindeyim.
Alan tenis oldugu icin verebilecegim oneri sehrin en buyuk tenis klubune uye olmaniz olacakti. Mesela ben amator olarak ilgilensemde Ankara Tenis Klubune uyeydim, aramizda lisansli sporcularda vardi.

Aslinda milli teniscilerimiz var, onlarin web sitelerini, instalarini falan takip edip hocalarina ulasabilirsiniz.

Spor lisanslı olursa bazı kurumlar özel indirimler yapıyorlar, avantajları oluyor.

Fenerbahçe, galatasaray, beşiktaş gibi takımların tenis kursları var kendi bünyelerinde tenis sporsucu yetiştiriyorlar. Bunları araştırın bulunduğunuz şehirdekilerle görüşün, onlar yardımcı olurlar. Aslında o kurstakiler biliyordur süreci. keşke size yardımcı olsalarmış.

İstanbul'da mesela bu aşağıdaki yer var;

Bulunduğunuz ilçede GSB(Gençlik ve Spor Bakanlığı) her branşta kurs açıyor. Spor okulu falan adı altında. Ondan devam etsin. Zaten çekirdekten yetişenleri GSB bırakmıyor,Instagram sayfalarını takip edin.

Bu arada arkadaşım karate antrenörü ve eşi de uluslararası hakem. Bulunduğu ilde kurs veriyorlar bakanlığa bağlı. Yetiştirdikleri çoğu öğrenci uluslararası maçlara çıkıyor ve milli sporcular.

Kızım gsb nin tekvandosuna gidiyor. Hocaları yetenekli buluyor kendi De seviyor. Hocaları ayarlıyor antremani vs. Sınavlar için de şehir dışı katılımları onlar ayarlıyor.

Sporcu anne babayla yetısır
Bence

Yani 3 kızım var. Üçü de hangi kursa başlasa çok yetenekli nasıl oluyorsa? Allah’ım ne yetenekli çocuklar doğurmuşum diyeceğim işin aslını bilmesem. Yüzmeye başlıyorlar çok yetenekli lisans çıkaralım, jimnastiğe başlıyorlar aynı şekilde. En son piyano hocası da benzer şeyler söyleyince gerçeğe aydım ben

Bu arada büyük kızım lisanslı tenisçi. 8 yaşından beri oynuyor. 10 yaşından beri lisanslı ancak 2 senedir turnuva olayını bıraktık. Çocuk için çok yıpratıcı bence. Gecesi gündüzü tenis olmalı. Müsabık tenisçiler kulüplere üye olup hergün 4-5 saat antrenman yapıyorlar. Ona göre de aylık 20-30 bin arası ücretleri var ve özel ders isterse onlar bu fiyata dahil değil.
Şimdi bu çocuk ne zaman okula gidecek, ne zaman ödev yapacak ne zaman arkadaşları ile takılacak. Zaten ilkbahardan itibaren haftada bir farklı illerde ya da yurtdışında turnuvalara gitmesi gerek. Bu sürelerde okulu da aksatacak mecburen.

Buna tamamsanız. Bir de bu işin çirkin yüzünü söyleyeyim. O seçmeler de ne entrikalar dönüyor bilseniz. 11 yaş milli takıma seçiliyorsunuz. 12 yaşta tekrar seçmelere girip tekrar milli takıma seçilmeniz gerek. Seçildiniz ama maça çıkmaya uygun bulunmadını diyelim devletin milli sporcular için sağladığı avantajlardan hayatınızın kalan kısmında faydalanamıyorsunuz. Dolayısıyla kimin torpili iyiyse o çıkıyor maçlara.

Bir de Türkiye’nin tenis konusunda daha çok yolu var. Uluslararası camiada pek de kayda değer bir başarımız yok.
Maddi durumunuz çok iyiyse, bu para boşa gitse de sorun değil diyorsanız tereddüt etmeden girin bu yola. Tenis çok güzel bir spor hem oynayan hem izleyen açısından. Bizim maddi açıdan sorunumuz yok ancak müsabık olacak diye çocuğumuzun olması çok çok zor olan bir ihtimale bağlanmasını da istemedik. Kızımız da bizim gibi düşündüğü için şu an haftada 2 kez kimle canı isterse onunla eğlence maçları yapıyor.

Sporcu anne babayla yetısır
Bence
Çok haklısınız. Kızım teniste lisans alır almaz eşim de tenis öğrendi. Zaten yetenekliydi çok da zor olmadı. Antrenmanların çoğunu babasıyla yapıyordu kızım. Zaten kulüpler de babası ya da annesi tenis oynamayan lisanslı oyuncu görmeniz çok çok zordur

Çocuk ne ara ders caliscaak demişsiniz ya çocuk spor yolunda ilerleyecek ise başarı sağlayabilmesi için diğer dersleri çok iyi ayarlanıyor bu yola baş koyan başarılı öğrenciler için gereken ne ise yapılıyor.

Lisans işlerini genelde klüp hallediyor, lisanslanacak çocuklar için topluca lisans çıkarıyorlar. Klüple konuştunuz mu? Müsabakalara da genelde beraberce gidiyorlar.

Yalnız ben de yukarda yazılan bir mesaja katılıyorum, profesyonel sporda delice torpil/kayırma/adamcılık dönüyor. Çocukluk arkadaşım profesyonel sporcuydu, her müsabakada da birinciydi ama bu yüzden sporu bıraktı. Federasyon yurtdışı müsabakalarına kendi seçtikleri! sporcuları götürüyordu hep, benim arkadaşım da haksızlıklardan yıldı ve bıraktı. Bilemedim, çocuğunuz çok yetenekliyse bırakın oynasın,müsabakaya da gitsin ama spor üstüne kariyeri pek tevsiye etmiyorum malum durumlardan dolayı.

Valla Amerika Açık’ta Roland Garros’ta ana tabloya kalmış kaç Türk tenisçi sayabilirsiniz. Hatta 1-2 sene önce Amerika Açık’a çağrıldığı halde maddi sebeplerle gidemediğini açıklamıştı bir kadın tenisçi. İş işten geçtikten sonra bu yolun sonu yok desen bile geri dönüşü olmuyor teniste. O kadar vçaba, para, zaman ve sonuç olarak federasyon desteği bile çoğu zaman arkanızda yok.

Etrafımızda 2 tane tanıdığımız milli tenisçi var. Aileler bir oh bile diyemediler. Milli maç diye Antalya dışında bir otele götürüp sabah maç öncesi 1,5 saat yol yürütmüşler çocuklara. Tüm bu emek çaba bunun için miydi diye şikayet ediyordu annesi.

Tenis zor bir spor. Hem fiziken hem mental olarak çok güçlü olman ve kafanın da çalışması lazım bir yerlere gelmek için. Çocuğu kendi haline bıraksan zaten çok iyi yerlere gelir. Tenisten ilerleyip milli tenisçi yapıp sonra maça çıkar da belki ilerde beden eğitimi öğretmeni olma hakkını kullanır diye beklemek kadar saçma birşey yok bence.

Pek öyle bir şey yok gördüğüm kadarıyla, benim tanıdıklarımın nerdeyse hepsi BESYO okudu süper akademik başarı amaçlamaktansa antrenman yaptılar. Sadece biri mühendis oldu, o da özel ünv ailesi parayı verdi. Antrenmana yoğunlaşan insna derslere nasıl yoğunlaşsın

Konu sahibi size şunu tavsiye edebilirim. Kızım da bu yolu tercih edecek. Eğer gerçekten yetenekliyse bırakın ilerlesin. Tercih aşamasına geldiğinde durumun artılarını eksilerini konuşur antrenörlük belgesi alıp tenis antrenörlüğü yapabileceğini söyleyin. Belli senenin üzerinde lisanslı olup turnuva başarısı olan çocuklar 18 yaş sonrası hemen antrenörlük belgesi alabiliyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…