Erkek İnfertilitesi Spermiogram Testi Yaptıranlar/Yaptıracak Olanlar Mutlaka Okusun

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
çok teşekkür ederim darısı en kısa zamanda başınıza... sayılar konusunda pek emin değilim ama mutlaka birkaç yerde test yaptırın ve büyük hastanelerden uzak durun. biz hatayı acıbademe gitmekle yapmışız. her şeyin psikolojik olduğunu düşünüyorum. doktorumu değiştirdim ve birkaç ay sonra kendiliğinden hamile kaldım. dokturum beni inanılmaz rahatlattı. ona bağlıyorum.
insan böyle önemli bir testte özel ve büyük hastanelere güveniyor en önce. erkekler açısından devlet hastanesi çok gergin ve stresli oldugu için sonuçları etkiliyormuş.Bizimde aklımız çok karışık.Hayırlısı olsun her test yapacak çifte :KK42:

Selam arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım. Eşimle bu forumdan çok yararlandık, yararlanmaya da devam ediyoruz. Biz de evliliğimizin 5. yılında çocuk isteyenler kervanındayız. Geçen ay denedik ilk kez ancak sonuç alamayınca hemen testleri yaptıralım ve bir problem var mı görelim istedik. Bir katkımız olur belki diye de tecrübelerimizi aktarmak istedim.

Eşim (yaş 34, 10 yıldan fazladır 1.5 paket sigara kilo normalin 10 kilo fazlası) 20.09.2014 tarihinde biz özel hastanede (hastanenin tüp bebek merkezinde, dediklerine göre de çok ciddi bir labaratuarda) spermiogram yaptırdı. Sonuçlar;

Perhiz Süresi: 2.5 gün (tam olarak 60 saat)
Miktar: 5 ml
Sperms Konsantrasyonu: 5 Milyon / ml
Toplam Sperm Sayısı: 25 Milyon
Hareketli Sperm Oranı: +20 ileri + %40 normal toplam %60
Morfoloji (Kruger): %9
Vizkozite,PH, İstenmeyen hücreler vb. geri kalan herşey ise normal.

Bu testi yaptırmadan önce de internetten de baya araştırmıştık, sonuçlaraı yorumlayabilecek kadar bilgiye vakıf olmuştuk. Göreceğiniz üzere hız ve morfoloji iyi iken konsantrasyon (asgari 15-20 Milyon/ ml olmalı) ve dolayısıyla toplam sperm sayısı (asgari 40 milyon olmalı) çok az. Bir ürolog, bir kadın doğumcu ve bir laborant (hepsi de aynı hastanenin çalışanları) bu sonuçla normal yolla olmayacağını, aşılama bile yapılmasının anlamsız olduğunu, yaşımız geçmeden de tüp bebek yaptırmamız gerektiğini söylediler.

Eşimin morali çok bozuldu tabiki. Bugün (23.09.2014) benden habersiz bir özel hastanenin ürologuna daha gitmiş. O da elle varikosel bakmış biraz var gibi demiş ve ultrason istemiş. Bu arada eşim hocam bir spermiogram daha mı versem, morfoloji ve hareketlilik iyi iken konsantrasyonun düşük olması pek de rastladığım bir durum değil demiş. Bunlar tabi internetten okudukları. Hoca da bizim laborant izinli seni devlet hastanesine yönlendireyim orda ver demiş. Eşim aynı gün umutsuzca, sadece kötü sonucu tasdiklemek için, bir spermiogram daha vermiş. Sonuçları alınca gözlerine inanamamış ve laboranta hocam bir arıza yok değil mi benim çok düşüktü ölçtürdüm ama burada çok iyi çıktı demiş. Laborantta biz bu işi yıllardır yapıyoruz zaten en az 2 tane yapacağız ve makine ölçüyor. Testler farklı çıkabilse de +/-%20 bu kadar hata olmaz demiş. Sonuçları yazıyorum:

Perhiz Süresi: 3 gün (tam olarak 75 saat)
Miktar: 6 ml
Sperms Konsantrasyonu: 25.3 Milyon / ml
Toplam Sperm Sayısı: 151.8 Milyon
Hareketli Sperm Oranı: +81 ileri + %12 normal toplam %93
Morfoloji (Kruger): %21
Vizkozite,PH, İstenmeyen hücreler vb. geri kalan herşey ise normal.

Sonuçları aynen yazdım. Bunun üzerine eşim özel hastanedeki ürologunu aramış o da sonuçları kendisine göndermesini istemiş ve labaratuara sordurmuş. Demişler ki biz çok detaylı ölçtük hata yapmadık vb. Ama iki test arasındaki fark nerdeyse %600. İki testin arasındaki süre ise 3 gün. Belki her iki test de doğru eşim ilk testte çok gergindi ikincisinde ise zaten sonucun kötü olacağını düşündüğü için 3 dakka da örneği vermiş çıkmış. Aklıma özel hastanenin bu kadar hata yapabileceği veya hatadan ötesi tüp bebeğe yönlendirmek için kasıt yapabileceği ihtimalini getirmek veya böyle bir duruma inanmak istemiyorum.

Tek amacım asla tek yerde test yaptırmayın ve bir sonuç üzerinden hayatınızı moralinizi bozmayın diye size tecrübemizi aktarmak. Biz özel de bir test daha yaptıracağız (hastane bizde hata olcağına inanmıyoruz ama ücretsiz yapalım demişler).

Spermiogram hakkında o kadar çok bilgi shibi olduk ki isteyene yardımcı olabiliriz bu arada. Herkese mutluluk, huzur ve tabi isteyene bol bol çocuk rabbimden diliyorum.
Merhaba uzun yıllar olmuş ama benzer bi durumla biz de karşu karşıyayız ne yapcapımızı şaşırdık!! Öncelikle aşılama için bi lab. Gitti eşim sonuçlar kötüydü daha önce böyle erkek faktör sorunumuz olmadığı için o gün şok olduk! Ordaki adam eşime vakit kaybetmeden tüp yaptır demiş hatta neyse sonra eşim merak edip tekrar bu adama gitti sonuç yine aynıydı aynı gün içine bi his gelmiş ve başka yerde tekrar yaptırmış neyse eşim moreli bozuk şeklde sormuş abi ciddi bi sorun mu gibisinden bişi sormuş ve adam deli misin oğlum demiş bu snıuçlar mükemmel neyse sonra sabahki sonuçları göstermiş adam demiş senin olamaz bu hadii fark olur da demiş bu kadar hata olmaz.. tabii biz de uzun yıllar bebek planlıyoruz ve çok kötü günler geçiriyoruz eşim biraz daha rahatladı ama paikoljim çok bozuk şuan dr görmek dahi istemiyorum dedi ben de neye inanacağımı şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim sizin daha sonra neler oldu acaba bebeğiniz oldu mu?

Merhaba uzun yıllar olmuş ama benzer bi durumla biz de karşu karşıyayız ne yapcapımızı şaşırdık!! Öncelikle aşılama için bi lab. Gitti eşim sonuçlar kötüydü daha önce böyle erkek faktör sorunumuz olmadığı için o gün şok olduk! Ordaki adam eşime vakit kaybetmeden tüp yaptır demiş hatta neyse sonra eşim merak edip tekrar bu adama gitti sonuç yine aynıydı aynı gün içine bi his gelmiş ve başka yerde tekrar yaptırmış neyse eşim moreli bozuk şeklde sormuş abi ciddi bi sorun mu gibisinden bişi sormuş ve adam deli misin oğlum demiş bu snıuçlar mükemmel neyse sonra sabahki sonuçları göstermiş adam demiş senin olamaz bu hadii fark olur da demiş bu kadar hata olmaz.. tabii biz de uzun yıllar bebek planlıyoruz ve çok kötü günler geçiriyoruz eşim biraz daha rahatladı ama paikoljim çok bozuk şuan dr görmek dahi istemiyorum dedi ben de neye inanacağımı şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim sizin daha sonra neler oldu acaba bebeğiniz oldu mu?

eşiniz de haklı siz de çok haklısınız. biz de aynı yollardan geçtik. size en büyük tavsiyem en başta psikolojinize iyi gelecek bir doktorla yola devam etmeniz. ben hamile kalabilmemi doktoruma bağlıyorum. doktordan doktora koşturmak psikolojimizi alt üst ediyor. oysa insan vücudu o kadar karmaşık değil. düzgün bir yerde, mümkünse hiçbir kurumla bağlı olmayan bir laboratuvarda, testlerinizi yaptırıp iyi bir doktor bulun ve süreci baştan alın. farklı yerlerde test yaptırmak stres yanlış sonuçlarla uğraşmak stres... boşuna kendinizi ve eşinizi yormayın. kısa sürede sonuç almanızı umuyorum.

eşiniz de haklı siz de çok haklısınız. biz de aynı yollardan geçtik. size en büyük tavsiyem en başta psikolojinize iyi gelecek bir doktorla yola devam etmeniz. ben hamile kalabilmemi doktoruma bağlıyorum. doktordan doktora koşturmak psikolojimizi alt üst ediyor. oysa insan vücudu o kadar karmaşık değil. düzgün bir yerde, mümkünse hiçbir kurumla bağlı olmayan bir laboratuvarda, testlerinizi yaptırıp iyi bir doktor bulun ve süreci baştan alın. farklı yerlerde test yaptırmak stres yanlış sonuçlarla uğraşmak stres... boşuna kendinizi ve eşinizi yormayın. kısa sürede sonuç almanızı umuyorum.
Gördüğüme göre hamilesiniz allah kucağınıza almayı nasip eylesin.. aynı yollardan geçtiğimiz için ve hamile olduğunuz için bana dr önerebilir misiniz? Şuan biraz dinlenmeye çekildik 1/2 ay sonra dr gitmeyi düşünüyorum

Gördüğüme göre hamilesiniz allah kucağınıza almayı nasip eylesin.. aynı yollardan geçtiğimiz için ve hamile olduğunuz için bana dr önerebilir misiniz? Şuan biraz dinlenmeye çekildik 1/2 ay sonra dr gitmeyi düşünüyorum

Merhaba, çok teşekkür ederim. Darısı en kısa zamanda başınıza... Aslında doktor tavsiye edilmez derler ama şahsen ben o dönemde bana edilmesini çok isterdim. Ben Furkan Kayabaşoğlu’yla devam ediyorum. Pek çok şeyi kendisine borçluyum. Kesinlikle hem insan hem de doktor olarak anlatılanın, görünenin çok çok çok üstünde. Tek sıkıntısı bu kadar başarının yoğunluk olarak yansıyor oluşu. Çok fazla yoğun ama sıkıntılı süreçler için ben kendisini tek adres olarak görüyorum.

Merhaba, çok teşekkür ederim. Darısı en kısa zamanda başınıza... Aslında doktor tavsiye edilmez derler ama şahsen ben o dönemde bana edilmesini çok isterdim. Ben Furkan Kayabaşoğlu’yla devam ediyorum. Pek çok şeyi kendisine borçluyum. Kesinlikle hem insan hem de doktor olarak anlatılanın, görünenin çok çok çok üstünde. Tek sıkıntısı bu kadar başarının yoğunluk olarak yansıyor oluşu. Çok fazla yoğun ama sıkıntılı süreçler için ben kendisini tek adres olarak görüyorum.
Ayy evet biliyorum o dr takipteyim heo keşke gitsem diyorum ama muayene ücreti fazladır diye gitmedim :KK43: ücret hakkında bilği verir misin acaba

Furkan bey yeni hasta alıyor mu peki? ben intsragram da talip ediyorum da evet baya yoğun ve bir ara yeni hasta alamayacağını söylemişti. bende ona gitmek çok istiyorum enerjisi bile farklı.

Ayy evet biliyorum o dr takipteyim heo keşke gitsem diyorum ama muayene ücreti fazladır diye gitmedim :KK43: ücret hakkında bilği verir misin acaba
maalesef çok çok fazla, hak ediyor mu sonuna kadar ama yine de karşılaması zor :KK43:
alle klinikten bilgi alsanız daha sağlıklı olur.

Furkan bey yeni hasta alıyor mu peki? ben intsragram da talip ediyorum da evet baya yoğun ve bir ara yeni hasta alamayacağını söylemişti. bende ona gitmek çok istiyorum enerjisi bile farklı.
bir ara almadı diye biliyorum, şimdi alıp almadığını bilemiyorum, klinikten öğrenebilirsiniz. ama tanışırsanız göreceğiniz enerjiyi burdan anlatmam imkansız. bambaşka bir insan... iyi ki var...

2287386

Benim eşimin sonucunu da yorumlar mısınız

maalesef çok çok fazla, hak ediyor mu sonuna kadar ama yine de karşılaması zor :KK43:
alle klinikten bilgi alsanız daha sağlıklı olur.
Tahmin ettim canım yok sormama gerek karşılıycak gücümüz yok zaten ben sadece ortalama ne kadar diye öğrenmek istedim :KK66: peki senin ki tüp bebek mi yoksa başka bi tedavi ile mi hamile kaldınız? Sorununuz neydi?

Tahmin ettim canım yok sormama gerek karşılıycak gücümüz yok zaten ben sadece ortalama ne kadar diye öğrenmek istedim :KK66: peki senin ki tüp bebek mi yoksa başka bi tedavi ile mi hamile kaldınız? Sorununuz neydi?
benim bir sorunum yoktu, 1 yılı geçmişti nedensizce olmuyordu, takip edebilmek için femara kullandırdı. 2. ay gebelik oldu. psikolojinin çok etkisi olduğunu düşünüyorum. ben onu Furkan hocayla aşabildim.

benim bir sorunum yoktu, 1 yılı geçmişti nedensizce olmuyordu, takip edebilmek için femara kullandırdı. 2. ay gebelik oldu. psikolojinin çok etkisi olduğunu düşünüyorum. ben onu Furkan hocayla aşabildim.
Peki o psikolojiden nasıl çıkabildin ?

Eki Görüntüle 2287386

Benim eşimin sonucunu da yorumlar mısınız
İleri hızı çok çok düşük .Kadın doğum uzmanı eşinize sperm ileri hızının artması için ilaç verecektir.2 ay kullandıktan sonra erkeklerde sperm hızı baya yükseliyor. Promen K mesela tabi doktorunuz daha size uygun bir ilaç verecektir.Hayırlısı olsun hakkında canım

İleri hızı çok çok düşük .Kadın doğum uzmanı eşinize sperm ileri hızının artması için ilaç verecektir.2 ay kullandıktan sonra erkeklerde sperm hızı baya yükseliyor. Promen K mesela tabi doktorunuz daha size uygun bir ilaç verecektir.Hayırlısı olsun hakkında canım
Çok teşekür ederim. Eşimin kendi doktoruna gitmesine gerek yok mu o zaman.

Benim kadın doğum doktorum eşimi ürolojiye yönlendirmiş o muayene etmiş ve ilaç vermişti. Sizinde büyük ihtimalle o şekilde olacaktır.
Testi ürolojide yaptırdı. Pazartesi gidecekti gerek yoksa gitmesin diye düşündüm

Testi ürolojide yaptırdı. Pazartesi gidecekti gerek yoksa gitmesin diye düşündüm
Anladım bizde öyle yaptık ama kadın doğum doktorum teste bakınca ürolojiye yönlendirdi ve o ilaç verdi. Belki sizin doktorunuz kendisi verir ona danışın o zaman önce.

Anladım bizde öyle yaptık ama kadın doğum doktorum teste bakınca ürolojiye yönlendirdi ve o ilaç verdi. Belki sizin doktorunuz kendisi verir ona danışın o zaman önce.
Salı günü de ben gidicem zaten önce o gitsin benim de tedavim var çünkü

X